Taxeringslängden år 1715
för Bohuslän

Bearbetad av Rolf Berlin.
Plats             Typ      Namn                                    Fast   Lös

Torslanda sn

Torslanda neder   Sk 2/9   Peer                                      120    10
                  Cr 4/9   Anders                                      0    20
Rööd sörgård      Sk 1      (Cs 1/3 för 45 daler)                    170     0
                  Sk 1/3   Joens Bryngellsson                          0    20
                  Sk 1/3   Lasse                                       0    30
                  Sk 1/3   Peer Erichsson                              0    20
Amhult uppegd     Sk 1                                               260     0
                  Sk 1/4   Jöens enka Maria äger intet                 0     0
                  Sk 1/4   Siri                                        0    20
                  Sk 1/4   Hans Swensson                               0    20
                  Sk 1/4   Anders Ollsson                              0    20
                  Husm.    Jöens Ollsson                               0    10
Amhult nedergd    Sk 1                                               290     0
                  Sk 1/4   Joen Torbjörnsson                           0    30
                  Sk 1/4   Oluf Jögensson                              0    30
                  Sk 1/6   Anders Andersson                            0    30
                  Sk 1/6   Swen Andersson                              0    20
                  Sk 1/6   Joen Ollsson                                0    10
Kierr             Sk 1      (cronan äger 1 öresb)                    290     0
                  Sk 1/4   Bryngell Lassesson                          0    20
                  Sk 1/6   Joen                                        0    20
                  Sk 1/6   Lars Swensson                               0    20
                  Sk 1/6   Anna                                        0    10
                  Sk 1/4   Hans Bryngellsson                           0    20
Hästewik sörgd    Sk 1      (1/3 Cs för 30 daler)                    240     0
                  Sk 1/3   Oluf Larsson                                0    20
                  Sk 1/3   Oluf Ollsson                                0    20
                  Sk 1/3   Esbjörn                                     0    20
Hästewik nohlg    Sk 1                                               200     0
                  Sk 1/4   Nills                                       0    20
                  Sk 1/4   Oluf Andersson                              0    20
                  Sk 1/4   Oluf Torgersson                             0    20
                  Sk 1/4   Oluf Ollsson från sörg                      0     0
St:a Tommelhed    Sk 1                                               300     0
                  Sk 1/2   Peer Andersson                              0    10
                  Sk 1/2   Kiätell                                     0    20
Bua               Sk 1/2   Simon                                      70    20
Myrebo            Sk äng   Skatteutjord u Kierra                      10     0
Högen             Cs 2/3                                              80     0
                  Cs 1/3   Börge                                       0    20
                  Cs 1/3   Anders                                      0    20
Torslanda mell.   Cs 1/2   Bengdt                                     50    30
                  Cr 1/2   Enckan Anna                                 0    10
Torslanda öst     Cr 1                                                 0     0
                  Cr 1/2   Swen                                        0    20
                  Cr 1/2   Ingierd                                     0    10
Rööd nohlgård     Cr 1                                                 0     0
                  Cr 1/2   Oluf                                        0   130
                  Cr 1/4   Sören                                       0    20
                  Cr 1/4   Hans                                        0    20
Torslanda nohl    Cr 1/4   Annicka                                     0    20
L:a Tommelhed     Cs 1/2   Hindrick Larsson                           70   150
Öster Rööd        Cs 1/2   Oluf                                       60    20
Nohleröd prästg   Cr 1/2   Lars Lachonius Pastor                       0   100
Gatan             Cr 1/2   Lars Torbjörnsson                           0    20
Bulycke           Cr 1/4   Oluf Månsson                                0    20
Skougen           Cs 1/4   Torbjörn                                   30    20
Andahlen          Cr 1/16  Tore Joensson                               0    20
Garnfoot          Cr äng   Brukas under Sanden                         0     0
Sanden            Cs ?     Dan. Erichsson                             10     0
Buer              Fr 1/2   Von Sacks Överste                         420     0
                  Fr 1/4   Björn                                       0    20
                  Fr 1/4   Anders enka Börta                           0    20
Warholmen         Torp     Gunnar Torstensson äger ej 5 daler          0     0
Amhult            Torp     Nills Smed äger ej 5 dr                     0     0
Hästewik          Torp     Swen Larsson                                0    10
                  Torp     Anders Ollsson äger ej 5 daler              0     0

Öckerö sn

Biörköö sörgård   Sk 1/2                                              80     0
                  Sk 1/4   Oluf                                        0    20
                  Sk 1/4   Mårtens enka Ellin                          0    10
                  Cr 1/6   Erich                                       0    20
                  Cr 1/6   Hans                                        0    20
                  Cr 1/6   Isack                                       0    20
                  Husm.    Torckell Bryngellsson                       0    10
Biörköö wästerg   Sk 1/2    (1/2 är crono)                            80     0
                  Sk 1/3   Oluf                                        0    20
                  Sk 1/3   Swen                                        0    20
                  Sk 1/3   Erich                                       0    10
Öckeröö nohlgd    Cr 1                                                 0     0
                  Cr 1/4   Hans                                        0    20
                  Cr 1/4   Börta                                       0    20
                  Cr 1/2   Anders                                      0    40
Rööd              Cr 3/4                                               0     0
                  Cr 1/4   Lars Erichsson                              0    20
                  Cr 1/4   Lars Andersson                              0    20
                  Cr 1/4   Anders                                      0    20
Hönöö bergsgd     Cr 3/4                                               0     0
                  Cr 1/2   Joen                                        0    30
                  Cr 1/6   Karin                                       0    10
                  Cr 1/6   Oluf                                        0    20
Hönöö wästergd    Cr 1                                                 0     0
                  Cr 1/4   Sallfwe                                     0    20
                  Cr 1/4   Anders                                      0    40
                  Cr 1/4   Erich                                       0    20
                  Cr 1/4   Sören                                       0    10
Hullt             Cr 1                                                 0     0
                  Cr 1/3   Peer Stenarsson Löjtnant                    0   100
                  Cr 1/3   Gunnur                                      0    20
                  Cr 1/3   Oluf                                        0    20
Öckeröö sörgård   Cr 1     Peer Jacobsson med barnepenningar           0   200
                  Husm.    Oluf äger inte 5 daler                      0     0
Hällisöö          Cr 1/2                                               0     0
                           Anders                                      0    20
                           Lars Hellgisson                             0    20
                           Lars Torgersson                             0    20
                           Torgers enka Börta                          0    20
Höpell            Cr 1/2                                               0     0
                  Cr 1/4   Nills                                       0    10
                  Cr 1/4   Anna                                        0    10
Röröö             Cr 1/2                                               0     0
                           Anders Peersson                             0    10
                           Peer Andersson                              0    10
                           Börge Andersson                             0    10
                           Anders Hansson                              0    10
                           Sören Torckellsson                          0    10
                           Carll Hansson                               0    10
Grötöö            Cr 1/2                                               0     0
                  Cr 1/4   Börge                                       0    20
                  Cr 1/4   Anders                                      0    10
Noröö             Cr 1/2   Peer Larsson                                0    20
Ryd               Cr 1/2                                               0     0
                  Cr 1/4   Nills                                       0    20
                  Cr 1/4   Ingri                                       0    10
Biörcköö bångg    Cr 1/2                                               0     0
                  Cr 1/6   Anders Larsson                              0    10
                  Cr 1/6   Anders Hellgiesson                          0    10
                  Cr 1/6   Peer Andersson                              0    10
Heeden            Cr 1/2                                               0     0
                           Oluf med barnepen.                          0    30
                           Måns                                        0    10
                           Jacob                                       0    10
Hufwud            Cr 1/8   Lars                                        0    10
Fogdöö            Cr 1/8   Hans                                        0    10
Kalfwen           Torp     Anders                                      0    20
                  Torp     Staffen                                     0    10
Kiällöö           Cr äng   Cronoutjord un Hiöpell                      0     0
Utterslätt        Torp     Carl en strandsittare                       0    10
                  Torp     Oluf Larsson äg. ej 5 dr                    0     0
                  Torp     Rassmus äger ej 5 daler                     0     0
Kalfhuustången    Torp     Maret                                       0    10

Säve sn

Ingebäck          Sk 1      (Cr 1/12)                                530     0
                  Sk 3/16  Christopher                                 0    80
                  Sk 7/48  Ambjörn Jörgensson                          0    30
                  Sk 1/6   Oluf Olsson                                 0    60
                  Sk 1/6   Anders Olsson                               0    60
                  Sk 1/8   Anders Ambjörnsson                          0    30
                  Sk 1/8   Cornelius                                   0    40
                  Cr 1/12  Christen                                    0    30
                           Anders Andersson                            0    10
Kierra bergsgd    Sk 1      (Cs 1/4)                                 120     0
                  Sk 1/4   Anders                                      0    40
                  Sk 1/4   Lars                                        0    40
                  Sk 1/4   Oluf                                        0    30
                  Sk 1/4   Thore  i Kierra västergd                    0     0
Kierra västergd   Sk 1      (Cs 1/4)                                 120     0
                  Sk 1/2   Thore                                       0    80
                  Sk 1/4   Swen Swensson                               0    30
                  Sk 1/4   Swen Jonsson                                0    30
Kierra räntareg   Sk 1                                               190     0
                  Sk 1/2   Ifwar Bengdtsson                            0    40
                  Sk 1/2   Erich Hindricksson                          0    30
                           Peer Andersson                              0    30
Kierra hammarg    Sk 1                                               120     0
                  Sk 1/2   Oluf Nillsson                               0    40
                  Sk 1/2   Oluf Andersson bor i Elfsborgs län          0     0
Bönnereed         Sk 1                                               400     0
                  Sk 1/4   Oluf                                        0    50
                  Sk 1/4   Bengdt                                      0    40
                  Sk 1/4   Joen Larsson                                0    40
                  Sk 1/4   Joen Andersson                              0    40
Tagene nohlgd     Sk 1                                               400     0
                  Sk 1/2   Ifwar                                       0   100
                  Sk 1/4   Oluf                                        0    30
                  Sk 1/4   Erich                                       0    30
Tagene kåhlsbg    Sk 1                                               200     0
                  Sk 1/2   Björn                                       0    30
                  Sk 1/2   Börta                                       0    30
Skomme sörgd      Sk 1                                               250     0
                  Sk 1/2   Peer Andersson                              0   140
                  Sk 1/4   Jacob                                       0    30
                  Sk 1/4   Peer Andersson                              0    20
Skomme nohlgd     Sk 1                                               250     0
                  Sk 2/3   Lars Ollsson                                0   120
                  Sk 1/3   Hellge                                      0    30
Leerbeck          Sk 1     Cathar. Tham, pantsatt                      0   660
                                                                     360     0
                  Sk 1/3   Peer                                        0   110
                  Sk 1/3   Anders                                      0    20
                  Sk 1/3   Oluf                                        0    30
Skållwisereed     Sk 1                                               430     0
                  Sk 1/4   Oluf                                        0    50
                  Sk 1/4   Ingemar                                     0    70
                  Sk 1/4   Christofer mor Ingebor                      0    70
                  Sk 1/4   Joen                                        0    40
Öxnähs sörgård    Sk 1                                               240     0
                  Sk 1/2   Nills                                       0   200
                  Sk 1/2   Peer                                        0   160
Öxnähs wästerg    Sk 1     Cathar. Tham, pantsatt                      0   640
                                                                     120     0
                  Sk 1/2   Nills                                       0    20
                  Sk 1/2   Anders                                      0    30
Öxnähs mellang    Sk 1                                               270     0
                  Sk 1/3   Erich                                       0    60
                  Sk 2/3   Christen                                    0   120
Öxnähs östergd    Sk 1     Cathar. Tham, pantsatt                      0   670
                                                                     150     0
                  Sk 3/8   Michell                                     0    60
                  Sk 3/8   Christen                                    0    30
                  Sk 1/4   Anders                                      0    20
Öxnähs nohlgd     Sk 1                                               150     0
                  Sk 3/4   Ansten                                      0    50
                  Sk 1/4   Nills bor i Öxnähs vrgd                     0     0
Qvillehed skatt   Sk 1                                               180     0
                  Sk 1/2   Anders                                      0    40
                  Sk 1/2   Oluf                                        0    40
Askesby sörgd     Sk 1                                               120     0
                  Sk 1/2   Nills Christophersson                       0    40
                  Sk 1/2   Anna                                        0    20
Högen             Sk 1     Cathar. Tham, pantsatt                      0   690
                                                                     300     0
                  Sk 1/3   Hans                                        0    40
                  Sk 1/3   Claes                                       0    30
                  Sk 1/3   Oluf                                        0    30
                  Husm.    Börge                                       0    20
Giöpåhs           Sk 1                                               540     0
                  Sk 1/2   Börge                                       0    40
                  Sk 1/2   Anders                                      0    40
Kierra svenskeg   Sk 3/4                                             200     0
                  Sk 3/8   Lars                                        0    30
                  Sk 3/8   Joen                                        0    30
Kallsheed skatt   Sk 3/4                                             100     0
                  Sk 3/8   Nilla Andersson                             0    30
                  Sk 3/8   Nills Michelsson                            0    30
Lillekierr        Sk 1/2                                             240     0
                  Sk 1/4   Hindrick                                    0    80
                  Sk 1/8   Oluf                                        0    50
                  Sk 1/8   Karin                                       0    20
Lassereed         Sk 1/2   Cathar. Tham, pantsatt                      0   360
                                                                     140     0
                  Sk 1/4   Oluf Hansson                                0    30
                  Sk 1/4   Oluf Nillsson                               0    30
Sörslätt          Sk 1/2   Oluf Erichsson                             90    30
Qvilleheed bärg   Sk 1/2   Jöens                                      90    30
Askesby österg    Sk 1/2   Jöens                                     290    30
Djupedahl nohlg   Sk 1/2   Ambjörn Olsson                            100    30
Djupedahl mell.   Sk 1/2   Oluf                                       60    40
Gubbereed         Sk 1/2   Cathar. Tham, pantsatt                      0   190
                                                                     100     0
                  Sk 1/4   Swen                                        0    30
                  Sk 1/4   Christen bor i Djupedahl sörgård            0     0
Tagene bäckegd    Sk 1/2   Cathar. Tham, pantsatt                      0   160
                           Nills med barnearff                        80   100
Tagene ödegård    Sk 1/4   Peer bor i Skomme sör                     180     0
Tagene sörgård    Sk 1/4   Hans Erichsson                            180    50
L. Simons äng     Sk äng   Anders Hamner i Göteborg                   80     0
Öxnähs sörgård    Sk äng   brukas av åborna                           60     0
Qvilleheed cron   Cs 7/8                                              70     0
                  Cs 7/16  Anders                                      0    40
                  Cs 7/16  Gunnar                                      0    50
Åhseby östergd    Cr 7/8                                               0     0
                  Cr 7/16  Bengdt                                      0    40
                  Cr 7/16  Anders                                      0    40
Åhseby mellang    Cr 7/8                                               0     0
                  Cr 7/16  Anders                                      0    40
                  Cr 7/16  Lars                                        0    40
Åhseby wästerg    Cr 7/8                                               0     0
                  Cr 7/16  Oluf                                        0    40
                  Cr 7/16  Helge                                       0    40
Bärby nedergård   Cr 1                                                 0     0
                  Cr 1/2   Erich bor i (Grimsåhs)                      0     0
                  Cr 1/2   Anders Hansson                              0    50
Gunnesby sörgd    Cr 3/4                                               0     0
                  Cr 3/8   Joen Larsson                                0    20
                  Cr 3/8   Joen Björnsson                              0    20
Gunnesby källg    Cr 3/4                                               0     0
                  Cr 3/8   Didrick                                     0    30
                  Cr 3/8   Peer Lind                                   0    20
Gunnesby bergg    Cr 3/4                                               0     0
                  Cr 3/8   Hans                                        0    20
                  Cr 3/8   Nills                                       0    20
Gunnesby wäst     Cr 3/4                                               0     0
                  Cr 3/8   Nills                                       0    30
                  Cr 3/8   Anders                                      0    20
Gunnesby kalls    Cr 3/4                                               0     0
                  Cr 3/8   Peer                                        0    20
                  Cr 3/8   Måns                                        0    20
Gunnesby tollse   Cr 3/4                                               0     0
                  Cr 3/8   Anders                                      0    40
                  Cr 3/8   Swen                                        0    30
Gunnesby muhl     Cr 3/4                                               0     0
                  Cr 3/8   Oluf                                        0    20
                  Cr 3/8   Hälge                                       0    20
Gunnesby mellg    Cr 3/4                                               0     0
                  Cr 3/8   Joen                                        0    20
                  Cr 3/8   Engebrecht                                  0    20
Norslätt          Cs 5/8   Cedercrona Häradshöv.                      60     0
                  Cs 5/16  Oluf                                        0    20
                  Cs 5/16  Tohl                                        0    20
Berg              Cr 1     Jean Seth guv.sec.                          0     0
                           Joens Peersson                              0    40
Trädet            Cs 1/4   Anders Joensson                            50    50
Kierra liegård    Cs 1                                               200     0
                  Cs 1/4   Joen                                        0    20
                  Cs 1/2   Oluf Erichsson                              0    30
                  Cs 1/4   Oluf Nillsson                               0    30
Trollereed präs   Cr 1     Jacob Lysell Prästvicar.                    0    60
Bärby öfwergd     Cr 1                                                 0     0
                  Cr 1/3   Tohl Larsson                                0   100
                  Cr 1/3   Peer Andersson                              0   100
                  Cr 1/3   Erich                                       0    90
Askesby nohlgd    Cr 1                                                 0     0
                  Cr 1/2   Hans Swensson                               0   120
                  Cr 1/2   Anders Jacobsson                            0   120
Kierra klockarg   Cs 5/8   Tham Assessor pantsatt                      0   380
                                                                      80     0
                  Cs 5/16  Anders Ifwarsson                            0    30
                  Cs 5/16  Anders Larsson                              0    30
Nortagene         Cs 3/4   Gerard Westman, Stadsfogde                200   200
Kallsheed sörg    Cs 1/2   Cathar. Tham, pantsatt                      0   310
                           Simon Erichsson                            30    30
Muhlereed         Cs 1/2                                              60     0
                  Cs 1/4   Oluf                                        0    20
                  Cs 1/4   Giöder                                      0    20
Björeed           Cs 1/2   Jean Seth,Guvenörsecr.                     70     0
                           Bengdt Swensson                             0    50
Kallsheed bergs   Cs 1/2                                              80     0
                  Cs 1/4   Enkan Kerstin                               0    20
                  Cs 1/4   Oluf Joensson                               0    30
Kallsheed mell.   Cr 3/8   Gunne Erichsson                             0    30
Kallsheed nohlg   Cr 3/8   Erich Erichsson                             0    30
Högen             Cr 1/2   Oluf Peersson                               0   100
Näset             Cr 1/2                                               0     0
                  Cr 1/4   Anders                                      0    60
                  Cr 1/4   Sifwer                                      0    60
L. Tohlsereed     Cs 1/4   Oluf                                       40    20
S. Tohlsereed     Cs 1/4   Oluf                                       40    20
Fiället           Cs 1/4   Oluf                                       30    20
Gierebacka        Cr 1/4   Anders Olsson                               0    30
Prylycke          Cr äng                                               0     0
Gullö             Cr äng   Brukas av åborna på Skåhlwisereed          10     0
Skomme            Cs äng   Brukas av åbo Skomme                      100     0
Askesby sörgd     Cs äng   Anna                                       40     0
Kallsheed bergs   Cr äng   Brukas av åborna                            0     0
Lagmansholmen     Cr äng   Brukas av åborna på Askesby , Öxnähs        0     0
Brunnstorp upp    Cr 1                                                 0     0
                  Cr 1/4   Claes                                       0    40
                  Cr 1/4   Joen                                        0    30
                  Cr 1/4   Isack                                       0    40
                  Cr 1/4   Anders                                      0    40
Gunnesby cast.    Cr 3/4                                               0     0
                  Cr 3/8   Bengdt                                      0    20
                  Cr 3/8   Oluf                                        0    20
                  Husm     Oluf Krook                                  0    10
Brunnstorp wäs    Cs 1                                               120     0
                  Cs 1/4   Joen                                        0    10
                  Cs 1/4   Peer                                        0    10
                  Cs 1/2   Jöens                                       0    30
Brunnstorp noh    Cs 5/8                                             120     0
                  Cs 5/16  Swen Carlsson                               0   100
                  Cs 5/16  Peer Olufsson                               0   120
Tofter            Cr 3/4   Erich Olsson                                0    40
Kyrckeby börsg    Cs 1                                               120     0
                  Cs 1/2   Oluf Larsson                                0    70
                  Cs 1/2   Hans Helgesson                              0    70
Kyrckeby gullr.   Cs 1                                               100     0
                  Cs 1/2   Peer Swensson                               0    20
                  Cs 1/2   Erich Peersson                              0    20
Kyrckeby nohlg    Cr 1     Fredrich Christophers. borgmästarens        0     0
                           arfwin. donerad i deras lifstid
                  Cr 1/3   Anders Håkansson                            0    20
                  Cr 1/3   Swen                                        0    20
                  Cr 1/3   Anders Erichsson                            0    20
Kyrckeby bergs    Cr 1                                                 0     0
                  Cr 1/3   Anders                                      0    40
                  Cr 1/3   Erich                                       0    30
                  Cr 1/3   Oluf                                        0    20
Swensby           Cr 1                                                 0     0
                  Cr 1/2   Anders Olufsson                             0    30
                  Cr 1/2   Jörgen                                      0    40
Swensby sörgd     Cr 1                                                 0     0
                  Cr 1/2   Nills                                       0    40
                  Cr 1/2   Lars                                        0    40
Swensby mellgd    Cr 1                                                 0     0
                  Cr 1/2   Bengdt                                      0    40
                  Cr 1/2   Swen                                        0    30
Espet             Cr 1                                                 0     0
                  Cr 1/2   Oluf                                        0    60
                  Cr 1/2   Hans                                        0    60
Sohlberg sörgd    Cs 1                                               100     0
                  Cs 1/2   Oluf Torsson                                0    30
                  Cs 1/4   Oluf Arfwedsson                             0    20
                  Cs 1/4   Anders                                      0    20
Sohlberg nohlg    Cs 1                                               100     0
                  Cs 1/2   Oluf                                        0    30
                  Cs 1/2   Simon                                       0    40
Djupedahl sörg    Cr 1/2   Christen Peersson                           0    80
Giöpåhs           Cr äng   Kyrkoäng br. av åborna                      0     0
                  Cr äng   Noch en äng                                 0     0
Assmundtorp uppeg Fr 1     Kruus Översteenkefru Anna Sinclair        440     0
                  Fr 1/2   Anders Olsson                               0    60
                  Fr 1/4   Kierstin                                    0    30
                  Fr 1/4   Ingemar                                     0    20
Assmundtorp neder Fr 1     Kruus Översteenkefru Anna Sinclair        440     0
                  Fr 1/3   Enkan Olu                                   0    20
                  Fr 1/3   Anders                                      0    20
                  Fr 1/3   Oluf                                        0    20
Österslätt        Fr 1     Kruus e. Anna Sinclair                    400     0
                  Fr 1/4   Oluf Erichsson                              0    30
                  Fr 1/4   Tooma                                       0    30
                  Fr 1/4   Oluf Andersson                              0    20
                  Fr 1/4   Lars Ollsson                                0    30
Hökiälla          Säteri   Kruus e. Anna Sinclair                    570   300
Kieringetorp      Fr 1     Kruus e. Anna Sinclair                    200     0
                  Fr 1/2   Oluf Olsson                                 0    50
                  Fr 1/2   Oluf Swensson                               0    40
                           Sockenskräddare Nills                       0     0

Björlanda sn

Nohlewik österg   Sk 1     Cath. Tham, pantsatt                        0   440
                                                                     180     0
                  Sk 1/2   Anders                                      0    20
                  Sk 1/2   Oluf                                        0    20
Björlanda öster   Sk 1                                               220     0
                  Sk 2/9   Lars Christensson                           0    30
                  Sk 2/9   Rassmus Jörgensson                          0    30
                  Sk 1/6   Måns Hansson                                0    20
                  Sk 2/9   Gunnur  bor i Storegd.                      0     0
                  Sk 1/6   Anders  bor i Storegård.                    0     0
Björlanda mell.   Sk 1                                               130     0
                  Sk 1/3   Oluf Larsson                                0    20
                  Sk 1/3   Swen                                        0    40
                  Sk 1/3   Rassmus bor i östergård                     0     0
Lexby bergegård   Sk 1                                               240     0
                  Sk 1/4   Anders Toresson                             0    10
                  Sk 1/4   Enkan Maret                                 0    10
                  Sk 1/2   Börge bor i Syrhåla Lundby socken,          0     0
                           Peer brukar Börges del                      0    10
Lexby smediegd    Sk 1                                               230     0
                  Sk 3/10  Tore                                        0    20
                  Sk 3/10  Hellge                                      0    10
                  Sk 2/5   Anders Ersson                               0    10
Lexby östergård   Sk 1      (Cs 1/2)                                 140     0
                  Sk 1/2   Nills Andersson                             0    30
                  Sk 1/4   Peer                                        0    10
                  Sk 1/4   Anders                                      0    10
Lexby wästergd    Sk 1      (Cs 1/2)                                 140     0
                  Sk 1/2   Peer Erichsson                              0    30
                  Sk 1/4   Enkan Maret                                 0    10
                  Sk 1/4   Swen Andersson                              0    10
Hellgereed        Sk 1                                               220     0
                  Sk 1/2   Oluf                                        0    30
                  Sk 1/2   Hans                                        0    20
Kållsereed        Sk 1                                               290     0
                  Sk 1/4   Tore Mattsson med utlånta pengar            0    60
                  Sk 1/4   Anders Nillsson                             0    20
                  Sk 1/4   Swen Ollsson                                0    10
                  Sk 1/16  Oluf                                        0    10
                  Sk 3/16  Ingri en piga                               0    10
Röra nohlgård     Sk 1                                               320     0
                  Sk 1/4   Kerstin med utlånta 180 daler               0   200
                  Sk 1/4   Bengdt                                      0    20
                  Sk 1/4   Tore                                        0    20
                  Sk 1/4   Hans                                        0    20
Röra sörgård      Sk 1                                               320     0
                  Sk 1/3   Hans                                        0    20
                  Sk 1/3   Nills                                       0    20
                  Sk 1/3   Joen                                        0    10
Sörred winning    Sk 1                                               320     0
                  Sk 1/6   Sören Jörgensson                            0    20
                  Sk 1/3   Anna                                        0    10
                  Sk 1/3   Oluf                                        0    10
                  Sk 1/6   Jöens                                       0    10
Sörred bergsgd    Sk 1                                               240     0
                  Sk 1/4   Peer                                        0    10
                  Sk 1/4   Rangilla                                    0    10
                  Sk 1/4   Nills                                       0    20
                  Sk 1/4   Rassmus i Sörred crono                      0     0
Lossby skrädd.    Sk 1                                               260     0
                  Sk 1/2   Joen                                        0    10
                  Sk 1/3   Oluf                                        0    10
                  Sk 1/6   Torckell bor i Tummel-heed Torslanda        0     0
Lossby innegd     Sk 1                                               200     0
                  Sk 1/4   Anders                                      0    10
                  Sk 1/4   Peer                                        0    10
                  Sk 1/4   Hans                                        0    10
                  Sk 1/4   Erich                                       0    10
Lelleby sörgård   Sk 1                                               120     0
                  Sk 1/4   Barbro                                      0    10
                  Sk 1/4   Ingri                                       0    10
                  Sk 1/2   Arfwed                                      0    10
Lelleby elwergd   Sk 1      (Cs 1/3)                                 210     0
                  Sk 1/3   Oluf                                        0    10
                  Sk 1/3   Peer                                        0    10
                  Sk 1/3   Anders                                      0    10
Lelleby bergsg    Sk 1                                               160     0
                  Sk 1/2   Tore                                        0    10
                  Sk 1/2   Oluf                                        0    10
Lelleby mellang   Sk 3/4                                             160     0
                  Sk 3/8   Oluf Gadd                                   0    10
                  Sk 3/8   Lars Andersson                              0    10
Qvesljungby       Sk 1                                               300     0
skomakaregård
                  Sk 1/4   Nills Torstensson                           0    20
                  Sk 1/4   Anders Hising                               0    20
                  Sk 1/4   Anders Skomakare                            0    10
                  Sk 1/4   Anders Olsson                               0    10
Qvesljungby       Sk 1                                               290     0
trullsgård
                  Sk 3/8   Oluf                                        0    30
                  Sk 3/8   Matts                                       0    10
                  Sk 1/4   Lars Christensson bor i Björlanda öster     0     0
Steneby           Sk 3/8   Hustru Margareta bor i Kungälv             80     0
                  Sk 3/8   Torger Brun Kyrkoherde i Skredsvik         80     0
                           Swen Erichsson                              0    20
                           Anders                                      0    10
                           Peer                                        0    10
                           Anna                                        0    10
                           Oluf Andersson                              0    10
                           Oluf Roos                                   0     0
Rya               Sk 1/2                                             160     0
                  Sk 1/4   Oluf                                        0    10
                  Sk 1/8   Erich                                       0    10
                  Sk 1/8   Anders                                      0    10
Önnereed          Sk 1/2                                             120     0
                  Sk 1/4   Oluf                                        0    20
                  Sk 1/4   Hans                                        0    20
Skiäggereed       Sk 1/2   Erik Peersson                             120    20
Låssby sörgård    Sk 1/2   Torkell                                   120    30
Östergärde skat   Sk 1/2   Anders Erichsson                          150    30
Krogerööd         Sk äng   Brukas und Kallsereed                      10     0
Röra              Sk äng   Brukas av åborna                           10     0
Kuhlewiken sörg   Sk äng   Brukas av åborna på Lelleby sörgård        40     0
Hästholmen        Sk äng   Med Långholmen brukas under Björlanda      20     0
Nohlwik mellgd    Sk 1/2                                             100     0
                  Sk 1/4   Oluf                                        0    10
                  Sk 1/4   Christopher                                 0    10
Låssby knapegd    Sk 1/2                                             120     0
                  Sk 1/4   Joen                                        0    20
                  Sk 1/4   Oluf                                        0    20
                           Rassmus har ej 5 daler                      0     0
                           Swen cronobåtsman                           0    10
Lunnegården       Sk 1/2                                             200     0
                  Sk 1/4   Oluf Larsson bor i Hästewik                 0     0
                  Sk 1/4   Jonas en hälftenbruk.                       0    10
Kallsheed         Sk 1                                               200     0
                  Sk 1/4   Nills                                       0    10
                  Sk 1/4   Rassmus                                     0    10
                  Sk 1/4   Maret                                       0    10
                  Sk 1/4   Erich Andersson                             0    10
Lelleby cronog    Cs 1/2   Oluf Olufsson                              80    20
Hofgården         Cr 3/4   Kruus Översteenke Anna Sinclair doner       0     0
                  Cr 1/4   Oluf                                        0    30
Qvistljungby cr   Cr 1     Hans v. Gerdes borgm. i Göteborg donera     0     0
Björlanda präst   Cr 1/2   Nills med barnarf 32 dr                     0    40
                  Cr 1/2   Anders Jörgensson                           0    20
Sörred cronogd    Cr 1/4   Rassmus Larsson                             0    30
                  Cr 1/4   Peer                                        0    10
Lelleby nohlgd    Cr 1/2   Börge Jörgensson, Häradsskrifwarens         0     0
                           arfwingar donerad
                           Swen Åkerwall                               0    80
Fougelwik anx     Cr 1/4   Anders                                      0    30
                  Cr 1/4   Rassmus                                     0    30
Fougelwik mell.   Cr 1/2   Holst, Camrerens arfwingar donerad          0     0
                  Cr 1/4   Gunnur en piga                              0    10
                  Cr 1/4   Oluf Joensson                               0    10
Fougelwik brem    Cr 1/2   Holst, Camr. arf. doner                     0     0
                  Cr 1/4   Anders Olsson                               0    10
                  Cr 1/4   Oluf Andersson                              0    10
Alleby            Cr 1/4   Anders Larsson                              0    20
                  Cr 1/4   Ambjörn Andersson                           0    10
Hallfwardsäng     Cr 1/4   Bengdt Olsson                               0    80
Heed              Cs 1/8   Hans Nillsson                              20    10
Kippholmen        Cs 1/8   Peer Erichsson                             20    60
Torsholmen        Cr äng   Cath. Tham, pantsatt                        0    10
Lexby bergsgård   Cr äng   Kyrkoäng brukas av åborna                   0     0
Wiken             Fr äng   Brukas av åborna                            0     0
Wiken bergsgd     Fr 1/2   Von Sacks Överstelöjt                     330     0
                  Fr 1/4   Peer Hansson                                0    20
                  Fr 1/4   Joens Olsson                                0    20
Wiken mellangd    Fr 1/2   Von Sacks Överstelöjt                     330     0
                  Fr 1/4   Lars Olsson                                 0    20
                  Fr 1/4   Lars Nillsson                               0    20
Wiken nohlgård    Fr 1/2   Von Sacks Överstelöjt                     330     0
                  Fr 1/4   Lars                                        0    20
                  Fr 1/4   Börta                                       0    20
Sörred            Fr 1/2   Von Sacks Överstelöjt                     330     0
                  Fr 1/4   Lars                                        0    10
                  Fr 1/4   Oluf                                        0    20
Storegården       Fr 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                  Fr 1/4   Oluf                                        0    20
                  Fr 1/4   Gunnur                                      0    20
                  Fr 1/4   Anders                                      0    30
                  Fr 1/4   Hans                                        0    20
Högen             Fr 1     Törnfelldt, Överstelöjt                   980     0
                  Fr 1/2   Lars                                        0    20
                  Fr 1/2   Swen                                        0    20
Östergiärde       Fr 1/2   Kruus e. Anna Sinclair                    150     0
                           Swen                                        0    20
Nohlwik wäster    Fr 1     Åbonas eget frellse                       300     0
                  Fr 1/4   Hindrick Pedersson                          0    10
                  Fr 1/4   Erich Andersson bor i Kallsheed             0     0
                  Fr 1/6   Björn Swensson                              0    10
                  Fr 1/6   Anders Ambjörnsson                          0    10
                  Fr 1/6   Björn Andersson                             0    10
Alleby            Fr 1/2   Åbonas eget frellse                       300     0
                  Fr 1/4   Peer                                        0    20
                  Fr 1/4   Jöens                                       0    10

Backa socken

Tagene            Sk 1                                               200     0
nohlgård          Sk 1/2   Maret                                       0    30
                  Sk 1/4   Oluf                                        0    20
                  Sk 1/4   Britta                                      0    20
Tagene sörgård    Sk 1                                               160     0
                  Sk 3/8   Anders Nilsson                              0    40
                  Sk 3/8   Bengdt                                      0    20
                  Sk 1/4   Maret bor i nohlgården                      0     0
Lärgie tohlseg.   Sk 1                                               240     0
                  Sk 1/4   Oluf Larsson                                0    30
                  Sk 1/4   Joen                                        0    30
                  Sk 1/4   Oluf Olsson                                 0    20
                  Sk 1/8   Torsten                                     0    20
                  Sk 1/8   Malin                                       0    20
Lärgie trullsg.   Sk 1                                               400     0
                  Sk 1/2   Anders                                      0    50
                  Sk 1/4   Karin                                       0    20
                  Sk 1/4   Magnus                                      0    20
Lärgie östergd.   Sk 1                                               270     0
                  Sk 1/2   Swen Swensson                               0    40
                  Sk 1/2   Erik Börgesson                              0    20
Lärgie västerg.   Sk 1                                               240     0
                  Sk 1/2   Joen Olsson                                 0    30
                  Sk 1/2   Anders Olsson                               0    30
Backa östergård   Sk 1                                               270     0
                  Sk 1/3   Bengdt Larsson                              0    20
                  Sk 1/3   Nils Joensson                               0    20
                  Sk 1/3   Hans bor i wästergård                       0     0
Backa västergd.   Sk 1                                               270     0
                  Sk 2/3   Hans                                        0    20
                  Sk 1/3   Bengdt                                      0    30
Kierrsgården      Sk 1     Cath. Tham, pantsatt                        0   690
                                                                     300     0
                  Sk 1/3   Hans Andersson                              0    20
                  Sk 1/3   Rassmus                                     0    10
                  Sk 1/3   Börgie                                      0    10
Tingstad påstg.   Sk 1                                               450     0
                  Sk 1/3   Oluf                                        0    30
                  Sk 1/3   Niels                                       0    30
                  Sk 1/3   Joen                                        0    20
Tingstad kiörb.   Sk 1                                               360     0
                  Sk 2/3   Peer                                        0    40
                  Sk 1/3   Anna                                        0    20
Tingstad magd.    Sk 1                                               240     0
                  Sk 1/2   Bengdt                                      0    30
                  Sk 1/2   Niels                                       0    30
Tingstad storg.   Sk 1                                               360     0
                  Sk 1/2   Anders                                      0    30
                  Sk 1/2   Niels                                       0    30
Tingstad krogd.   Sk 1                                               360     0
                  Sk 2/3   Erich                                       0    40
                  Sk 1/3   Peer                                        0    20
Rööd              Sk 1                                               240     0
                  Sk 2/3   Bengdt                                      0    20
                  Sk 1/3   Oluf                                        0    10
Lilla Krogården   Sk 1/2   Swen                                      120    10
Tingstad lillg.   Sk 1/2                                             120     0
                  Sk 1/4   Swen                                        0    10
                  Sk 1/4   Karin                                       0    30
Tofftan           Sk 1/2   Brukas av åborna i tohlsegården           120     0
Tingstad Högen    Sk 1/2                                             270     0
                  Sk 1/4   Rassmus                                     0    30
                  Sk 1/4   Niels                                       0    20
Brandkierr        Cr 1                                                 0     0
                  Cr 1/3   Anders                                      0    30
                  Cr 1/3   Jöns                                        0    10
                  Cr 1/3   Anders                                      0    30
Lärgie mellang.   Cr 1                                                 0     0
                  Cr 1/2   Börgie                                      0    30
                  Cr 1/2   Oluf                                        0    20
Lärgie hallegd.   Cr 1                                                 0     0
                  Cr 1/2   Ifwar                                       0    30
                  Cr 1/2   Swen                                        0    30
Lärgie ahlbogd.   Cs 1                                               100     0
                  Cs 1/2   Niels                                       0    20
                  Cs 1/2   Anders                                      0    20
Bällskär nohlg.   Cr 1                                                 0     0
                  Cr 1/2   Oluf                                        0    20
                  Cr 1/2   Peer                                        0    20
Bällskär sörgd.   Cr 1                                                 0     0
                  Cr 1/2   Anna                                        0    20
                  Cr 1/2   Anders                                      0    20
Skåhr             Cs 1/2   Björn Komminister                          40    80
Lergie magården   Cr 1/2   Niels Hansson                               0    30
Skälltorp väst.   Cs 1/2   Oluf Joensson                              50    20
Skälltorp östg.   Cs 1/2   Hans                                       50    30
Dubbereed         Cr 1/2   Oluf Swensson                               0    20
Backa annex       Cr 1/4   Björn  Herr Cappellan bor på Skåhr          0     0
Lergie kållegd.   Cr 1/4   Peer Hansson                                0    20
Lergie torekgd.   Cr 1/4   Tham, Assessor pantsatt                     0   130
                           Hellgie                                     0    20
Backa             Cr 1/8   Brukas av Bengdt i västergård               0     0
Tingstad tomtg.   Cr 1/8   Brukas av Oluf i pästegården                0     0
Länsmansåkern     Äng      Brukas under Lärgie                         0     0
                  Äng      Kyrkoäng u Tingstad                         0     0
                  Äng      Kyrkoäng under Lärgie                       0     0
Ahreed            Fr 1     Petter Andre och Swen Mikkelssons fräll   330     0
                  Fr 1/2   Swen Mikkelsson                             0    50
                  Fr 1/2   Erik Andersson hälftenbrukare               0    20
Lärgie            Fr 1/2   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Joen Hellgiesson                            0    20
Stora Hagen       Fr 1     Kruus Överste                             380     0
                  Fr 1/2   Anders                                      0    30
                  Fr 1/2   Niels                                       0    30
Lilla Hagen       Fr 1/2   Kruus Överste                             170     0
                           Lars Jöransson                              0    30
Bäckebohl         Fr 1/2   Macklier Generalmaj. arvingar             250     0
                           Måns Andersson                              0    20

Kungälvs stad

Kungälv västra1   Hus      Anders Smeds änka                           0     0
Kungälv va 2      Hus      Swen Sällsberg                             56    20
Kungälv va 3      Tomt     Jon Fiskare                                10     0
Kungälv va 4      Hus      Christian Dunke                            56    10
Kungälv va 5      Hus      Börta Stabea                              160   120
Kungälv va 6      Hus      Lars Björk Rådman                         520   400
Kungälv va 7      Hus      Lars Björk Rådman                         150     0
                           Anders Swanström Hjulmakare                 0    30
Kungälv va 8      Hus      Margareta Modh Hustr                      230     0
                           Erik Helgström Borgmästare                  0   200
Kungälv va 9      Hus      Margareta Fagerdahl Hustru                160    20
Kungälv va 10     Hus      Christina Borg Madam                      490   500
                           Swen Blomgren                               0    20
Kungälv va 11     Hus      Jonas Ring Strandridd.                    500   600
Kungälv va 12     Hus      Jon Ryrs Sterbhus                         150  1030
Kungälv va 13     Hus      Ellsa Gullsmeds                           110     0
Kungälv va 14     Hus      Karin Lund Hustru                         140    60
Kungälv va 15     Tomt     Hans Hanssons ödeto.                       30     0
Kungälv va 16     Hus      Petter Dropp Mäster                        80    10
Kungälv va 17     Tomt     Per Larssons arvingar                      50     0
Kungälv va 18     Hus      Oluf Wink                                  70    10
Kungälv va 19     Hus      Börta Gullsmeds                           320     0
                           Petter Blom Mäster                          0    20
Kungälv va 20     Hus      Mårten Olsson                              80    10
Kungälv va 21     Hus      Tranchelius Kyrkoher.                       0   800
Kungälv va 22     Hus      Anders Hasselkvist Magister               170     0
Kungälv va 23     Hus      Trina Holst Madam                         790   500
Kungälv va 24     Hus      Stafs Cornettsänka                          0     0
Kungälv va 25     Hus      Elsa Holsts Sterbhus                        0     0
                           Andreas Seglorin                            0   400
Kungälv va 26     Hus      Christen Persson                           30    20
Kungälv va 27     Hus      Anders Olsson Fiskare                      75   100
Kungälv va 28     Hus      Anna Mårtens                                0     0
Kungälv va 29     Tomt     Börta Roddes                               10     0
Kungälv va 30     Hus      Tore Ingemarsson                           52     0
                           Per Jonsson Ryttare                         0    10
Kungälv va 31     Tomt     Anders Hanskmakers arvingar                20     0
Kungälv va 32     Hus      Anders Olsson Bagare                       62    30
Kungälv va 33     Hus      Bengt Skrädder                             40    10
Kungälv va 34     Hus      Oluf Snicker                               10    10
Kungälv va 35     Hus      Lars Olsson                                40    10
Kungälv va 36     Tomt     Christen Swenssons änka                    20     0
Kungälv va 37     Hus      Oluf Andersson Organist                   180   120
Kungälv va 38     Tomt     Skolan och de fattiges tomt                 0     0
Kungälv va 39     Hus      Tolle Olsson                               60    40
Kungälv va 40     Hus      Kerstin Dahlboos                            0     0
Kungälv va 41     Tomt     Simon Eriksson                             20     0
Kungälv va 42     Hus      Johanna Niebuhr Hustru                      0     0
Kungälv va 43     Hus      Jon Olsson                                130    20
Kungälv va 44     Hus      Simon Tollesson                           182    20
Kungälv va 45     Hus      Swen Olsson                                 0    10
Kungälv va 46     Tomt     Henrik Persson                             20     0
Kungälv va 47     Hus      Karin Finnes                                0     0
Kungälv va 48     Hus      Sven Bånge Casseur                        600   100
Kungälv va 49     Hus      Gunne Månsson Rådman                      192   120
Kungälv va 50     Hus      Hans Hansson Herr                         450     0
                           Anders Bagare Mäster                       10   140
                           Stina Busch Madame                          0   120
Kungälv va 51     Hus      Jacob Halfmans                              0     0
Kungälv va 52     Tomt     Olof Jonsson                              160     0
Kungälv va 53     Hus      Olof Andersson                              0    10
Kungälv va 54     Hus      Olof Wassman Tullmästare                  130    20
Kungälv va 55     Tomt     Stadens ödetomt                             0     0
Kungälv va 56     Hus      Bengt Olsson                               32   100
Kungälv va 57     Hus      Samuel Frist                               20    10
                           Anders Jonsson Båtsman                      0     0
Kungälv va 58     Hus      Elin i Pöhlen                               0     0
Kungälv va 59     Hus      Anders Eriksson                            50   100
Kungälv va 60     Hus      Nils Borg Leutnant                         92     0
Kungälv va 61     Hus      Nils Brandt                                 0     0
Kungälv va 62     Hus      Anders Olsson                              10    20
Kungälv va 63     Hus      Olof Olsson                                30    20
Kungälv va 64     Hus      Olof Hult                                  10    10
Kungälv va 65     Tomt     Peter Borelis ödetomt                      10     0
Kungälv va 66     Hus      Tore på Bränna                              0     0
Kungälv va 67     Hus      Olof Lund                                  10     0
Kungälv va 68     Hus      Torbjörn Olssons änka                      10     0
Kungälv va 69     Hus      Jöns Olsson                                10    20
Kungälv va 70     Hus      Kerstin på Kullen                           0     0
Kungälv va 71     Tomt     Bånge, Casseurens ödetomt                  10     0
Kungälv va 72     Hus      Sören Bagare                               10    10
Kungälv va 73     Hus      Gullbrand Jönsson                         110    30
Kungälv va 74     Hus      Swen Andersson                              0     0
Kungälv va 75     Hus      Anders Jöransson                           10    20
Kungälv va 76     Tomt     Måns Kock                                  10     0
Kungälv va 77     Hus      Hans Larsson                               30    10
Kungälv va 78     Tomt     Henrik Didrikssons ödetomt                 20     0
Kungälv va 79     Tomt     Kerstin Stares                             10     0
Kungälv va 80     Hus      Lars Bobäck                                30    10
Kungälv va 81     Tomt     Nils Stubb                                 10     0
Kungälv va 82     Tomt     Anders Böckers enka                         0     0
Kungälv va 83     Tomt     Hospitalets lilla tomt                      0     0
Kungälv va 84     Tomt     Karin Raddes                                0     0
Kungälv va 85     Tomt     Börta Tysks ödetomt                         0     0
Kungälv va 86     Tomt     Kerstin Trädal                              0     0
Kungälv va 87     Hus      Pär Tollesson                              10    20
Kungälv va 88     Hus      Ingeborg Sörens                             0     0
                           Hans Wassman Const.                         0    20
Kungälv va 89     Tomt     Kerstin Antonis                             0     0
Kungälv va 90     Hus      Pär Andersson                              10    10
Kungälv va 91     Tomt     Anders Jonsson                             10     0
Kungälv va 92     Hus      Anders Larsson Ryttare                     30     0
Kungälv va 93     Hus      Peter Borelius                             46    10
Kungälv va 94     Tomt     Trina Holst Madame                         10     0
Kungälv va 95     Hus      Pär Caspersson Stadsbåtsman                 0     0
Kungälv va 96     Hus      Olof Jonssons enka                         90    20
Kungälv va 97     Hus      Arvid Snickare                             10    10
Kungälv va 98     Hus      Hans Bengtsson                             80   220
Kungälv va 99     Hus      Erik Björnsson                             30    20
Kungälv va 100    Hus      Hans Jönsson                               50    20
Kungälv va 101    Hus      Elsa Holst sal. ödetomt                     0     0
Kungälv va 102    Hus      Jacob Gustavsson                          140   100
Kungälv va 103    Hus      Börje Mårtensson                           30    10
Kungälv va 104    Hus      Peter Blom                                 70     0
                           Annika Jonsdotter                           0     0
Kungälv va 105    Hus      Zacharias Apelgren                         30     0
Kungälv va 106    Hus      Mårten Henr. Kröning                      110    80
Kungälv va 107    Tomt     Mätta Guldsmeds ödet.                      10     0
Kungälv va 108    Hus      Anders Kampe                               34     0
                           Anfast Pihl                                 0    30
Kungälv va 109    Tomt     Jacob Gustavssons ödetomt                  20     0
Kungälv va 110    Tomt     Claes Ankarström hage                      20     0
Kungälv va 111    Tomt     Trina Holsts ödetomt                       10     0
Kungälv va 112    Hus      Börta Synnered                              0     0
Kungälv va 113    Hus      Bengt Arill, Collega på scholan             0    30
                           Margareta Modz tvenne barn                110     0
Kungälv östra 1   Hus      Anders Larsson                             45    50
Kungälv öa 2      Tomt     Anders Giödberg                            30     0
Kungälv öa 3      Tomt     Carl Kringlas enka                         20     0
Kungälv öa 4      Hus      Mattias Olai Böö                           60    40
Kungälv öa 5      Hus      Swen Anderssons enka                       50     0
Kungälv öa 6      Hus      Olof Ringberg                              10    10
Kungälv öa 7      Hus      Kerstin Pihls                               0     0
Kungälv öa 8      Hus      Lars Jonsson                               80   160
Kungälv öa 9      Hus      Jöns Bryngelsson                           60    10
Kungälv öa 10     Hus      Swen i Manu                                10    10
Kungälv öa 11     Hus      Anna Engebrektsdotter                       0     0
Kungälv öa 12     Hus      Erik Grenu                                  0     0
Kungälv öa 13     Tomt     Hans Möller                                10     0
Kungälv öa 14     Hus      Pär Olsson                                 20    10
Kungälv öa 15     Hus      Trulls Olsson                              60     0
Kungälv öa 16     Hus      Albrecht Olsson                            40    10
Kungälv öa 17     Hus      Niels Lidbom                               90    20
Kungälv öa 18     Hus      Niels Engebrektsson                        10    10
Kungälv öa 19     Hus      Lars Pihls enka                            40    20
Kungälv öa 20     Hus      Joen Larssons enka                         10    10
Kungälv öa 21     Hus      Staffan Ekelund                            80    10
Kungälv öa 22     Hus      Oluf Lundz enka Rangela                     0     0
Kungälv öa 23     Hus      Erik Kuus Landtmätare                     160    80
Kungälv öa 24     Hus      Johanna Borg                               10     0
                           Anders Fontin Pukslag                       0     0
Kungälv öa 25     Tomt     Niels Olofsson                             10     0
Kungälv öa 26     Tomt     Brådz enka                                 10     0
Kungälv öa 27     Hus      Lars Larsson                               10    70
Kungälv öa 28     Hus      Påvel Jönsson                              10     0
Kungälv öa 29     Hus      Swen Danielsson                            20     0
Kungälv öa 30     Hus      Mauritz Swensson                           10    20
Kungälv öa 31     Hus      Joen Foss                                  10    10
Kungälv öa 32     Hus      Oluf Stywert Casseur                      340   100
                           Sten Helling Räntmäst                       0   400
Kungälv öa 33     Hus      Anna Sophia                                 0     0
Kungälv öa 34     Hus      Torsten Arvidsson                          90    20
Kungälv öa 35     Hus      Bengt Nilsson                              74    40
Kungälv öa 36     Hus      Catharina Skyggeberg                      240   200
Kungälv öa 37     Tomt     Christina Husens dtr                       20     0
Kungälv öa 38     Hus      Chatarina Kampes                          470   220
Kungälv öa 39     Hus      Ingiehl Spång                              10     0
                           Bengt Swensson                              0    10
Kungälv öa 40     Hus      Ankarströms enka                          310     0
Kungälv öa 41     Hus      Elin Fiskers                               10     0
                           Anders Bergman                              0    10
Kungälv öa 42     Tomt     Kerstin Nogetz                             10     0
Kungälv öa 43     Hus      Hans Längom                                 0     0
Kungälv öa 44     Hus      Ingiehl Torbjörns enka                      0     0
Kungälv öa 45     Hus      Swen Joensson Rådman                      260   380
Kungälv öa 46     Hus      Estri Gustavsdotter                        10     0
                           Jacob Bredberg                              0    10
Kungälv öa 47     Hus      Björk Rådman                              170     0
                           Tollsonius Slåttspastor                     0   200
Kungälv öa 48     Hus      Anders Båtsman                             10     0
Kungälv öa 49     Hus      Tore Järnberg                              30    10
Kungälv öa 50     Hus      Lars Arvidsson                             20    10
Kungälv öa 51     Hus      Håkan Holm                                 60    20
Kungälv öa 52     Hus      Jöran Ödbergs enka                          0    10
Kungälv öa 53     Hus      Ingeborg Hattemakers                       10     0
Kungälv öa 54     Hus      Johan Hellström                             0     0
Kungälv öa 55     Hus      Niels Berg                                 10     0
                           Karin Jönsdotter                           10     0
Kungälv öa 56     Hus      Anna Sigges                               120   100
Kungälv öa 57     Hus      Jonas Lundell Capellan                    160   160
Kungälv öa 58     Hus      Niels Bengtsson                            80   130
Kungälv öa 59     Tomt     Hage som Commen-danten nyttjar              0     0
Kungälv öa 60     Hus      Niels Borg bebor Wefwendahls hus           20     0
Kungälv öa 61     Tomt     Jacob Ström                               260     0
Kungälv öa 62     Hus      Ingiehl Kockes                            230    50
                           Anders Kiällman, byggningssrifware          0    50
Kungälv öa 63     Hus      Ingeborg Lussas                            10     0
Kungälv öa 64     Hus      Anders Maul                               120    30
Kungälv öa 65     Hus      Assar Torstensson                          80    20
Kungälv öa 66     Hus      Gertrud Jacobsdotter                       60    20
Kungälv öa 67     Hus      Karin Gröns                               120    20
Kungälv öa 68     Hus      Hans Christophersson                       80    20
Kungälv öa 69     Hus      Hans Olsson Rådman                        430  1400
Kungälv öa 70     Hus      Anders Pontin                             240    50
Kungälv öa 71     Hus      Padas enka                                 20    10
Kungälv öa 72     Hus      Claes Anckarström Hr                      540   200
Kungälv öa 73     Hus      Johan Adam Schilling                       70    20
Kungälv öa 74     Hus      Per Simonsson                              10     0
Kungälv öa 75     Hus      Hans Jönsson                               10    10
Kungälv öa 76     Hus      Maren Håffmans                             10     0
Kungälv öa 77     Hus      Anund Torstensson                          10    10
Kungälv öa 78     Hus      Christopher Lång                           30    10
Kungälv öa 79     Hus      Börge Wink                                 10     0
Kungälv öa 80     Hus      Swen Defander                              10     0
Kungälv öa 81     Hus      Per Påvelsson                              10    10
Kungälv öa 82     Hus      Wefwers befallnings-mansänka              120     0

Bohuus fästning

Slåttz staten              Pehr Hårdh, Öfwerste och Commendant upp     0  3000
                           ger sin ägendom såwäl här som på dess 2
                           säterier i Skarab.
                           löhndrängarna Johan Lund, Johan Brobäck
                           och Johan Finne pigor Margareta Olsdtr
                           och Margareta Andersdotter
                           Gabriel Herminger, Major UnderCommendan     0   300
                           Jöns Hagel, Wacht-mästare uppger äfwen      0   100
                           sin egendom på rusthållet Ängegiärde
                           Bengta Pihl, Änkehustru till                0    30
                           byggnadsskrifwaren Petter Skarstedt
Artollerie staten          Josias Mörck, Capitein                      0   150
                           Gustaf Modh, Fendrich                       0    75
                           Anders Hoof, Feurwärkaren                   0    50
                           Pehr Tranberg, Styckjunkare                 0    80
                           Jöran Hårdh, Constapel som commenderar      0     0
                           för Sergiant äger inget utom sine kläder
                           Carl Orro                                   0    20
Infanterie staten          Nills Stierna, Capitein af Öfwerste Cro     0     0
                           stiernas Tremännings-regemente har sin
                           ägendom wid dess gård Tokeröd i
                           Jönköpings Lähn
                           Dionitz Brostedt, Leutnant som för en       0    50
                           tid sedan ankommit från fångenskap i
                           Riga har endast sina kläder
                           Leijondahl, Fendrich har intet utom sin     0    50
                           kläder
                           Öfwrige officerare och gemene äger inte     0     0
                           eller bor i Kungälv
                           Anders Appelgren en skomakare som bor p     0    20
                           slottztompten

Kungälvs lands

Surte             Sk 1                                               480     0
                  Sk 5/12  Oluf Andersson                              0   100
                  Sk 1/3   Tollsoni arf i Kungälv                      0     0
                           Anders Larsson                              0    60
                  Sk 1/4   Lars Olsson med syst                        0   100
                           Anders Berg skattevrak                      0    30
Skåhrdahl uppe    Sk 1                                               240     0
                  Sk 1/4   Anders Tohsson                              0    20
                  Sk 1/2   Anders Andersson                            0    20
                  Sk 1/4   Gunne i Bäckegården                         0     0
Skåhrdahl kiäl.   Sk 1     Ölcken, Rådman pants.                       0   390
                                                                     280     0
                  Sk 1/2   Niels Börgesson                             0    60
                  Sk 1/4   Arfwid Tysk                                 0    20
                  Sk 1/4   Swen Peersson                               0    20
Rönnunge sörgd    Sk 1                                               290     0
                  Sk 1/4   Anders Swensson                             0    60
                  Sk 1/4   Åke Ingemahrsson                            0    60
                  Sk 1/4   Niels Trullson                              0    50
                  Sk 1/4   Tohl Trullson                               0    20
                           Erik                                        0     0
Giödereed         Sk 1     Cath. Tham pantsatt                         0   510
                                                                     400     0
                  Sk 1/4   Anders Ingemahrsson                         0   150
                  Sk 1/4   Christophersson                             0    30
                  Sk 1/6   Oluf Olsson                                 0    30
                  Sk 1/6   Oluf Rassmusson                             0    20
                  Sk 1/6   Swen Erichsson                              0    40
Rönnunge uppe.    Sk 3/4                                             290     0
                  Sk 3/8   Rassmus Peersson                            0    60
                  Sk 3/16  Rassmus Bengdtsson                          0    50
                  Sk 3/16  Erich Bengdtsson                            0    40
Rönnunge nede.    Sk 3/4                                             290     0
                  Sk 3/8   Lars Andersson                              0    90
                  Sk 3/16  Oluf Ambjörnsson                            0    40
                  Sk 3/16  Sigri                                       0    60
Skåhrdahl sörg    Sk 1/2                                              90     0
                  Sk 1/6   Joen Gunnarsson                             0    10
                  Sk 1/6   Isak Joensson                               0    10
                  Sk 1/6   Lars Andersson                              0    10
Röösboo           Sk 1/2                                             200     0
                  Sk 1/4   Håkan                                       0    50
                  Sk 1/4   Oluf                                        0    50
Österhög          Sk 1     Cath. Tham pantsatt                         0   280
                                                                     320     0
                  Sk 1/3   Torkell Andersson                           0    50
                  Sk 1/3   Swen                                        0    40
                  Sk 1/3   Anders Olsson                               0    30
Ellisbo sörgård   Sk 1/4                                              80     0
                  Sk 1/8   Peer                                        0    40
                  Sk 1/8   Oluf                                        0    80
Ellereed          Sk 1/4   Simon Tollesson bor i Kungälv              40     0
Kierslycke        Skäng    brukas under Surte                        200     0
Skarsboo          Skäng    brukas u Rönninge sör                      40     0
Skiäggereed       Skäng    brukas u Rönninge sör                      60     0
Jonseråhs         Skäng    brukas u Giödereed                         30     0
Strängängen       Skäng    Tillroth, Insp. pantsatt                    0    90
                  Skäng    Johan Cedercrona Häradshöv. i Grimsåhs     40     0
                  Skäng    Jacob Mood                                 30     0
Lillängen         Skäng    Johan Cedercrona Häradshöv. i Grimsåhs     10     0
                  Skäng    Rattereis arvingar                         10     0
Branstegen        Skäng     -                                          0     0
Skinnarebacken    Skäng    Tillroth, Insp. pantsatt                    0    40
                           Oluf Joenssons änka i Kungälv             120     0
Höög              Cr 1     Torkell Swensson, donerad                   0   280
Skåhrdahl mell.   Cs 1     Erik Gumundsson                           110    60
Skåhrdahl bäck.   Cs 1                                               110     0
                  Cs 1/4   Gundmund                                    0   250
                  Cs 1/4   Oluf                                        0    40
                  Cs 1/4   Asser                                       0    20
                  Cs 1/4   Joen                                        0    10
Skåhrdahl nohl.   Cs 1                                               110     0
                  Cs 3/8   Joen                                        0    20
                  Cs 3/8   Anders                                      0    30
                  Cs 1/4   Lars Erichsson                              0    10
Grimsåhs          Fr 1     Johan Cedercrona Häradshövding            350   400
Åhsen             Cs 1/2                                              70     0
                  Cs 1/4   Gunne                                       0    30
                  Cs 1/4   Anders                                      0    20
Maggereed         Cs 1/2   Christopher                                70    60
Pihlereed         Cr 3/8   Swen                                        0    20
Lunna             Cs 1/2   Anders                                     70    30
Bohlsten          Fr 1/2   Johan Cedercrona Häradshövding            190     0
                  Cr 1/2   Anders                                      0    20
Kåckhee           Cr 1/2   Holst arfwingar, donerad                    0     0
                           Lars                                        0    90
Hallereed         Cr 1/2   Peer Torsson                                0    40
Röös              Cs 1/4   Anders Nilsson                             60    40
Sohlbräcke        Cs 3/8   Swen Swensson                              70   100
Liidh             Cs 3/16  Henrich                                    35    30
                  Cs 3/16  Anders                                     35    10
Hagereed          Cr 1/2   Engebrecht                                  0    80
Skåhrdahl         Cs 1/2   Anders Jönsson                            100    30
Högia             Cr 1/2   Nils Feman donerad                          0     0
                  Cr 1/4   Swen                                        0    30
                  Cr 1/4   Oluf                                        0    30
Elissbo nohlgd.   Cr 1/2   Johan Jörgensson Trädgårdsm.                0    20
Backer            Cs 1/4   Erich                                      50    40
Lilla Oxhagen     Cräng    Seth secret. i Göteborg                     0     0
Qvarnström        Cräng    brukas under Hallereed                      0     0
Surte Qvarn       Cräng    brukas under Surte                          0     0
Prästängen        Cräng    Erich sockenskomakare                       0    10
Stora Oxhagen     Cräng    Bengdt ängwaktare                           0    10
Giödereedsäng     Cräng    brukas under Giödereed                     20     0
Kyrkoängen        Cräng    brukas under Giödereed                      0     0
Grimsåhs pr.äng   Cräng    brukas under Grimsåhs                       0     0
Skinnarbräcka     Cräng    brukas av Kungälvs kyrka                    0     0
Skåhrdahl ned.    Cs 1                                               110     0
                  Cs 1/4   Swen Swensson                               0    20
                  Cs 1/4   Niels Kock                                  0    10
                  Cs 1/4   Niels Swensson                              0    10
                  Cs 1/4   Anders Knutsson                             0    10
Gullö             Cr 1     ligger under Castellgården Inland           0     0
                           Bengdt Björnsson                            0    20
Slätan            Cr 1     ligger under Castellgården Inland           0     0
                           Swen                                        0    10
                           Kiähl                                       0    10
Färjestaden                Balck, Captein                              0     0

Lundby sn

Lundby biskops    Fr 1     Hedvig Oxenstierna                        720     0
                                                                     170     0
                  Fr 1/2   Lars Persson Sannegård Skeppare             0    50
                  Fr 1/4   Joen Svart Styrman                          0   100
                  Fr 1/4   Lars Klåcker                                0   100
                           Cornelis Pettersson Leutnant                0   100
Lundby gropegd    Fr 1     Hedvig Oxenstierna                        840     0
                                                                     180     0
                  Fr 1/4   Måns Nilsson                                0    60
                  Fr 1/4   Johan Eriksson                              0    40
                  Fr 1/4   Lars Jönsson                                0    50
                  Fr 1/4   Lars Börgesson                              0    50
Östra Pihlegård   Fr 1/2   Hedvig Oxenstierna                        330     0
                           Eva Wernich                                60    50
Pöllsebo          Fr 1/2   Anckarstierna Capten                      320     0
                           Lutterback Leutnant                       100   110
Bräcke            Fr 1/2   Hedvig Oxenstierna                        330     0
                           Sparman Capten i Färjestaden              100     0
Stilletorp        Cr 1/4   Anna Cath Cronåker i Färgestaden,donera     0     0
                  Cr 1/2   Anders Olufsson                             0    50
                  Cr 1/4   Lars Swänsson                               0    30
Lundby klockar    Fr 3/4   Hedvig Oxenstierna                        560     0
                           Erich Olufsson i Qwillebäcken               0     0
Lundby jönsegd    Fr 1     Hedvig Oxenstierna                        780     0
                  Fr 1/2   Oluf                                        0    40
                  Fr 1/2   Mårten                                      0    60
Lundby putzeg     Fr 3/4   Hedvig Oxenstierna                        500     0
                  Fr 1/4   Joen Andersson                              0    30
                  Fr 1/4   Joen Arfwidsson                             0    30
                  Fr 1/4   Lars Andersson                              0    30
Lundby brämare    Fr 1     Hedvig Oxenstierna                        740     0
                  Fr 1/2   Oluf Olufsson                               0    50
                  Fr 1/4   Hellge Larsson                              0    30
                  Fr 1/4   Joen Rassmusson                             0    30
Lundby nohlgår    Fr 1     Hedvig Oxenstierna                        640     0
                  Fr 1/2   Pehr Pehrsson                               0    50
                  Fr 1/2   Swennung                                    0    40
Lundby andersg    Fr 3/4   Hedvig Oxenstierna                        440     0
                  Fr 3/8   Tron Larsson                                0    50
                  Fr 3/8   Gunne Mattsson                              0    50
Tohlereed         Cr 1     Hamilton, General-majors arfw. donerad      0     0
                  Cr 1/4   Pehr Gunnarsson                             0   100
                  Cr 1/4   Hans Gunnarsson                             0    50
                  Cr 1/4   Oluf Arfwedsson                             0    60
                  Cr 1/4   Lars Torckelsson                            0    70
Sannegården       Fr 1     Fliegel mäster i Götebo                     0     0
                           Lars trädgårdsmästare                       0    20
Fougdegården      Fr 3/4   Hedvig Oxenstierna                        460     0
                  Fr 3/8   Joen Christophersson                        0    30
                  Fr 3/8   Anders Börgesson                            0    30
Ledzgården        Fr 3/4   Hedvig Oxenstierna                        430     0
                  Fr 3/8   Oluf                                        0    40
                  Fr 3/8   Swän                                        0    40
Bjurslätt         Cr 1/2   Hamilton, General-majors arfw. donerad      0     0
                           Marit Bengdtsdotter                         0   200
                           Oluf hälftenbrukare                         0    30
Ulfwegrafwen      Fr 1/2   Hedvig Oxenstierna                        330     0
                           Sparman Capten bor i Färgestaden            0     0
V:a Pihlegården   Fr 3/8   Hedvig Oxenstierna                        260     0
                           Jonas Alander Komminister                   0    60
Hållen            Fr 1/2   Hedvig Oxenstierna                        370     0
                  Fr 1/4   Catharina hustru                            0    50
                  Fr 1/4   Oluf                                        0    40
Lundby            Fr 1/2   Hedvig Oxenstierna                        370     0
lensmansgården
                           hustru Maret på Bjurslätt                   0     0
Rödjan            Cr 1/2   Brynte Joensson                             0   400
Färgestaden       Cr 1/4   Anna Ch. Cronåker, donerad                  0     0
                           Sparman Captein                             0   540
Skarwijken        Cr 1/4   brukas under Rödjan                         0     0
Lundby            Cs 1/4   Catharina Schennin bor Göteborg,pantsat    40   230
skomakaregård
Lindholmen        Fr 1     Elsa Beata Macklier                       570   400
Tohlereed         Cr 1/2   en cronoåker                                0     0
Lundby prästgd    Cr 1/2   Gadelio Magister i Göteborg                 0     0
Lundby åbogård    Fr 1     Von Sack Överste                          600     0
                  Fr 1/2   Pehr Börgesson                              0    30
                  Fr 1/2   Pehr Andersson                              0    40
                           Gunnar Pehrssons änka utan bruk             0    10
Lundby smedjeg    Fr 1     Sinclair Överstinnan                      600     0
                  Fr 1/2   Swän                                        0    50
                  Fr 1/2   Tolle                                       0    50
Lundby hökegd     Fr 1     Belfrage Överstinnan                      540     0
                  Fr 1/2   Swen Andersson                              0    30
                  Fr 1/2   Simon Andersson                             0    30
Qwillebäcken      Torp     Hedvig Oxenstierna                          0     0
                           Erich Olsson                                0   140
Lundby            Husm.    Erich Brita på Gatan                        0    10
                  Husm.    Arvid Lidman förarens hustru                0    10
                  Husm.    Börge Andersson                             0    10
                  Husm.    Pehr Bengdtsson och Anna                    0    20
                  Husm.    Sara och Lars Larsson                       0    20
                  Husm.    Hans Hansson                                0    10
                  Husm.    Jochom i Sanhålan                           0    40
                  Husm.    Oluf Ringman                                0    20

Tuve sn

Skänla nohlgård   Sk 1     Elsa Macklier                             850     0
                                                                     280     0
                  Sk 1/4   Anders Simonsson                            0    50
                  Sk 1/4   Oluf Ohlsson                                0    50
                  Sk 1/4   Nills Erichsson                             0    30
                  Sk 1/4   Jönns Simonsson                             0    50
Skänla mellang    Sk 1     Elsa Macklier, donerad                      0     0
                                                                     280     0
                  Sk 1/2   Hans Erichsson                              0   100
                  Sk 1/2   Oluf Simonsson                              0    90
Skänla sörgård    Fr 1     Elsa Macklier, donerad                      0     0
                                                                     220     0
                  Sk 1/2   Joen Ingersson                              0   100
                  Sk 1/4   Anders Pehrsson                             0    50
                  Sk 1/4   Pehr Ohlsson                                0    40
Tufwe nohlgård    Sk 1                                               280     0
                  Sk 1/2   Joen Börgesson                              0   150
                  Sk 1/2   Christopher Andersson                       0    60
Tufwe sörgård     Sk 1                                               300     0
                  Sk 1/2   Anders                                      0    30
                  Sk 1/2   Adrian                                      0   150
Tången            Sk 1                                               400     0
                  Sk 1/5   Lars Nillsson                               0    40
                  Sk 1/5   Pehr Olufsson                               0    30
                  Sk 1/5   Kierstin                                    0    20
                  Sk 1/5   Jonas Ambjörnsson                           0    40
                  Sk 1/5   Swen Reorsson                               0    60
                           Oluf Larsson                                0    10
                           Anders Nillsson                             0    20
                           Kierstin enka                               0    10
Glöstorp          Sk 1     Elsa Macklier, donerad                      0     0
                                                                     300     0
                  Sk 1/3   Oluf Larsson                                0    80
                  Sk 1/3   Nills                                       0    40
                  Sk 1/3   Johan                                       0    40
Gunnestorp övg    Sk 1                                               400     0
                  Sk 1/4   Joen Olufsson                               0    80
                  Sk 1/4   Anders Persson är myndig                    0   260
                  Sk 1/4   Jöens Ohlsson                               0    40
                  Sk 1/4   Nills Larsson                               0    30
                           Jöns Brandt utan bruk                       0    20
Gunnestorp ned    Sk 1     Elsa Macklier, donerad                      0     0
                                                                     280     0
                  Sk 1/2   Hellge Simonsson                            0    60
                  Sk 1/2   Ambjörn                                     0    60
Grimbo med        Sk 1                                               400     0
torbjörgård       Sk 1/4   Hellge                                      0    30
                  Sk 1/4   Hans                                        0    50
                  Sk 1/4   Oluf                                        0    40
                  Sk 1/4   Rassmus uppger lösegendomen i bostad        0     0
Grimbo mellang    Sk 1                                               130     0
                  Sk 3/8   Anna Olufsdotter är omyndig                 0    50
                  Sk 1/4   Oluf Andersson                              0    30
                  Sk 3/8   Måns Nillsson                               0    40
Grimbo sörgård    Sk 1     Karin Norfeldt, doner.                      0     0
                                                                     150     0
                  Sk 1/2   Måns                                        0    50
                  Sk 1/4   Nills                                       0    40
                  Sk 1/4   Joen Tollesson                              0    40
Syrhåla nohlgd    Sk 1                                               360     0
                  Sk 1/2   Börge                                       0   100
                  Sk 1/2   Gunne                                       0    60
Syrhåla uppegd    Sk 1                                               360     0
                  Sk 1/4   Carll                                       0    30
                  Sk 1/4   Hans                                        0    40
                  Sk 1/4   Börge i sörgården                           0     0
                  Sk 1/4   Elin i sörgården                            0     0
Syrhåla sörgård   Sk 1     Tillroth Öfwerinspekt.                    830     0
                                                                     480     0
                  Sk 1/4   Börge                                       0    60
                  Sk 1/4   Elin                                        0    40
                  Sk 1/2   Oluf Anderssons barn                        0    40
                           Börge Simpa är u bruk                       0    10
                           Trulls är utan bruk                         0    10
                           Inger är utan bruk                          0    20
Unnereed          Sk 1                                               220     0
                  Sk 1/2   Swen Olufsson                               0   170
                  Sk 1/4   Rassmus                                     0    40
                  Sk 1/4   Joen                                        0    30
Synnereed         Sk 1                                               240     0
                  Sk 1/6   Bengdt Hansson                              0    30
                  Sk 1/6   Erich                                       0    30
                  Sk 1/6   Bryngell                                    0    50
                  Sk 1/4   Anders                                      0    30
                  Sk 1/4   Carll och Hans i Syrhåla                    0     0
Berggården        Sk 1/2   Oluf Hansson                              240    60
                           Bengdt är hälftenbrukare                    0    30
Norumb            Sk 1     Elsa Macklier, donerad                      0     0
                                                                     200     0
                  Sk 1/4   Anders Andersson                            0    60
                  Sk 1/8   Lars Larsson                                0    40
                  Sk 1/8   Oluf Andersson                              0    40
Härreed sörgård   Sk 1/2                                             150     0
                  Sk 1/4   Oluf Hansson                                0    40
                  Sk 1/4   Torgier Pehrsson                            0    60
Härreed nohlgd    Sk 1/2                                             150     0
                  Sk 1/4   Anders                                      0    40
                  Sk 1/4   Carll Månsson                               0    70
Grimbo            Sk 1/2                                             100     0
rassmusg          Sk 1/4   Pehr Andersson                              0    60
                  Sk 1/4   Rassmus måg Jöns                            0   100
Syrhåla           Sk 1/8   brukas av åborna                          120     0
Hållm             Säteri   Generalmajoren bor i Göteborg               0     0
                           Pehr är hälftenbrukare                      0    40
                           Oluf                                        0    30
                           Swen                                        0    20
                           Anders Joensson är inhyses                  0    20
Hållms torp       Torp     Swen                                        0    50
Tufwe stom        Cr 1/2   Simon Andersson                             0    30
Hukee             Cr 1/4   Nills Bock                                  0    40
Grimbo nohlgd     Fr 1     Beata Horn                                720     0
                  Fr 1/3   Pehr Arfwedsson                             0    40
                  Fr 1/3   Oluf Olufsson                               0    30
                  Fr 1/3   Joen Nillsson                               0    40
Ahrendahl         Fr 1     Anders Gonander Leutnant                  700   400

Summa för Kungälv
och Hisingen                                                       69808 48425


Marstrand

Marstrand 1 norra Sjöbod   Peter Kilman Rådman                        20     0
kvarteret         Sjöbod   Bengt Ström Räntmästare                    20     0
                  Sjöbod   Lars Trullsson                             20     0
Marstrand 2 no.   Hus      Lars Trullsson                              8     0
Marstrand 3 no.   Hus      Sven Kuuse                                  6     0
                  Hus      Rassmus Kieberg Handlare                    0     5
Marstrand 4 no.   Hus      Lars Ingmarsson Constapel                  25     0
Marstrand 5 no.   Hus      Hemming Anderssons änka                    30     0
Marstrand 6 no.   Hus      Hans Bikull                                 8     0
Marstrand 7 no.   Hus      Anders Dines änka                          50     0
Marstrand 8 no.   Hus      Anna Ruth                                  25    10
Marstrand 9 no.   Hus      Scoutbynach Knapes hus                     50     0
Marstrand 10 n.   Hus      Anders Hising äger, Anna på Nylett         25     0
Marstrand 11 n.   Hus      Michel Henriksson Muremäster              220   300
                  Sjöbod   Michel Henriksson Muremäster               35     0
Marstrand 12 n.   Hus      Bernt Svart                                70    10
Marstrand 13 n.   Hus      Pär vid brunnens änka                      50     0
                  Hus      Bryngel Larsson                             0    10
Marstrand 14 n.   Hus      Sven Svart Mäster med 50 D barnepeng.     100    50
                           Börta Andersdr en piga                      0     6
Marstrand 15 n.   Hus      Thomas Tjörndal f.d. Capellan              25     0
Marstrand 16 n.   Hus      Jörgen Mattsson med hustruns barnpengar    90     0
Marstrand 17 n.   Hus      Lars Wiman Mineuren                        50     5
Marstrand 18 n.   Hus      Anders Marcusson                           70     0
Marstrand 19 n.   Tomt     Magnus Hedemans hage på Långgatan          20     0
Marstrand 20 n.   Hus      Bengt Brogård Leutnant                     72    50
Marstrand 21 n.   Hus      Peter Kilman Rådman med barnepengar       280   350
                           Kerstin en piga                             0     6
Marstrand 22 n    Hus      Elisabeth Bagge Prostinnan                480   950
                           Maret en piga                               0     6
                  Sjöbod   Elisabeth Bagge pros.                      40     0
Marstrand 23 n.   Hus      Nils Holms änka                            80    10
Marstrand 24 n.   Hus      Rutger Kontz                               75     0
                           Henrich Kontz Klockare                      0    10
Marstrand 25 n.   Hus      Niewartz Mästers änka                     165    30
                           Marta Eriksdtr en piga                      0     6
Marstrand 26 n.   Hus      Truls Bergboms änka                       110     0
                           Elin Eriksdtr en piga                       0     6
Marstrand 27 n.   Hus      Anders Linbohm Cronoböckare               520   100
                           Anders Linbohm med  barnepengar             0   200
                           Ingri en piga                               0     6
Marstrand 28 n.   Hus      Carlberg Kyrkoherde med bibliotek           0   500
                           Anders Andersson en dräng                   0     8
                           Margareta Hansdtr, pig                      0     8
                           Chatarina Jönsdtr, piga                     0     8
Marstrand 29 n.   Hus      Petter Gorder                              50    10
Marstrand 30 n.   Tomt     Sara Insen äger en ödeplats                 5     0
Marstrand 31 n.   Hus      Erik Skrädder                              25     5
Marstrand 32 n.   Hus      Arvid Const. änka                          25     0
Marstrand 33 n.   Hus      Stenius borgm. för sahlig Jöns Stutz        5     0
Marstrand 34 n.   Hus      Elin Krokemakers                           10     0
Marstrand 35 n.   Hus      Hans Brogård för salig Lubantz hus         50     0
Marstrand 36 n.   Hus      Mattis Östensson Liutnant                  70    10
Marstrand 37 n.   Hus      Lars Bouchman Achli-mästare med 612 dr    165   300
                           cronofordran för lön
                           Ingri Andersdtr en piga                     0     6
Marstrand 38 n.   Hus      Samuel Reuterberg Rådman i Uddevalla äg   300     0
Marstrand 39 n.   Hus      Stenius Borgmästare                       115   150
                           Stenius Borgmästare en liten hage           5     0
Marstrand 40 n.   Hus      Saknas                                      0     0
Marstrand 41 n.   Hus      Nils Perssons änka Mätta                   55     0
                           Winberg Lieutnant                           0    50
Marstrand 42 n.   Hus      Torkel Arvidsson                          480   450
                           Torkel Arvidsson halvpart i en jacht        0    20
                           Torkel Arvidsson barnepengar                0    50
                           Amman Elin                                  0    10
                           Malin en piga                               0     6
Marstrand 43 n.   Hus      Magnus Hedemans hus i norra delen         170     0
Marstrand 44 n.   Hus      Per Brems salig, förfallet hus sålt         0     0
                           Olof Arvidssons sterbhus äger huset        30     0
Marstrand 45 n.   Hus      Henrik Insen rådmans-änka med 600 d       240   100
                           cronofordran
Marstrand 46 n.   Hus      Brynte Christensson i Sara Insens hus      25     0
Marstrand 47 n.   Tomt     Fredrik Nilssons Gertrud en ödeplats       10     0
Marstrand 48 n.   Hus      Rutger Schillers salig rådman             230     0
                           Abraham Brant visitatör                     0    10
                           Andor Kihlman underfyrvaktare               0     5
Marstrand 49 n.   Hus      Petter Olssons änka                       155     0
Marstrand 50 n.   Hus      Olof Arvidssons sterbhus norr i stad.      50     0
                           Christian Cloth Tullf.                      0    50
Marstrand 51 n.   Hus      Olof Svensson                              25     0
Marstrand 52 n.   Hus      Sven Böcker                                30     0
Marstrand 53 n.   Hus      Pehr Brun Handlare                         10     0
Marstrand 54 n.   Hus      Anders Kinmans änka                       110    10
Marstrand 55 n.   Hus      Anders Rijss änka                          95    20
                           Malin en piga                               0     6
Marstrand 56 n.   Hus      Håkan Pehrsson handlare                    25     0
Marstrand 57 n.   Hus      Jon Böckers änka                           25     0
Marstrand 58 n.   Hus      Anders Henrikssons hus är förfallet         5     0
                           Erich Krock Constapel                       0     5
Marstrand 59 n.   Hus      Niclas Svensson Constapel                  35     5
Marstrand 60 n.   Hus      Hans Brogård äger Esbjörn Snecker hus      25     0
                           Petter Kling Fyrvaktare                     0     5
Marstrand 61 n.   Hus      Isak Ahlman hand. äger Petter Wävers       30     0
Marstrand 62 n.   Hus      Jon Nilssons änka                          30     0
Marstrand 63 n.   Hus      Jon Lundts Constapel förfallet hus          5     0
Marstrand 64 n.   Hus      Berlow läreconstapel med barnepengar       65     0
Marstrand 65 n.   Hus      Olof Börgesson                             50     5
Marstrand 66 n.   Hus      Bernt Winck                               215    20
Marstrand 67 n.   Hus      Olof Arvidsson salig tillhör Eckwald      170     0
                           Bengt Wahl postmäst.                        0    20
Marstrand 68 n.   Hus      Claes Blöckers änka                       170     0
Marstrand 69 n.   Hus      Anders Jonsson Berg                       165    10
Marstrand 70 n.   Hus      Nils Forsberg Rådman                      320   125
                           Britta en piga                              0     6
                           Nils Forsbergs sjöbod                      25     0
Marstrand 71 n.   Hus      Jacob Christensson                        220   150
                           en piga                                     0     6
Marstrand 72 n.   Hus      Mårten Pettersson Rådman med 165 dr i     300   365
                           barnepengar
                           Mårten Pettersson 1/8 i skeppet Svanen      0   200
                           Anna Andersdr en piga                       0     6
Marstrand 73 n.   Hus      Olof Arvidssons Rådmansänka               270     0
                           Olof Arvidssons 1/8 i skeppet Svanen        0   600
                           Olof Arvidssons skeppet St Jacob            0   200
                           Olof Arvidssons gallioten Madam Anna        0   120
                           Olof Arvidssons del i fiskeredskap          0    23
                           Olof Arvidssons barnepengar                 0  2200
                           Cecilia Larsdtr en piga                     0     6
Marstrand 74 n.   Hus      Fredrik Nilssons änka                     224    60
                           Gertrud Nilsdtr en piga                     0     6
Marstrand 75 n.   Kvarn    Fredrik Nilssons en liten väderkvarn       30     0
                           Fredrik Nilssons löseg. på Bremsegår.       0    20
Marstrand 76 n.   Hus      Bertoll Svenssons änka Annika             330    50
                           Karin Påfwelsdotter en  piga                0     6
Marstrand 77 n.   Hus      Magnus Hedeman Arrendator                 430   500
                           Karin en tjänstepiga                        0     6
                           Elin en piga                                0     6
                           Börge Hultman Ombudsman                     0    50
Marstrand 78 n.   Hus      Hans Möller Tullare                       320   150
Marstrand 79 n.   Hus      Helge Brems Rådmansänka                   215    10
Marstrand 80 n.   Hus      Pehr Gabrielsson med barnepengar          360    60
Marstrand 81 n.   Tomt     Pehr Gabrielssons ödetomt                  10     0
Marstrand 82 n.   Hus      Pehr Sörensson                            225    80
                           Pehr Sörenssons barnepengar                 0    80
                           Pehr Sörenssons löseg. i Bremsegården       0    20
                           Pehr Sörenssons 1/2 part i en jacht         0    15
                           Siri Christensdr, piga                      0     6
Marstrand 83 n.   Tomt     Pehr Sörenssons tomt                        5     0
Marstrand 84 n.   Hus      Anders Pehrssons änka Karin                60    10
Marstrand 85 n.   Hus      Lars Andersson                             60    10
Marstrand 86 n.   Hus      Pehr i Dramsviken                          40     0
Marstrand 87 n.   Hus      Lisbeth i Sanbacka                        170    30
Marstrand 88 n.   Hus      Anna på Instön                             30     5
Marstrand 89 n.   Hus      Nils Krusses hus                           55     0
                           Jörgen Marcusson                            0    10
Marstrand 90 n.   Tomt     Catarina Smeds plats ägare Sara Insen       5     0
Marstrand 91 n.   Hus      Gabriel Holmström Handlare                 65    10
Marstrand 92 n.   Hus      Henrik Hansson                             25    10
Marstrand 93 n.   Hus      Mattis Skrädder                            90     0
Marstrand 94 n.   Hus      Nils Lots                                  30     5
Marstrand 95 n.   Hus      Fredrik Berg Tullförv. bor i pubikhus       0   700
                           Anna Stina en piga                          0     6
Marstrand 96 n.   Hus      Nils Cloth med barnepengar                170    50
                           Nils Cloth halv del i en jacht              0    20
Marstrand 97 n.   Hus      Bomans hus ägs av Cappelan Lindener       500     0
                           Hans Bengtsson handelsman                   0   300
                           Hans Bengts. halv i Per Sörenssons jach     0    15
                           Maren Mårtensdotter en piga                 0     6
                           Fältskären Mäster Ronnon                    0   300
                           Jacob Starup Gesäll                         0    36
Marstrand 98 n.   Tomt     Henrik Korts ödeplats                       5     0
Marstrand 99 n.   Tomt     Sara Insens ödeplats                       10     0
Marstrand 100 n.  Tomt     Sara Insens ödeplats                       10     0
Marstrand 101 n.  Hus      Zacharias Arvids. bor på Malsund Koön     100   116
Marstrand 1 södra
kvarteret         Hus      Nils Olsson Lots                           25     5
Marstrand 2 s     Hus      John Svensson Lots                         18    10
Marstrand 3 s     Hus      Kerstin Mugz ett förfallet hus             15     0
Marstrand 4 s     Hus      Carl Schopa                                25    16
Marstrand 5 s     Hus      Pähr Larsson                               27    10
Marstrand 6 s     Hus      John Andersson Lots                        35    10
Marstrand 7 s     Hus      Jöran Anderssons änka utfattig             14     0
Marstrand 8 s     Hus      Christen Nilsson Lots med 2 hus           105    40
Marstrand 9 s     Hus      Olof kusk                                  25    20
Marstrand 10 s.   Hus      Tobias Mattsson                            15     0
Marstrand 11 s.   Hus      Torbjörn Joenssons änka fattig             28     0
Marstrand 12 s.   Hus      Lars Ivarsson tvenne tomter               225    60
                           Lars Ivarssons skuta                        0    80
                           en piga                                     0     6
Marstrand 13 s.   Hus      Britta Kaij                                62    10
Marstrand 14 s.   Hus      Mattis Tollesson hus och barnearv 120      90     0
                           Mattis Tolles. tomter och förf. kvarn      40     0
Marstrand 15 s.   Hus      Tore Svensson lots                         22     8
Marstrand 16 s.   Hus      Jacob i Skåhr utfattig                     68     0
Marstrand 17 s.   Hus      Torger i Lund                              21    10
Marstrand 18 s.   Hus      Anna Ekens                                 21    20
Marstrand 19 s.   Hus      Nils Andersson                             68     0
Marstrand 20 s.   Hus      Simon Baas med 3 tomter                   340   150
                           en piga                                     0     5
                           Anna Olsdotter bor utan hus                 0    10
Marstrand 21 s.   Hus      Jacob Jörgenson Leutnant med barnearv     330   250
                           en piga                                     0     6
                           Jacob Jörgensons väderkvarn                 0    40
Marstrand 22 s.   Hus      Pehr Börjesons änka alldeles utfattig      17     0
                           Jesper Pettersson utfattig                  0    10
Marstrand 23 s.   Hus      Jacob Forsman salige Sören Pers. hus      240    20
Marstrand 24 s.   Hus      Olof Böcker                                25    15
Marstrand 25 s.   Hus      Amund Pehrsson utfattig                    13     0
Marstrand 26 s.   Hus      Bengt Snickers änka                        28     0
Marstrand 27 s.   Hus      Hans Olsson Dreijer                       130    40
                           Hans Olsson Dreijers sjöbod                80     0
                           Hans Olsson Dreijers ödetomt                6     0
                           en piga                                     0     6
Marstrand 28 s.   Hus      Gert Svart                                 68    10
Marstrand 29 s.   Hus      Nils Björs änka 2 hus en liten skuta      326    70
Marstrand 30 s.   Hus      Plats rådmansänka utfattig                 30     0
Marstrand 31 s.   Hus      Anders Barck äger Erik Stares hus          10     0
Marstrand 32 s.   Hus      Sven Ambjörnsson utan hus                  14     0
Marstrand 33 s.   Hus      Conrad Snicker fattig                      21     0
Marstrand 34 s.   Hus      Albrecht Witt Visitatör                    48    10
Marstrand 35 s.   Hus      Anders Börgesson utfattig                  17     0
Marstrand 36 s.   Hus      Henrik Kreutz klock.                       35     0
                           Nils Jachtbåtsman bor i samma hus           0    10
Marstrand 37 s.   Hus      Conrad Wäfver fattig                       28     0
Marstrand 38 s.   Hus      Sven Andersson                            401     0
Marstrand 39 s.   Hus      Jöns Persson Constapel                     13     0
Marstrand 40 s.   Hus      Sven Barck Constapel                       21    10
Marstrand 41 s.   Hus      Torkel Arvidssons hus och tomt             50     0
                           Preuss före detta sohergiärten              0    20
Marstrand 42 s.   Hus      Olof Murermästers änka fattig              17     0
Marstrand 43 s.   Hus      Mats Skrädders hus som Olof Ulf bebor       5     0
Marstrand 44 s.   Hus      Lars Engebrektsson läreconstapeln          13     5
Marstrand 45 s.   Hus      Wåghals Constapel utan hytta                9     0
Marstrand 46 s.   Hus      Anders Håff                                20     5
Marstrand 47 s.   Hus      Bengt Wächter och Maret Jönsdotter         10     0
Marstrand 48 s.   Hus      Gunnar Persson hantlangare                 13     0
Marstrand 49 s.   Hus      Margareta Christensdotter                  17     0
Marstrand 50 s.   Hus      Olof Arvidssons rådmansänkas hus          450     0
                           Grane Artellerifenrik bor i samma hus       0   100
Marstrand 51 s.   Hus      Niclas Krag                               330     0
                           en piga                                     0     6
Marstrand 52 s.   Hus      Torbjörn Timmermans enka                   21    10
Marstrand 53 s.   Hus      Olof Andersson                             42    10
Marstrand 54 s.   Tomt     Jöns Anderssons ödet.                      10     0
Marstrand 55 s.   Hus      Johan Kinmans tvenne tomter               200     0
Marstrand 56 s.   Hus      Jacob Gullsmed                             62     0
Marstrand 57 s.   Hus      Olof Tollesson                            110    40
                           Ahlström, Tulljaktlöjtn.                    0    50
                           en piga                                     0     5
Marstrand 58 s.   Hus      Nils Sivertsson                           104     0
Marstrand 59 s.   Hus      Jacob Mätare                               58     0
Marstrand 60 s.   Hus      Karen Brandts                              44    20
Marstrand 61 s.   Hus      Bengt Thuns enka                           18     0
Marstrand 62 s.   Hus      Anders Kastare visitatör två tomter        82    10
Marstrand 63 s.   Hus      Linderner Capellan två hus och tomter     145     0
                           en piga                                     0     5
Marstrand 64 s.   Hus      Sivert Bagare sahl. hus                    30     0
Marstrand 65 s.   Hus      Jöns Hansson Collegieskola                 26    10
Marstrand 66 s.   Hus      Jöns Jonsson                              110     0
Marstrand 67 s.   Hus      Hans Borg visitatör 100 daler barnep.     220     0
Marstrand 68 s.   Hus      Ivar Bröms pastorsänka                    170     0
                           Mörk Artellerikapten                        0   200
                           Helena Christensdr pig                      0    10
                           Börta Hansdtr amma                          0    12
Marstrand 69 s.   Hus      John Hansson med 200 daler barnearv       225   100
                           John Hanssons ödet.                        10     0
                           Fredrik Baron, Tullskr.                     0    20
                           en piga                                     0     5
Marstrand 70 s.   Hus      Sven Ottossons arving.                     70     0
                           Axel Törnkvist                              0    40
                           en piga                                     0     5
Marstrand 71 s.   Hus      Sören Vallin Slotts-predikant lösegendo     0   200
                           Johanna en piga                             0     6
Marstrand 72 s.   Hus      Bengt Ström Räntmäst.                     350   100
                           Törner Appell Proviantskrivare              0    50
                           Maret Persdtr en piga                       0     6
Marstrand 73 s.   Hus      Olof Byberg Controllör                   1157   750
                           en piga                                     0     6
Marstrand 74 s.   Hus      Olof Hanssons änka                        480   500
                           Olof Hansson Rådman-mansänka tre ödetom    20     0
                           Maret en piga                               0     8
                           Tormo Ström, Monsieur                       0   400
Marstrand 75 s.   Hus      Pruneken saliges hus                       25     0
Marstrand 76 s.   Hus      Willhelm Erikson salig rådman avbränt      10     0
Marstrand 77 s.   Tomt     Michel Henriksson mäster två ödetomt.      30     0
Marstrand 78 s.   Tomt     Fredrik Bagges Prostänkas tre ödetom.      30     0
Marstrand 79 s.   Tomt     Hans Bengtsson Bro-gårds sex ödetomter     45     0
Marstrand 80 s.   Tomt     Hans Möller tull-mästares två ödeplat.     15     0
Marstrand 81 s.   Tomt     Trina Bagge saliges två ödeplatser         20     0
Marstrand 82 s.   Hus      Sven Jonsson Rådman                       420   150
                           Kerstin Olsdtr en piga                      0     6
Marstrand 83 s.   Hus      Samuel Bagge med 500 dalers barnearv      990   400
                           en piga                                     0     8
Marstrand 84 s.   Hus      Fredrik Nilssons enkas gamla väderkv.      40     0

Carlstens fästning
Slåtz staten               Bertholl Otto Schmoll, Öfwerste Commend     0  3000
                           drängen Swen Giedda pigan Annika Duure
                           Carl G. Schmoll , Fendrich och dess soh     0    50
                           Jonas Ståhlberg, Ryttare af Aschebergs      0     0
                           regemente är avancerad till Corporal och
                           användt sitt arv på 200 daler till sin
                           mundering
                           Anders Jernström, Major och Under-Comme     0   100
                           Gabriel Wetterwijk, Wachtmästare            0    50
                           Öfwrige slåttsbetienter skattar i Marst     0     0
Artollerie staten          Anders Mörk, Capitein skattar i Marstra     0     0
                           Johan Graan, Fendrich skattar i Marstra     0     0
                           Lorentz Kloo, Styckjunkare                  0   100
                           Anders Pihl, Faurwärkare                    0   100
                           Öfwrige officerarne och manskap äger        0     0
                           allenast sine munderingskläder
Garnizonen                 Seth, CapiteinLeutnant skattar i Marstr     0     0
                           Böhn, Fendrich är absentz, Major Brun       0     0
                           berättar att han rest åt Stockholm,
                           lösegendomen uppges finnas hos modern
                           Magdalena Ranck, Generalleutnant
                           Rehbinders enkefru
                           Öfwrige officerare och gemene äger inte     0     0
Majorens Compagnie         Petter Brun, Major skattar i Marstrand      0     0
                           Nicolaus Hoffman, Regementzadjunkt dito     0     0
                           Frantz Storck, Leutnant                     0    50
                           Johan Edman, Sergiant äger här intet        0     0
                           mehr än dess dagelige gångekläder och
                           hwad han uthi arf kan hafwa weet han intet,
                           uthan Häradzhöfdingen i Jönköpingz Lähn
                           Herr Anders Wenberg som ähr dess
                           förmyndare han dhen samma emottagit
                           och äger den bästa underrättelse
                           David Ekelund, Russmästare äger endast      0     0
                           sine gångkläder och om sitt arf wet hans
                           förmyndare Kungl. Hofsekr. Hägerhielm bäst
                           Öfwrige officerare och gemene äger inte     0     0

Harestad sn

Kyrkeby bergagård Sk 1                                               100     0
                           Anders Olsson                               0    20
                           Anders Larsson                              0    20
Torby västergd.   Sk 1                                               100     0
                           Anders                                      0    20
                           Oluf                                        0    20
Torby mellangd.   Sk 1                                               150     0
                           Hans                                        0    20
                           Peer Persson                                0    10
                           Peer Carlsson                               0    10
Kålltorp          Sk 3/4                                             200     0
                           Oluf Swensson                               0    30
                           Carll                                       0    20
Torby lillegård   Sk 1/2   Inggiehl                                  100    10
Väster Rööd       Sk 1/2   Trina                                     150    40
Kyrkeby mellan    Cr 1/2   Oluf Torbjörnsson                           0    20
                           Oluf Nielsson                               0    30
Kyrkeby nederg    Cr 1/2   Anders                                      0    20
                           Maret                                       0    10
Kyrkeby övergd    Cr 1/2   Erich                                       0    20
                           Jon                                         0    20
Hammar västerg    Cr 1/2   Anders                                      0    20
                           Oluf                                        0    10
Hammar rättarg.   Cr 1/2   Kiähl                                       0    20
                           Erich                                       0    20
Hammar nederg     Cr 1/2   Lars                                        0    20
                           Kiähl                                       0    20
Hammar mellan     Cr 3/4   Oluf                                        0    20
                           Anders                                      0    20
Hammar österg.    Cr 3/4   Oluf                                        0    20
                           Swen                                        0    20
Öster Näreby      Cr 1     Ambjörn                                     0    20
                           Niels                                       0    20
Väster Näreby     Cr 1     Anders                                      0    30
                           Hans                                        0    20
Kroken            Cr 1     Rassmus                                     0    30
                           Börgie                                      0    20
Flateby sörgård   Cr 1     Oluf                                        0    20
                           Arfwid                                      0    30
Flateby mellan.   Cr 1     Carl                                        0    20
                           Jöns                                        0    10
                           Oluf                                        0    20
Flateby nordgd.   Cr 1     Rassmus                                     0    20
                           Hans                                        0    10
Kyrkeby väster.   Cr 3/4   Engebrekt                                   0    20
                           Anders                                      0    10
                           Oluf                                        0    10
Torby östergård   Cr 1     Gunne                                       0    20
                           Lars                                        0    10
                           Oluf                                        0    10
Sjöheed           Cr 1/2   Halwor                                      0    20
Heeden            Cr 1/2   Björn                                       0    30
Kyrkeby lilleg.   Cs 1/4   Anders                                     30    20
Hammar krokgd     Cr 3/8   Anders                                      0    20
Drillan           Cr 1/4   Swen                                        0    10
Kyrkeby annex     Cr 1/2   Lars Brun Cappellan                         0   100
Torp              Fr 1                                               270     0
                           Lars                                        0    20
                           Anders                                      0    20
Öster Rööd        Fr 1     Cedercrona Häradshövding bor i Grimsås      0     0
                           på Hisingen
                           Lars                                        0    30
                           Mattis                                      0    20

Torsby sn

Dootorp sörgård   Sk 1                                               180     0
                           Anders                                      0    10
                           Börgie                                      0    10
                           Niels                                       0    10
                           Claes                                       0    10
Dootorp nordgård  Sk 1                                               180     0
                           Niels                                       0    20
                           Hällge                                      0    10
                           Swen                                        0    10
Hallbjörtorp      Sk 1                                                90     0
östergård                  Bengdt                                      0    30
                           Niels                                       0    20
Hallbjörtorp      Sk 1                                               140     0
västergård                 Toore                                       0    30
                           Knuth                                       0    20
Lefstad östergård Sk 1                                               120     0
                           Ambjörn                                     0    20
                           Kiähl                                       0    10
Lefstad västergårdSk 1                                               200     0
                           Oluf                                        0    20
                           Anders                                      0    20
Tronum sörgård    Sk 1                                               130     0
                           Oluf                                        0    30
                           Anders                                      0    20
Kiärrhee          Sk 1                                               260     0
                           Oluf Swensson                               0    20
                           Ygiähl                                      0    20
                           Niels                                       0    10
                           Ambjörn                                     0    10
                           Jon                                         0    10
Stora Rööd        Sk 1                                               110     0
                           Oluf                                        0    30
                           Jon                                         0    20
Åkerhöög          Sk 1                                               240     0
                           Erich                                       0    20
                           Anders                                      0    20
Tofftan sörgård   Sk 1                                               320     0
                           Joen                                        0    20
                           Hällgie                                     0    20
                           Lars Willman                                0    10
                           Lars Olsson                                 0    10
Tofftan nordgård  Sk 1     Erich                                     160    10
Hålltzunga eller  Sk 1     Peer                                      120    30
Brunnefiäll
Hålltzunga        Sk 1                                               220     0
nordgård                   Swen                                        0    20
                           Lars                                        0    10
Hålltzunga nedg.  Sk 3/4                                             100     0
                           Anders                                      0    10
                           Gunne                                       0    10
                           Lars                                        0    10
Kiärna            Sk 1                                               220     0
                           Oluf Olsson                                 0    20
                           Bengt                                       0    30
                           Oluf Andersson                              0    10
                           Hans                                        0    10
Staby nedergård   Sk 1                                               240     0
                           Tårbjörn                                    0    30
                           Ambjörn                                     0    20
Glösskiärr vgd.   Sk 1                                               240     0
                           Eskell                                      0    30
                           Rassmus                                     0    20
                           Halfwar                                     0    10
Sjöhola sörgård   Sk 1                                               220     0
                           Johan                                       0    20
                           Anders                                      0    10
Myggestad         Torp     Anders                                      0    10
Ramgurgberg       Sk 1                                               290     0
                           Anders                                      0    40
                           Torkell                                     0    30
Glosse östergd.   Sk 3/4                                             140     0
                           Rassmus                                     0    10
                           Eskill                                      0    10
Raggesåhs         Sk 1/8   brukas under Dootorp                        0     0
Maathammar        Sk 1/2   utmark under Torsby prästgård               0     0
Söder Bräcke      Sk 1/2   Torborg                                   100    40
Skåttan           Sk 1/2                                              50     0
                           Anders                                      0    10
                           Jörn                                        0    10
Stora Skåhr       Sk 1/2                                              80     0
                           Peer                                        0    30
                           Oluf                                        0    20
Giörööd           Sk 1/2   Oluf                                       60    10
Runnerööd         Sk 1/2                                              60     0
                           Börgie                                      0    30
                           Jöns                                        0    20
Önnerööd          Sk 1/2                                              80     0
                           Swen                                        0    20
                           Oluf                                        0    20
Gloose övergård   Sk 1/2   Arfwid                                     40    10
Nedre Bräcke      Sk 1/2   Oluf Persson                              100    20
Lilla skåhr       Sk 1/4   brukas under Torsby prästgård               0     0
Väster Rööd       Sk 1/4   Lars                                       60    20
Råckerööd         Sk 1/4   Mickell                                    70    30
Skåhrs äng        Sk 1/8   brukas under Kiärna                         0     0
Gloose nedergd.   Cr 1/2   Gunne                                       0    20
                           Arfwid                                      0    20
Gloose nordgård   Cr 1/2   Lars                                        0    20
                           Erich                                       0    20
Gloose bratteg.   Cr 1/2   Anders                                      0    20
                           Eskell                                      0    20
Hålltzunga öst.   Cr 7/8   Oluf                                        0    30
                           Rassmus                                     0    20
Glosskiärr öst.   Cr 1     Christopher                                 0    20
                           Jon                                         0    20
Glosskiärr mel.   Cr 1     Swen                                        0    30
                           Lars                                        0    20
Leerlycke         Cr 1     Jöns                                        0    30
                           Börgie                                      0    20
Torsby mellang.   Cr 3/4   Elin                                        0    20
Torsby nordgd     Cr 3/4   Swen                                        0    30
                           Peer                                        0    20
Torsby sörgård    Cr 3/4   Anders Torsson                              0    50
Sjöhola väster.   Cr 1/2   Tohl                                        0    20
                           Hällgie                                     0    30
Tronum mellang    Cr 1     Lars                                        0    30
                           Oluf                                        0    30
Hööga             Cr 1/2   Anders                                      0    30
                           Engebrekt                                   0    30
Trädahl           Cr 1/4   Oluf med barnearf                           0   210
Väster Holm       Cs 1/2                                              80     0
                           Hans                                        0    20
                           Peer                                        0    10
Gloose ödegärde   Cr 1/4   utbruk                                      0     0
Stora Överön      Cr 1/4   Christopher                                 0    20
                           Hans                                        0    20
Gunnarslycka      Cr 1/4   Ambjörn Råberg                              0   100
Ugglehee          Cs 1/4   Lars                                       50    20
Sjöhola mellan.   Cr 1/2   Matts                                       0    30
                           Simon                                       0    20
Gillholmen        Cr 1/8   Carl                                        0    10
Fjällholmen       Cr 1/4   Torkell                                     0    10
                           Bryngell                                    0    10
                           Oluf                                        0    10
Lilla Överön      Cr 1/4   Anders                                      0    30
Bastöen           Cr 1/4   Torkell                                     0    20
Glosskiärr vgd.   Cr 1/8   ödegärde obesutten                          0     0
Dahlen            Cr 1/8   Peer                                        0    10
Torsby prästgd.   Cr       Björn Larsson Kyrkoherde                    0   250
Öster Holm        Fr 1/2   Cedercrona Härads-hövding på Hisingen       0     0
                           Måns                                        0    20
                           Anders                                      0    20
Lilla Holm        Fr 1/4   Cedercrona Häradshöv.                       0     0
                           Niels                                       0    20
Torrbräcka        Fr 1     Frälserättigheten                         400     0
                           Oluf                                        0    50
                           Rassmus                                     0    10
Hermansby sörg    Fr 1     Frälserättigheten                         400     0
                           Henrik                                      0    30
                           Bengdt                                      0    20
                           Erik                                        0    20
Hermansby nor     Fr 1     Frälserättigheten                         370     0
                           Oluf Bengtsson                              0    50
                           Henrik                                      0    20
Gloose brunnsg.   Fr 1     Frälserättigheten                         270     0
                           Carl                                        0    50
Gloose västerg.   Fr 1     Frälserättigheten                         270     0
                           Erich                                       0    30
                           Anders                                      0    20
Staby övergård    Fr 1     Frälserättigheten                         700     0
                           Bryngell                                    0    60
                           Amund                                       0    20
                           Anders                                      0    30
Lillerööd         Fr 1/2                                             200     0
                           Bengdt                                      0    40
                           Adrian                                      0    10
Tronum lillegd.   Fr 1/4   Jon                                        80    20
Leerlycke         Fräng    utbruk                                     60     0

Lycke sn

Tjuvkil mellan.   Sk 1                                               200     0
                           Oluf Hansson                                0    20
                           Jacob                                       0    20
                           Oluf Andersson                              0    10
Tjuvkil nordgd.   Sk 1                                               300     0
                           Måns                                        0    40
                           Oluf                                        0    30
Stora Kråkerön    Sk 1                                                90     0
                           Oluf Carlsson                               0    20
                           Oluf Näresson                               0    10
                           Niels                                       0    20
                           Jonas                                       0    10
Stora Ryyr        Sk 1     Anna Schmol Cornettska                    400   150
Stora Lycke       Sk 1                                               200     0
                           Rassmus                                     0    30
                           Swen                                        0    20
Ellgöen           Sk 1                                               530     0
                           Christopher                                 0    20
                           Maren                                       0    30
Klåverö bremsg.   Sk 1/2   Peer Söfrensson                           100    50
                           Gertrud Fredriks i Marstrand                0     0
Klåverö mellan.   Sk 1/2   Annika Jutes i Marstrand                  100    50
Klåverö nordgd.   Sk 1/2   Lars (prästebol under Marstrand )           0    30
Instöen           Sk 1                                              1000     0
                           Oluf                                        0    40
                           Swen                                        0    30
Tjuvkil väster.   Sk 1                                               350     0
                           Anders Hansson                              0    50
                           Anders Larsson                              0    20
                           Oluf                                        0    20
Öster Lycke       Sk 1/2   Peer Olsson                               100    20
Nedre Lycke       Sk 1/2   Swen                                      100    20
Kroken            Cr 3/4   Anders                                      0    20
                           Björn                                       0    30
Brännäs nordgd.   Cr 3/4   Näre                                        0    20
                           Mårten                                      0    20
Brännäs österg.   Cr 3/4   Swen                                        0    20
                           Peer                                        0    20
Brännäs väster.   Cr 3/4   Oluf                                        0    20
                           Gunnar                                      0    20
Brännäs övergd.   Cr 3/4   Ambjörn                                     0    20
                           Oluf                                        0    20
Brännäs nederg.   Cr 3/4   Peer                                        0    10
                           Börge                                       0    10
Brännäs sörgård   Cr 3/4   Hans                                        0    20
                           Swen                                        0    20
Tåfften           Cr 1     Schmoll Överste i Marstrand                 0     0
Lilla Ryyr        Cr 1     Johan Dahlgren Cornett                      0    20
                           Anders                                      0    20
Koö Björnäng      Cr 1     Mulbete under Marstrand                     0     0
Skåhrpedahl       Cs 1/4   Anders                                     20    10
Väster Lycke      Cr 1/2   Tårkell                                     0    20
Korswik           Cr 1/2   Nils Simonsson skepp. på Stenungsön         0     0
Erslycke          Cr 1/4   Carl                                        0    20
Heedan            Cr 1/4   Anders                                      0    10
Broberg           Cr 1/8   Måns                                        0    10
Nodre Kråkerön    Cr 1/8   Lars                                        0    10
Prästegården      Cr 1/2   Swen Jönsson                                0    40
Mellan Kråkerö    Cr 1/4   Giöstaf                                     0    10
Tjuvkil uppegd.   Fr 1/2   Cedercrona Härads-hövding på Hisingen       0     0
                           Lars Hansson med barnarf                    0    90
Skållerööd        Fr 1/2   Cedercrona Här. hövd.                       0     0
                           Oluf                                        0    20
                           Anders                                      0    10
Gunnerööd         Fr 1/2   Cedercrona Här.hövd.                        0     0
                           Anders                                      0    20
                           Peer                                        0    10
Trätte            Torp     Swen                                        0    10
Mellan Ryyr       Fr 1/2   Frälserättigheten                         200     0
                           Anders                                      0    20
Kullperööd        Fr 1/2   Frälserättigheten                         130     0
                           Anders                                      0    20
Erslycketorp      Torp     Oluf                                        0    10

Ytterby sn

Kanehall          Sk 1/2   Oluf Andersson                             80    50
Lilla Åhseröd     Sk 1/2   Jon                                        60    20
Ormo              Cr 1     Werie Ryttmästare                           0   200
                           Erich                                       0    50
Betet             Cr 1     Peer Håkansson                              0    20
Ellestorp         Cr 1     Peer Andersson                              0    60
                           Lars                                        0    30
Hälltorp          Cr 1     Niels Nielsson                              0    50
                           Oluf Jonsson                                0    50
                           Hällgie                                     0    20
Östra Synneröd    Cr 1     Anders Björnsson                            0   110
Ulfwesund         Cr 1     Mallte                                      0    60
                           Niels                                       0    60
Kurööd            Cr 1     Mallte                                      0    60
                           Anders                                      0    60
Hwena västergd    Cr 1     Peer Persson                                0   150
                           Anders                                      0    60
Swinebärget       Torp     Henrich Sax                                 0    10
Hwena mellang     Cr 1     Lars Larsson                                0   100
                           Oluf Olsson                                 0    50
Hwena övergård    Cr 1     Lars Siwertsson                             0   140
Nedre Gudeby      Cr 1     Anders                                      0    40
                           Peer                                        0    50
Övre Gudeby       Cr 1     Sophia Ekelund                              0    10
                           Börgie                                      0    40
Västra Tunge      Cr 1     Lars                                        0    80
                           Swen                                        0    40
Östra Tunge       Cr 1     Röing Länsman                               0    80
                           Swen                                        0    40
Teega västergd.   Cr 1     Amund Ambjörnsson                           0    80
                           Mallte Swensson                             0    80
Damman            Torp     Anders                                      0    10
Gudehjälm         Cs 1     Petter Palmborg Reg.sk                    120  1400
Hagen             Torp     Anders Börgesson                            0    10
Måhsen            Torp     Mårten                                      0    10
Rollsbo övergd.   Cr 1     Oluf Olsson                                 0    50
Rollsbo väster.   Cr 1     Börgie Claesson                             0    50
                           Börgie Jönsson                              0    40
Rollsbo mellan.   Cr 1     Tore Ingemahrsson                           0    90
Rollsbo nordgd.   Cr 1     Niels                                       0    50
                           Hällgie                                     0    50
Rollsbo österg.   Cr 1     Rassmus Hansson                             0    80
Rollsbo nederg.   Cr 1     Anders Olsson                               0    30
                           Anders Swensson                             0    40
Övre Munkegärde   Cr 1     Bengt Carlsson                              0    40
                           Swen                                        0    10
Östra Munkegärde  Cr 1     Mattis                                      0    60
                           Kiättil                                     0    30
Mellan Munkegärde Cr 1     Marcus Wettie                               0    20
                           Niels                                       0    20
Ne Skählbräcka    Cr 3/4   Peer                                        0    50
                           Jöns                                        0    30
                           Swen                                        0    30
Öv Skählbräcka    Cr 3/4   Måns                                        0    50
                           Anders                                      0    40
Waltersäng        Fr 1     under Mareberg                              0     0
                           Anders Andersson                            0   100
                           Börgie                                      0    30
                           Dafwid                                      0    20
Mareberg          Säteri   Anna Bergengren Generalinna              4420  2250
Marebergs Kroo    Torp     Oluf                                        0    10
Marebergs grinn   Torp     Oluf                                        0    10
Bresten           Cr 1     Anders                                      0    60
                           Swen                                        0    60
Wännersborg       Torp     Sahlberg Ryttare                            0    10
Teega mellangd.   Cr 1/2   Swen (delvis skatte)                       20    50
Teega östergård   Cr 1/2   Bryngell                                    0    20
Höhlen            Cs 1/2                                              80     0
                           Börgie                                      0    50
                           Niels                                       0    50
Trädahl           Cs 1/2   Måns                                       40   100
Hellebohl         Cs 1/2   Adrian Nielsson                            50    80
Stora Assleröd    Cr 1/2   Tore                                        0    80
Ulfwegärde        Cr 1/2   Försten Trumpetare                          0    80
                           Oluf                                        0    40
Västr Engegärde   Cr 1/2   Jöns Hagel Wacht-mästare på Bohus           0    50
                           Bengt                                       0    40
Östra Engegärde   Cr 1/2   Erich                                       0   100
Övr Storegården   Fr 1/2   under Mareberg                              0     0
                           Anders                                      0    60
                           Oluf                                        0    60
Väs Storegården   Fr 1/2   under Mareberg                              0     0
                           Henrich                                     0    90
Trankiärr         Fr 1/2   under Mareberg                              0     0
                           Oluf                                        0   200
Hafwelled         Torp     Oluf Olsson                                 0    10
Backen            Cs 1/2                                             110     0
                           Karin                                       0   100
                           Peer                                        0    50
Pöhlen            Cr 1/4   Swen                                        0    60
Ryyr              Cr 1/4   Hallwar                                     0    30
Qwarnebacken      Cr 1/4   utbruk under Ormo                           0     0
Stället           Cs 1/8   Hans                                       30   100
Skrämmenborg      Cs 1/8   Peer Halvardsson                           20    80
Catelladugården   Cr 1     Palmborg Reg.skrivare                       0   300
Mellan Iskiälla   Torp     Estri                                       0    30
Östra Iskiälla    Torp     Lars                                        0    20
Yttre Iskiälla    Torp     Torkell                                     0    10
Grinnan           Torp     Petter                                      0    40
Enerkullen        Torp     Anders                                      0    20
Porten            Torp     Erik Pihl Länsman                           0   100
Böcklett          Torp     Torger                                      0    40
Nedre Smällen     Torp     Arfwid                                      0    20
Övre Smällen      Torp     Börgie                                      0    20
Öst. Rånswalld    Torp     Peer                                        0    10
Västr Rånswalld   Torp     Anders                                      0    10
Björkåhs          Torp     Oluf                                        0    30
Gullöhagen        Torp     Maret                                       0    10
Åbärget           Torp     Anders                                      0    20
Teega prästgård   Cr 1     Niels                                       0   100
                           Lars                                        0    40
Klåckarebohlet    Cr 1/4   utbruk                                      0     0
Västra Signeröd   Cr 1     Anders Olsson                               0   130

Romelanda sn

Bäck              Sk 1                                               220     0
                           Peer Esbjörnsson                            0    30
                           Peer Andersson                              0    30
                           Måns                                        0    30
Signehög          Sk 1                                               240     0
                           Jon                                         0    20
                           Tolle                                       0    20
                           Hans                                        0    10
                           Anders svägers Ingebor                      0     0
Västra NorrmanneboSk 1                                               240     0
                           Swen                                        0    20
                           Anders                                      0    20
                           Ingebor                                     0    20
                           Anders Larsson                              0    20
                           Anna                                        0    10
                           Gunnar                                      0    20
                           Anders Olsson                               0    30
Östra Norrmannebo Sk 1                                               240     0
                           Bengdt                                      0    40
                           Peer                                        0    40
                           Wintz                                       0    20
                           Oluf                                        0    20
                           Bengdt                                      0    30
Södra Norrmannebo Sk 1                                               240     0
                           Peer                                        0    20
                           Rangella                                    0    20
                           Anders                                      0    20
                           Erik                                        0    10
                           Arvid Björnsson syster Inggiehl             0    10
Brasseröd         Sk 1                                               140     0
                           Bengdt                                      0    40
                           Börge                                       0    30
                           Anders                                      0    20
V:r Stinneröd     Sk 1                                               140     0
                           Jöran                                       0    10
                           Inggiehl                                    0    10
                           Hans                                        0    20
                           Torsten och Jon fattiga                     0    10
Västra Waller     Sk 1                                               240     0
                           Oluf                                        0    50
                           Jon                                         0    10
                           Erik                                        0    20
Liid              Sk 1                                               150     0
                           Anders                                      0    50
                           Clement                                     0    20
Steenhult         Sk 1     Swen                                       80    20
Illerkärr         Sk 1/2   Anna Bergengren uppges på Mareberg          0     0
Kållen            Sk 1/2                                             110     0
                           Torkell                                     0    20
                           Jon                                         0    20
Östra Waller      Sk 1/2   utbruk                                    180     0
Hållt             Sk 1/4   Oluf                                       60    10
Lilla Gömmet      Sk 1/8   Anders                                     30    10
Mell. Stinneröd   Cr 1/2                                               0     0
                           Lars                                        0    20
                           Oluf                                        0    20
Honröd västerg.   Cr 3/4                                               0     0
                           Christoffer                                 0    20
                           Anna                                        0    10
Honröd övergd     Cr 3/4                                               0     0
                           Johan Gottard                               0    30
                           Jöns                                        0    20
                           Jon                                         0    10
Honröd mellan.    Cr 3/4                                               0     0
                           Arvid                                       0    50
                           Peer                                        0    20
Honröd nedergd    Cr 3/4                                               0     0
                           Börge                                       0    40
                           Peer                                        0    10
Honröd holegd     Cr 3/4                                               0     0
                           Swen                                        0    20
                           Peer                                        0    20
Hög nordgård      Cr 3/4                                               0     0
                           Anders                                      0    20
                           Peer                                        0    20
Hög mellangård    Cr 1/2                                               0     0
                           Oluf Mörk                                   0    10
                           Sven Ljungberg                              0    10
                           Oluf                                        0    10
Hög sörgården     Cr 3/4                                               0     0
                           Kerstin                                     0    10
                           Carl                                        0    20
Romelanda nedg    Cr 3/4                                               0     0
                           Anders                                      0    20
                           Oluf                                        0    20
Romelanda över    Cr 3/4   Håkan                                       0    40
Romelanda sörg.   Cr 1     Tillhör Romelanda annex                     0     0
Tyfften           Cr 1                                                 0     0
                           Arvid                                       0    40
                           Åke                                         0    30
Dyseröd           Cr 1     Simon Hasselberg Befallningsman             0   200
                           Helge Lundberg uppbördsskrivare             0     0
Öster Torp        Cs 1/2                                              50     0
                           Lars                                        0    10
                           Hans                                        0    10
Öster Ryyr        Cr 1                                                 0     0
                           Oluf                                        0    10
                           Peer                                        0    20
                           Anders                                      0    10
Väster Ryyr       Cr 7/8                                               0     0
                           Håkan                                       0    20
                           Tore                                        0    10
Råstock           Fr 1     Tillhör Mareberg                            0     0
                           Anders                                      0    20
                           Håkan                                       0    10
                           Peer                                        0    80
Wählen            Cr 1                                                 0     0
                           Lars                                        0    30
                           Håkan                                       0    30
                           Oluf                                        0    30
Heedhe            Cr 1                                                 0     0
                           Hans                                        0    40
                           Oluf                                        0    20
                           Joen                                        0    10
Tjurholmen        Cr 1     Utbruk                                      0     0
Nordre Dysebacka  Cs 1/8   Lars                                       20    10
Öster Dysebacka   Cs 1/8   Håkan                                      20    20
Väster Dysebacka  Cr 1/8   Anders                                      0    10
Skåhr             Cs 1/2                                              50     0
                           Börge                                       0    20
                           Anders                                      0    10
Liwerlycka        Cr 1/2                                               0     0
                           Joen                                        0    20
                           Niels                                       0    10
Stora Espholmen   Cr 3/8   Anders                                      0    10
Höghult           Cr 1/2                                               0     0
                           Börge                                       0    20
                           Mårten                                      0    10
Plommeröd         Cr 1/4   Anders                                      0    10
Solberg överg.    Cr 1/2   Oluf Torsson                                0    10
Solberg öster.    Cr 1/2                                               0     0
                           Gunne                                       0    10
                           Joen                                        0    20
Solberg bergg.    Cr 1/2                                               0     0
                           Oluf                                        0    20
                           Peer                                        0    10
Solberg väste.    Cr 1/2   Anders Hansson                              0    20
Solberg nordg.    Cr 1/2                                               0     0
                           Börge                                       0    20
                           Hans                                        0    10
Solberg sörgd.    Cr 1/2                                               0     0
                           Swen                                        0    20
                           Kiähl                                       0    20
Solberg kåckg.    Cr 1/2   Anders Börgesson                            0    30
Solberg mellan    Cr 1/2   Carl                                        0    30
Broan             Cr 1/2   Niels                                       0    20
Lunnerbacken      Fr 1/2   Tillhör Mareberg                            0     0
                           Anders                                      0    20
                           Oluf                                        0    20
Håfvrekullen      Cr 1/2   Anders Larssson                             0    20
                           Anders Börgesson                            0    10
Lybeck            Fr 1/2   Tillhör Mareberg                            0     0
                           Swennung                                    0    20
Söder Dysebacka   Cs 1/8   Kiähl                                      20    20
Backerööd         Cr 1/4   Anders                                      0    20
Ahlekärr          Cr 1/2                                               0     0
                           Anders                                      0    20
                           Oluf                                        0    10
Ö:a Romelanda nedrCs 1/2   Björn                                      40    20
Ö:a Romelanda övreCs 1/2                                              40     0
                           Peer                                        0    20
                           Mickel                                      0    10
Berget            Cr 1/2                                               0     0
                           Erik                                        0    20
                           Åke                                         0    10
Helgerööd         Cr 1/2   Bryngell                                    0    30
Dyrööd            Cr 1/2                                               0     0
                           Anders                                      0    20
                           Björn                                       0    10
Väster Torp       Cs 1/4   Peer                                       30    10
Ned Grinswald     Fr 1/4   Tillhör Mareberg                            0     0
                           Anders Persson                              0    20
Övre Grinswald    Fr 1/4   Anders                                      0    20
Lyckan            Cr3/16   Lars                                        0    10
Någott            Cr3/16   Erik                                        0    10
Dahlen            Cr3/16   Jöns                                        0    10
Grahndahlen       Cr3/16   Peer                                        0    10
Grankärr          Cr 1/8   Rassmus                                     0    10
Lilla Espholmen   Cr 1/4   Joen                                        0    10
Stora Gömmet      Cr 1/8   Oluf                                        0    10
Drypetorp         Cr 1/8   Swen                                        0    10
Åhsen             Cr 1/8   Peer                                        0    10
Stenåhs           Cr 1/8   Anders                                      0    10
Buråhs            Cr1/16   Maret                                       0    10
Springebacken     Cr1/16   Peer                                        0    10
Grässåhs nordg.   Cr1/16   Swen                                        0    10
Grässåhs sörgd.   Cr 1/8   Björn                                       0    10
Klarewatten       Cr 1/8   Anders                                      0    10
Långewatten       Cr 1/8   Gunne                                       0    10
Björkekärr        Cr 1/8   Peer                                        0    10
Björkkärr         Cr 1/8   Erik                                        0    10
Ö Hälleswatten    Cr1/16   Estri                                       0    10
N Hälleswatten    Cr1/16   Utbruk till Heede                           0     0
Bögdahl           Cr1/16   Håkan                                       0    10
Slättåhs          Cr 1/8   Anders                                      0    10
Bråten            Cr 1/8   Niels                                       0    10
Hungeswatten      Cr 1/8   Bengdt                                      0    10
Kårswatten        Cr 1/8   Carl                                        0    10
Mjösund           Cr 1/8   Joen                                        0    10
Hällewad          Cr 1/8   Ingri                                       0    10
Timmerswatten     Cr 1/8   Niels                                       0    10
Linåhs            Cr 1/8   Lars                                        0    10
Tatterdahlen      Cr1/16   Oluf                                        0    10
Grötewatten       Cr1/16   Tore                                        0    10
Hollmewatten      Cr1/16   Hallwar                                     0    10
Sjöåhs            Cr 1/8   Peer                                        0    10
Dahla             Cr1/16   Peer                                        0    10
Rambarberg        Cr1/16   Anders                                      0    10
Kooberg           Cr 1/8   Peer                                        0    10
Stahla            Torp     Elof                                        0    20
                  Torp     Oluf                                        0    10
Tompung           Torp     Anders                                     20    20
Sanner            Cr 3/8   Oluf                                        0    20
                           Niels                                       0    10
Ö:a Stinnerrööd   Cr 1/4   Swen                                        0    40
Romelanda annex   Cr 1/2   Lars Kock Kyrkoherde                        0   200
                           Johan Ström svågern                         0   100
Kroken            Cr 1/4   Simon                                       0    20
Lysegården        Fr 1     Wefvers Befallnings-mansänka              670     0
                           Hans Persson                                0    30
                           Oluf Jonsson                                0    20
                           Hans Olsson                                 0    10
                           Peer                                        0    10
Bräcke            Fr 1/2   Wefvers Befalln.änka                      130     0
                           Hans                                        0    30
                           Erik                                        0    10
Sandlid           Fr 1/2   Wefvers Befalln.änka                      130     0
                           Oluf                                        0    10
                           Oluf                                        0    10
Slättan           Fr 1/4   Wefvers Befalln.änka                       60     0
                           Anders                                      0    20
Timmervik         Torp     Anders utfattig                             0     0
Wägen             Torp     Lars utfattig                               0     0

Kareby sn

Stora Bållestad   Sk 5/4                                             310     0
                           Oluf                                        0    50
                           Jon                                         0    50
                           Erik                                        0    10
Grookareby        Sk 1                                               200     0
                           Oluf Andersson                              0    10
                           Oluf Hälgesson                              0    20
                           Peer                                        0    10
Skåårby väster.   Sk 1                                               240     0
                           Kiähl                                       0    30
                           Peer                                        0    10
                           Erich                                       0    20
                           Hällgie                                     0    30
Skåårby mellan.   Sk 1                                               190     0
                           Anders                                      0    30
                           Oluf                                        0    10
                           Börgie                                      0    10
Skåårby österg.   Sk 1                                               240     0
                           Börgie Persson                              0    30
                           Hällgie                                     0    30
                           Oluf                                        0    30
Kareby tofwegd    Sk 1                                               120     0
                           Oluf Jönsson                                0    20
                           Oluf Persson                                0    20
Kareby övergd     Sk 1                                               190     0
                           Oluf                                        0    30
                           Jöns                                        0    20
Kareby nedergd.   Sk 1                                               180     0
                           Swen                                        0    30
                           Niels enka Ingri                            0   100
Stora Lundby      Sk 1                                               300     0
                           Lars                                        0    80
                           Anders                                      0    80
                           Ingri änka                                  0    30
Rougstorp öster   Sk 1                                               160     0
                           Niels                                       0    20
                           Oluf Torsson                                0    20
Stora Torp        Sk 1                                               170     0
                           Oluf Larsson                                0    50
                           Oluf Persson                                0    50
Västra Lösstorp   Sk 1/2                                             100     0
                           Anders                                      0    20
                           Niels Ryttare                               0    10
Östra Lösstorp    Sk 1                                               160     0
                           Peer                                        0    20
                           Estri                                       0    10
                           Mårten                                      0    20
                           Jon                                         0    20
Övre Arntorp      Sk 1                                               240     0
                           Niels                                       0    40
                           Erik                                        0    10
                           Kerstin                                     0    20
Nedre Arntorp     Sk 1                                               240     0
                           Peer                                        0    40
                           Lars                                        0    30
                           Niels                                       0    30
Tåfftan           Sk 1                                               130     0
                           Anders Olsson                               0    30
                           Anders Mårtensson                           0    30
Grokareby mell.   Sk 1                                               200     0
                           Oluf                                        0    30
                           Tore                                        0    30
Grokareby över.   Sk 1                                                80     0
                           Anders                                      0    30
                           Peer                                        0    30
Solbräcka         Sk 1                                               240     0
                           Torbjörn                                    0    40
                           Björn                                       0    40
Myrebacka         Sk 3/4                                             160     0
                           Inggiehl                                    0    50
                           Oluf                                        0    20
Rougstorp väst.   Sk 3/4                                             140     0
                           Anders                                      0    20
                           Niels                                       0    10
                           Arfwid                                      0    10
Ollsrööd          Sk 3/4                                             140     0
                           Arfwid                                      0    30
                           Oluf                                        0    40
Lilla Lundby      Sk 1/2   Erik Andersson                            150   180
Hagtorp sörgård   Sk 1/2                                             160     0
                           Anders                                      0    30
                           Lars                                        0    30
Hagtorp nordgård  Sk 1/2   Torbjörn                                  160    40
Arnebo            Sk 1/2                                             140     0
                           Oluf                                        0    20
                           Lars                                        0    10
Kiällerööd        Sk 1/2                                              80     0
                           Anders Hansson                              0    20
                           Anders Andersson                            0    20
Öster Rishammar   Sk 1/2   Anders                                     70    30
Väster Rishammar  Sk 1/2   Håkan                                      60    20
Ullstorp          Sk 1/2   Lars                                      100    50
Hanekullen        Sk 1/2   Oluf                                       60    10
Hollehee          Sk 1/4                                              60     0
                           Oluf                                        0    10
                           Rassmus                                     0    10
Högen mellangård  Sk 1/4   Swen                                       60    30
Högen nordgård    Sk 1/4   Lars                                       60    20
Högen sörgård     Sk 1/4   brukas under Lundby skattegård             60     0
Övre Hullt        Sk 1/4   Arfwid                                     30    10
Hägnan            Sk 1/4   Maret                                      50    10
Väster Torp       Sk 1/4   Oluf                                       60    20
Rööd              Sk 1/4   Erich                                      60    40
Öster Ringby      Cr 3/4   Jon                                         0    30
Väster Ringby     Cr 3/4   Anders                                      0    30
Olsåker           Cr 7/8   Börge                                       0    30
                           Anders swägerskan Ingebor                   0    30
Stora Wägtorp     Cr 1     Oluf Nougman Corpral                        0    20
                           Jacob                                       0    20
                           Erich                                       0    10
Björkebacka       Cr 1/4   Håkan                                       0    30
Östra Wegtorp     Cr 1/2   Swen                                        0    30
Västra Wegtorp    Cr 1/2   Lars                                        0    30
Lilla Ringby      Cs 3/8   Oluf Andersson i Grokareby                 40     0
Stora Skougen     Cr 1/2   Oluf                                        0    10
                           Swen                                        0    10
Rombacka          Cr 1/8   Johan                                       0    10
Nodre Räfsal      Cr 1/2   Swen med odelsjord                         40    10
                           Erich Ryttare                               0    10
Södre Räfsal      Cr 1/2   Börgie med odelsjord                       40    10
                           Oluf                                        0    10
Lilla Rishammar   Cr 1/4   Jon                                         0    20
Lilla Skougen     Cr 1/4   Niels                                       0    10
Öen               Cr 1/4   utbruk und Lilla Torp                       0     0
Nedre Bollstad    Cs 1/4   Niels                                      30    40
Västra Bollstad   Cs 1/4   Anders                                     30    40
Ryyr              Cr 1/4   Inge                                        0    30
Kareby prästgd.   Cr       Lars Koch Kyrkoherde i Romelanda            0     0
Nedre Hult        Fr 1/4   Cedercrona Härads-hövding på Hisingen       0     0
                           Mårten                                      0    20
Öster Torp        Fr 1/4   Jonas Wennerqvist handl. i Uddevalla      100     0
                           Swen                                        0    20

Hålta sn

Öfw. Restad öst   Sk 1                                               110     0
                           Hans                                        0    40
                           Anders                                      0    40
                           Tårbjörn                                    0    20
Mel. Restad nor   Sk 1     brukas under Gullbringa                     0     0
                           Peer                                        0    30
                           Carll                                       0    20
Ytt. Restad öfw   Sk 1                                               420     0
                           Tårkell                                     0    40
                           Börgie                                      0   100
                           Swen                                        0    20
                           Oluf                                        0    20
Bäckehwarf        Sk 3/4                                             120     0
                           Oluf                                        0    30
                           Erich                                       0    30
Stora Hwenrööd    Sk 1                                               180     0
                           Anders                                      0    30
                           Ingebor                                     0    10
Lilla Graneby     Sk 1/2   Oluf Andersson                            100   120
Mel. Restad sör   Sk 3/4                                             200     0
                           Oluf                                        0    20
                           Peer                                        0    20
Söd Hwenrööd      Sk 1/2                                             180     0
                           Jöns                                        0    30
                           Jon                                         0    30
Bårööd            Sk 1/2   Giöthe Ambjörnsson                         60    60
Ytt. Restad kna   Sk 1/2   Niells                                    100    20
Gullbringa        Fr 2     Köhler Öfwerste (ink diverse skattehem.  2110   550
Lökeberg sörgd.   Cr 1     Swän                                        0    30
                           Ambjörn                                     0    30
Lökeberg västgd   Cr 1     Swen                                        0    30
                           Lars                                        0    30
Stora Ryssby      Cr 1     Anders                                      0    20
Stora Graneby     Cr 1     Swen                                        0    30
                           Näre                                        0    30
Öw. Restad väs    Cr 1     Jöran                                       0    10
                           Ifwar                                       0    10
                           Håkan                                       0    40
Räfwa             Cr 1     Oluf Gregerson                              0    50
Wäfran öfwergd    Cr 3/4   Oluf                                        0    20
                           Gullick                                     0    20
Wäfran mellangård Cr 3/4   Hindrick                                    0    20
                           Anders                                      0    20
Wäfran östergd.   Cr 1/2   Peer                                        0    40
Wäfran nordgd.    Cr 1/2   Anders                                      0    20
Wäfran sörgård    Cr 1/2   Peer                                        0    10
                           Oluf                                        0    20
Wäfran jutegd.    Cr 1/2   Thomas                                      0    20
                           Ingiehl                                     0    10
Harkersrööd       Cr 1/2   Erich                                       0    20
                           Oluf                                        0    20
Ränterööd         Cr 1/2   Peer                                        0    20
                           Anders                                      0    20
Öster Heedhe      Cr 1/2   Niels                                       0    30
                           Hans                                        0    20
Wäfran ågården    Sk 3/8   brukas und Gullbringa                       0     0
                           Oluf                                        0    30
Lökebärg nordg    Sk 3/8   brukas und Gullbringa                       0     0
                           Anders                                      0    30
Wäster Heedhe     Cr 1/2   Toore                                       0    20
                           Anders                                      0    20
Lilla Ryssby      Cr 1/2   Kiähl                                       0    30
                           Peer                                        0    30
Kråssg Graneby    Sk 3/8   brukas und Gullbringa                       0     0
                           Oluf Nielsson                               0    20
Buffwerööd        Cs 1/4   Jöran                                      80    10
Lökebärg östgd.   Cs 1/4   Swen                                       30    20
Hållta            Cr 1/2   Tårkell                                     0    30
Gategård          Cr 1/2   Anders                                      0    30
Mällgierde        Fr 1/2                                             270     0
                           Söfren                                      0    40
                           Oluf                                        0   100
Eckelöf           Fr 1     brukas und Gullbringa                       0     0
                           Swen                                        0    20
                           Björn                                       0    20
                           Lars                                        0    20
                           Anders                                      0    20
Pöhlen            Fr 1/4                                             150     0
                           Staffan                                     0    30

Solberga sn

Ödzmåhl österg    Sk 1                                               250     0
                           Anders Kåck                                 0    30
                           Anders Swensson                             0    20
                           Swen Larsson                                0    30
Ödzmåhl mellgd    Sk 1                                               170     0
                           Hällgie                                     0    30
                           Jon                                         0    10
Ödzmåhl västgd    Sk 1                                               280     0
                           Bengt                                       0    20
                           Oluf                                        0    20
                           Lars                                        0    20
Åhrsnääs sörgd.   Sk 1                                               160     0
                           Björn                                       0    30
                           Tårbjörn                                    0    40
Åhrsnääs nordg    Sk 1                                               160     0
                           Peer                                        0    20
                           Tårbjörn                                    0    20
                           Arfwid                                      0    20
Törresrööd        Sk 1                                                90     0
                           Hällgie                                     0    20
                           Rassmus                                     0    20
                           Anders                                      0    20
                           Oluf                                        0    20
Söder Arööd       Sk 1                                               140     0
                           Lars                                        0    30
                           Niels                                       0    30
Stora Halltorp    Sk 1                                               240     0
                           Bengdts Ingebor Änka                        0    30
                           Gunne                                       0    20
                           Christen                                    0    20
Guntorp           Sk 1                                               200     0
                           Lars                                        0    30
                           Börgie                                      0    30
Tegneby, Branhög  Sk 1                                               160     0
                           Swen                                        0    40
                           Björn                                       0    20
                           Niels                                       0    20
Stora Jäger       Sk 1                                               120     0
                           Anders                                      0    40
                           Oluf                                        0    40
Ödzmåhl kåcke     Sk 1                                               110     0
                           Anders                                      0    20
                           Jon                                         0    30
Skålldahl östgd   Sk 3/4                                              80     0
                           Oluf                                        0    20
                           Peer                                        0    20
Åhrsnäs östergd   Sk 3/4                                              80     0
                           Niels                                       0    20
                           Simon                                       0    20
Släboo            Sk 3/4                                             120     0
                           Oluf                                        0    20
                           Mattis                                      0    30
Ingestorp         Sk 3/4                                             160     0
                           Simon                                       0    30
                           Oluf                                        0    30
Skååre            Sk 1/2   Börgie                                    100    50
Ödzmåhl lillegd   Sk 1/2   Mattis                                     60    20
Bräcke            Sk 1/2                                              70     0
                           Ingemahr                                    0    20
                           Lars                                        0    20
Söder Björööd     Sk 1/2                                              60     0
                           Peer                                        0    20
                           Anders                                      0    20
Söder Nohleby     Sk 1/2                                              70     0
                           Oluf                                        0    20
                           Anders                                      0    20
Stora Nohleby     Sk 1/2                                              80     0
                           Toore                                       0    20
                           Anders                                      0    20
Klåfränne         Sk 1/2   Oluf Andersson                             80    20
Lilla Jäger       Sk 1/2   Bengdt                                     80    40
Nor Winnestorp    Sk 1/2                                              60     0
                           Lars                                        0    10
                           Mikkel                                      0    10
Buderööd          Sk 1/2   Assmund                                   100    30
Lilla Halltorp    Sk 1/2   Lars Andersson                             80    30
Dingelboo         Sk 1/2   Niels                                      50    20
Stora Hällgeröd   Fr 1/2   Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Anders Bengtsson                            0    30
                           Anders Hindricksson                         0    30
Eekåhs            Sk 1/4   obesutten                                  30     0
Kreeken           Sk 1/4   Lars Andersson                             40    20
Tållerööd norgd   Sk 1/4   Christopher                               100    20
Walby västergd.   Cr 3/2   Anders Torsson                              0    30
                           Bengdt                                      0    30
                           Swen                                        0    30
                           Gunne                                       0    30
Walby östergd.    Cr 3/2   Jöns Olsson                                 0    30
                           Andor                                       0    30
                           Hans                                        0    30
                           Erich                                       0    30
Torp              Cr 1     Jöns Jonsson                                0    30
                           Jöns Larsson                                0    30
Flögen            Cr 1     Anders Erichsson                            0    30
                           Anders Giöstafsson                          0    20
                           Lars                                        0    20
Skåår             Cr 3/4   Lars                                        0    30
                           Tårbjörn                                    0    30
Ne Knafwerstad    Cr 1     Björn Olsson                                0   100
Öe Knafwerstad    Cr 1     Måns                                        0    60
Döttersrööd       Cr 1     Oluf                                        0    30
                           Anders                                      0    30
Lunna             Cr 1     Amund                                       0    20
Touge norgård     Cr 1/2   Ambjörn                                     0    20
Touge mellangd    Cr 1/2   Toore                                       0    30
                           Oluf                                        0    30
Touge sörgård     Cr 1/2   Swen                                        0    10
                           Jon                                         0    40
Åhseby norgård    Cr 1     Amund                                       0    40
Åhseby sörgård    Cr 1     Tårsten                                     0    30
                           Jöns                                        0    30
Åhseby östergd.   Cr 1     Anders                                      0    30
                           Jöns                                        0    30
Åhseby mellang    Cr 1     Arfwid                                      0    30
                           Anders                                      0    30
Norder Arööd      Cr 1     Swen                                        0    50
Liidh             Cr 1/2   Måns                                        0    30
Hwetesteen öst    Cr 3/4   Christopher                                 0    20
                           Oluf                                        0    20
Hwetesteen väs    Cr 3/4   Jon                                         0    30
                           Swen                                        0    20
                           Anders                                      0    10
Hwetesteen nor    Cr 3/4   Måns                                        0    40
                           Lars                                        0    20
Skålldahl mell.   Cr 3/4   Lars                                        0    50
                           Swen                                        0    50
Wahlebärg         Cr 1/2   Niels                                       0    20
                           Hans                                        0    20
Soolbärg västgd   Cr 1/2   Anund                                       0    30
                           Eluf                                        0    20
Soolbärg mellgd   Cr 1/2   Carll                                       0    20
                           Oluf                                        0    20
Soolbärg östgd.   Cr 1/2   Oluf                                        0    20
                           Lars                                        0    10
Åhsen             Cr 1/2   Swen Torsson                                0    30
                           Tårbjörn                                    0    20
Söd Winnebärg     Cr 1/2   Jacob                                       0    30
Stora Rönning     Cr 3/8   Oluf                                        0    30
Kållerööd         Cr 1/2   Anders                                      0    30
Norder Björööd    Cr 1/2   Oluf                                        0    20
                           Hans                                        0    20
Hegille           Cr 1/2   Lars                                        0    20
Löföen            Cr 1/2   Swennung                                    0    20
Dammen            Cr 1/4   Niells                                      0    20
Lilla Nohleby     Cr 1/4   Tårkell                                     0    80
Stora Björfäll    Cr 1/4   Jon                                         0    20
Qwarnedahlen      Cr 1/4   Niells                                      0    20
Lilla Rönning     Cr 1/4   Ingemar                                     0    20
Lyckan            Cr 1/8   Hans                                        0    10
L:a Hällgierööd   Cr 1/4   Oluf                                        0    20
Bränna            Cr 1/8   Tårkell                                     0    10
Lilla Björfäll    Cr 1/8   Lars                                        0    10
Olufshögen        Cr1/16   Måns Rytter (utfattig)                      0     0
Prästbohl         Cr 1/2   Oluf Hällgiesson                            0    30
Langeland         Cr 1/2   Oluf                                        0    30
Kodhe             Cr 1/2   Johan Dalkarl Capellan                      0    30
Kårööd            Cr 1/2   Niells                                      0    30
Brattöen          Cr 1/4   Ambjörn                                     0    20
                           Swen                                        0    10
                           Mattis                                      0    10
                           Oluf (utfattig)                             0     0
Heedhe            Cr 1/4   Swen                                        0    20
Tållerööd norgd   Cr 1/4   Johan Heidemark Capellan                    0    60
Kållstorp         Cr 1/4   Karlberg Kyrkoherde i Marstrand             0     0
                           Måns                                        0    30
                           Jöns                                        0    30
Skålldahl vest.   Fr 1/2   Cedercrona Härads-hövding på Hisingen       0     0
                  Fr 1/2   Jonas Wennerqvist i Uddevalla             280     0
                           Peer                                        0    40
                           Niels                                       0    40
Hammar            Fr 1                                               400     0
                           Guttorm                                     0    30
                           Toore                                       0    20
Skiäggetorp       Fr 1                                               400     0
                           Lars Arfwidsson                             0    40
                           Anders                                      0    40
Wämbnerööd        Fr 1/2                                             220     0
                           Swen                                        0    20
                           Erich                                       0    20
Lahälle           Torp     Erich Ambjörnsson                           0    10

Jörlanda sn

Stora Håby        Sk 1                                               200     0
                           Tålle Andersson                             0    30
                           Nicklas                                     0    30
Wullesrööd        Sk 1                                               140     0
                           Jöns                                        0    30
                           Eskell                                      0    10
Toutorp           Sk 1                                               200     0
                           Jöns                                        0    40
                           Anders                                      0    30
                           Björn                                       0    40
Rööd              Sk 1                                                80     0
                           Anders                                      0    20
                           Bengdt                                      0    20
Wäster Torp       Sk 3/4                                             120     0
                           Amund                                       0    30
                           Oluf                                        0    10
Öster Rankiärr    Sk 1/2   Alff                                       60    60
Torööd            Sk 1/2   Järp                                      120    30
Saxerööd          Sk 1/2   Lars                                      120   100
Öster Torp        Sk 1/2   Niels                                      80    20
Wäster Jordahl    Sk 1/4   Peer                                       70    30
Hunsboo           Sk 1/4   Anders                                     60    20
Katterööd         Sk 1/4   Jon                                        40    10
Öfwer Rarööd      Cr 1     Anders                                      0    30
                           Josep                                       0    20
Öfwer Törreby     Cr 1     Börge Larsson                               0    50
Neder Törreby     Cr 1     Lars                                        0    60
Halleby           Cr 1     Mikael Schoug Ryttmä.                       0   100
                           Börgie                                      0    10
                           Lars                                        0    10
                           Anders                                      0    20
Neder Kiählsby    Cr 1     Per Rassmusson                              0    50
Öfwer Kiähsby     Cr 1     Engebrätt                                   0    60
Kyrkeby mellgd    Cr 1     Swen                                        0    30
                           Gunne                                       0    20
Kyrkeby västgd    Cr 1     Järp                                        0    30
                           Peer                                        0    20
Kyrkeby österg    Cs 1/2   Swen Jonsson                               70    40
Gilltorp          Cr 1     Gunne                                       0    20
                           Erich                                       0    20
                           Tohl                                        0    20
Nord Anråhs sör   Cr 3/4   Anders Olsson Länsm.                        0   130
Nord Anråhs öw    Cr 3/4   Christian                                   0    20
                           Engebrekt                                   0    20
Nord Anråhs öst   Cr 3/4   Anders Olsson                               0    30
                           Lars                                        0    20
Bråland västerg   Cr 3/4   Anders                                      0    30
                           Börgie                                      0    20
Bråland östergd   Cr 3/4   Peer                                        0    30
                           Engebret                                    0    20
Bråland mellang   Cr 3/4   Niells                                      0    30
                           Torkell                                     0    20
Store Skåhr       Cr 1     Eluf                                        0    30
                           Lars Ryttare                                0    10
Bärg              Cr 1     Anders Simonsson Skeppare                   0   100
Bärby             Cr 1     Erich Stabeus Prost                         0   100
                           Niells                                      0    20
                           Anders                                      0    20
Hakebohl          Cr 1/2   Inge                                        0    40
Säfwelycke väst   Cr 3/4   Anders Mattson                              0    30
                           Anders Larsson                              0    20
Säfwelycke mell   Cr 3/4   Bengdt                                      0    20
                           Björn Rytters enka                          0    10
                           Jon                                         0    10
Stoora Höga       Cr 3/4   Engebreet                                   0    20
                           Lars                                        0    20
Lilla Håby        Cr 3/4   Lars                                        0    30
                           Swen                                        0    20
Håbärg            Cr 3/4   Lars                                        0    40
Jörland , Åker    Cr 3/4   utbruk under Halleby                        0     0
Söder Anråhs ne   Cr 1/2   Anders                                      0    30
                           Lars                                        0    30
Söder Anråhs ö    Cr 1/2   Jöran                                       0    50
                           Jöns                                        0    10
Söder Anråhs m    Cr 1/2   Anders Nielsson                             0    30
                           Anders Larsson                              0    30
Stora Brehållt    Cr 1/2   Börgie                                      0    50
Stubbhållt        Cr 1/2   Börgie                                      0    30
                           Peer                                        0    20
Ranneboo          Cr 1/2   Påfwell                                     0    30
                           Rassmus                                     0    20
Öster Jordahl     Cr 1/2   Erich Lundin Möns.skr                       0    30
Lilla Brehult     Cr 1/2   Rellf                                       0    20
                           Simon                                       0    20
Säfwelycke öst.   Cs 1/2   Christen                                  100    20
Haga              Cr 1/2   Esbjörn                                     0    50
Lilla Hööga       Cr 1/2   Tårkell                                     0    40
Garete            Cr 1/4   Peer                                        0    20
Mellan Jordahl    Cr 1/4   Tårkell                                     0    30
Angille           Cr 1/4   Swen                                        0    10
Lilla Skår        Cr 1/4   Oluf                                        0    20
Smedserööd        Cr 1/4   Rassmus                                     0    30
Väster Rankiärr   Cr 1/4   brukas u Öst Rankiärr                       0     0
Inlag             Cr 1/4   Engebrätt                                   0    30
Rambsedahlen      Cr 1/4   Oluf                                        0    20
Dyfjäll           Cr 1/4   Bengdt                                      0    20
Linden            Cr 1/4   Östen                                       0    20
Majkiärr          Cr 1/4   Swen                                        0    20
Swahlebärg        Cr 1/4   Oluf                                        0    20
Rambsöen och      Cr 1/4   Rassmus                                     0    10
Kihlholmen                 Anders                                      0    10
Högen             Cr 1/8   Hans änkia Anna                             0    10
Måhsen            Cr 1/8   Bengdt                                      0    10
Björkekärr        Cr 1/8   Anders                                      0    10
Buukärr           Cr 1/8   Måns                                        0    10
Båckesten         Cr 1/8   Jöns                                        0    10
Öst Lillewatten   Cr 1/8   Oluf                                        0    10
Väs Lillewatten   Cr 1/8   Måns                                        0    10
Lunden            Cr 1/8   Oluf (utfattig)                             0     0
Kyrkiotegen       Cr 1/8   brukas under Källsby                        0     0
Rämma             Fr 1     Eleonora von Asheberg                     470     0
                           Anders                                      0    30
                           Oluf                                        0    30
Baggehög          Fr 1/2   Eleonora von Asheberg                     280     0
                           Jon                                         0    30
Trållerööd        Fr 1/2   Eleonora von Asheberg                     290     0
                           Toore                                       0    30
Neder Rarööd      Fr 1/2   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Björn                                       0    30
Kårtweet          Fr 1/4   Eleonora von Asheberg                     190     0
                           Anders                                      0    20
Långegiärde       Fr 1/4   Eleonora von Asheberg                     280     0
                           Esbjörn                                     0    20

Spekeröd sn

Groland mellgd    Sk 1                                               220     0
                           Jon                                         0    30
                           Jöran                                       0    30
Groland västgd    Sk 1                                               190     0
                           Oluf                                        0    30
                           Hallfwor                                    0    20
Smundstorp        Sk 1                                               480     0
                           Hällgie                                     0    10
                           Anders                                      0    30
                           Anders                                      0    30
                           Oluf                                        0    20
Öf. Kiännestorp   Sk 1     Swen                                      320     0
                           Anders                                      0    20
                           Oluf                                        0    10
Öst Appelrööd     Sk 1/2                                             220     0
                           Mårten                                      0    10
                           Biörne                                      0    10
Wäs Appelrööd     Sk 1/2                                             220     0
                           Oluf                                        0    20
                           Oluf                                        0    20
Åketorp           Sk 1                                               360     0
                           Oluf                                        0    40
                           Peer                                        0    50
                           Swen                                        0    10
Grindstorp        Sk 1                                               360     0
                           Rassmus                                     0    10
                           Anders                                      0    10
Klefwan           Sk 3/4   Anders Hansson                            200    40
Båtslycke         Sk 1     Swen                                      200    50
Bärg              Sk 1                                               250     0
                           Sifwor                                      0    10
                           Tårbjörn                                    0    10
                           Måns                                        0    10
                           Anders                                      0    10
Neder Giössby     Sk 1                                               360     0
                           Christen                                    0    60
                           Gunla                                       0    30
                           Anders                                      0    30
Öfwer Giössby     Sk 1                                               360     0
                           Peer                                        0   100
                           Anders                                      0    40
                           Peer Björnsson                              0    20
                           Anders Andersson                            0    10
Öfwer Rööra       Sk 1                                               200     0
                           Mårten                                      0    30
                           Bengdt                                      0    20
Neder Rööra       Sk 1                                               160     0
                           Guttorm                                     0    50
                           Åhsa                                        0    10
Wästra KiännestorpSk 1/2   Jöns                                      180    20
Hållt             Sk 1/2                                             200     0
                           Björn                                       0    10
                           Gunne                                       0    10
                           Jon                                         0    20
                           Anders socken-skomakare                     0    10
Slätten           Sk 1/2   Björn                                      90    30
Öster Haråhs      Sk 1/2                                             120     0
                           Börge                                       0    20
                           Amund                                       0    20
Nordre Tweten     Sk 1/4   Rassmus                                   100    60
Söder Tweten      Sk 1/4   Swen                                      100    10
Äggdahlen         Sk 1/4   Björn                                      60    20
Rööd              Sk 1/4                                             150     0
                           Niells                                      0    20
                           Engebrecht                                  0    20
Råhagen           Sk 1/8   Oluf                                       20    10
Öf. Hallekållen   Sk 1/8   Anders                                     40    10
Ne. Hallekållen   Sk 1/8   Anders Pehrsson                            40    10
Swallen           Sk 1/8   Anders                                     40    10
Dyrtorp           Cr 1     Schule Corporal                             0    30
                           Peer                                        0    10
Mällby            Cr 1     Lars                                        0   100
Torp              Cs 1                                               150     0
                           Swen                                        0   100
                           Anders                                      0    40
Groland österg    Cr 1/2   Toore                                       0    50
Östra Kiännestorp Cr 1/2   Anders                                      0    10
                           Swen                                        0    20
Åhlebacken vrg    Cr 1/2   Peer Björnsson                              0    20
Labohl            Cr 1/2   Jon                                         0    50
Anwiik            Cs 1/2                                              70     0
                           Amund                                       0   100
                           Oluf                                        0    20
Krooklycke        Cr 1/2   Swen                                        0    20
                           Swen                                        0    30
Bräcketorp vrgd   Cr 1/2   Rassmus                                     0    30
                           Jons enka Agnis                             0    20
Wäster Haråhs     Cr 1/2   Hans                                        0    20
Lillewatten       Cr 1/4   Peer                                        0    10
Åhlkistebacken    Cs 1/8   Oluf                                       20    10
Luråhs            Cs 1/8   Niels                                      30    30
Hästebärget       Cs 1/8   Bengdt                                     30    10
Swartedahlen      Cr 1/8   Måns                                        0    10
Asperunden        Cr 1/8   obesutten                                   0     0
Spekerööd         Cr 1     Gabriel Bensonius Kyrkoherde                0   200
Norder Lundby     Fr 1     Elenor von Asheberg Grevinna              570     0
                           Hans                                        0    30
                           Amund                                       0    30
Bräcketorp östg   Fr 1     Elenor von Asheberg Grevinna              600     0
                           Inge                                        0    20
                           Järmund                                     0    20
Gåre              Fr 1     Elenor von Asheberg Grevinna              470     0
                           Johan                                       0    20
                           Bengdt                                      0    10
                           Peer                                        0    20
                           Lars                                        0    10
Söder Lundby      Fr 1     Johan Cedercrona Häradshövding              0     0
                           uppger sin egendom i Grimsås Hisingen
                           Hans                                        0    30
                           Giöthe                                      0    20
Åhlebacken östg   Fr 1/2   Fredrik Bagge Kyrkoherde                  160     0
                           Oluf                                        0    40
Stållekållen      Torp     Peer                                        0    10

Norum sn

Stennung nedgd    Sk 1                                               900     0
                           Anders                                      0    10
                           Rassmus                                     0    20
                           Oluf d.ä.                                   0    40
                           Jon                                         0    40
                           Toore                                       0    20
                           Oluf d.y.                                   0    40
Stoora Nössnäs    Sk 1                                               580     0
                           Anders                                      0    60
                           Swen                                        0    60
Högenorum         Sk 1                                               720     0
                           Lars                                        0    30
                           Ambjörn                                     0    30
                           Jon                                         0    30
                           Ficke                                       0    30
Hammar            Sk 3/4                                             200     0
                           Lars                                        0    10
                           Elin                                        0    10
Strandnorum       Sk 5/8                                             300     0
                           Oluf                                        0    30
                           Hindrick                                    0    20
Torp              Sk 5/8                                             250     0
                           Toore                                       0    30
                           Clemmit                                     0    10
Äggestorp sörgd   Sk 1/2   brukas u Strandnorum                        0     0
Munckerööd        Sk 1/4   Reelf                                     150    20
Kosstorp          Sk 1/4   brukas und Högenorum                        0     0
Fråsttorp         Sk 3/8   Elenor von Asheberg Grevinna              150     0
                           Hindrick                                    0    20
Stennung östgd    Sk 1/2                                             180     0
                           Matties                                     0    20
                           Jöran                                       0    10
Hällebäck         Sk 1/2   Anders                                    140    20
Järnklätt         Sk 1/2                                             200     0
                           Anders                                      0    60
                           Simon                                       0    60
Furufjäll         Sk 1/2                                             150     0
                           Anders                                      0    10
                           Swennung                                    0    10
Mårööd            Sk 1/2   Simon                                     200    20
Kållungerööd      Sk 1/4   Oluf                                       80    20
Blixerööd         Sk 1/4   Clemment                                  100    20
Smederööd         Sk 1/4   Marcus                                     60    10
Lusserööd         Sk 1/8   Måns                                       80    10
Nord Gategård     Sk 1/4   Anders                                     60    10
Kiärr             Sk 1/4   Anders                                    100    10
Dahlane           Sk 1/8   Anders                                     40    10
Finckeborg        Sk 1/8   brukas under Järnklätt                      0     0
Askeröön östgd    Cs 1                                               220     0
                           Björn                                       0    40
                           Rassmus                                     0    20
                           Anders                                      0    10
Stennung västgd   Cr 1     Allf                                        0    50
                           Swen                                        0    10
Stennung uppeg    Cr 1     Jon                                         0    40
                           Clemment                                    0    80
                           Swen                                        0    40
Stennung nedgd    Cr 1     Swen                                        0    20
                           Peer                                        0    20
                           Christen                                    0    10
Askeröön västg    Cs 1     Tårckell                                  150     0
                           Marcus                                      0    50
                           Hällgie                                     0    50
Askeröön mellangd Cs 1                                               150     0
                           Rellf                                       0    50
                           Oluf                                        0    50
Kyrkenorum mellan Cr 1/2   Anders                                      0    30
Kyrkenorum neder  Cr 1/2   Niels                                       0    30
Kyrkenorum över   Cr 1/2   Jon                                         0    10
                           Lars                                        0    10
Åcker             Cs 1/2   Swen                                      100    30
Kåpper            Cs 1/2   Björn                                      70    20
Hollm             Cs 1/2   Niels                                      70    40
Stennung mellangd Cs 1/2   Oluf                                       60    20
                           Anders                                      0    20
Stenungsöen       Cs 1/2   Niels Simonsson Skeppare                   60   100
Strandkiärr       Cs 1/2   Esbjörn                                   130    20
Stoora Gategård   Cr 1/2   Anders                                      0    50
Sööbacken         Cr 1/4   Anders                                      0    40
Söder Gategård    Cs 1/4   Järp                                       40    20
Bärg              Cs 1/4   Engebrätt                                  20    10
Neder Dooterööd   Cr 1/4   Niels                                       0    20
Inlag             Cr 1/4   Peer                                       40    10
Stora Dooterööd   Cs 1/8   Arfwid                                      0    10
Weekållen         Cr 1/8   Rassmus                                     0    10
Kyrkenorum annex  Cr 1/4   Oluf                                        0    10
Övre Dooterööd    Fr 1/8   Göteborgs gymnasium                         0     0
Porten            Torp     Oluf                                        0    10
Stenungsund       Torp     Anders                                      0    10
                  Torp     Anders                                      0    10

Ödsmål sn

Rööd              Sk 1                                               590     0
                           Anders                                      0    40
                           Hans                                        0    30
                           Bengt                                       0    20
                           Rellf                                       0    30
                           Swen                                        0    10
Widdesgärde       Sk 1                                               400     0
                           Engebrecht                                  0    50
                           Swen                                        0    30
                           Bengt                                       0    30
Gamlebärg         Sk 1                                               200     0
                           Swen                                        0    40
                           Anders                                      0    60
Kiäterööd         Sk 1                                               240     0
                           Jacob                                       0    50
                           Anders                                      0    20
                           Tårsten                                     0    20
                           Anders                                      0    10
Stora Bräcke      Sk 1                                               400     0
                           Niels                                       0    20
                           Anders                                      0    20
                           Sifwor                                      0    10
                           Tohl                                        0    10
                           Eskell                                      0    10
Lilla Hammar      Sk 1                                               200     0
                           Hällgie                                     0    80
                           Niels                                       0    50
Nord Starrkiärr   Sk 1                                               240     0
                           Peer                                        0    30
                           Jon                                         0    30
Söder Houg        Sk 1                                               240     0
                           Oluf                                        0    50
                           Tårbjörn                                    0    20
Nääs              Sk 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Peer                                        0    50
                           Toore                                       0    50
                           Bengt                                       0    50
                           Håkan                                       0    20
Kläpp             Sk 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Giöthe                                      0    60
Öster Skåår       Sk 1/2                                             120     0
                           Tårbjörn                                    0    30
                           Bengdt                                      0    20
Norder Houg       Sk 1/4   Mårten                                    120    30
Örööd             Sk 1/4   Swen                                       60    30
Krook             Sk 1/4   Bryngell                                  100    30
Grimneråhs        Sk 1/4   Jöns                                       70    40
Nösterööd         Sk 1/4   brukas under Rööd                           0     0
Lilla Bräcke               inräknas under Stora Bräcke                 0     0
Piöckerööd        Sk 1/4   Järp                                       40    10
Ruinella          Sk 1/8   Oluf                                       40    10
Stora Gulberg     Sk 1/8   brukas av Swen i Gamlebärg                  0    20
Wäster Teegen     Sk 1/8   brukas av Anders i Widesgiärde              0    10
Öfwre HellesdahlenSk 1/8   brukas av Elin i Gamlebärg                  0    10
Husebacken        Sk 1/8   brukas av Anders i Kiäterööd                0    10
Hulbäcken         Sk1/16   inräknas under Widdesgiärde                 0     0
                           Peer                                        0    10
                           Jochim                                      0    10
Ne Hellesdahlen   Sk 1/16                                              0     0
                           Tron                                        0    10
                           Peer                                        0    10
Öster Bärg        Cr 1     Anders                                      0    50
                           Lars                                        0    50
Söd Appelrööd     Cr 1/2   Peer                                        0    50
                           Swen                                        0    40
Efwensåhs         Cr 3/8   Oluf Larsson                                0    30
Järnblästen       Cr 1/4   Anders                                      0    30
Gröterööd         Cs 3/8   Swen                                       50    50
Neder Houg        Cs 1/4   Rassmus                                    50    30
Ös Jordhammar     Cs 1/2   Oluf                                      100    80
Börsgierde        Cr 1/2   Claes                                       0    30
                           Tårkell                                     0    20
Stripplekiärr     Cr 1/2   Anders                                      0    20
Kårsgården        Cs 1/2                                             140     0
                           Bengdt                                      0    20
                           Swen                                        0    10
                           Elin                                        0    20
Bua               Cs 1/2                                             140     0
                           Oluf                                        0    30
                           Swen                                        0    30
Talbo             Cs 3/8   Anders                                     40    30
Cronotofften      Cs 3/8   Carll                                      50    50
                           Oluf                                        0    50
Drammersrööd      Cr 1/4   Oluf                                        0    30
Lasshammar        Cr 1/8   Hindrick                                    0    10
Dahlane           Cs 1/4   Järp                                       40    30
Hälle             Cr 1/4   Oluf                                        0    20
Söder Skåår       Cr 1/4   Niels                                       0    20
Skäppåhs          Cs 1/4   Oluf                                       30    20
Åås               Cr 1/4   Rassmus                                     0   100
Kycklingedalen    Cr 1/4   Tohl                                        0    80
Pannerööd         Cs 1/4   Björn                                      30    10
                           Jöns                                        0    10
Roterööd          Cs 1/4   Mårten                                     20    20
Skröperööd        Cs 1/4   Jon                                        50    20
                           Swen                                        0    10
Slättan           Cs 1/8   Håkan                                      30    10
Öster Teegen      Cr 1/8   Oluf                                        0    10
Åhsebrännerna     Torp     Clemment                                    0    10
Ödsmåhl prästg    Cr 1/2   Anders Grotte Kyrkoherde                    0   150
Stora Åhregreen   Fr 1/2   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Bengdt                                      0    30
                           Arfwid                                      0    30
Lilla Åhregreen   Fr 1/2   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Tårkell                                     0    40
Lunna             Fr 1/2   Göteborgs gymnasium, Gunnar                 0    20
Södr Starrkiärr   Fr 1/4   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Niels                                       0    40
                           Ingiehl                                     0    10
Byyn sörgård      Fr 1/2   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Björn                                       0    50
Byyn östergård    Fr 1/4   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Amun                                        0    20
Wä Jordhammar     Fr 1/4   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Esbjörn                                     0    30
Rööra             Fr 1/2   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Hällgie                                     0    20
                           Sifwor                                      0    20
Söder Sanden      Fr 1/8   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Tålle                                       0    20
Hagen             Fr 1/4   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Carll                                       0    20
Norder Appleröd   Fr 1/2   Sparrsköld Härads-hövding                 200     0
                           Måns (syster Kerstin)                       0    40
                           Bengt                                       0    40
Wäster Bärg       Fr 1     Sparrsköld Häradshöv.                     400     0
                           Niels Stabeus                               0    60
Byyn nordgård     Fr 1/4   Colding Herr                              130     0
                           Oluf                                        0    20
Byyn mellangd     Fr 1/4   Torgier Brun Kyrkoher                     130     0
                           Bengdt                                      0    20
Norder Sanden     Fr 1/4   Stabys arvingar                           200     0
                           obesutten                                   0     0
Lilla Gullborg    Torp     Anders                                      0    10
Ribbeteegen       Torp     Oluf                                        0    10
Granwattnet       Torp     Oluf                                        0    10
Stärkiärrstrand   Torp     Arfwid på Lyen                              0    10
                  Torp     Arfwid Jonsson                              0    10
                  Torp     Jon                                         0    10
                  Torp     Oluf                                        0    10

Ucklum sn

Swenshögen        Sk 1                                               300     0
                           Lars Persson                                0    50
                           Anders Persson                              0   130
                           Anders Larsson                              0    20
                           Rassmus                                     0    30
Nord Hufweröd     Sk 1                                               300     0
                           Lars                                        0    30
                           Jacob                                       0    30
                           Oluf                                        0    30
                           Swen                                        0    20
Mell Grösbyn      Sk 1                                               240     0
                           Jon                                         0    40
                           Bengt                                       0    10
Tönnerööd         Sk 3/4                                             200     0
                           Toore                                       0    50
                           Gunnar                                      0    20
Öster Grösbyn     Sk 3/4                                             220     0
                           Erich                                       0    40
                           Lars                                        0    40
Nord Härgusserööd Sk 3/4                                             400     0
                           Måns Andersson                              0    20
                           Måns Håkonsson                              0    30
                           Måns Olsson                                 0    10
Skiöllunga östg   Sk 1/2                                              80     0
                           Oluf                                        0    10
                           Håkan                                       0    10
Ucklum öfwerg     Sk 1/2                                             160     0
                           Swen Olsson                                 0    20
                           Swen Andersson                              0    10
Tåssterööd väst   Sk 1/2   Lars                                      100    30
Törnerööd         Sk 1/2                                             180     0
                           Niels                                       0    10
                           Rassmus                                     0    30
Dahl bärgegård    Sk 1/2                                             120     0
                           Niels                                       0    20
                           Hindrick                                    0    10
Sr Härgusserööd   Sk 1/2                                             200     0
                           Rassmus                                     0    40
                           Anders                                      0    20
Sandbacka         Sk 1/2                                             200     0
                           Swen                                        0    30
                           Anders                                      0    20
Buxerööd          Sk 1/2                                             200     0
                           Bengt                                       0    40
                           Hans                                        0    30
Norder Rööd       Sk 1/2                                              40     0
                           Oluf                                        0    20
                           Rassmus                                     0    10
Väster Rööd       Sk 1/4   Lars                                       40    10
Backa             Cr 3/4   Swen                                        0    30
                           Anna                                        0    30
Söd Hufwerööd     Cr 1/2   Oluf                                        0    20
                           Anders                                      0    30
St Komperööd      Cr 1/2   Toore                                       0    20
                           Jon                                         0    20
Ucklum nedergd    Cr 1/2   Lars                                        0    10
                           Jöran                                       0    20
Nor Hålchekärr    Cr 3/8   Rassmus                                     0    60
Söd. Hålchekärr   Cr 3/8   Swen                                        0    40
Tjurbacka         Cr 1/2   Oluf                                        0    20
Smedserööd        Cr 1/2   Måns                                        0    50
Tållserööd        Cr 3/8   brukas av Måns i Smedserööd                 0     0
Bärg              Cr 3/8   Rassmus                                     0    30
Dahl mellangård   Cs 1/2                                              50     0
                           Anders                                      0    20
                           Gunne                                       0    10
L.a Komperööd     Cr 1/4   Oluf                                        0    30
Bjurhållt         Cr 1/4   Anders                                      0    10
                           Oluf                                        0    10
Lunden            Cr 1/8   Jon                                         0    10
Stubberööd        Cr 1/4   Björn                                       0    40
Sångan            Cr 1/4   Swen                                        0    20
Ambdahl           Cs 1/4   Niels                                     100    40
Swartedahlen      Cr 1/8   Rellf                                       0    20
Prästgiärde       Cr 1/2   Rellf                                       0    10
Skiöllunge väst   Fr 1     Elenor von Asheberg Grevinna             1000     0
Skiöllunge öfw.   Fr 1/2   Elenor von Asheberg Grevinna                0     0
Skiöllunge mell   Fr 1/2   Elenor von Asheberg Grevinna                0     0
                           Swen Persson                                0    30
                           Swen Andersson                              0    30
                           Anders Andersson                            0    10
                           Anders Bengdtsson                           0    20
                           Oluf Jacobsson                              0    10
Söder Rööd        Fr 1     Elenor von Asheberg Grevinna              480     0
                           Oluf                                        0    30
                           Marcus                                      0    10
                           Rellf                                       0    10
Norder Grössbyn   Fr 1     Elenor von Asheberg Grevinna              530     0
                           Jacob Börgieson                             0    50
                           Jacob Jönsson                               0    40
                           Oluf                                        0    30
Dahl östergård    Fr 1     Elenor von Asheberg Grevinna              700     0
                           Hans                                        0    50
                           Swen                                        0    40
                           Esbjörn                                     0    30
Daffinserööd      Fr 1     Elenor von Asheberg Grevinna              460     0
                           Rassmus                                     0    50
                           Bengdt                                      0    50
Söder Grössbyn    Fr 3/4   Elenor von Asheberg Grevinna              420     0
                           Bengdt                                      0    20
                           Anders                                      0    30
Tåsterööd öster   Fr 1/2   Elenor von Asheberg Grevinna              260     0
                           Lars Andersson                              0    20
Hambra            Fr 1/2   Elenor von Asheberg Grevinna              250     0
                           Håkan                                       0    40
Påttebacken       Fr 1/2   Elenor von Asheberg Grevinna              250     0
                           Rassmus                                     0    20
Broen             Torp     Peer                                        0    10
Hållt             Torp     Peer                                        0    10

Ljung sn

Anfasterööd       Sk 1                                               400     0
                           Mårten Christensson Inspect                 0    60
                           Rassmus Mårtensson dess son                 0   190
                           Hindrick Schmidt                            0    80
Ljunglycka        Torp     Toore                                       0    10
Grickin           Torp     Toore                                       0    10
Swarwarplatsen    Torp     Hans                                        0    10
Norder Korswik    Sk 1/4   Hans                                      100    40
Skougen           Sk 1/8   Swen                                       50    20
Maen              Sk 1/8   Rassmus                                    50    10
Simmesrööd        Sk 1                                               140     0
                           Anders Beck Cornett                         0   110
                           Peer                                        0    20
Skatterööd        Sk 1                                               400     0
                           Swen                                        0    50
                           Niels                                       0    30
                           Oluf                                        0    50
                           Mårten                                      0    10
Hohla sörgård     Sk 1     Eluf                                      180    50
Kiärr             Sk 1                                               350     0
                           Jon                                         0    80
                           Peer                                        0    30
                           Rassmus                                     0    20
                           Lars                                        0    30
Bärg              Sk 1                                               360     0
                           Järmund                                     0    60
                           Björn                                       0    40
                           Hindrick                                    0    20
Bärgnääs          Torp     Björn                                       0    10
Dirhufwud         Sk 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Peer                                        0   150
Sparwikan         Torp     Oluf                                        0    10
Branserööd        Sk 3/4   Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Niels                                       0    80
                           Niels Andersson                             0    50
Eckåhs            Torp     Oluf                                        0    20
Amundsplats       Torp     Hans                                        0    10
Teegen            Torp     Peer Jonsson                                0    10
                  Torp     Peer Bengtsson                              0    10
Öfwer Arööd       Sk 3/4                                             100     0
                           Barbro                                      0    30
                           Lasse                                       0    50
Klef med Töhn     Sk 3/4   Anders                                    160   150
No Tiöstelsrööd   Sk 1/2   Mattis och Tohl                           200    50
Kåhlbängsrööd     Sk 1/2                                             180     0
                           Jon                                         0    50
                           Hallfwor                                    0    50
Mellan Aröd       Sk 1/2                                             120     0
                           Oluf                                        0    30
                           Oluf och Bengt                              0    30
Hohle norgård     Sk 1/2   Mickel Räf Profoss                        100    60
Houfwen           Sk 1/4   Jon                                        60    30
Brattefåss        Sk 1/4   Arfwid                                     90    40
Hohleqvarn        Torp     Oluf                                      100    10
Liung             Cr 1     Stiernman Corporal                          0    60
                           Peer                                        0    20
                           Oluf                                        0    30
Hälle             Cr 1     Eric Simmingschiöld Häradshövding           0   700
Bråten            Torp     Anders                                      0    20
Gusserööd         Cs 3/4   Oluf                                      200   210
Ikornetången      Torp     Lars                                        0    30
Bråten            Torp     Oluf                                        0    20
Neder Arööd       Cs 3/4                                             100     0
                           Toore                                       0    50
                           Tohl                                        0    50
                  Husm     Jöns                                        0    10
Åcker             Cs 1/2   Niels Nielsson                             90   170
Öf Tiöstelsrööd   Cs 1/2                                              70     0
                           Swen                                        0    60
                           Anders                                      0    50
Räfwehögen        Cs 1/4   Mårten                                     40    20
Lilla Arööd       Cs 1/4   Jon                                        40    30
Steendammen       Torp     Abraham                                     0    20
Gunnerööd         Cr 1/4   Swen                                        0    50
Kiärsteegen       Cr 1/8   Niels                                       0    30
Norder Fjället    Cs 1/8   Anders                                     20    20
Söder Fjället     Cs 1/8   Rassmus                                    20    20
Grötåhn           Fr 1/4   Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Erich                                       0    50
Hohle mellangd    Fr 1/2   Mickel Räf Profoss                        200     0
Skiählecker       Fr 1/4   Mårten Christensson Inspector, pantsatt     0     0
                           till Kungälvs hospital för 150 daler
                           Anders Torstensson                          0    40
                  Husm     Anders Nielsson                             0    10
Söder Korswiik    Fr 1/8   Mårten Christensson Inspector, pantsatt    40     0
                           till Kungälvs hospital för 75 daler
                           Christopher                                 0    50
Steengårdsrööd    Fr 1/8   Mårten Christensson Inspector, pantsatt     0     0
                           till Kungälvs hospital för 75 daler
                           Oluf                                        0    20

Grinneröd sn

Norder Myyra      Sk 1                                               140     0
                           Toore                                       0    30
                           Påfwell                                     0    30
                           Oluf                                        0    20
Elfwersrööd       Sk 1                                               140     0
                           Lars                                        0    30
                           Peer                                        0    20
Skiählebre        Sk 3/4                                             170     0
                           Oluf Boii                                   0   350
                           Måns                                        0    20
Quatronerööd      Sk 1/2                                             200     0
                           Joen                                        0    40
                           Swen                                        0    30
Stafwekållen      Torp     Swen                                        0    10
Baakerööd         Sk 1/2   Swen                                      150    30
Hollmestad        Sk 1/2                                             200     0
                           Peer                                        0    70
                           Rassmus                                     0    40
Lyckan            Sk 1/4   Oluf                                       40    40
Hällesåhs         Sk 1/4   Björn                                     150    30
Hasslebacka       Torp     Niels                                       0    40
Norder Rinnen     Sk1/16   Lars                                        0    10
Söder Rinnen      Sk1/16   Anders                                      0    10
Ekeholan          Torp     Anders är utfattig                          0     0
Backa             Cs 3/4                                             160     0
                           Oluf                                        0    40
                           Swen                                        0    20
Högen             Cr 1/4   Bengt                                       0    40
Öfwer Myyra       Cs 1/4   Peer                                       30    20
Torp              Cs 1/4                                              30     0
                           Carll                                       0    20
                           Bengt                                       0    20
Lifwerööd         Cr 1/2   Oluf                                        0    60
Lisslerööd        Cs 1/2                                              40     0
                           Oluf                                        0    50
                           Peer                                        0    50
Kåhlbängserööd    Cs 1/2                                              40     0
                           Tårbjörn                                    0    50
                           Niels                                       0    20
Åhsen             Cr 1/2   Christen Nielsson Gästgivare                0   150
Bastebacka        Cs 1/4   Anders Klockare                            30    20
Föökerööd         Cr 3/8   Gunnar                                      0    70
Rööd              Cs 3/8   Jon Nielsson                              110   400
Sohllid           Cr 1/4   obesutten                                   0     0
Barkesboo         Cs 1/4   Börge                                      30    20
Bärgiet           Cr 1/4   Mårten                                      0    30
Rytterrinnen      Cr3/16   Peer                                        0    10
Skougen           Cs 1/8   Anders                                     20    20
Spriterööd        Cs 1/8   Oluf                                       20    10
Wargiefjället     Cs 1/8   Christopher                                20    20
Flogfjället       Cs 1/8   Borgs Salig Befall-ningsmans arvingar      20     0
                           Niels Cronobåtsman är utfattig              0     0
Grinneröd präst   Cr 1     Raphael Nolleroth Hr                        0   250

Resteröd sn

Wägeryr           Sk 1                                               290     0
                           Anders                                      0    80
                           Tålle                                       0    20
                  Husm     Erich Swensson                              0    10
                  Husm     Jon                                         0    10
Wäster Strand     Sk 1/2                                             180     0
                           Anders                                      0    30
                           Mårten                                      0    10
Ulfwesund         Sk 1                                               290     0
                           Oluf                                        0    20
                           Tårsten Olsson                              0    30
                           Tårsten                                     0    10
Stora Hökerööd    Sk 1                                               180     0
                           Oluf                                        0    10
                           Lars                                        0    10
                           Anders                                      0    10
                           Tårsten                                     0    10
Stinnerööd        Sk 3/4                                              90     0
                           Lars                                        0    40
                           Mårten                                      0    20
Lunden            Sk 1/2                                             120     0
                           Björn                                       0    10
                           Tålle                                       0    20
Lilla Hökerööd    Sk 1/2                                             120     0
                           Hans Bengtsson                              0    20
                           Hans                                        0    10
Rambnebärg        Sk 1/4                                             200     0
                           Rassmus                                     0    20
                           Oluf                                        0    10
Håfhållt          Sk 1/8   Oluf                                       40    10
Wäst Resteröd     Cs 1                                               150     0
                           Niels                                       0    20
                           Bengdt                                      0    20
                           Jon                                         0    10
                           Björn                                       0    10
                           Tohl                                        0    10
Öster Resteröd    Cr 1     Jöns Peersson, Länsm.                       0    30
                           Swen                                        0    40
Öfwer Ryyr        Cr 3/4   Joen                                        0    80
Bäck              Cr 1/2   Lars                                        0    70
Knipen            Cr 1/4   Mårten                                      0    20
Backa             Cr 1/2   Tohl                                        0    40
Öster Strand      Cr 1/2   Oluf                                        0    20
                           Ambjörn                                     0    20
Houg              Cr 3/8   Oluf                                        0    20
Gelingerööd       Cr 1/2   obesutten                                   0     0
Neder Ryyr        Fr 1     Eleonor von Asheberg                      350     0
                           Oluf                                        0    40
                           Niels                                       0    40
Restenääs         Fr 1     Eric Simmingschiöld Häradshövding         600     0
                           Christen och mågen Anders                   0   100
Tållerööd         Fr 1     Eleonor von Asheberg Grevinna             400     0
                           Oluf                                        0    40
                           Jonas                                       0    20

Forshälla sn

Stoora Sund       Sk 1                                               240     0
                           Jon Andersson                               0    40
                           Börgie                                      0    40
                           Karin                                       0    20
                           Börta                                       0    20
Hällgiesrööd      Sk 1                                               180     0
                           Toore                                       0    70
                           Swen                                        0    20
Heedhe            Sk 1                                               380     0
                           Joen                                        0    40
                           Hans                                        0    20
                           Toore                                       0    20
                           Toore                                       0    20
                           Swen                                        0    30
Kiöperööd         Sk 1                                               320     0
                           Oluf Nielsson                               0    40
                           Lars                                        0    50
                           Giermund                                    0    50
                           Jon                                         0    50
Hasslebacken      Torp     Erich Hwistbärg                             0    10
Bua               Sk 1                                               370     0
                           Oluf Björnsson                              0    50
                           Peer Jonsson                                0    40
                           Oluf Nielsson                               0    40
Råssbyn           Sk 1                                               400     0
                           Oluf Jönsson                                0    20
                           Anders Olsson                               0    30
                           Swen                                        0    30
                           Anders                                      0    20
Öfwer Strand      Sk 1                                               320     0
                           Oluf Olsson                                 0    20
                           Halfwor Olsson                              0    20
                           Engebert                                    0    20
                           Halfwor                                     0    10
Neder Strand      Sk 1                                               320     0
                           Oluf Halworsson                             0    30
                           Anders                                      0    30
                           Anders                                      0    20
                           Jon                                         0    20
Stora Hässleröd   Sk 1                                               360     0
                           Oluf                                        0    40
                           Bryngell                                    0    50
                           Rassmus                                     0    50
Stenshållt        Sk 1                                               730     0
                           Öiyer (Torsten)                             0    30
                           Ingebor                                     0    20
                           Jacob                                       0    30
                           Lars                                        0    80
                           Engebert                                    0    40
                           Bryngell                                    0    40
                           Börta                                       0    20
                           Anders                                      0    10
Soolbärg          Sk 1                                               380     0
                           Niels                                       0    40
                           Halfwor                                     0    50
                           Oluf Andersson                              0    10
                           Lars                                        0    10
                           Oluf Skomaker                               0    20
                           Oluf Trullsson                              0    20
Stoora Garn       Sk 3/4                                             310     0
                           Anders                                      0    10
                           Tårbjörn                                    0    20
                           Jacob                                       0    20
Ödsmåhl           Sk 1                                               200     0
                           Jöns                                        0    30
                           Swen                                        0    20
                           Lars                                        0    30
                           Inge                                        0    20
Nordre Bratterööd Sk 3/4                                             200     0
                           Biörn                                       0    60
                           Niels                                       0    10
                           Niels Olsson                                0    40
Houfwa Öfwerg     Sk 3/4                                             300     0
                           Hällgie                                     0    70
                           Mattis                                      0    30
Nordre KyrckebackaSk 1/2                                             120     0
                           Lars                                        0    20
                           Swen                                        0    20
Lilla Garn        Sk 1/2                                             240     0
                           Trulls                                      0    20
                           Anders                                      0    30
Nohlmannerööd     Sk 1/2                                             140     0
                           Håkan                                       0    20
                           Anders                                      0    20
Leerboo           Sk 1/2                                             180     0
                           Oluf                                        0    20
                           Jon                                         0    20
Smårööd           Sk 1/2                                             160     0
                           Esbjörn                                     0    20
                           Engebret                                    0    20
Tårkelsrööd       Sk 1/2                                             180     0
                           Biörn                                       0    50
                           Oluf                                        0    40
Timmeråhs         Sk 1/2   Swen                                      140    90
Kiällegreen       Sk 1/2                                             230     0
                           Rassmus                                     0    20
                           Engebret                                    0    10
                           Hans                                        0    30
                           Jon                                         0    10
                           Niels                                       0    10
                           Niels                                       0    10
                           Marit                                       0    10
Stora Djurhållt   Sk 3/8   Peer Nielsson                             110    30
Ååh               Sk 3/8   Rassmus                                   150    50
Hufwudtåfftan     Sk 1/4   Hällgie                                   100    30
Norder Buslett    Sk 1/4   Niels                                     100    20
Mellan Buslett    Sk 1/4   Anders                                     90    20
Kåhlholmen        Sk 1/4   Anders                                    110    40
Söder Bratteröd   Sk 1/4   Peer Dahlin                               220    80
Öster Hässleröd   Sk 1/4   Carll                                      60    50
Bräcknedahlen     Torp     Oluf                                        0    10
Lisslerööd        Sk 1/8   obesutten                                   0     0
Hattedahlen       Sk 1/8   under Kiöperööd                            40     0
                           Björn                                       0    20
Bransgierde       Sk 1/8   ödegiärde                                  70     0
Wråån             Sk 1/8   under Stenshålt                             0     0
                           Arfwid                                      0    10
                           Oluf                                        0    10
Groheed           Cr 1     Oluf                                        0    80
                           Anders                                      0    60
Uphagen           Torp     Anders Grönwald                             0    10
Konungsbärg       Cr 1     Gustav Macklier Liutnant                    0     0
                           Oluf Jonsson                                0    30
                           Swen                                        0    20
Houfwa wästerg    Cr 3/4   Jon                                         0    30
                           Lars                                        0    20
Houfwa mellang    Cr 1     Mårten                                      0    40
                           Jon                                         0    30
                           Swen                                        0    30
Langehee          Cr 1     Peer                                        0    30
                           Niels                                       0    30
Jättesåhs         Cs 1     Björn                                      90    50
                           Peer                                        0    50
                           Håkan                                       0    50
Rambsdahlen       Torp     Anders                                      0    10
Wästerby          Cr 1     Niels                                       0    50
                           Christen                                    0    30
                           Swen                                        0    20
Öster Forshelle   Cs 1                                               130     0
                           Swen                                        0    10
                           Anders                                      0    10
                           Peer                                        0    10
                           Jöns                                        0    10
Koppungen         Cr 1     Anders                                      0    20
                           Swen                                        0    30
                           Niels                                       0    20
                           Swen en husman                              0    10
Rööd sörgård      Cr 1     Mårten                                      0    30
                           Tårbjörn                                    0    20
                           Oluf                                        0    20
Rööd nordgård     Cr 1     Swen                                        0    30
                           Oluf                                        0    30
Söder Hässleröd   Cs 1/2   Bordon Jägmästare                         100    50
                           Swen en husman                              0    10
Hällgierööd       Cs 3/4                                             180     0
                           Swen                                        0    30
                           Oluf                                        0    30
                           Anders                                      0    30
                           Hällgie                                     0    10
Konungsbohl       Cr 5/8   Peer                                        0    10
                           Anders                                      0    20
                           Gunnar                                      0    10
Rönne             Cs 1/2                                              90     0
                           Tårkel                                      0    30
                           Oluf                                        0    40
                           Niels                                       0    20
Funneshållt       Cs 1/2                                              70     0
                           Westberg Jägmästare                         0    40
                           Björn                                       0    30
                           Peer                                        0    20
Synnesbohl        Cs 1/2                                              60     0
                           Oluf                                        0    20
                           Niels                                       0    20
Hofwanne          Cs 1/4                                             120     0
                           Peer                                        0    20
                           Jöns                                        0    20
                           Niels                                       0    30
Wassbo            Cs 1/2   Peer Bagge                                 30    10
                           Petter Sax                                  0    10
Ifwarsboa         Cs 1/2   Peer                                       90    50
                           Oluf                                        0    60
Norgård           Cr 1/2   Peer Peersson                               0    40
Hafåhs            Cr 1/2   Barck Kvartersmästare                       0    20
                           Oluf                                        0    20
                           Peer                                        0    10
Rössebyn sörgd    Cr 1/2   Anders                                      0    40
                           Niels                                       0    10
Söder KyrckiobackaCr 3/8   Jon                                         0    40
Linjärn           Cr 3/8   Oluf                                        0    20
                           Anders                                      0    20
Råbäckewikan      Cs 3/8                                              50     0
                           Oluf                                        0    10
                           Johan                                       0    10
Hellgåhn          Cs 3/8   Tålle                                      80    30
                           Swen                                        0    20
Aspekiärr         Cr 3/8   Jon                                         0    20
                           Jon                                         0    20
Backen            Cs 1/8   Anders                                     20    20
Sohlum            Cs 1/8   Lars                                       40    20
Tåfftan           Cr 1/4   Oluf Brobärg                                0    20
                           Håkan                                       0    10
Ryrra             Cs 1/4   Jacob                                      50    10
                           Oluf                                        0    20
Lilla Buslett     Cr 1/4   Anders                                      0    20
Lilla Djurhållt   Cr 1/4   Börta                                       0    10
Bräcke            Cr 1/8   obesutten                                   0     0
Linnebacken       Cr 1/8   Peer                                        0    10
Björckebacken     Cs 1/8   Biörn                                      30    20
Rööd lillegård    Cs 1/8   Biörn                                      40    20
Tållerööd         Cs 1/8   Hans                                       60    20
Fiället           Cr 1/8   Hans                                        0    10
Saugen            Cr 1/8   Peer                                        0    10
Ulfweheed         Torp     Inge                                        0    10
Forshella präst   Cr 1     Anders Nordmarck Kyrkoherde                 0   500
Öw Buddebärg      Fr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Oluf                                        0    30
                           Swen                                        0    20
                           Tårbjörn                                    0    20
                           Swen                                        0    20
Nord Buddebärg    Fr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Bryngell                                    0    40
                           Håkan                                       0    20
                           Erich                                       0    20
                           Anders                                      0    30
Wäs Hässlerööd    Fr 1/4   Elenor von Asheberg Grevinna obesatt      180     0
Neder Bärg        Fr 1     Elenor von Asheberg Grevinna              480     0
                           Oluf Tårstensson                            0    30
                           Niels                                       0    30
                           Peer                                        0    20
                           Oluf                                        0    20
Öfwer Bärg        Fr 1     Elenor von Asheberg Grevinna              480     0
                           Påfwel                                      0    20
                           Niels                                       0    20
                           Oluf                                        0    10
                           Oluf                                        0    20
Drambswiik        Fr 1     Elenor von Asheberg Grevinna              530     0
                           Hindrick                                    0    40
                           Anders                                      0    20
                           Peer                                        0    20
Ammenääs          Fr 1     Elenor von Asheberg Grevinna              650     0
                           Niels Larsson                               0    80
                           Niels Peersson                              0    40
                           Oluf                                        0    40
Hollmen           Fr 1/2   Elenor von Asheberg Grevinna              300     0
                           Jöns                                        0    20
                           Anders                                      0    20
Lilla Sund        Fr 1/2   Elenor von Asheberg Grevinna              240     0
                           Börgie                                      0    30
Norder Rössebyn   Fr 1/2   Elenor von Asheberg Grevinna              230     0
                           Oluf                                        0    30
Hasselöhn         Fr 1/4   Niels Andersson Borgare i Strömstad       400     0
Stångan           Torp     Oluf                                        0    10

Hjertum sn

Öfwer Intagan     Sk 1                                               310     0
                           Gunnar                                      0    30
                           Anders                                      0    20
                           Assmund                                     0    20
                           Ingiähl                                     0    30
                           Jöns Ryttare wid Wattnat                    0    20
Gategård          Sk 1                                               300     0
                           Anders med barnearf                         0    50
                           Tårsten                                     0    50
                           Håkan med barnearf                          0    50
Rööd              Sk 1                                               320     0
                           Swenning                                    0    40
                           Tårckell                                    0   150
                           Swen                                        0    40
Hiertum nederg    Sk 1                                               200     0
                           Mårten                                      0    30
                           Jon                                         0    20
                           Swen                                        0    30
Brattorp          Sk 1                                               400     0
                           Oluf                                        0    40
                           Hans                                        0    30
                           Carll                                       0    40
                           Anders                                      0    20
                           Mårten                                      0    10
Brattorpså        Torp     Swen Carlsson                              50    20
                  Torp     Oluf Bengtsson                             20    10
Löddestorp        Sk 1                                               240     0
                           Toore                                       0    20
                           Mårten                                      0    30
                           Håkan                                       0    20
                           Oluf                                        0    20
                           Anders en husman                            0    10
Törresrööd        Sk 1                                               240     0
                           Mårten                                      0    30
                           Håkan med barnearf                          0    40
                           Tårsten                                     0    20
                           Oluf                                        0    10
Hasterööd         Sk 1                                               300     0
                           Måns                                        0    40
                           Swen med barnearf                           0   120
                           Mårten                                      0    40
                           Toore                                       0    30
Högen             Sk 1                                               270     0
                           Oluf Persson                                0    30
                           Erich                                       0    40
                           Swen                                        0    20
                           Oluf                                        0    10
Riishakerööd      Sk 1                                               150     0
                           Anders Persson                              0    20
                           Swen                                        0    10
                           Niels                                       0    10
                           Anders                                      0    10
Öfwer Riik        Sk 1                                               150     0
                           Anders Olsson                               0    50
                           Mårten                                      0    30
Sundören          Strand   Peer Helgiesson                             0    70
                  Strand   Måns Höök                                   0    30
                  Strand   Anna                                        0    20
                  Strand   Peer                                        0    10
                  Strand   Bengt                                       0    20
                  Strand   Jon                                         0    10
Ödsmåhl           Sk 7/8                                             250     0
                           Tårsten                                     0    40
                           Swennung                                    0    40
                           Börta                                       0    30
Sanna             Sk 3/4                                             240     0
                           Assmund                                     0    30
                           Oluf                                        0    30
                           Lars Ryttare                                0    10
Neder Hagen       Sk 1/2                                             100     0
                           Oluf                                        0    40
                           Peer                                        0    30

Tomptan           Sk 1/2                                             100     0
                           Swen                                        0    40
                           Swennung                                    0    40
Neder Torp        Sk 1/2   Joen Olsson                               100    40
Öfwer Torp        Sk 1/2                                             120     0
                           Tron                                        0    30
                           Jon                                         0    30
Lilla Mårööd      Sk 1/2                                              40     0
                           Swen                                        0    10
                           Börgie                                      0    10
Öfwer Sterööd     Sk 1/2                                             120     0
                           Halfwor                                     0    40
                           Oluf                                        0   100
Muleröd           Sk 1/2                                             110     0
                           Swen                                        0    30
                           Oluf                                        0    30
Hiertum sörgård   Sk 1/2                                             100     0
                           Håkan                                       0    10
                           Oluf med barnearf                           0    20
                  Husm     Johan Swennungsson                          0    20
Wäster Bärg       Sk 1/2                                             140     0
                           Peer                                        0    10
                           Oluf                                        0    10
Norder Hagen      Sk 1/2                                             100     0
                           Peer                                        0    60
                           Swen                                        0    40
                           Anders                                      0    40
                           Oluf                                        0    20
Stoora Mårööd     Sk 1/2                                              50     0
                           Peer                                        0    10
                           Måns                                        0    10
Hällgierööd       Sk 1/4   Oluf                                       80    40
Myretufwan        Sk 1/4   obesutten                                   0     0
Bärggierde        Sk 1/4   brukas under Uthby                         50     0
Bränna            Sk 1/8   Peer                                       40    50
Grafwan           Sk1/16   brukas under Hasterööd                      0     0
Åttersåker        Cr 5/4   Peer                                        0    30
                           Håkan                                       0    30
                           Måns                                        0    20
Öster Bärg        Cr 9/8   Bengdt                                      0    40
                           Anders                                      0    10
Nohl              Strand   Niels                                       0    20
                  Strand   Börta                                       0    10
Neder Riik        Cr 1     Hans                                        0    30
                           Peer                                        0    30
Neder Intagan     Cr 1     Oluf Jacobsson                              0    40
                           Toore                                       0    40
                           Oluf                                        0    20
Wästren nederg    Cr 1     Oluf med barnearf                           0    70
                           Anders med barnearf                         0    50
Wästren öfwerg    Cr 1     Mårten                                      0    40
                           Matts                                       0    10
                           Oluf                                        0    50
Wästren norgd     Cr 1     Oluf                                        0    50
                           Gunnar                                      0    30
Wästren mellangårdCr 1     Bengdt                                      0    40
                           Toore                                       0    50
Gietelycke        Cr 1     Engebreet                                   0    60
                           Peer                                        0    60
Uthby mellangd    Cr 1     Peer                                        0    30
                           Carll                                       0    20
                           Tohl                                        0    10
Dahlen            Torp     Börta en enkia                              0    10
Uthby sörgård     Cr 1     Håkan                                       0    50
                           Toore                                       0    20
                           Gullbrand                                   0    40
Uthby nordgård    Cr 1     Rassmus                                     0    80
Uthby nedergd     Cr 1     Karin                                       0    10
                           Peer                                        0    10
                           Engebret                                    0    10
Öfwer Sollum      Cs 3/4                                              70     0
                           Hans                                        0    50
                           Tårsten                                     0    60
Hiertum öfwerg    Cs 3/4                                              70     0
                           Oluf                                        0    30
                           Swennung                                    0    30
Esperööd          Cr 1     Oluf Månsson                                0    30
                           Swen                                        0    20
                           Oluf                                        0    20
Oxåhs             Cr 1     Peer                                        0    60
                           Anders                                      0    30
                           Ambjörn                                     0    30
                           Bengta                                      0    20
                           Anders Skrädder                             0    10
Uthby Bäckegd     Cr 7/8   Oluf                                        0    50
                           Öyer                                        0    20
Uthby Bärgegd     Cr 7/8   Tårbjörn                                    0    20
                           Tårsten                                     0    20
Stenersrööd       Cr 1     Jöns                                        0    40
                           Oluf                                        0    60
                           Tårkell                                     0    40
                           Mårten                                      0    20
Norder Torp       Cs 3/8   Carll Erichsson                            50    40
Neder Sollum      Cr 1     Oluf                                        0    70
                           Swen                                        0    70
Norder Intagan    Cr 3/4   Catharina Barck Factorska                   0   500
                           Anders Åberg Gästgivare                     0    50
                  Husm     Anders Uggla                                0    10
Kiärsbacken       Cs 1/8                                              60     0
                           Anders                                      0    20
                           Håkan                                       0    20
Läresboo          Cs 3/4                                              30     0
                           Anders                                      0    30
                           Lars                                        0    10
                           Mårten                                      0    30
Öresboo           Cr 1/2   Montanic Lieutnant                          0    20
                           Swen                                        0    30
Uthby Smedseg     Cr 1/2   Anders Jacobsson                            0    40
Mellan Torp       Cr 1/2   obesutten                                   0     0
Söder Sollum      Cr 1/2   Bengdt                                      0    30
Maen              Cs 1/2   Håkan                                      40    60
Neder Sterööd     Cr 1/2   Anders                                      0    30
                           Börgie                                      0    20
Grafwerööd        Cs 1/2                                              40     0
                           Mårten                                      0    60
                           Peer                                        0   100
Önnerööd          Cs 1/2   Oluf                                      150   100
Leekwalld         Cs 1/2                                              40     0
                           Hans                                        0    20
                           Håkan                                       0    20
Wabacken          Cs 1/2   Tårkell                                    50   100
Stufwik           Cr 1/4   Bengdt                                      0    20
                           Toore                                       0    20
Dunnerbacken      Cs 1/4   Oluf                                       30    80
Brewik            Cr 1/4   Niels                                       0    20
                           Niels                                       0    20
Brumandtorp       Cr 1/4   Bengdt                                      0    20
Teråhs            Cr 1/4   Oluf                                        0    20
Stenbacken        Cr 1/4   Anders                                      0    20
                           Jon                                         0    30
Hållerööd         Cr 1/4   Anders                                      0    60
Stoora Nääs       Cs 1/4   Jon                                        30    40
Medhollmen        Cr 1/4   Jon                                         0    40
Askeröen          Cs 1/4   Oluf                                       20    40
Jordfallsletten   Cr 1/4   Tårsten                                     0   120
Lilla Sollum      Cr 1/4   Måns                                        0    40
Husedahlen        Cr 1/8   Matts                                       0    20
Brembsewiik       Cr 1/8   Börgie                                      0    10
Sandwiik          Cr 1/8   Lars                                        0    20
Lilla Nääs        Cr 1/8   Toore                                       0    20
Bjurwattesholan   Cs 1/8   Oluf                                       30    20
Klåckarelunden    Cr 1/8   Oluf                                        0    20
Hiertum prästgd   Cr 1     Anders Bonander Kyrkoherde                  0  1200
                           Johan Bonander Comminister                  0    50
                           Niels Jonsson                               0    20
                           Tårsten                                     0    30
                           Bengt Åderwall Klåckare                     0    20
Krookelycke       Torp     Lars                                        0    20
Öf Ström västgd   Fr 1     Elenor von Asheberg Grevinna              450     0
                           Anders                                      0    60
                           Lars                                        0    30
                           Oluf                                        0    20
Öf Ström österg   Fr 1     Elenor von Asheberg Grevinna              450     0
                           Tålle Nielsson                              0    50
                           Anders Månsson                              0    40
                           Anders Andersson                            0    30
                           Håkan Månsson en husman                     0    30
Yttre Torp        Fr 1     Elenor von Asheberg Grevinna              440     0
                           Peer                                        0    20
                           Anders                                      0    30
                           Anders                                      0    30
                           Arfwid                                      0    20
Wassnöden         Torp     Måns Håkansson en husman                    0    50
Mellan Sollum     Fr 1     Elenor von Asheberg Grevinna              390     0
                           Swennung                                    0    20
                           Oluf Nielsson                               0    10
                           Oluf                                        0    10
Norder Sollum     Fr 1     Elenor von Asheberg Grevinna              390     0
                           Anders med barnearf                         0    40
                           Mårten                                      0    30
Bråten            Torp     Inge                                        0    20
Hiertum Billegd   Fr 1     Elenor von Asheberg Grevinna              230     0
                           Oluf                                        0    20
                           Swen                                        0    20
Snickarebacken    Torp     Hällgie                                     0    10
Norder Riik       Fr 1     Elenor von Asheberg Grevinna              340     0
                           Rassmus                                     0    40
                           Jon                                         0    20
Nohl              Strand   Toore Månsson                               0    50
                  Strand   Börgie                                      0    30
                  Strand   Anders                                      0    50
Tången            Torp     Hans enka Karin                             0   100
Langarööd         Fr 1/2   Elenor von Asheberg Grevinna              270     0
                           Niels                                       0    20
                           Måns                                        0    20
Ström             Säteri   Elenor von Asheberg Grevinna             4000  1000
                           Anders Marcusson Frälsefougde               0   500
                           Johan Lind Gårdsfougde                      0    20
                           Peer i Hean Trädgårdsmästare                0    20
                           Swen en dräng                               0    20
                  Strand   Peer Larsson                                0    30
                  Strand   Anders Erichsson                            0    20
                  Strand   Peer Persson                                0    30
                  Strand   Swen Larsson                                0    30
                  Strand   Rafwell Olsson                              0    20
                  Torp     Olof Persson vid Broen                      0    20
                  Torp     Karin i Taugen                              0     0

Västerlanda sn

Backer            Sk 3/4                                             200     0
                           Oluf Olsson                                 0    30
                           Oluf Andersson                              0    30
                           Anders                                      0    60
Westerland sörgårdSk 1                                               120     0
                           Oluf                                        0    20
                           Måns Swensson med barnearf                  0    50
                           Måns                                        0    20
                           Peer Skomaker en husman                     0    10
Westerland mellan Sk 1                                               120     0
                           Joen med barnearff                          0    70
                           Swen                                        0    20
                           Oluf                                        0    20
                           Anders och brodern Rassmus                  0    20
Asslerööd         Sk 1                                               200     0
                           Rassmus                                     0    50
                           Anders                                      0    30
                           Swen                                        0    20
                           Anders Olsson                               0    10
Skiörsboo         Sk 1                                               200     0
                           Bengt                                       0    30
                           Lars                                        0    30
                           Måns                                        0    30
                           Måns                                        0    30
                           Swen                                        0    30
                           Matts                                       0    30
Skiörsbohambn     Torp     Anders                                      0    30
Mell Swensrööd    Sk 1                                               160     0
                           Oluf                                        0    20
                           Oluf                                        0    20
                           Peer                                        0    10
Wäster Åby        Sk 3/8   Elenor von Asheberg Grevinna              250     0
                           Oluf                                        0    30
                           Anders                                      0    30
Fähgran           Sk 3/8                                              60     0
                           Rassmus                                     0    40
                           Lars                                        0    10
Öster Rööd        Sk 1/4   Elenor von Asheberg Grevinna              100     0
                           Rassmus                                     0    30
Stoora Åhsen      Sk 1/2   Halfwor                                    90    70
Lusserööd         Sk 1/2                                             120     0
                           Peer                                        0    40
                           Måns                                        0    30
Balleboo sörgd    Sk 1/2   Lars                                       90    50
Ifwarslund        Sk 1/2                                              80     0
                           Mårten                                      0    40
                           Anders                                      0    40
Hagan             Sk 1/2                                             140     0
                           Anders                                      0    40
                           Peer                                        0    30
Wäster Rööd       Sk 1/2   Jon Olsson                                200    50
Sågetorp          Sk1/16   brukas under Skiörsboo                      0     0
                           Jon                                         0    10
                           Bengdt                                      0    10
Asslerödsäng      Torp     obesutten                                  10     0
Jian              Torp     under Ifwarslund                            0     0
                           Mårten                                      0    20
Saugan            Torp     under Asslerööd                             0     0
                           Peer                                        0    10
Bäck              Cr 9/8   Swen Arfwidsson                             0   100
                           Arfwid Swensson                             0   110
                           Anders                                      0    80
                           Oluf                                        0    60
Hollmen           Cr 1     Sophia Arfwidsdotter Gästgiverska           0   500
Sannersby nord    Cr 1     Rassmus                                     0    80
                           Oluf                                        0    60
Sannersby sörgd   Cr 1     Håkan                                       0    60
                           Swen                                        0    60
                           Anders                                      0    50
Westerland österg Cr 1     Lars                                        0    40
                           Oluf                                        0    40
Westerlandsåå     Torp     Peder Räf                                   0    40
Kyrkioby nordg    Cr 1     Oluf Rassmusson                             0    80
                           Niels Torsson                               0    30
                           Niels Swensson                              0    30
Kyrkioby sörgd    Cr 1     Joacim Wefwendahl Häradsskrivare            0   100
                           Lars                                        0    30
                           Lars                                        0    30
Kyrkioby öfwer    Cr 1     Anders                                      0    50
                           Jon                                         0    20
                           Oluf                                        0    10
Balleboo nordgd   Cr 1     Petter Cock Corporal                        0    50
                           Peer                                        0    30
                           Oluf                                        0    30

Stoora Grorööd    Cr 1     Måns                                        0    50
                           Oluf                                        0    50
Ambuerööd nor     Cr 1/2   Peer Nielsson                               0    50
Söd Swenseröd     Cr 1/2   Peer                                        0    50
                           Anders                                      0    40
Torrskoug norg    Cs 1                                               100     0
                           Arfwid                                      0    40
                           Tårckell                                    0    30
                           Oluf                                        0    30
                  Husm     Anders Swensson                             0    20
                           Ingri                                       0    20
Torrskoug sörgd   Cr 1     Sahlgren Handelsman i Göteborg utbruk       0     0
Grunnerööd        Cs 1/4                                              40     0
                           Oluf Erichsson                              0    30
                           Oluf Persson                                0    10
Prästerööd        Cs 1/8                                              30     0
                           Anders                                      0    10
                           Börgie                                      0    20
Ballaboo mellgd   Cr 1/4   Arfwid                                      0    10
Ambuerööd sör     Cs 1/2   Anders                                     40    20
Färgehagen        Cs 1/2   Jon Olsson                                 90    20
Kiällserööd       Cr 1/4   Jon                                         0    30
                           Peer                                        0    30
Mällerööd         Cs 1/8   Lars                                       30    30
Skallerööd        Cr 1/8   Pelle Persson                               0    10
Mellan Hållt      Cr 1/8   Håkan                                       0    20
Norder Hållt      Cr 1/4   Börgie                                      0    20
                           Oluf                                        0    20
Nyborg            Cs 1/2                                              40     0
                           Anders Hansson                              0    50
                           Jöns Lind Qvarters-mästare                  0   100
Ned Swenseröd     Cr 1/2   Swen                                        0    20
Ödegiärdet        Cr 3/8   Björn                                       0    30
                           Anders                                      0    30
Espeskougen       Cr 1/4   Oluf                                        0    20
                           Anders                                      0    40
Slättan           Torp     Anders                                      0    10
Hallerööd         Cr 1/8   Swen                                        0    10
Höggerööd         Cr 1/8   Anders                                      0    10
Tåhn              Cs 1/8   Oluf                                       20    10
Langerööd         Cr 1/8   Anders                                      0    10
Nygård            Cr 1/8   Oluf                                        0    50
Wästergård        Cr 1/8   Lars                                        0    10
Hålltet           Cr1/16   Peer                                        0    10
Stenbacken        Cr 1/8   Lars                                        0    10
Sandbacken        Cr 1/8   Peer                                        0    10
Maen              Cr 1/8   Peer                                        0    10
Wästersjön        Cr 1/8   Oluf                                        0    60
Swarfweråhs       Cr 1/8   Oluf                                        0    10
Måhrööd           Cr 1/8   Peer                                        0    10
Arbouskoug        Cr 1/8   Oluf                                        0    20
Ytter Åhsen       Cr 1/8   Swen                                        0    10
Ytter Bränna      Cr 1/8   Niels                                       0    20
Kyrkeby annex     Cr 1/8   Peer                                        0    10
Lilla Åby         Fr 1/2   Dahlepil Major                            290     0
                           Jon                                         0    20
Neder Åby         Fr 1     Elenor von Asheberg Grevinna              480     0
                           Jon                                         0    30
                           Oluf                                        0    60
                           Peer                                        0    40
Westerland norg   Fr 1     Kruses Överste-lieutnants änka            600     0
                           Arfwid                                      0    50
                           Eluf                                        0    20
                           Anders Bryngelsson                          0    60
                           Anders Nielsson                             0    20
                           Jon                                         0    20
Mellan Åby        Fr 1/2   Elenor von Asheberg Grevinna              220     0
                           Anders Persson                              0    10
Öster Grorööd     Fr 1/2   Elenor von Asheberg Grevinna              180     0
                           Anders Änka                                 0    30
Lilla Bränna      Fr 1/2   Elenor von Asheberg Grevinna              260     0
                           Oluf                                        0    30
Wäster Grorööd    Fr 1/2   Elenor von Asheberg Grevinna              180     0
                           Swen                                        0    20
Ballabo nedergd   Fr 1/2   Elenor von Asheberg Grevinna              300     0
                           Swen Persson                                0    40
Miösund           Fr 1/8   Elenor von Asheberg Grevinna               80     0
                           Peer Mårtensson                             0    40
Stoora Bränna     Fr 1     Elenor von Asheberg Grevinna              570     0
                           Ambjörn Persson                             0   120
                           Peer Andersson                              0    80
Järndahlen        Torp     Swen                                        0    10
Öfwer Swenseröd   Fr 1/2   Elenor von Asheberg Grevinna              300     0
                           Tufwe Persson                               0   200
Röstorp           Säteri   Elenor von Asheberg Grevinna             1300     0
Gassåhs           Torp     Oluf Larsson                                0    30
Hean              Torp     Peer Jonsson                                0    20
Björnehallen      Torp     Relf                                        0    10
Luråhs            Torp     Britta Dahlpil Jungfru är oförmögen         0     0
Grinnan           Torp     Jöns                                        0    40
Stenarne          Torp     Eskell                                      0    10
                           Bengdt                                      0    10
Skougen           Torp     Oluf                                        0    20
Stoora Måhsåhs    Torp     Bengdt                                      0    10
Hean              Torp     Björn                                       0    10
                           Oluf                                        0    10
Karrken           Torp     Swen                                        0    10
Gnällen           Torp     Swen                                        0    10

Summa för Marstrand
och Inland                                                        125536 88274


Långelanda sn

Gömme             Sk 1                                               340     0
                           Andor                                       0    80
                           Lars Sifwertsson d.ä.                       0    40
                           Lars Sifwertsson d.y.                       0    40
Ängås             Sk 1                                               260     0
                           Östen                                       0    50
                           Måns                                        0    40
                           Hans                                        0    40
Skogen            Torp     Nills Dragon                                0    10
Rööd              Sk 1/2   Nills Engebrechtsson                      170    30
Mulltorp          Sk 1                                               230     0
                           Enkan Anna                                  0    60
                           Olof Björnsson                              0    30
                           Nills                                       0    30
Mölneby sörgård   Sk 1                                               600     0
                           Pär                                         0    50
                           Enkan Kerstin                               0    30
                           Swen                                        0    30
                           Trohn                                       0    50
Myren             Torp     Oluf                                        0    10
Burås östergd.    Sk 1                                               320     0
                           Oluf Björnsson                              0    70
                           Oluf Tollesson                              0    40
                           Tore Ollsson                                0    40
Tegen             Torp     Jermund                                     0    30
Burås uppegård.   Sk 1                                               300     0
                           Torger                                      0    60
                           Bengt                                       0    40
                           Lars                                        0    40
Burås yttergår.   Sk 1                                               320     0
                           Bengt                                       0    90
                           Lars                                        0    80
Neder Trätte      Sk 1                                               420     0
                           Torger                                      0    90
                           Pär                                         0    50
                           Lars Ollson                                 0    50
                           Lars Börgesson                              0    50
Regårdsnäs        Torp     Pär                                         0    10
Åhsen             Sk 1/2                                             240     0
                           Rassmus                                     0    60
                           Lars                                        0    40
Övre Trätte       Sk 1                                               240     0
                           Oluf Olsson                                 0   140
                           Oluf Engebrechtsson                         0    70
                           Simon                                       0    80
Rööd              Sk 1                                               420     0
                           Rassmus                                     0    60
                           Rear                                        0    40
                           Gunnar                                      0    40
                           Barnearff                                   0    20
                  Husm.    Oluf Björnsson                              0    10
Långeland         Sk 5/8   Lars Ingesson                             320    50
Bärgia            Torp     Johan                                       0    10
Väster Röra       Sk 1                                               180     0
                           Oluf Gullbrandsson                          0    60
                           Oluf Börgesson                              0    50
Haga              Sk 1/2   Torsten Hällgiesson                       180    60
Stahla            Sk 1                                               200     0
                           Jöran                                       0    50
                           Christen                                    0    60
V:a Kollungeröd   Sk 1                                               290     0
                           Anders Svensson                             0    50
                           Oluf Larsson                                0    70
                           Oluf Andersson                              0    70
Surdal            Torp     Boell                                       0    10
Gåsedalen         Torp     Jöns                                        0    20
Ö:a Kollungeröd   Sk 1                                               300     0
                           Anders                                      0   100
                           Torsten                                     0    50
Kalfvebråten      Torp     Rassmus                                     0    10
Östra Röra        Sk 1                                               250     0
                           Oluf                                        0    60
                           Anders                                      0    60
Hagen             Torp     Lars                                        0    80
Stensbacken       Torp     Gunnar                                      0    10
Sandlid           Torp     Enkan                                       0    10
Lilla Hals        Sk 1/2   Hindrik Jonsson                           150     0
                           Björn                                       0    30
                           Anders                                      0    20
Mölneby Börsg.    Sk 1/2   Björn Andersson                           120    50
Håffåss           Sk 3/8   Anders Christensson                        80    40
Torp              Sk 1/2                                             260     0
                           Lars                                        0    60
                           Rassmus                                     0   130
Näs               Sk 1/2   Enkan Karin                               120    90
Bräcke            Sk 1/4   Pär Larsson                                80    60
Västra Böö        Sk 1/4   David Mackliers enka                       80     0
                           Rassmus Larsson                             0    20
                           Barnearff                                   0    20
Åstern            Sk 1/8   Måns Larsson                               30    30
Mölneby ned.gd.   Sk 1/4   Jon Toresson                               40    50
Reorseröd         Sk 1/4   Östen Pärsson                             190    30
Tollungeröd övg   Sk 1/4                                             120     0
                           Anders                                      0    80
                           Nills                                       0    80
Togestahla        Cr 1                                                 0     0
                           Börge                                       0    90
                           Oluf                                        0    90
Väster Böö        Cr 1/2                                               0     0
                           Anders                                      0    40
                           Pär                                         0    40
Store Hals        Cr 1                                                 0     0
                           Jon Henriksson                              0    80
                           Henrik Jonsson                              0    90
Mölneby nohlg.    Cr 3/4   Anders Engebrechtsson                       0   100
Swennungeröd      Cr 1                                                 0     0
                           Anders                                      0    60
                           Barnearff                                   0    20
                           Swen                                        0    70
                           Barnearff                                   0    10
Kniphuset         Torp     Lars                                        0    10
Östra Böö         Cr 1                                                 0     0
                           Björn                                       0    60
                           Simon                                       0    40
                           Enkan                                       0    50
Wräland           Cr 1     Ambjörn Grotte fd. befallningsman           0   280
Kollenberg        Torp     Clement                                     0    10
Tollungeröd ned   Cr 1/2   Hällgie Pärsson                             0    50
                           Barnearff                                   0    20
Kiebo             Cs 1/2                                             130     0
                           Lars Jonsson                                0    50
                           Jon Andersson                               0    40
Bockedalen        Torp     Astri                                       0    10
Västra Böö        Cr 1/4   Pär Wigingsson                              0    30
Ödelångeland      Cr 1/8   Nills Jonsson                               0    60
Angrimseröd       Cr 3/4                                               0     0
                           Henrik                                      0    50
                           Barnearff                                   0    20
                           Oluf                                        0    40
Wasseröd          Cr 1/2   Göthe Fontin Kyrkoherde                     0   280
Prästtorp         Cs 1/2   Göthe Fontin Kyrkoher                      30     0
                  Husm.    Jon                                         0    10
Burås Grenegård   Fr 1/2   Götheborgs gymnasium                        0     0
                           Anders                                      0    80
Leekarebacken     Torp     Lars                                        0    10
Svanesund                  Clas Goritzsson                           140    50

Torp sn

Söbben            Sk 1                                               360     0
                           Anders Månsson                              0    40
                           Oluf Andersson d.ä.                         0    40
                           Oluf Andersson d.y.                         0    50
                           Swen Eriksson                               0    40
Töllås            Sk 1                                               160     0
                           Rassmus Ollson                              0    30
                           Christen Jesphersson                        0    80
                           Anders Jonsson                              0    30
                           Hällgie Pärsson                             0    30
Steenshult        Sk 3/4                                             120     0
                           Lars Eriksson                               0    30
                           Björn Jonsson                               0    30
                           Pär Jesphersson                             0   120
                           Oluf Nillsson                               0    30
Höggeröd          Sk 1                                               360     0
                           Hällgie Ollsson                             0    50
                           Anders Andersson d.ä.                       0    60
                           Anders Andersson d.y.                       0    20
                           Oluf Nillson                                0    20
                           Piga Kerstin på Höggerödsmark               0     0
Torp              Sk 1                                               300     0
                           Enkian                                      0    50
                           Jon                                         0    60
                           Swen                                        0    30
                           Torsten                                     0    40
Gåhl              Sk 1/2                                             180     0
                           Elling                                      0    40
                           Esbjörn                                     0    20
Hogen             Sk 1/2   Mattis                                     60    20
Medstugan         Sk 1/2                                             160     0
                           Nills                                       0    50
                           Bryngell                                    0    10
                           Barnearff                                   0    20
Stora Klefwedal   Sk 1/4   Jon Ellingsson                             60    30
Timmerhult        Sk 1/4   Torbjörn Ingorsson                         60    60
                  Husm.    Jöns Ingorsson                              0    10
Lilla Klefwedal   Sk 1/8   Oluf Jonsson                               30    20
Strömb            Cs 3/2                                             760     0
                           Enkan                                       0    90
                           Swen                                        0    80
                           Jöns                                        0    80
                           Jon                                         0    90
Runnen            Torp     Engebrecht                                  0    10
Öfwer Ödsmåhl     Cr 1     Samuel Reuterberg Rådman                    0   150
Dahlen            Torp     Lars Ollson                                 0    10
Neder Ödsmåhl     Cs 1                                               150     0
                           Erik Kiählsson                              0   230
                           Barnearff                                   0    20
                           Oluf Jönsson                                0    40
Gieddebräcka      Cs 1/2                                              70     0
                           Bengt Jonsson                               0    30
                           Erik Larsson                                0    30
Kockeheed         Cs 1/4   Erik Håkansson                             40    50
Naddebacken       Cs 1/4   Swen Ollsson                              100     0
                           Håkan                                       0    20
                           Anders                                      0    20
Åhlgårdeqwarn     Cr 1/4   Lars Hällgiesson                            0    30
Tryckholan        Cr 1/8   Oluf Olsson                                30    10
Kyrkebyn          Cr 1/2                                               0     0
                           Engebrecht                                  0    80
                           Barnearff                                   0    10
                           Anders                                      0    30
                           Barnearff                                   0    20
Assmunderöd       Cr 1                                                 0     0
                           Tohl                                        0    60
                           Östen                                       0    30
                           Anun                                        0    30
Heran             Torp     Christen                                    0    20
Swaan             Torp     Lars Gåhl                                   0    10
Gåhle             Cs 1/2   Jöns Kiählsson                            100    80
Föggetorp         Cs 1/2   Torger Nillson                             60    70
Blibräcka         Cs 1/2   Samuel Reuterberg Rådman                  150     0
                           Oluf                                        0    30
                           Rear                                        0    40
Qwarnen           Torp     Nills                                       0    10
Kleefwa           Cr 1/2                                               0     0
                           Lars Ollson                                 0    30
                           Lars Simonsson                              0    20
                           Simon                                       0    20
Nöthewiken        Cs 1/4   Anders Ambjörnsson                        130   340
                           Barnearff                                   0   150
Slätthult         Cs 1/4   Oluf Pärsson                               40    20
                           Barnearff                                   0    60
Groröd            Cr 1/4   Jöns Ollson                                 0    40
Grorödmark        Torp     Christen                                    0    20
Broo              Fr 1/4   David Mackliers Landshövdingeänka         210     0
                           Jermund                                     0    40
Rödsteegen        Fr 1/4   Erik Simmingsköld Häradshövding           180     0
                           Swen Ollson                                 0    90
                           Barnearff                                   0    50
Kindslätt         Fr 1/4   David Mackliers Landshövdingeänka         100     0
                           Engebrecht Andersson                        0    20
Warfiälld         Fr 1/4   Daniell Billdt Öfwerste                   110     0
                           Ammund                                      0    20
Morlandstegen     Torp     Daniell Billdt Öfwerste                    50     0
                           Erik                                        0    30

Myckleby sn

Brönnefiälld      Sk 1                                               300     0
                           Jon                                         0    60
                           Torsten                                     0    60
                           Matts                                       0    60
Skahla            Sk 1/2                                             160     0
                           Hindrik                                     0    50
                           Erik                                        0    50
Heede             Sk 1                                                80     0
                           Torbjörn                                    0    50
                           Nills                                       0    60
Kiärr             Sk 1                                               400     0
                           Hällgie Larsson                             0    10
                           Barnearff                                   0    40
                           Hällgie Pärsson                             0    50
                           Lars Pärsson                                0    30
Öster Björneröd   Sk 1     Lars Simonsson Länsman                    400   430
Surdal            Torp     Nills                                       0    10
Fiällan           Torp     Pär Andersson                               0    20
Åker              Sk 1                                               300     0
                           Oluf                                        0    40
                           Anun                                        0    40
                           Hans                                        0    30
Fiällan           Torp     Torbjörn                                    0    30
Hästlägg          Sk 1                                               130     0
                           Hans                                        0    20
                           Barnearff                                   0    50
                           Lars                                        0    40
Fiällan           Torp     Oluf                                        0    20
Hogen             Sk 1                                               290     0
                           Hindrik                                     0    40
                           Hällgie Bengtsson                           0    60
                           Enkan                                       0    10
                           Arfwid                                      0    10
Kallseröd         Sk 1                                               400     0
                           Börge                                       0    60
                           Oluf                                        0    70
                           Rassmus                                     0    50
                           Östen                                       0    50
Kiärret           Torp     Hällgie Jöransson                           0    60
                           Barnearff                                   0    70
Pickebacken       Torp     Oluf                                        0    10
Kullen            Torp     Swen                                        0    20
Högdhult          Torp     Oluf                                        0    10
Krogane           Sk 1                                               200     0
                           Ammund                                      0    30
                           Barnearff                                   0    20
                           Jiermund                                    0    60
                           Engebrecht                                  0    40
Allmag nohlgd     Sk 1     Mauritz Lillias arfwing                   150     0
                           Björn                                       0    40
                           Oluf                                        0    60
                           Rassmus                                     0    40
                           Guttorm                                     0    40
Kårööd            Sk 1     Mauritz Lillias arfwing                   220     0
                           Rear                                        0    70
                           Torbjörn                                    0    80
Kårööd            Sk 1     Mauritz Lillias arfwing                   220     0
                           Pär                                         0    60
                           Lars                                        0    70
                           Anders Ollson                               0    50
                           Anders Swensson                             0    30
Swinehagen        Torp     Anders                                      0    30
Stillingsöön      Torp     Anders                                      0    20
Stillingsöön      Torp     Hans                                        0    10
                           Barnearff                                   0    40
Grinnan           Torp     Anders                                      0    20
Swenseröd         Torp     Hällgie                                     0    30
Prästegrinnan     Torp     Anders Kårööd                               0    10
Allmag sörgård    Sk 1     Mauritz Lillias arfwing                   160     0
                           Enkan                                       0    50
                           Pär                                         0    50
Ödegiärdet        Torp     Jöns                                        0    30
Myrehagen         Torp     Mauritz Lillias arfwing                    60     0
                           Swen Ifwarsson                              0    30
Backa             Sk 1/2   Hindrik Börgesson                         200    70
Leerbräcka        Torp     Anders                                      0    20
Skiörbo           Sk 1/2   Götheborgs gymnasium                        0     0
                           Engebrecht Christophersson                  0    80
Wäster Bogane     Sk 3/8                                              80     0
                           Oluf                                        0    20
                           Pär                                         0    20
                           Simon                                       0    20
Gunneröd          Sk 1/4   Oluf Esbjörnsson                           40    50
                           Barnearff                                   0   150
Bräcke            Sk 1/4   Götheborgs gymnasium                        0     0
                           Jöns Björnsson                              0    50
Önne              Cs 3/4   Enkan Ingeborg                            130   150
Syltenäs          Cr 1                                                 0     0
                           Pär                                         0   100
                           Anders                                      0   100
                           Giermund                                    0   100
Häröd             Fr 1/2   Mauritz Lillias arfwing                   220     0
                           Anders                                      0    40
                           Måns                                        0    20
                           Barnearff                                   0    10
Hålebacken        Torp     Marcus                                      0    20
Hällene           Cr 1/2                                               0     0
                           Engebrecht                                  0    40
                           Nills                                       0    30
                           Barnearff                                   0    10
Råhagen           Torp     Enkian                                      0    10
Bärg              Fr 1     Mauritz Lillias arfw.                     440     0
                           Anders                                      0    80
                           Hällgie                                     0    40
                           Börge                                       0    40
Berghagen         Torp     Åke Dragon                                  0    10
Gieddestahla      Cr 1/2                                               0     0
                           Arfwid                                      0    40
                           Simon                                       0    40
Stora Wassöö      Cs 1                                               200     0
                           Arfwid Pärsson                              0    60
                           Oluf Guttormsson                            0    50
                           Oluf Jonsson                                0    30
                           Barnearff                                   0    10
Ottestahla nolgårdCr 1     Erik Fagerdahl Häradshövding                0   300
Fläcken           Torp     Jöns                                        0    20
Ottestahla sörgårdCr 1     Björn Toresson                              0   120
Miösund           Torp     Oluf                                        0    20
Granbäcken        Torp     Christopher                                 0    20
Öbärg             Cr 1     Swen (fast egendom i Uddevalla)             0   410
                           Barnearff                                   0    60
                           Börge                                       0    80
                           Hans                                        0    50
Grindsby          Cr 1                                                 0     0
                           Oluf                                        0    90
                           Barnearff                                   0    10
                           Pär                                         0    80
Bråten            Torp     Ingor                                       0    10
Gård              Cr 1     Christen                                    0    70
                           Oluf                                        0    50
Totorp            Cr 1                                                 0     0
                           Jon Jacobsson Länsman                       0   170
                           Anders Pärsson                              0    40
                           Rassmus Andersson                           0    40
                           Lars Ollson                                 0    10
                           Barnearff                                   0    20
                           Enkan                                       0    30
Nedre Myckleby    Fr 1     Mauritz Lillias arfwing                   410     0
                           Oluf Olsson                                 0   110
Hålebäcken        Torp     Rassmus                                     0    10
Öfwer Myckleby    Fr 1     Mauritz Lillias arv.                      540     0
                           Rassmus Björnsson                           0    60
                           Oluf Rassmusson                             0    20
                           Börge                                       0    50
Belätteröd        Cr 1                                                 0     0
                           Hans                                        0    80
                           Engebrecht                                  0    30
Kniphuset         Torp     Lars                                        0    10
Krogeröd          Cr 1     Nills Ollson                                0   130
Näs               Cr 1                                                 0     0
                           Björn                                       0    50
                           Nills                                       0    20
                           Barnearff                                   0    40
Wästr Björneröd   Cr 1                                                 0     0
                           Joen                                        0    50
                           Enkan                                       0    80
Andenäs           Cr 1/2   Anders Ollsson                              0    40
Edsbärg           Cs 1/2   Rassmus Christensson                       60    40
Torp              Cs 3/8   Mauritz Lillias arfw.                      70     0
                           Bengt Jonsson                               0    60
Hålebäcken        Torp     Jacob Ollsson                               0    30
                           Barnearff                                   0    40
Gård              Cs 1/4   Mattis Larsson                            130    30
                           Barnearff                                   0    30
Godalen           Cr 1/4   Ammund Arfwidsson                           0    30
Kråssekärr        Cr 1/2   Lars Esbjörnsson                            0    40
Lilla Wassöö      Cr 1/8   Anders Ollsson                              0    30
Kråssekärr        Cr 1/2   Östen Esbjörnsson                           0    50
Hällebohl         Cr 1/4   Oluf Andersson                              0    40
Myckleby prästg   Cr       Pär Sahlgrens K:e enka                      0   130
                           Barnearff                                   0   400
Narfweröd         Fr 1     David Mackliers enka                      430     0
                           Rassmus Rearsson                            0    30
                           Rassmus Nilsson                             0    30
                           Erik Börgesson                              0    30
Lunna             Fr 1     Mauritz Lillias arfwing                   230     0
                           Swen                                        0    30
                           Anders                                      0    40
                           Börge                                       0    40
Wällteröd         Torp     Swen Bratt                                  0    10
Hogen             Fr 1     Mauritz Lillias arfwing                   230     0
                           Swen                                        0    40
                           Enkian                                      0    30
Åker              Fr 1/2   Mauritz Lillias arfwing                   120     0
                           Johan Östensson                             0    30
Linnebärg         Fr 1/4   Götheborgs gymnasium                        0     0
                           Rassmus Eriksson                            0    50
Hafsbärg          Fr 1/4   Götheborgs gymnasium                        0     0
                           Pär                                         0    30
                           Rassmus                                     0    60
Bufwenäs          Fr 1                                               500     0
                           Erik Grefwe Strandridd                      0    80
                           Jöns Hällgiesson                            0    80
Steneröd          Fr 1/4   Jöns Hällgiesson                          100     0
                           Anders                                      0    20
Wällteröd         Torp     Lars                                        0    20
Öster Bogane      Fr 1/4   Hällgie Hansson                           150    90

Stala sn

Tyffta            Sk 1                                               460     0
                           Jöns Jonsson                                0    60
                           Mårten Hällgiesson                          0    40
                           Hällgie Jonsson                             0    50
Stubben           Torp     Måns Nillsson                               0    10
                           Enkan                                       0    10
Öfwer Hoga        Sk 1                                               460     0
                           Pär Andersson                               0    90
                           Esbjörn Andersson                           0   150
Sehlen            Torp     Pär                                         0    30
Öfwer Dahle       Sk 1/2                                             240     0
                           Nills                                       0    40
                           Enkan                                       0    50
Gunnarsbo         Sk 1                                               130     0
                           Tolle                                       0    80
                           Nills                                       0    70
Krabberöd         Sk 1/2   Björn                                     150    70
Teegen            Torp     Jöran                                       0    10
Ringseröd         Sk 1                                               400     0
                           Arfwid                                      0   110
                           Jacob                                       0    30
                           Jon                                         0    40
Rööd              Torp     Gudmund                                     0    10
Warekilsnäs sörgårSk 1                                               220     0
                           Gunnar                                      0    60
                           Esbjörn                                     0    60
Haga              Sk 1     Mattias Nöring Kyrkoh                     400   250
Öfwre Hjälmvik    Fr 2/3   Peter Tillroth Överinsp                   380     0
                  Sk 1/3   Anders                                    280    60
                           Oluf                                        0    90
                           Torbjörn                                    0    90
Rööra             Sk 1/2                                             260     0
                           Pär                                         0    40
                           Måns                                        0    30
Neder Hoga        Sk 1                                               360     0
                           Anders                                      0    80
                           Engebrecht                                  0    70
                           Oluf                                        0    60
Härlycke          Sk 1                                                 0     0
                           Torbjörn                                   50    40
                           Nähre i Stahla                             90     0
                           Swen                                       50    50
Hwahlöön          Torp     Enkan Börta                                 0    10
Skiörtorp         Sk 1/2   Rassmus                                    80    30
                  Sk 1/2   Hällgie                                    80    40
Hällesbärg        Sk 1                                                 0     0
                           Anders i övre Hjälmvik                     80     0
                           Christopher                               150    80
                           Oluf i Horleby                             80     0
Winga             Torp     Lars                                        0    10
Långeby           Sk 1                                                 0     0
                           Rear                                      120   160
                           Swen                                      160    80
Grönan            Torp     Hindrik                                     0    10
Horleby           Sk 3/4   Enkian                                    120    60
Blötekiärr        Torp     Ebbe                                        0    10
Kiärrebärg        Sk 1     Herman Gren                               750   250
Warekilsnäs nol   Sk 1                                                 0     0
                           Oluf Pärsson                              110    70
                           Marcus                                     90    70
                           Swen                                       90    40
Lerklef           Torp     Hällgie                                     0    10
Kiärra            Sk 1/2   Tolle                                     120    70
Säckebäck         Sk 1/2                                               0     0
                           Rassmus                                    60    40
                           Jon                                        60    30
Molleröd          Sk 1/4   David Mackliers enka                       80     0
                           Nills Rearsson                              0    20
Hwahlöön          Sk 1/8   Gullick                                    30    20
Yt Hjälmvik nol   Cr 1     Pär Pärsson                                 0    80
Yt Hjälmvik ned   Cr 1     Jöns Björnsson                              0    80
                           Enkian Börta                                0    30
Yt Hjälmvik upp   Cr 1     Oluf                                        0    40
                           Simon                                       0    50
Kiärra            Cs 1     Peter Tillroth Bef.man                    100     0
                           Oluf                                        0    80
                           Clement                                     0    80
Neder Dahle       Cr 3/4   Rassmus                                     0   110
Hjälmvik sörg.    Cs 1     Peter Tillroth Bef.man                    290   600
Ammunddalen       Torp     Rassmus                                     0    30
                           Anders                                      0    20
Öster Ängö        Fr 1/2   Peter Tillroth Bef.man -öde-              160     0
Kiörckeröd        Cr 1/4   Anders                                      0    50
Surnås            Cr 1/2   Anders                                      0    50
                           Hällgie                                     0    40
Gustorp           Cr 1/4   Ingri                                       0    30
Warekil           Cs 1     Peter Tillroth Bef.man                    800     0
                           Nills Jonsson                               0   150
                           Nills Engebrechtsson                        0   120
                           Jon Nillsson                                0   160
                           Enkian Angunna                              0   100
Tweeten           Torp     Anders                                      0    10
Skogen            Torp     Oluf                                        0    10
Brandahlen        Cs 1/4   Pär Joensson                               50   100
Stahla            Cr 1     Anders                                      0    30
                           Nähre                                       0   160
                           Oluf                                        0    60
Horleby           Cr 1/2   Tore                                        0    60
Puukhuuset        Torp     Rassmus                                     0    10
Jacklefjälld      Cs 1/2   Peter Tillroth Bef.man                     70     0
                           Enkian Anna                                 0    40
Wäster Ängöö      Cr 1/4   Eluff Andersson                             0    60
Swanvik           Säteri   Peter Tillroth Bef.man                   1780     0
Hwahlöön          Torp     Assmund                                     0    40
                           Oluf                                        0    20
Hwahlöön          Torp     Erik                                        0    20
                           Ambjörn                                     0    20
Backen            Torp     Torbjörn                                    0    10
Råssö             Fr 1     Peter Tillroth Bef.man                    930     0
                           Anders Nillsson                             0   700
Hällesöön         Torp     Ambjörn                                     0    50
Örnewijken        Torp     Cornelis                                    0    20
Rörwijk           Fr 1     Peter Tillroth Bef.man                    930     0
                           Nills Ollsson                               0   130
Ödegiärdet        Torp     Pär                                         0    20
Bråkiärr          Fr 1/2   Peter Tillroth Bef. man                   340     0
                           Anders                                      0   100
Trålltorp         Fr 1     Götheborgs gymnasium                        0     0
                           Mårten                                      0   290
                           Oluf                                        0    50
Brattorp          Fr 3/4   David Mackliers enka                      380     0
                           Oluf                                        0    40
                           Rassmus                                     0    30
Kiäderöd          Fr 1/2   Götheborgs gymnasium                        0     0
                           Rassmus Ollsson                             0    50

Röra socken

Kiärra            Sk 1                                                 0     0
                           Anders Simonsson                          120    80
                           Erik Simonsson                            120    80
Dammarne          Torp     Jiermund                                    0    10
Bråtane           Torp     Oluf                                        0    10
Rööd              Sk 1                                                 0     0
                           Anders                                    140    50
                           Jon                                       140    60
                           Swen                                      140    60
                           Oluf                                      140    50
Kåhlbuxeröd       Sk 1                                                 0     0
                           Anders                                     60    50
                           Oluf                                       60    40
                           Swen                                       60    70
                           Pär                                        60    50
Brattåhs wästerg  Sk 1                                                 0     0
                           Anders                                     90    50
                           Enkian                                     90    50
                           Torger                                     90    50
Brattåhs österg   Sk 1                                                 0     0
                           Anders                                     60    50
                           Börge                                      60    30
                           Marcus                                     60    40
                           Swen                                       60    50
Dahlby            Sk 1                                                 0     0
                           Oluf                                       90    60
                           Ammund                                     90    50
                           Anders                                     90    50
Näfwekiärr        Sk 1                                                 0     0
                           Erik i nedre Ödsmål                       100     0
                           Enkian                                    100    40
                           Lars                                      100    50
                           Börge                                       0    20
Häröd nedergd     Sk 1                                                 0     0
                           Gunnar                                     80    50
                           Anders Torbjörnsson                        80    60
                           Anders Christensson                       150   120
Nafwerröd         Sk 1     Götheborgs gymnasium                        0     0
                           Rassmus                                     0    60
                           Pär                                         0    50
Leerskall         Sk 1     Götheborgs gymnasium                        0     0
                           Rear Trullsson                              0   100
Kanebohl          Torp     Jon                                         0    10
Henå              Sk 1     Hans Nöring Kyrkoher                      350     0
                           Anders                                      0   100
                           Bengt                                       0    80
Pinneröd          Torp     Oluf                                        0    20
Uthegård          Sk 1/2                                               0     0
                           Anders                                    140    60
                           Jon                                       140    50
Hogen             Sk 1/2   Oluf Andersson                             90    60
Bua wästergård    Sk 1/2                                               0     0
                           Hindrik                                    90    50
                           Börge                                      90    50
Högelid           Sk 1/2                                               0     0
                           Andor Swensson                             60    40
                           Swen Torbjörnsson                          60    30
                           Swen Andorsson                              0    10
Fundeskiär        Fr 1/4   Götheborgs gymnasium                        0     0
                           Swärker Ollson                              0    40
Bua östergård     Sk 1/4   Anders Ammundsson                         150    50
Ullseröd nederg   Sk 1/4   Oluf Pärsson                              100    50
Ullseröd öfwerg   Sk 1/4   Swen på Rödstegen                         100     0
                           Anders Lassesson                            0    40
Kåpperöd          Sk 1/4                                               0     0
                           Enkian Dordi                               70    30
                           Oluf                                       70    40
Kåcketorp         Sk 1/4   David Mackliers enka                       80     0
                           Enkan Kerstin                               0    50
Museröd           Cr 1     Jon                                         0    60
                           Anders                                      0    50
Rämnedalen        Cr 5/8   David Mackliers Enka                       30     0
                           Torbjörn Ebbesson                           0    60
Böön              Cs 5/8   Alf Kroksson                              150   100
Öster Gögesäter   Cr 1/2   Anders                                      0    30
                           Enkian                                      0    30
Bärg              Cr 1/2   Jon Pärsson                                 0    60
Hällern           Cr 1/4   Nills Börgesson                             0    50
Lille Hwena       Cr 1/8   Anders Nillsson                             0    40
Prästbacka        Cr 1/2   Anders Börgesson                            0    50
Båtsbräcka        Cr 1/4   Anders Jonsson                              0    30
Lunden            Cr 1/2   Arfwid                                      0    30
                           Oluf                                        0    40
                           Christen                                    0    50
Dandalen          Cr 1/2   Oluf Pärsson                                0    60
Basteskår         Cr 1/2   Swen Jonsson                                0    60
Swinewiken        Cr 1/2   Anders Swensson                             0    60
Björfiälld        Cs 1/4   Börge Tollesson                            40    40
Uthgård           Fr 1     Erik Simmingsköld Hg                      340     0
                           Pär                                         0    70
                           Simon                                       0    40
Äng               Fr 1     Erik Simmingsköld Hg                      510     0
                           Åke Kiählsson                               0   170
Röbärget          Torp     Arfwid                                      0    10
Häröd övergård    Fr 1     Daniell Billdt Öfwerste                   500     0
                           Simon Pärsson                               0    60
Stora Röra        Fr 1     David Mackliers enka                      580     0
                           Lars Larsson                                0    60
                           Swen Börgesson                              0    60
Assletorp         Fr 1/2   Daniell Billdt Öfwerste                   220     0
                           Erik Ollsson                                0    70
Gullixeröd        Fr 1/2   Daniell Billdt Öfwerste                   400     0
                           Mattis                                      0    20
                           Anders                                      0    20
Fiskebäcksdalen   Torp     Björn                                       0    10
Vr Gögesätter     Fr 1     Daniell Billdt Öfwerste                   330     0
                           Pär                                         0    40
                           Torsten                                     0    70
Skredheröd        Fr 1     David Mackliers enka                      410     0
                           Simon                                       0    50
                           Swen                                        0    30
Kasen             Torp     Simon                                       0    10
Blötekiärr        Torp     Torbjörn                                    0    30
Lille Röra        Fr 1/2   David Mackliers enka                      270     0
                           Oluf                                        0    30
                           Hans                                        0    30
Granbua           Fr 1/4   Götheborgs gymnasium                        0     0
                           Börge                                       0    50
                           Jacob                                       0    40
Kindahl           Fr 1/4   Götheborgs gymnasium                        0     0
                           Lars                                        0    20
                           Anders                                      0    30
Stora Hwena       Fr 1     Margareta Tegner                          530    30
                           Hällgie Mattsson                            0   100
Cronotegen        Torp     Pär Håkansson                               0    30


Tegneby sn

Skippstahla       Sk 1                                                 0     0
                           Christen Jonsson                          100    70
                           Arfwid Torbjörnsons arfwingar i Warekil    80     0
                           Rassmus                                     0    40
Lunneslätt        Sk 1     Rassmus Esbjörnsson                       100    50
Holm yttergård    Sk 1                                                 0     0
                           Swen                                      140    70
                           Gunnar                                     70    50
Hwahlöön          Torp     Enkan Johanna                               0    20
Öfwer Strand      Sk 1                                                 0     0
                           Jöns                                      130    90
                           Oluf                                      130    60
Tornane           Torp     Lars                                        0    20
Lalleröd nederg   Sk 1/2   Hans Larsson                              200   100
Lalleröd Öfwerg   Sk 1                                                 0     0
                           Arfwid                                    140    80
                           Rear                                       70    40
                           Anders                                     70    80
Lunden            Sk 1                                                 0     0
                           Oluf                                      120    80
                           Pär                                        60    60
Boxwik            Sk 1/2                                               0     0
                           Andor                                      40    60
                           Börge                                      40    30
                           Tohl                                        0    10
Stahla            Sk 1                                                 0     0
                           Christen                                  180    60
                           Lars                                      180    70
Nödskär           Sk 1                                                 0     0
                           Jon Larsson                               140    90
                           Oluf Nillsson                              90    50
Tofften           Torp     Jon Olsson                                  0    20
Råland österg.    Sk 1     Anders Ollsson                            200   110
Råland ytterg.    Sk 1                                                 0     0
                           Pär                                        40    40
                           Anders                                     40    40
Tråfwedahlen      Torp     Nills Engebrechtsson                        0    20
Håff              Sk 1                                                 0     0
                           Simon Pärsson                              50    30
                           Oluf Olsson                                50    60
                           Nills Andersson                            60    50
Taflebord         Sk 1/2   Nills Jonsson i Warekil                    70     0
                           Oluf                                        0    40
                           Enkan                                       0    40
Otteslätt         Sk 3/4   Daniell Billdt Öfwerste                   150     0
                           Börge                                       0    10
                           Trulls                                      0    30
Bräcke            Sk 1/2   Hans Nöring fd. Kyrkoherde                100     0
Hälla             Sk 1/2   Götheborgs gymnasium                        0     0
                           Lars Swensson                               0    50
Löcke             Sk 1/4   David Mackliers enka                       70     0
                           Oluf Olsson                                40    50
Hoga              Cr 5/4   Oluf Torgersson                             0   120
                           Oluf Pärsson                                0   120
Twetebärg         Cs 1/2   Oluf Lassesson                             90   110
                  Cr 1/2   Oluf Olsson                                 0    60
Ihlebärg          Cr 1     Pär Andersson                               0    70
Hogen             Cr 1     Anders Rearsson                             0    50
                           Anders Torstensson                          0    30
                           Börge Ollsson                               0    40
Torsby            Cr 1     Bertell                                     0    70
                           Lars                                        0   100
Kallefors         Cr 1     Gullbrand                                   0    50
                           Oluf                                        0    60
Tannebacken       Torp     Anders Pärsson                              0    10
Smeby             Cr 1     Jerp                                        0    60
                           Östen                                       0   230
Mällby            Cr 1     Pär Swensson                                0   340
Holm Östergård    Cr 1     Torger Pärsson Länsman                      0   200
Holm Wästerg.     Cr 1     Swen Grönman Companiskrivare                0   100
Twet Wästerg.     Cr 1     Esbjörn Simonsson                           0    60
Twet östergård    Cr 1     Oluf                                        0    50
                           Lars                                        0    40
Twet sörgård      Cr 1     Oluf                                        0    60
                           Lasse                                       0    50
Twetehogen        Cr 1     Swen                                        0    50
                           Enkian                                      0    20
Romb yttergård    Cr 1     Anders                                      0    50
                           Enkian                                      0    40
Romb östergård    Cr 1     Jon                                         0    50
                           Nills                                       0    40
Romb mellangd     Cr 1     Swen                                        0    50
                           Enkian                                      0    30
                           Jon                                         0    30
Lifwetorp         Cr 1     Lars Börgesson                              0   100
Löckan            Torp     Enkian Karin                                0    10
Leeby             Cr 1     Oluf                                        0    50
                           Rear                                        0    50
Kiärra            Cr 1     Majgren Liutenant                           0    40
                           Elin Hansdotter                             0    30
Kårtweth          Cr 1     Nills                                       0    80
                           Hallfwar                                    0   170
Fläskum           Cr 1/4   Nills Rassmusson                            0    50
Åker              Cr 1/2   Swen Ingesson                               0   100
Neder Strand      Cs 1/2   Anders Trullsson                           80    50
                  Cr 1/2   Anders Björnsson                            0    40
Hwahlöön          Torp     Rassmus                                     0    10
                           Nills                                       0    10
Råland nohlgård   Cr 1/2   Hällgie Börgesson                           0   120
Björneröd sörg.   Cr 1/2   Enkian Anna                                 0    60
Nösund            Cs 1/2   Pär                                        90    40
                  Cs 1/2   Nills                                      60    30
Hagen             Cr 1/2   Anders Nillsson                             0    50
Bräcke            Cr 1/4   Oluf Torkellson                             0    60
Fjällegärde       Cr 1/2   Mattis Amunsson                             0    30
Gröfwa            Cr 1/4   Oluf Harallsson                             0    40
Ramshult          Cr 1/8   Oluf Ollsson                                0    30
Gilleby           Cr 1     Christen                                    0   140
                           Hindrik                                     0    40
                           Oluf                                        0    40
Björneröd nolg.   Cr 1     Mattis                                      0    50
                           Jöns                                        0    50
Otteslätt         Cr 1     Hans                                        0    40
                           Anders                                      0    40
Gunneröd          Cs 1/4   Oluf Larsson                               80    10
                  Cr 1/4   Oluf Ollsson                                0    20
                  Cr 1/4   Trohn                                       0    50
Torp              Cr 1/2   Lasse Tollesson                             0    50
Wasseröd          Cr 1/4   Anders Hansson                              0    60
Härbjiönneröd     Cr 1/4   Lasse Ollsson                               0    40
Tegneby           Cr 1     Hans Nöring fd. Kyrkoherde                  0   400
Loppetorp         Cr 1/4   Mattis Pärsson                              0    50
Skantorp          Fr 1     Daniell Billdt Öfwerste                   420     0
                           Jon Torstensson                             0   120
Härbjiönneröd     Fr 1     Daniell Billdt Öfwerste                   250     0
                           Simon                                       0    30
                           Oluf                                        0    20
Bärg              Fr 1     Daniell Billdt Öfwerste                   300     0
                           Carl                                        0    70
Both              Fr 1/2   Fredrik Brems Kyrkoherde                  290     0
                           Swen Pärsson                                0    50
                           Björne Pärsson                              0    50
Äng               Fr 1/2   Wilhelm Bruns arvingar                    270     0
                           Hällgie Ollsson                             0   160
Böö wästergård    Fr 1/2   Fredrik Brems Kyrkoherde                  290     0
                           Lars Gunnarsson                             0    30
                           Björn Jonsson                               0    30
Bäckevik          Fr 1/2   Fredrik Brems Kyrkoherde                  290     0
                           Christen                                    0    70
                           Engebrecht                                  0    80
Böö östergård     Fr 1/2   Fredrik Brems Kyrkoherde                  290     0
                           Lars Hansson                                0   130
Lossbo            Fr 1/4   Michel Henriksson Muremästare             180     0
                           Christen                                    0    30
                           Enkian                                      0    40
Rööd              Fr 1/4   Börge Nillsson Rådman                     240     0
                           Hällgie Andersson                           0    30
                           Enkian Maret                                0    20
Torp              Fr 1/2   Johan Wennerquist handelsm.               170     0
                           Rassmus Ollsson                             0    50

Morlanda sn

Hermanö           Sk 3/4                                             500     0
                           Johan Hansson med barnearff                 0   130
                           Rassmus                                     0    20
                           Enkan Sigri är i Myckleby                   0     0
Bua               Sk 1     Enkan                                     200    40
Sörbo             Sk 1     Peter Bundi Kyrkoherde                    400     0
                           Pär Pärsson i Röra socken                   0     0
Kihla             Sk 1                                               360     0
                           Swen Andersson                              0    60
                           Rassmus Esbjörnsson                         0    40
Lönndahl          Fr 1     Götheborgs Gymnasium                        0     0
                           Lars Andersson                              0    50
                           Jacob med barnearff                         0    70
Röd mellangård    Sk 1                                                 0     0
                           Hans Mattsson i nedgd                      40     0
                           Oluf Ekelund                               30    20
                           Anders Andersson                            0    30
Röd nedergård     Sk 1     Hans Mattsson                             190    20
Backa             Sk 1     Anders Hindriksson brukar skattevrak        0    40
Bro öfwergård     Sk 1                                                 0     0
                           Pär Hällgiesson                            40    40
                           Swen ett omynd. barn                      240     0
                           Christen Andersson                          0    40
Steensbo          Sk 1                                                 0     0
                           Pär Swensson                              200     0
                           Jacob Ollsson                             100     0
                           Oluf Torstensson                          180    60
Glimsås           Sk 1     Daniell Billdt Öfwerste                   270     0
                           Oluf Jonsson                                0    50
                           Swen                                        0    60
Hällewik wästg.   Sk 1/2   Daniell Billdt Öfwerste                   200     0
                           Hans Clementsson                            0   150
                           Jon Gunnarssons enka                        0    30
                           Bengt                                       0    20
Tönsäng Österg    Sk 1/2   Daniell Billdt Öfwerste                   150     0
                           Sigri                                       0    10
Lilla Huseby      Sk 1/2   Daniell Billdt Öfwerste                   100     0
                           Arfwid                                      0    20
Stora Slätthult   Sk 3/4   Daniell Billdt Öfwerste                   200     0
                           Håkan                                       0    10
Lunden            Sk 1     Daniell Billdt Öfwerste                   300     0
                           Nills Engebrechtsson                        0    30
Kungswiken        Sk 1     Daniell Billdt Öfwerste                   350     0
                           Anders Larsson                              0    50
                           Anders Andersson                            0    10
                           Enkan Maret                                 0    10
                           Håkan Assarsson                             0    60
Bua               Sk 1     Daniell Billdt Öfwerste                   450     0
                           Pär Hansson                                 0   250
Swanwik           Sk 1/2   Daniell Billdt Öfwerste                   200     0
                           Rear Ollson                                 0    50
Lafwö östergård   Sk 1/2   Daniell Billdt Öfwerste                   200     0
                           Oluf                                        0    60
Lafwö Västerg.    Sk 1/2   Daniell Billdt Öfwerste                   200     0
                           Enkan Olug                                  0    50
Bärg              Sk 1     Daniell Billdt Öfwerste -Öde-             350     0
Korsgård          Fr 1     Daniell Billdt Öfwerste                   330     0
                           Bengt med barnearff                         0    80
Kiöperöd          Sk 1/2   Jacob med barnearff                        20    50
Lilla Stuveröd    Sk 1/2   Daniell Billdt Öfwerste                   170     0
                           Oluf med barnearff                          0   120
Hätteröd          Sk 1/2   Daniell Billdt Öfwerste                   150     0
                           Anders                                      0    30
Nedre Tången      Sk 1/4   Oluf Swensson                             100    20
Ebillslätt        Sk 1/4   Daniell Billdt Öfwerste -öde-             100     0
Hällewik mellan   Cs 1     Oluf Knape Schoutbynack                   150     0
                           Pär Arfwidsson                              0    40
Hällewik nederg   Cs 1     Jöns med barnearff                        150   150
Dahle             Cr 3/4    Swen                                       0    30
                           Jöns                                        0    20
Stora Huseby      Cs 1     Daniell Billdt Öfwerste                   100     0
                           Halfwar                                     0    40
                           Trulls                                      0    20
Hästekälld        Cs 1     Jacob Ollsson                             270   130
Öfwer Tången      Cs 1/2   Björn                                     130    60
                           Torbjörn                                    0    10
Rödh nohlgård     Fr 1     Daniell Billdt Öfwerste                   540     0
                           Anders med barnearff                        0    40
Tofften           Fr 1     Daniell Billdt Öfwerste                   540     0
                           Oluf Åkesson                                0    80
Tönsäng uppeg.    Fr 1     Daniell Billdt Öfwerste                   570     0
                           Jöns                                        0    60
Tönsäng mellang   Fr 1     Daniell Billdt Öfwerste                   520     0
                           Pär                                         0    20
Gunnesbo          Fr 1     Daniell Billdt Öfwerste                   520     0
                           Enkan Amborg                                0    20
                           Jon Jesphersson                             0    30
Kårehogen         Fr 1     Daniell Billdt Öfwerste                   260     0
                           Oluf                                        0    30
Bäcken            Fr 1     Daniell Billdt Öfwerste                   520     0
                           Andor med barnearff                         0    90
Edshult           Fr 1     Daniell Billdt Öfwerste                   460     0
                           Enkian Kerstin                              0    80
Huseby mellang    Cs 1/2   Anders Hällgiesson med arv                 80   100
Bräcke            Cs 1/2   Enkorna Malin och Karin                   130    20
Eskekärr          Fr 1     Daniell Billdt Öfwerste                   540     0
                           Rassmus                                     0    50
                           Nills                                       0    20
Biönni            Cs 1/4   Rassmus med barnarff                       40    80
Lilla Grönskolt   Cr 1/2   Lasse med barnarff                          0    70
Rålandsbärg       Fr 1/2   Daniell Billdt Öfwerste                   360     0
                           Oluf                                        0    40
Hållta            Fr 1/2   Daniell Billdt Öfwerste                   280     0
                           Gunnar med barnarff                         0    50
Mellan Tången     Cs 1/4   Enkan Maret                                30    40
Tången            Cr 1/4   Brukas av Mollesunds strandsittare          0     0
Barrewiken        Cs 1/4   Christen Ollsson                           40    20
Efwensås          Fr 1/4   Daniell Billdt Öfwerste                   170     0
                           Anders                                      0    90
Islandsbärg       Cr 1/4   Hans                                        0    30
                           Michell                                     0    30
Gåsöö             Cr 1/4   Hans                                        0    30
                           Gunnar                                      0    30
Jonsborg          Cr 1/8   Greger                                      0    40
Wallerön          Cs       Oluf Knape Schoutbyn                       20     0
Stora Grönkollt   Cr 1      Nills                                      0    50
                           Enkan Kerstin                               0    30
Wrångewan         Fr 1     Daniell Billdt Öfwerste                   260     0
                           Oluf med barnearff                          0    30
Bro nedergård     Cr 1     Enkan Börta med barnearff                   0   150
Bärg på Skaftö    Cr 1     Mårten                                      0    20
                           Oluf                                        0    30
Wästr Slätthult   Fr 1/2   Petter Bundi Kyrkoherde                   350   300
Rööd              Cr 1/2   Oluf                                        0    20
Wägeröd           Cr 1/2   Hans                                        0    50
Wassdahl          Cr 1/8   Anders                                      0    20
Morlanda          Säteri   Daniell Billdt Öfwerste                  1780   800
Nähreby           Fr 1     Daniell Billdt Öfwerste                   410     0
                           Christen                                    0    30
                           Jon                                         0    40
Ängöö             Fr 1     Daniell Billdt Öfwerste                   550     0
                           Anders                                      0    30
                           Lars                                        0    30
                           Barnearff                                   0    40
Stora Stuveröd    Fr 1     Daniell Billdt Öfwerste                   410     0
                           Måns med barnearff                          0    80
Flatö mellang.    Fr 1     Daniell Billdt Öfwerste                   300     0
                           Hällgie                                     0    20
Flatö österg.     Fr 1     Daniell Billdt Öfwerste                   300     0
                           Trohn                                       0    10
                           Erik                                        0    10
Flatö sörgård     Fr 1     Daniell Billdt Öfwerste                   300     0
                           Oluf                                        0    10
                           Anders med barnearff                        0    20
Torebo            Fr 1     Daniell Billdt Öfwerste                   400     0
                           Jacob                                       0    10
                           Anders                                      0    10
                           Simon                                       0    10
Getrilla          Fr 1/2   Daniell Billdt Öfwerste                   240     0
                           Oluf                                        0    30
Mahlöö            Fr 1/2   Daniell Billdt Öfwerste                   200     0
                           Jacob med barnearff                         0    60
Stora Backa       Fr 1     Götheborgs gymnasium                        0     0
                           Jon                                         0    50
                           Oluf                                        0    20
Fiskebäck         Fr 1     Götheborgs gymnasium                        0     0
                           Jon                                         0    30
Fossa             Fr 1/2   Daniell Billdt Öfwerste                   350     0
                           Swen med barnearff                          0    70
Lilla Backa       Fr 1/4   Götheborgs gymnasium                        0     0
                           Anders                                      0    30
Skafftö           Fr 1     Fredrik Bagge Kyrkoherde                  800     0
                           Oluf                                        0    90
                           Isak                                        0    60
Dufhult           Torp     Rear                                        0    20
Gröfwa            Torp     Oluf                                        0    20
Torebomark        Torp     Swen                                        0    10
Tegelwerket       Torp     Björne                                      0    10
Barrewiken        Torp     Torbjörn                                    0    10
Björsund          Torp     Swen                                        0    10
                  Torp     Bengt                                       0    20
Stenarna          Torp     Jacob                                       0    10
Grissebacken      Torp     Anders                                      0    10
Korskälla         Torp     Simon                                       0    20
Ramholmen         Torp     Oluf                                        0    40
Skiählhult        Torp     Johan                                       0    10
Nohlkasen         Torp     Jöns                                        0    10
Sörkasen          Torp     Christopher                                 0    20
Underqwarnen      Torp     Nills Toresson                              0    10
                  Torp     Pär                                         0    10
Frögdendahl       Torp     Anders                                      0    10
                  Torp     Johan                                       0    10
Slätten           Torp     Enkan Johanna                               0    10
Mollesund         Strand
                           Jöns Wäfware                                0    10
                           Börge Ollsson                               0    10
                           Johan Munck                                 0    10
                           Jon Jesphersson                             0    20
                           Anders Rearsson                             0    10
                           Pär Andersson                               0    20
                           Enkan Karin                                 0    10
                           Anders Larsson                              0    10
                           Karin Jörans                                0    20
                           Hustru Margareta                            0    20
                           Måns Håkansson                              0    40
                           Enkan Anna                                  0    20
                           Erik Torsson                                0    20
                           Jon Pärsson                                 0    10
                           Enkan Rangella                              0    10
                           Assmund Nillsson                            0    10
                           Nills Månsson                               0    10
                           Jacob Bengtsson                             0    10
                           Esbjörn Christensson                        0    10
                           Oluf Torbjörnsson d.ä.                      0    10
                           Carl i Boxwik                               0    20
                           Anders Pärsson                              0    10
                           Jöran Andersson                             0    10
                           Hällgie Nillsson                            0    10
                           Magnus Drakman                              0    10
                           Anna på bärget                              0    10
                           Esbjörn Carlsson                            0    10
                           Boell Andersdotter                          0    10
                           Lars Hansson                                0    10
                           Oluf Jacobsson                              0    10
                           Jacob Torstensson                           0    10
Käringön          Strand   Oluf Eriksson                               0    20
                           Erik Ollsson                                0    20
                           Tohl Jonsson med barnearff                  0    20
                           Jon Jonsson                                 0    10
                           Simon Eriksson                              0    10
                           Jacob Mårtensson piga Annika                0    10
                           Pär Skrädder                                0    20
                           Anna Oluf Jacobssons                        0    10
                           Jöns Andersson                              0    20
                           Nills Nillsson                              0    10
                           Lars Andersson                              0    10
                           Anders Gunnarsson                           0    10
                           Jöns Jonsson                                0    10
                           Oluf Sotenäsing                             0    10
                           Lars Eriksson                               0    10
                           Oluf Knape Schoutbyn.                       0    60
                           Jon Jermundsson                             0    10
Gullholmen        Strand
                           Arfwid Eriksson                             0    20
                           Christopher                                 0    10
                           Anders Nillsson                             0    10
                           Nills Christensson                          0    40
                           Jacob Månsson                               0    30
                           Oluf Tiörbo                                 0    10
                           Påfwell Larsson                             0    10
                           Oluf Båhlsson                               0    10
                           Anders Ollsson                              0    10
                           Erland                                      0    10
                           Nills Bengtsson                             0    10
Hällewiksstrand   Strand
                           Swen Torstensson                            0    10
                           Jöns Andersson                              0    20
                           Pär Simonsson                               0    30
                           Jöns Bengtsson                              0    10
                           Rears Börta                                 0    10
                           Nills Simonssons enka                       0    10
                           Swen Bengtsson                              0    10
                           Oluf Gunnarsson m barnarv                   0    20
Råön              Strand
                           Jöns Ollsson                                0    10
                           Aron Mårtensson                             0    10
                           Erik Ollsson                                0    10
                           Swen Ollssons enka                          0    10
                           Anders Simonsson                            0    10
Ståcken           Strand
                           Nills Andersson                             0    10
                           Swen Nillsson                               0    10
                           Oluf Mårtensson                             0    10
                           Oluf Andersson d.y.                         0    10
                           Oluf Andersson d.ä.                         0    10
                           Hallwards enka                              0    10
Kroken            Strand
                           Johan Mårtensson                            0    10
                           Bertell                                     0    10
Rågårdswik        Strand
                           Johan Torstensson                           0   120
                           Pär Mårtensson                              0    10
                           Jöns Hallwardsson                           0    10
                           Anders Andersson                            0    10
                           Pär Andersson                               0    10
                           Håkan                                       0    10
                           Sören                                       0    20
                           Hustru Sigri                                0    10
Wärbo             Strand
                           Rassmus                                     0    10
                           Anders                                      0    10
                           Hans Hansson                                0    10
                           Lars Andersson                              0    10
Grönesund         Strand    Jon Jacobsson                              0    10
Störrdahlen       Strand   Enkan Johanna                               0    10
Ellös             Strand   Hartwig Comminister                         0    40
                           Nills Larsson                               0    10
                           Tolle Torgersson                            0    10
                           Swen Bertellsson                            0    10
                           Börge                                       0    10
                           Oluf Swensson d.ä.                          0    10
                           Rassmus Börgesson                           0    10
                           Oluf Björnsson                              0    10
                           Michell Ollsson                             0    30
                           Nills Håkansson                             0    10
                           Rear Andersson                              0    10
                           Torsten Pärsson                             0    10
                           Torger Håkansson                            0    10
                           Hans Sotenäsing                             0    10
                           Kiähl  Nillsson                             0    10
                           Swen Hansson                                0    10
                           Hans Hotting                                0    10
                           Hans Kroksson                               0    10
                           Lars Nillsson                               0    10
                           Torsten Gregersson                          0    10
Fiskebäckskil     Strand
                           Pär Andersson                               0    10
                           Nills Sifwertssons enka                     0    10
                           Nills Anderssons enka                       0    10
                           Nills Giökssons enka                        0    10
                           Oluf Lassesson                              0    10
                           Oluf Smed                                   0    20
                           Enkan Malin                                 0    10
                           Hindrik                                     0    10
                           Oluf Hallank                                0    10
                           Oluf Jonsson                                0    10
                           Swen Ollsson                                0    20
                           Wellum                                      0    20
                           Hans Andersson                              0    10
                           Anders Torstensson                          0    10

Valla sn

Askerön nolgård   Sk 1     Knuth                                     400   120
Askerön sörgård   Sk 3/4   Anders                                    150    80
Tönsäng           Sk 1     Enkan                                     240    60
Västra Rööd       Sk 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Jon Olsson                                  0    40
                           Barnearff                                   0    20
                           Jon Larsson                                 0    50
Bärgia            Sk 1                                               380     0
                           Nills                                       0    50
                           Anders                                      0    40
                           Lars                                        0    20
Västra Näs        Sk 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Erich                                       0    80
Rööd              Sk 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Hällgie                                     0    70
                           Barnearff                                   0    30
Abillgården       Sk 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Rear med dess moder                         0    80
Hällene           Sk 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Oluf                                        0    40
                           Pär och Tolle tillsamm.                     0    40
Nedre Fiällebro   Sk 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Lars                                        0    70
                           Erich                                       0    60
Stora Sörby       Sk 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Swen                                        0    50
                           Börge                                       0    50
Öster Hiälteby    Sk 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Jöns                                        0    40
                           Christen                                    0    40
Stora Höwik       Sk 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Hindrick                                    0    50
                           Anders                                      0    30
                           Ambjörn                                     0    30
Öster Rööd        Sk 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Oluf                                        0    60
Kihl östergård    Sk 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Björn                                       0    40
                           Nills                                       0    40
Neder Bråland     Sk 1/2   Nills                                     180    80
Gieluf            Sk 1/2   Hällgie                                   200   180
N. Bråland Nolg   Sk 1/2   Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Jacob                                       0    40
Över Tångeröd     Sk 1/2   Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Biörne                                      0    60
Uthby             Sk 1/2   Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Anders                                      0    50
                           Barnearff                                   0    10
Kleefva           Sk 1/2   Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Pär                                         0    40
                           Barnearff                                   0    10
                           Jon                                         0    30
Tönnewik          Säteri   Obesutten under Sundsby säteri              0     0
Styrdahl          Sk 1/4   Jerp                                       50    30
Krommeröd         Sk 1/4   Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Anders                                      0     0
Swanwik nederg    Cs 1                                               100     0
                           Oluf                                        0    50
                           Barnearff                                   0    10
                           Jöns                                        0    50
Effie             Cs 1                                               200     0
                           Oluf                                        0   130
                           Swen                                        0    70
Djuphult          Cr       Obes. under Sundsby                         0     0
Åker              Cr       Obes. under Sundsby                         0     0
                  Husm.    Anders                                      0    10
Mählby            Cr 1                                                 0     0
                           Björn                                       0    90
                           Rear                                        0   100
                           Barnearff                                   0    30
Kihl västergård   Cr 1                                                 0     0
                           Erich                                       0    50
                           Arfwid                                      0    20
                           Barnearff                                   0    10
                           Jacob                                       0    30
Häller            Sk 1/4   Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Pär                                         0    90
Lilla Brattön     Torp     Björn                                       0    30
Habborsby sörg    Cs 1                                               100     0
                           Wellum                                      0    50
                           Jöran                                       0    40
Habborsby nolg    Cs 1                                               100     0
                           Pär                                         0    50
                           Arfwid                                      0    50
Swanwik mellang   Cs 1                                               100     0
                           Lars                                        0    50
                           Rear                                        0    50
Swanwik uppeg     Cs 1     Nills                                     100    40
                           Jacob                                       0    30
Spiärr            Cr 1                                                 0     0
                           Ammund                                      0    50
                           Simon                                       0    40
Ballkeröd         Cr 1                                                 0     0
                           Oluf                                        0    60
                           Börge                                       0    40
Rörwik            Cr 1     Anders och Bryngell                         0   100
Lind              Cr 3/4   Tolle Olsson                                0    60
Häggvald överg    Cs 1                                               160     0
                           Oluf Arnesson                               0    50
                           Barnearff                                   0    10
                           Anders                                      0    30
Häggvald uppegård Cr 1                                                 0     0
                           Lars                                        0    40
                           Måns                                        0    40
Häggvald nedgd    Cr 1                                                 0     0
                           Lars                                        0    40
                           Esbjörn                                     0    40
Lilla Hammar      Cr 1                                                 0     0
                           Pär                                         0    30
                           Barnearff                                   0    10
                           Eskill                                      0    40
Öfwer Fiällebro   Sk 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Pär                                         0    30
                           Barnearff                                   0    20
                           Jon                                         0    30
Lilla Rööd        Cr 1/4   Arfwid                                      0    30
Bräcke            Sk 1/4   Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Rassmus                                     0    40
Möggenäs uppeg    Cr 1                                                 0     0
                           Mattis                                      0    30
                           Swen                                        0    30
Möggenäs nederg   Cr 1                                                 0     0
                           Enkan                                       0    20
                           Erich                                       0    20
Möggenäs mellan   Cr 1                                                 0     0
                           Oluf                                        0    40
                           Jon                                         0    40
Räfsahl           Cr 1     Herman Niebuhr Comminister                  0   170
Sörby             Cr 1/2                                               0     0
                           Anders                                      0    30
                           Torbjörn                                    0    30
Abillröd          Cs 1/4   Oluf                                       40    50
Tångeröd nedgd    Cr 1/2   Oluf                                        0    50
Krågedahlen       Cr 1/2   Sören                                       0    40
Mellanröd         Cr 1/2   Enkian                                      0    40
Hanekollen        Cr 1/4   Enkan                                       0    40
Sundsby           Säteri   Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Sahlige Abraham Wäfvers enka                0     0
Västra Hjälteby   Fr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Jon                                         0    30
                           Barnearff                                   0    40
                           Engebrecht                                  0    40
                           Anders                                      0    40
Öster Näs         Fr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Engebrecht                                  0    80
Kråssen           Fr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Ellert                                      0    70
Öfwer Bråland     Fr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Håkan                                       0    40
                           Guttorm                                     0    40
                           Lars                                        0    20
                           Jon                                         0    40
Furusäter         Fr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Håkan                                       0    70
                           Oluf                                        0    60
Lilla Hövik       Fr 1/2   Göteborgs Gymnasium obesutten               0     0
Kalekiärr         Fr 1/4   Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Jon                                         0    40
Rödhuus           Torp     Sören                                       0    10
Höwiksnäs         Torp     Jon                                         0    10
Ören              Torp     Sören med barnearff                         0    20
Möggenäshuus      Torp     Enkan                                       0    10
Sötången          Torp     Håkan                                       0    10
Mellanrödshuus    Torp     Tore                                        0    10
Skåpesund         Torp     Oluf                                        0    50
Hulltet           Torp     Anders                                      0    20
Wassbacke         Torp     Lars                                        0    40
Bräcke            Torp     Anders                                      0    10
Grinnan           Torp     Torsten                                     0    10
Swanwikshuus      Torp     Anders Swanbärg                             0    10
Bödahlen          Torp     Bryngell                                    0    10

Stenkyrka sn

Stordahl          Sk 1                                               360     0
                           Nills                                       0    70
                           Torckel                                     0    70
                           Allf                                        0    40
                           Oluf                                        0    30
Skåhr             Sk 1                                               240     0
                           Börge                                       0    50
                           Pär                                         0    40
                           Nills                                       0    40
Kybene            Sk 1                                               240     0
                           Pär                                         0    60
                           Hans                                        0    50
Kollekiärr        Sk 1                                               370     0
                           Oluf                                        0    60
                           Barnearff                                   0    40
                           Rear                                        0    60
Uthäng            Sk 1                                               440     0
                           Oluf Rassmusson                             0    30
                           Pär                                         0    40
                           Oluf Swensson                               0    40
                           Börge                                       0    40
                           Oluf Andersson och enkan tillsammans        0    30
Morik sörgård     Sk 1/2   Simon                                     200    50
Morik nohlgård    Sk 1/2                                             130     0
                           Nills                                       0    30
                           Tolle                                       0    30
Rönäng            Sk 1                                               340     0
                           Jon                                         0    50
                           Anders med barnearff                        0    30
                           Oluf                                        0    40
Böbärg            Sk 3/4   Hallfwor                                  130    40
                            (Anders enrollerad)                        0     0
Böö västergård    Sk 3/4                                              60     0
                           Hans                                        0    30
                           Jon med barnearff                           0    40
Tubberöd          Sk 1     Hällgie                                   190    50
Tåfftenäs         Sk 1                                               300     0
                           Swen                                        0    40
                           Wellum                                      0    80
Brewik            Sk 1                                               200     0
                           Håkan                                       0    10
                           Enkan                                       0    10
Tyfft             Sk 1                                               200     0
                           Rassmus                                     0    30
                           Jon                                         0    30
Hoflanda          Sk 1                                               400     0
                           Brynte                                      0    10
                           Barnearff                                   0    10
                           Enkan                                       0    30
                           Hans                                        0    50
Brog wästergård   Sk 1                                               350     0
                           Hans                                        0    30
                           Lars                                        0    30
                           Pär                                         0    30
                           Anders med barnearff                        0    30
Dyreby            Sk 1                                               240     0
                           Pär                                         0    30
                           Barnearff                                   0    40
                           Erich                                       0    40
Nedre Hagetorp    Sk 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Anders                                      0    40
                           Oluf Mårtensson                             0    60
                           Oluf Elofsson                               0    40
Räflanda          Sk 1     Michael Kock Kyrkoherde                   300     0
                           Pär                                         0    10
                                                                       0
Nohlewik          Sk 1                                               550     0
                           Nills                                       0    80
                           Anders                                      0    40
                           Pär                                         0    40
Brog östergård    Sk 1     Götheborgs Gymnasium                        0     0
                           Björn                                       0    50
                           Oluf Pärsson                                0    50
Aröd              Sk 1                                               250     0
                           Rear                                        0    30
                           Anders                                      0    30
                           Barnearff                                   0    80
                           Enkian                                      0    30
Åker              Sk 3/4   Knuth Måneschiöld                         240     0
                           Rassmus                                     0    70
Wiken             Sk 1/2   Knuth Måneschiöld                         160     0
                           Eskill                                      0    50
Ollsnäs           Sk 1/2                                             400     0
                           Knuth Måneschiöld                           0    70
                           Enkan                                       0    40
Fagerfiäld        Sk 1                                               400     0
                           Pär Andersson                               0    70
                           Pär Jonsson                                 0    50
Kiärrslätt        Sk 1                                               400     0
                           Rassmus                                     0    50
                           Pär                                         0    60
Böö Dampegård     Sk 1/2                                             100     0
                           Anders                                      0    20
                           Nills                                       0    20
Rööra             Sk 1/2   Bertoll Swenssons Annika i Marstrand      250     0
                           Swen                                        0    50
Gåseknöde         Sk 1/2   Pär                                       200    60
Öfwer Hagetorp    Sk 1/2   Göteborgs Gymnasium obesutten               0     0
Höggeröd          Sk 1/4   Hindrick Jonsson                          100     0
                           Anders                                      0    50
Skiedet           Sk 1/4   Hindrick Jonsson                          190     0
                           Börge                                       0    40
Kiärssöön         Sk 1/8                                              50     0
                           Lars                                        0    30
                           Anders                                      0    30
La Kybene, äng             Oluf och Eskill                            40     0
Rööra             Cs 1                                               200     0
                           Nills                                       0    50
                           Barnearff                                   0   150
                           Christopher                                 0    60
Lyrås             Cr 1/2                                               0     0
                           Oluf                                        0    30
                           Hans                                        0    30
Fosseröd          Cs 1/2                                              60     0
                           Oluf Pärsson och Nills                      0    30
                           Oluf Gunnarsson                             0    30
Heede             Cr 1     Anders med barnearff                        0   120
Syröd             Cr 1                                                 0     0
                           Anders med barnearff                        0    40
                           Pär                                         0    50
Krogdahl          Cr 1/2                                               0     0
                           Börge                                       0    20
                           Oluf                                        0    30
                           Barnearff                                   0    20
Curlanda          Cr 1                                                 0     0
                           Eskill                                      0    40
                           Oluf                                        0    40
Ståckewik         Cr 1/2                                               0     0
                           Hans                                        0    30
                           Anders                                      0    20
Rösseldahlen      Cr 1/2   Pär                                         0    50
Fossa             Cr 1/2                                               0     0
                           Hällgie                                     0    30
                           Dyre                                        0    20
Wäster Önne       Cr 1/4   Oluf med barnearff                          0    50
Empteröd          Cs 1/4   Obes. brukas u Uthäng                      50     0
Morikshallen      Cr 1/8   Obesutten                                   0     0
Stora Dyröön      Cr 1/8                                               0     0
                           Nills                                       0    20
                           Börge                                       0    20
Rissöön           Strand   Sören                                       0    20
Lilla Dyröön      Strand   Swen                                        0    20
Klässholmen       Strand   Nills Toresson                              0    10
                           Torckell                                    0    10
                           Oluf Andersson                              0    10
                           Pär Trullsson                               0    10
                           Jon Björnsson                               0    20
                           Pär Björnsson                               0    10
                           Oluf Nillsson                               0    10
Bäckewik          Cr 1                                                 0     0
                           Oluf                                        0    50
                           Sören                                       0    50
Möllnebo nedergårdCr 1                                                 0     0
                           Oluf Jacobsson                              0    60
                           Oluf Pärsson                                0    50
                           Barnearff                                   0   310
Möllnebo uppeg    Cr 1                                                 0     0
                           Rassmus                                     0    30
                           Barnearff                                   0    10
                           Enkan                                       0    50
Hoga              Cr 1                                                 0     0
                           Hällgie                                     0    30
                           Jöns                                        0    20
                           Arfwid                                      0    10
                           Anders                                      0    20
Kuballe wästerg   Cr 1                                                 0     0
                           Erich                                       0    40
                           Barnearff                                   0    10
                           Engebrecht                                  0    50
Kuballe österg    Cr 1                                                 0     0
                           Lars med barnearff                          0    50
                           Jacob                                       0    50
Åseby             Cs 1                                               450     0
                           Oluf                                        0    30
                           Björn                                       0    50
Ollsby wästerg    Cr 1                                                 0     0
                           Carl                                        0    20
                           Barnearff                                   0    20
                           Nills                                       0    40
Ollsby österg     Cr 1                                                 0     0
                           Hällgie                                     0    40
                           Erich                                       0    10
                           Barnearff                                   0    80
Bräcke            Cr 1                                                 0     0
                           Oluf                                        0    40
                           Enkan                                       0    40
Gåhre             Cr 3/4                                               0     0
                           Anders                                      0    40
                           Börge                                       0    20
                           Barnearff                                   0    10
Torleby östergård Cr 1                                                 0     0
                           Trulls                                      0    40
                           Lars                                        0    40
Torleby nederg    Cr 1                                                 0     0
                           Swen                                        0    40
                           Tore                                        0    40
Torleby mellang   Cr 1                                                 0     0
                           Nills                                       0    40
                           Sören                                       0    40
Böö nedergård     Cr 1                                                 0     0
                           Björn                                       0    30
                           Nills                                       0    40
Säby sörgård      Cr 1                                                 0     0
                           Enkan                                       0    30
                           Jacob                                       0    50
Säby nohlgård     Cr 1                                                 0     0
                           Jon                                         0    50
                           Haralld                                     0   220
Torleby wästerg   Cr 1                                                 0     0
                           Nills                                       0    40
                           Oluf                                        0    40
Glässheed         Cr 1                                                 0     0
                           Erich                                       0    50
                           Hällgie                                     0    50
                           Pär                                         0    40
Häller            Cr 1                                                 0     0
                           Tolle och Oluf tillsam                      0    80
                           Pär                                         0    20
                           Barnearff                                   0    20
                           Simon                                       0    40
Bäck              Cs 1     Pär Rassmusson                            140    40
Lilledahl         Cr 1     Christopher Erichsson                       0   100
Gunneby uppeg     Cr 1                                                 0     0
                           Ellert                                      0    50
                           Anders                                      0    40
Gunneby nederg    Cr 1                                                 0     0
                           Ingemahr                                    0    50
                           Ifwar                                       0    50
Kråssekärr        Cs 1                                               180     0
                           Bamse                                       0    30
                           Hans                                        0    60
                           Barnearff                                   0    70
Bäck              Cs 1     Pär Pärsson                               180    80
Hahle             Cr 1/2   Pär                                         0    40
Rösselwik         Cr 1/2   Pär                                         0    50
Grinderöd         Cr 1/2                                               0     0
                           Anders                                      0    30
                           Inge                                        0    30
Hällebäck         Cr 1                                                 0     0
                           Björn                                       0    30
                           Oluf                                        0    20
                           Barnearff                                   0    10
Rafnebärg         Cr 1/4   Anders                                      0    20
                           Barnearff                                   0    10
Tjörnekallfwen    Torp     Swen                                        0    10
                           Lars                                        0    20
                           Nills                                       0    10
Dufwedahlen       Torp     Enkan                                       0    10
                           Barbro                                      0    10
Stora Sibräcke    Cr 1     Michael Kock Kyrkoh.                        0   750
Rööd              Fr 1                                               330     0
                           Pär                                         0    20
                           Lars                                        0    20
Dyreby            Fr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Lars                                        0    40
                           Oluf                                        0    40
Hälle             Fr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Anders                                      0    80
                           Rassmus och mågen Swen                      0    80
Sibräcke          Fr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Ambjörn                                     0    50
                           Ambjörn                                     0    50
Tjärna            Fr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Pär med barnearff                           0    80
Nöthesätter       Fr 1/2   Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Oluf med barnearff                          0    60
                           Pär                                         0    90
                           Barnearff                                   0    10
Möllneforss       Fr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Jöns                                        0    60
                           Oluf                                        0    60
Fossa             Fr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Jon                                         0    10
                           Anders                                      0    20
                           Nills                                       0    40
Tyffta wästerg    Fr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Båhl                                        0    50
                           Ifwar                                       0    40
Tyffta österg     Fr 1                                               480     0
                           Rassmus                                     0    40
                           Lars                                        0    30
Buedahlen         Fr 1     Pär Jonsson                               320     0
                           Pär                                         0    40
                           Jon                                         0    50
Rööd eller Rööa   Fr 3/4   Nills                                     200     0
                           Nills                                       0    20
                           Anders                                      0    30
Skåhrshuus        Torp     Jacob Lindahl                               0    10
Stenswiken        Torp     Oluf Dufwa                                  0    10
                           Pär Blanck                                  0    10
                           Anders Stenbärg                             0    10
Hagetorpshuus     Torp     Hans                                        0    10
Säbyhuus          Torp     Oluf                                        0    10
Borgan            Torp     Nills                                       0    10
Bottnen           Torp     Anders                                      0    10
Kleppedahlen      Torp     Anders                                      0    10
Myranne           Torp     Elin                                        0    10
                           Nills                                       0    10
Huuset            Torp     Anders Hindricksson                         0    10
Tåfftö            Torp     Pär                                         0    10
                  Torp     Jöran                                       0    10
                  Torp     Anders                                      0    10
Frågott           Torp     Anders                                      0    10
Hommerenshuus     Torp     Jon                                         0    10
Gieren            Torp     Oluf Tålle                                  0    10
Morikshuus        Torp     Lars Rank                                   0    10
Gowiken           Torp     Hällgie                                     0    10

Klövedal sn

Kölleröd          Sk 1     Gullbrand                                 300   100
Surdahl uppeg     Sk 1     Pär                                       250    80
Knöde             Sk 1                                               220     0
                           Anders                                      0    50
                           Jöns                                        0    40
Toröd             Sk 1                                               660     0
                           Oluf                                        0    40
                           Hällgie                                     0    50
Kykefiälld        Sk 1                                               700     0
                           Oluf                                        0    70
                           Måns                                        0    50
                           Krook                                       0    70
                           Bengt                                       0    50
Wäst Långekiärr   Sk 1/2                                             130     0
                           Hallfwar                                    0    40
                           Börge                                       0    60
Kolleröd          Sk 1                                               300     0
                           Oluf Håkansson                              0    40
                           Oluf Andersson                              0    20
                           Rassmus                                     0    50
Böö östergård     Sk 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Tohre                                       0    30
                           Hällgie                                     0    40
Böö wästergård    Sk 2/3   Göteborgs Gymnasium                         0     0
Wik ödegierde     Sk 1/3   Anun                                       90    40
                           Lars                                        0    30
                           Börge                                       0    60
Hallsbäck neder   Sk 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Enkan                                       0    30
                           Nills                                       0    50
Hallsbäck uppeg   Sk 1                                               500     0
                           Enkan                                       0    40
                           Anders                                      0    40
Hwalsäng mellan   Sk 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Rear                                        0    50
                           Enkan                                       0    50
Tådåhs            Sk 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Jon                                         0    50
                           Tufwe                                       0    30
                           Barnearff                                   0    20
Sunde             Sk 1/3    (Cr 1/3)                                 260     0
                           Oluf Andersson                              0    10
                           Enkan                                       0    30
                           Oluf Arnesson                               0    40
Pihlane           Sk 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Anders                                      0    40
                           Enkan                                       0    40
Önneröd           Sk 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Lars                                        0    20
                           Hällgie                                     0    30
                           Oluf                                        0    20
Böö uppegård      Sk 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Torsten                                     0    90
                           Ingemahr                                    0    80
Ellingeröd        Sk 1/2   Hans                                      170    80
Bärget Hwalsäng   Sk 1/4   Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Enkan                                       0    20
Kiälkeröön        Torp     Swen                                        0    30
Häröön            Torp     Hallfwar                                    0    10
                           Lars                                        0    30
                           Hartwig                                     0    40
Staffensholmen    Torp     Oluf Björnsson                             20    20
Hwalsäng nedergårdCr 1/2                                               0     0
                           Oluf                                        0    60
                           Håkan Gregersson                            0    40
Hällene           Cr 1     Bengt                                       0    60
Surdahl nedergård Cs 1                                               180     0
                           Gunnar                                      0    20
                           Oluf Börgesson                              0    20
                           Oluf Larsson                                0    50
Hwalsäng uppegård Cr 1/2                                               0     0
                           Enkan                                       0    40
                           Barnearff                                   0    30
Basteröd          Cr 3/4                                               0     0
                           Torbjörn                                    0    20
                           Oluf                                        0    20
Öster Långekärr   Cr 1/2   Björn                                       0    20
                           Barnearff                                   0    90
Wik               Sk 1/4   Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Christen                                    0    30
                           Oluf                                        0    20
Sältebo           Cr 1     Anders med barnearff                        0    40
S:a Hwalsäng nedgdFr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Björn Nillsson                              0    80
                           Barnearff                                   0   100
                           Björn Krooksson                             0    80
S:a Hwalsäng uppgdFr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Bryngell                                    0    60
                           Jöns                                        0    60
Björholmen        Strand   Enkan Ingri                                 0    10
                           Enkan Kerstin                               0    10
                           Rear                                        0    20
                           Pärs enka (son? Torbjörn enrollerad)        0    10
                           Nills Mattsson                              0    20
                           Lars Ollsson                                0    20
                           Oluf Björnsson                              0    20
                           Rassmus                                     0    20
                           Anun Rearsson                               0    10
                           Björne                                      0    10
Limhall           Strand   Hällgie                                     0    20
                           Börge Bengtsson                             0    20
                           Hans Hansson                                0    10
                           Nills Mattsson                              0    10
                           Gabriell                                    0    10
                           Anders Andersson                            0    10
                           Oluf Gutternsson                            0    10
Sanden            Torp     Jöns                                        0    10
Sohehagen         Torp     Maret                                       0    10
Huuset            Torp     Carl Timmerman                              0    10
Ahlunsängen       Torp     Hallfwar                                    0    10
Kiölerödshuus     Torp     Rassmus                                     0    10
Trappan           Torp     Pär Haråhs                                  0    20
Stenen            Torp     Erich                                       0    20
Backen            Torp     Swen                                        0    10
Hallsbäckstrand   Strand   Anders Rearsson                             0    10
Önnerödshuus      Strand   Anders Larsson                              0    10

Summa Orust och
Tjörn                                                              82000 62960


Uddevalla stad

Första Kvarteret

Uddevalla 1:1     Hus      Håkan Ionsson                               0    10
Uddevalla 1:2     Hus      Anders Graan                                0     5
Uddevalla 1:3     Hus      Nils Skrädders Enkia                        0     0
Uddevalla 1:4     Hus      Michell Holm                                0    10
Uddevalla 1:5     Hus      Sifwer Knapp                                0    10
Uddevalla 1:6     Hus      Nills Lustigz Enkia                         0     5
Uddevalla 1:7     Hus      Essbiörn Swens Enkia                       60    10
Uddevalla 1:8     Hus      Swen Bryngelsson                            0     0
Uddevalla 1:9     Hus      Olof Snicker                                0    10
Uddevalla 1:10    Hus      Ioen Andersson                              0     5
Uddevalla 1:11    Hus      Biörn Swensson                             75    12
Uddevalla 1:12    Hus      Ioen Nillsson                               0     0
Uddevalla 1:13    Hus      Hans Snicker                                0     5
Uddevalla 1:14    Hus      Mårten Ionsson                              0     0
Uddevalla 1:15    Hus      Christian Fabian                           55     5
Uddevalla 1:16    Hus      Hans Råttz Hustru                          55    15
Uddevalla 1:17    Hus      Mårten Halfwordsson                         0    15
Uddevalla 1:18    Hus      Ingiell i Oxewijk                          60    20
Uddevalla 1:19    Hus      Ioen Larsson                                0     0
Uddevalla 1:20    Hus      Olof Halfvordsson                         220    40
Uddevalla 1:21    Hus      Sahl. Per Christens Enckia                228    20
Uddevalla 1:22    Hus      Mäst:r Erick Garman                         0     0
Uddevalla 1:23    Hus      Olof Skomakare                             30     5
Uddevalla 1:24    Hus      Peer Persson den yngre                      0     5
Uddevalla 1:25    Hus      Peer Biörnssons Enckia                      0     0
Uddevalla 1:26    Hus      Anders Olsson i Stinneröd                  20    20
Uddevalla 1:27    Tomt     Erick Olofsson                             20     0
Uddevalla 1:28    Hus      Johan Sörensson                             0    20
Uddevalla 1:29    Hus      Göritz Schröder                           160    30
Uddevalla 1:30    Hus      Peer Peersson                             192    40
Uddevalla 1:31    Hus      Anders Nielsson i Wägge                     0    10
Uddevalla 1:32    Hus      Rasmus i Wägge                              0     0
Uddevalla 1:33    Hus      Rasmus Joenason                             0     0
Uddevalla 1:34    Hus      Börje i Baggetofftan                       30     0
Uddevalla 1:35    Hus      Arfvid Larsson                             70    10
Uddevalla 1:36    Hus      Sven Olssön i Baggetofftan                140     0
Uddevalla 1:37    Hus      Nils Larsson                              316    40
Uddevalla 1:38    Hus      Truls Ehricksson                          193    20
Uddevalla 1:39    Hus      Sahl. Bengt Lustigs Enckia                  0     0
Uddevalla 1:40    Hus      Artollie Fältskiähren Hellbergh           120    50
Uddevalla 1:41    Hus      Zander Claesson                           100    20
Uddevalla 1:42    Hus      Casseuren Iohan Fägerman                  209    70
Uddevalla 1:43    Hus      Sahl. Hindrich Nils Enckia                169    10
Uddevalla 1:44    Hus      Hust:n Karin Sahl. Peer Torgers           200    20
Uddevalla 1:45    Hus      Hust:n Karin Sahl. Sören Iöns Enkia       130    20
Uddevalla 1:46    Hus      Sahl. Peer Hanssons Sterbhuus             290    10
Uddevalla 1:47    Hus      Olof Simonsson                            160    50
Uddevalla 1:48    Hus      Hindrich Rutenbeck                          0   100
Uddevalla 1:49    Hus      Hans Peersson                             266    80
Uddevalla 1:50    Hus      Cammarskrifw:n Petter Hiort                 0    60
Uddevalla 1:51    Hus      Olof Dahlkarl                             490    50
Uddevalla 1:52    Hus      Anderss Olsson                            195   180
Uddevalla 1:53    Hus      Hindrich Arfvidsson                       656   150
Uddevalla 1:54    Hus      Hans Arfvidson                            813   350
Uddevalla 1:55    Hus      Bengt Iohansson                           736   750
                           Pupillen Abraham Lemmookes Arfingar         0   150
Uddevalla 1:56    Hus      Hust. Karin Sahl. Joh. Bengtz Enk:a       850   550
Uddevalla 1:57    Hus      Petter Grams Enckia                      1000     0
Uddevalla 1:58    Hus      Arfvid Iohansson Hasselgreen              856  2409
Uddevalla 1:59    Hus      Måns i S:et Anne Äng                        0    10
Uddevalla 1:60    Hus      Olof Hansson                                0    10
Uddevalla 1:61    Hus      Bockaren Lars Andersson                     0    10
Uddevalla 1:62    Hus      Fäldtskiähr giesäll:n Henning               0     0
Uddevalla 1:63    Hus      Leutnant:n Clas Arehn                       0     0
Uddevalla 1:64    Hus      Olof Andersson                              0     5

Andra kvarteret

Uddevalla 2:1     Hus      Sahl. Arfvid Bomans Enkia                 460    60
                           Artollerie Tygskrifware Magnus Kellande     0    30
Uddevalla 2:2     Hus      Sahl. Mathias Ströms Enkia                200    20
                           Dragone Fäldtwäbl:n Erich Balk              0    30
Uddevalla 2:3     Hus      Iacob Ericksson i Kiärr                   150    10
Uddevalla 2:4     Hus      Petter Flomans Enkia                      200     0
Uddevalla 2:5     Hus      Dorothea Rodhe                            130    30
Uddevalla 2:6     Hus      Hans Olsson hålle                           0    40
Uddevalla 2:7     Hus      Andor Olofsson                            160    50
                           Rustmäst:n Ioh. Langh                       0    20
Uddevalla 2:8     Hus      Christopher Tack                          250   100
                           Dess pupil Iöns Blix                        0   250
Uddevalla 2:9     Hus      Hustru Anna Maria                         310    60
Uddevalla 2:10    Hus      Ambiörn Olsson                            350   150
                           Fäldt Commiss:n Erich Granell               0   100
Uddevalla 2:11    Hus      Ionas Wennergvist                         330   400
                           Amman Börta                                 0     0
Uddevalla 2:12    Hus      Nils Heeman                               480   150
Uddevalla 2:13    Hus      Peer Andersson                            540   200
                           Artoll:e Leutnant:n Gust. Bellfrage         0   100
Uddevalla 2:14    Hus      Befallningsman Fehman                     700   300
Uddevalla 2:15    Hus      Anders Ionsson                           1350   100
Uddevalla 2:16    Hus      Sahl. Iöns Iertssons Enckia               500   150
Uddevalla 2:17    Hus      Anders Andersson Cnabe                    940   250
                           Fäldt Commiss:n Hans Hollst                 0   400
Uddevalla 2:18    Hus      Anders Bagge                              800   300
                           Artollerie Fendrichen Lytken                0    30
Uddevalla 2:19    Hus      Anders Wennerqvist                        410   500
                           Pigan Beata                                 0    10
Uddevalla 2:20    Hus      Willum Broman                             110    10
Uddevalla 2:21    Hus      Besökaren i Salltkällan Erich Brasck      250     0
                           Lille Tullbesök:n Iöns Rosendahl            0    20
Uddevalla 2:22    Hus      Christen Heidemarcks Enkia                530    30
Uddevalla 2:23    Hus      Sahl. Hans Iverssons Enkia                 90    10
Uddevalla 2:24    Hus      Fäldt Cammerer Ioran Waldenström som      800  1190
                           gift sig med Cappellan Bruns Enkia Sahl.
                           Cathr. Fehman för sig och sina styfbarn
                           Dess Syster Igfr. Ingebor Waldenst:m        0   870
                           Drängiarna Biörn och Per                    0     0
                           Karin, en piga                              0     0
Uddevalla 2:25    Hus      Sahl. Controleuren Michel Dahlcarls Enc   200    20
                           Cammarskrifwar:n Ehnebom                    0    80
Uddevalla 2:26    Hus      Anders Sckough                            570   450
                           Dess Pupill Pett:r Sahlgreen              340   660
                           Drängen Essbiörn och Pigan Britha           0     0
                           Capit:n af Dragounerne Ionas Gellersted     0   100
Uddevalla 2:27    Hus      Färgaren Mårten Dreijer                    70    40
Uddevalla 2:28    Hus      Muurmäst:n Hans Hanss. flytt till 4 qva     0     0
                           Tompt och huus under N:o 42 angifne
Uddevalla 2:29    Hus      Ioen Paulsson                             780   100
                           Drängen Olof och pigan Märta                0     0
Uddevalla 2:30    Hus      Iöens Ellenäs, Tompt und:r N:o 15           0    30
                           angifwen, Nils Rasmusson
Uddevalla 2:31    Hus      Nils Ieansson Bagge                       780   600
                           Dess pupil Igfr. Margreta Sahlgreen       320   430
                           Drängen Olof och pigan Elssa                0     0
Uddevalla 2:32    Hus      Borgaren Lars Lemmiche                    500   720
Uddevalla 2:33    Hus      Casten Werner                            1090   550
                           Dräng:n Iacob pigan Malin                   0     0
                           Artoll:e Leutnant:n Bourssell               0   100
Uddevalla 2:34    Hus      Besökaren Petter Winterkorn               120    50
Uddevalla 2:35    Hus      Mathias Rodhe                            1240  1230
                           Drängen Ioen, pig Sidssel och Amma Inge     0     0
Uddevalla 2:36    Hus      Rådman Christen Hammar                   1370  1300
                           Drängen Anders, pig Gunnil och Amma Eli     0     0
Uddevalla 2:37    Hus      Capit:n Stiernberg boflytt till Wermela   500     0
                           Artoll:e Capitein Gabriel Loodh             0   150
Uddevalla 2:38    Hus      Sahl. Capit:n Bruns Tompt bebygd af       930   120
                           Borgaren Arfwid Weselaw
                           Drängen Rasmus Pigan Kerstin                0     0
Uddevalla 2:39    Hus      Rector Scholä H:r Petter Rathe              0   120
Uddevalla 2:40    Hus      Controleuren Cornelius Önnerman           480   150
Uddevalla 2:41    Hus      Rådman Nills Börgesson Bagge              500   150
                           Majoren Törnebohm                           0   200
Uddevalla 2:42    Hus      Rådman Pehr Schaw                        1230  1000
                           Dess Pupil Iohan Sahlgreen                  0   900
                           Drängen Anders, pigorna Rannill och Ann     0     0
Uddevalla 2:43    Hus      Rådman Iohan Holst                       1800   150
                           Amman Kierstin och Pigan Iohanna            0     0
                           Trägårdzmäst:n Ioen Ionsson                 0    20
                           Torparen Lars Olsson                        0    40
Uddevalla 2:44    Hus      Rådman Påscke P. Bagge                    650   850
Uddevalla 2:45    Hus      Rådman Reuterberg sålldt ein gård till    810   500
                           Joh. Bagge
                           Dräng:n Oluf Pigan Märta                    0     0
Uddevalla 2:46    Hus      Rådman Arwid Lidbergh                    1520   800
                           Dräng:n Måns Pig:n Kerstin                  0     0
Uddevalla 2:47    Hus      Vice Borgmäst:n Burge Nilss:n Bagge      2150  4200
                           Drängen Rasmus pigan Anna                   0     0
Uddevalla 2:48    Hus      Börgmäst:n Lars Silentz                  1324     0
Uddevalla 2:49    Hus      Andreas Hassellqvist, Probsten o Magist     0  2500
Uddevalla 2:50    Hus      Anders Waldenström, Öfwerkrigscommissar  2130  2000
                           Torparen Peer i Lunne Bräcka                0    40
Uddevalla 2:51    Hus      Elias Anderssons Enckia                   280    20
Uddevalla 2:52    Hus      Rådman Iochum Larsson Lemmicke,           700   200
                           gården possideras af Borgaren Jöns Kock
                           Drängen Gunnar, piga Brita amman Marit      0     0
Uddevalla 2:53    Hus      Provincial Inspectoren Petter Altjn       800     0
                           bortflytt till Norrkiöping
                           Christian Falck                             0   130
Uddevalla 2:54    Tomt     Bertil Seijer Kyrckioherde utj Falkenbe   450     0
Uddevalla 2:55    Tomt     Rectoren H:r Sven Ionsson i Strömstadh    300     0
Uddevalla 2:56    Hus      Rådman och Notarien Olof Huss             400   200
Uddevalla 2:57    Hus      Een gammal Enckia Margreta Sivers för-      0     0
                           såldt sin Lilla Kornhage till Påske
                           Persson som under N:o 44 angifwen är
                           Fölljande Numeri äro sedan sidsta
                           skattning tillkombne
Uddevalla 2:58    Hus      Vice Pastoren H:r Petter Ström              0   200
Uddevalla 2:59    Hus      Höraren utj Scholan S. Landtman             0    80
Uddevalla 2:60    Hus      Crono bakaren M:r Iöns Lundbäck           160    50
                           Giesällen Isac Andersson                    0    40
                           Drängen Hans Ollsson                        0    20
Uddevalla 2:61    Hus      Handelsman Hans Bagge                       0   700

Tredje kvarteret

Uddevalla 3:1     Hus      Hans i Korfwered                            0     0
Uddevalla 3:2     Hus      Niels Andersson i Normannerödh             71     0
Uddevalla 3:3     Hus      Johan Dahllundh                            20     0
Uddevalla 3:4     Hus      Hustru Marta i S:e Anne Äng                 0     0
Uddevalla 3:5     Hus      Ioen Mattsson                              40     0
Uddevalla 3:6     Hus      Jacob Månsson                              30     5
Uddevalla 3:7     Hus      Halfwar Halfwardsson                        0     0
Uddevalla 3:8     Hus      Karen Nielsdotter                           0     5
Uddevalla 3:9     Hus      Rassmus Mårtens Enkja, Anders Andersson     0    10
Uddevalla 3:10    Hus      Olof Andersson                             90    10
Uddevalla 3:11    Hus      Lars Olsson i Bången                       40     5
Uddevalla 3:12    Hus      Olof Arfwidsson                            80    20
Uddevalla 3:13    Hus      Swen Swensson                               0     5
Uddevalla 3:14    Hus      Håkan Larsson                               0     0
Uddevalla 3:15    Hus      Christen Nielsson                           0     0
Uddevalla 3:16    Hus      Lars Nielsson                              20    20
Uddevalla 3:17    Hus      Toore Swensson                             15     5
Uddevalla 3:18    Hus      Niells Ioensson                             0     5
Uddevalla 3:19    Hus      Danjel Sadekmakare                         15     0
Uddevalla 3:20    Hus      Olof Swensson Skomakare                     0     0
Uddevalla 3:21    Hus      Hustru Karin Torkels                      236    50
Uddevalla 3:22    Hus      Constapeln Nils Bergman                    95    10
Uddevalla 3:23    Hus      Jöns Ionsson Ellene                       198    40
Uddevalla 3:24    Hus      Hans Andersson                            300   200
Uddevalla 3:25    Hus      Iohan Olofsson                             85    70
                           Dragone Leutnanter Jonas Maygreen           0    80
Uddevalla 3:26    Hus      Sahl.Control:n Dalkarls Enckia             60     0
                           Dottren Britha                              0    10
Uddevalla 3:27    Hus      Willum Peersson Bagge                      90    20
Uddevalla 3:28    Hus      Iohan Lagerberg                             0    20
Uddevalla 3:29    Hus      Sahl. Erich Torkils dott:r Gertru         300    10
Uddevalla 3:30    Hus      Erick Färgiare                              0     0
Uddevalla 3:31    Hus      Nills Olofsson                             15    10
Uddevalla 3:32    Hus      Jons Olofsson Dagzjähl                     40    10
                           hans swärsohn Per Olsson                    0    10
Uddevalla 3:33    Hus      Anders Olsson Snicker                      40    40
                           Mågen Olof Swensson                         0    10
Uddevalla 3:34    Tomt     Ioen Andersson Slachtare                   50     0
Uddevalla 3:35    Hus      Olof Andersson Grad                        40    10
Uddevalla 3:36    Hus      Swen Ioensson                              57    60
Uddevalla 3:37    Tomt     Olof Andersson Philander                   20     0
Uddevalla 3:38    Hus      Hindrich Christensson                      80     0
                           Anders Drejer                               0    30
Uddevalla 3:39    Hus      Ionas Mattsson Groon                       70    30
Uddevalla 3:40    Hus      Olof Månssons Enckia                       70    10
Uddevalla 3:41    Hus      Hustro Ellsa på Hörnet                     20     0
Uddevalla 3:42    Hus      Peer Snicker                               50     0
Uddevalla 3:43    Hus      Berendt Swensson                           40    40
Uddevalla 3:44    Hus      Zohne Peersson                             70    20
Uddevalla 3:45    Hus      Gundmund Claesson Berg                     90    30
Uddevalla 3:46    Hus      Erick Marchusson                          200   120
Uddevalla 3:47    Hus      Anders Hansson                            130    50
Uddevalla 3:48    Hus      Iacob Olson i Klofran                      70     0
                           Sahl. Ionas Styrmans Enckia                 0    30
Uddevalla 3:49    Hus      Hustru Karin Sahl. Hellge Torgers         280    40
                           H:r Cornet Simmingschiöldh                  0   140
Uddevalla 3:50    Hus      Sahl. Christen Utfals Enckia              430    30
Uddevalla 3:51    Tomt     Håkan Larsson                              20     0
Uddevalla 3:52    Hus      Hans i Nöthult                            130    10
Uddevalla 3:53    Hus      Pupillen Anna Andersdott:r                 80     0
                           Iohan Holmgreen                             0    50
Uddevalla 3:54    Hus      Swen Peersson                              70    10
Uddevalla 3:55    Hus      Anders Christensson                        80    10
Uddevalla 3:56    Hus      Lars Wessman                               20    15
Uddevalla 3:57    Hus      Anders Smedh                               30    20
Uddevalla 3:58    Hus      Lars Gunnarsoon                            80    20
Uddevalla 3:59    Hus      Sara Wallman                              300   200
Uddevalla 3:60    Hus      Påstmäster Elias Spaak                    581   180
Uddevalla 3:61    Hus      Olof Marchusson                           505   260
Uddevalla 3:62    Hus      Hustru Kärsti Sahl. Olof Måns Enk.        201     0
                           Alexander Hermansson                        0    30
Uddevalla 3:63    Hus      Johan Hammar Skantz hage, upförd under    530   400
                           N:o 55 i 2:dra Qvarteret
Uddevalla 3:64    Hus      Sahl. Anders Lars Enkia                   486    40
Uddevalla 3:65    Hus      Fredrich Bagge                            590   400
Uddevalla 3:66    Hus      Danjel Hanck                                0    20
Uddevalla 3:67    Hus      Hustru Lennicka Påhlsdott:r                40     0
                           Coporal Görgen Gangell                      0    25

Fjärde kvarteret

Uddevalla 4:1     Tomt     Byfougden Peer Sörensson                   30     0
                           StyfSohnen Pehr                            15     0
Uddevalla 4:2     Hus      Nills Wall                                  0     0
Uddevalla 4:3     Hus      Hustru Stina Peersdr                        0    10
Uddevalla 4:4     Hus      Essbiorn Wäcktare                           0     0
Uddevalla 4:5     Hus      Lars Wäcktare                               0     0
Uddevalla 4:6     Hus      Swen Sågskiärare och Raestedräng           65    10
Uddevalla 4:7     Hus      Olof Olofsson                              20    10
Uddevalla 4:8     Hus      Tohre Andersson                            30    10
                           Lars Andersson repslag                      0    10
Uddevalla 4:9     Hus      Enckian Karin Tohls                         0     0
Uddevalla 4:10    Hus      Joen Arfwidsson                            60    10
Uddevalla 4:11    Hus      Olof Månsson Skomak.                        0     5
Uddevalla 4:12    Hus      Båtzmannen Germund Graan                    0     0
Uddevalla 4:13    Hus      Olof Joenssom i Qwarnen                     0     0
Uddevalla 4:14    Hus      Linwäfwaren Hans Graan                      0     5
Uddevalla 4:15    Hus      Erick Plogman                               0     0
Uddevalla 4:16    Hus      Peer i Tollered                             0     0
                           Muurmästaren Hans Hansson                   0    20
Uddevalla 4:17    Hus      Swen i Tollered                            20     0
Uddevalla 4:18    Hus      Iacob Olsson Smed                          40    20
Uddevalla 4:19    Hus      Niels Biörnsson                            80    20
Uddevalla 4:20    Hus      Torckell Andersson                        100    30
Uddevalla 4:21    Hus      Niels Ollsson                              70    10
Uddevalla 4:22    Hus      Iörgen Werners Enkia                       80     0
Uddevalla 4:23    Hus      Anders Krabbe                              80    30
Uddevalla 4:24    Hus      Swen Skomakare                             30     0
Uddevalla 4:25    Hus      Peer Månsson                               50    10
Uddevalla 4:26    Hus      Nills Nillsson                             20     5
Uddevalla 4:27    Hus      Swen på Maen                                0     0
Uddevalla 4:28    Hus      Gregorius Michelsson                       70    30
Uddevalla 4:29    Hus      Anders Torsson på Lidan                   110    20
Uddevalla 4:30    Hus      Engebreth Olsson                           50    40
Uddevalla 4:31    Hus      Erick Andersson                           100    10
                           Enckian Elsseby                             0     5
                           Furiern Hans Tegner                         0    30
Uddevalla 4:32    Hus      Lars Buntmakare                             0    20
Uddevalla 4:33    Hus      Engebreth Andersson                        60    10
                           Nils Tuberg                                 0    10
Uddevalla 4:34    Hus      Måns GlasMästare                          106    20
                           Dess broder                                 0    10
Uddevalla 4:35    Hus      Wolmar Feurenhaber                        300   100
Uddevalla 4:36    Hus      Anders Muur                                 0     0
Uddevalla 4:37    Hus      Anders Böcker                              30     0
Uddevalla 4:38    Hus      Helena Schiötzlers                          0     0
Uddevalla 4:39    Hus      Lars Hansson                               40    10
Uddevalla 4:40    Hus      Ioen Olufsson                             120    30
Uddevalla 4:41    Hus      Beata Rasmusdotter                         26     5
Uddevalla 4:42    Hus      Enkian Brita Hansdotter                    70    20
Uddevalla 4:43    Hus      Besökaren Swen Andersson                   84    10
Uddevalla 4:44    Hus      Hans Larsson                               60     0
Uddevalla 4:45    Hus      Klockaren Bengt Wallbek                   150    30
Uddevalla 4:46    Hus      Fredrick Ionsson                           60     0
                           Borgie Peersson                             0    10
Uddevalla 4:47    Tomt     Sahl. Hans Anders Enkia                    70     0
Uddevalla 4:48    Hus      Peer Anders Enkia                          20    10
Uddevalla 4:49    Hus      Sahl. Hans Andersson äldre död angif:t      0     0
                           2:dra Qvart:t und:r N:o 15
                           Rättegångzskrif. Dan Walstet                0    60
Uddevalla 4:50    Hus      Lars Ioensson                              75    10
Uddevalla 4:51    Hus      Lars Andersson                             55     5
Uddevalla 4:52    Hus      Olof Niels Enckia                         380    10
Uddevalla 4:53    Hus      Nills Olofsson Bulij                      190    30
Uddevalla 4:54    Hus      Anders Glimming                           472    10
Uddevalla 4:55    Hus      Joen Andersson                            230    40
                           Föraren Iohan Rate                          0    30
Uddevalla 4:56    Hus      Swen Torstensson                           90    30
Uddevalla 4:57    Hus      Lars Larsson                              170    10
Uddevalla 4:58    Hus      Abraham Tijman                            100    50
                           Sergianten Ridderstorm                      0     0
Uddevalla 4:59    Hus      Hofslagaren Schoutzes Enkia                90     0
Uddevalla 4:60    Tomt     Elin Swen Skräddares                       80     0
Uddevalla 4:61    Hus      Johan Mollijn                             200    30
Uddevalla 4:62    Hus      Swening Håkonsson                         110    70
Uddevalla 4:63    Hus      Jörgen Heidemark                          140    20
Uddevalla 4:64    Hus      Karin Hattamakares                         55     0
Uddevalla 4:65    Hus      Rear Påhlsson                             390    60
                           Cornet Pheifid: af Dragounerne              0    40
Uddevalla 4:66    Hus      Påfwell Andersson                         200    20
Uddevalla 4:67    Hus      Håkan Andersson                           100     5
Uddevalla 4:68    Hus      Anders Märling                            160    10
Uddevalla 4:69    Hus      Anders Andersson                          100    10
Uddevalla 4:70    Hus      Anders Kampe                              460    60
Uddevalla 4:71    Hus      Fredrich Brems Hustru                     190    10
Uddevalla 4:72    Hus      Torsten Biörnsson                         370   220
Uddevalla 4:73    Hus      Comminister H:r Bengt Dahlbergh             0   200
                           Dess hielpepräst H:r Barfodius              0    50
Uddevalla 4:74    Hus      Regementz Adjutanten Rahm bortfaren         0     0
Uddevalla 4:75    Hus      Bengt Ioensson                            700    70
                           Dräng Bryngel piga Karin                    0     0
                           Feldt Casseuren Ioh. Hillman                0   400
Uddevalla 4:76    Hus      Madam Maria Hielmberg                     800   300
Uddevalla 4:77    Hus      Madam Trina Bagge                         650   360
                           StadsFiälletz Åboer deras Lösa ägendomb
Krogwattnet       Torp     Ioen Swensson                               0    15
Puhren            Torp     Jöns Torbiörnsson                           0    20
Myran             Torp     Iacob Larsson                               0    40
Hagen             Torp     Swening Ehricksson                          0    30
Ekedraget         Torp     Swen Larsson                                0    20
Skougen           Torp     Ioen Olsson                                 0    40
Biörnekullen      Torp     Ioen Toresson                               0    30
Gnällen           Torp     Olof Andersson                              0    20
Swartebäcken      Torp     Olof Arfwidss:n                             0    30
S:a Anneäng       Torp     Guttorm Mölnare                             0     5
                  Torp     Tohre Möllnare                              0     5
                  Torp     Anders Peersson                             0     5
Fossum qvarn      Torp     Olof Persson                                0     5

Ryr socken

Söder Hufweröd    Sk 1                                               250     0
                           Nills Reorsson                              0    50
                           Tore Reorsson                               0    30
                           Erech Swensson                              0    50
Hållmen           Sk 1                                               280     0
                           Chresten                                    0    20
                           Anders Larsson                              0    10
                           Lars Torbiörnsson                           0    20
                           Lars Larsson                                0    20
Bergh             Sk 3/4                                              70     0
                           Oluf Jacobsson                              0    10
                           Oluf Hansson                                0    10
                           Enkian                                      0    10
                           Oluf Olufsson                               0    10
Kyrckeby          Sk 1                                               200     0
                           Anders                                      0    30
                           Nills                                       0    30
                           Anders Larsson                              0    20
                           Gunbiörn                                    0    30
Torph             Sk 1                                               200     0
                           Anders Toresson                             0    30
                           Anders Torstensson                          0    30
                           Oluf Nillsson                               0    30
                           Reor Olufsson                               0    20
Sörboo            Sk 1                                               130     0
                           Engebret                                    0    20
                           Lars Andersson                              0    10
                           Anders Hallstensson                         0    10
                           Nills                                       0    10
                           Nills Nillsson                              0    10
Hoganne           Sk 1                                               200     0
                           Joen                                        0    20
                           Karin, Enkian                               0    10
                           Torkell                                     0    30
                           Nills                                       0    30
Kårööd            Sk 3/4                                              80     0
                           Bengdt Olufsson                             0    30
                           Thomas Olufsson                             0    30
                           Måns Ereksson                               0    20
                           Hans Olufsson                               0    20
Skråröödh         Sk 1                                               160     0
                           Erek                                        0    60
                           Chresten                                    0    20
                           Lars                                        0    30
                           Torbiörn                                    0    30
Fagerhullt        Sk 1                                               300     0
                           Jacob                                       0    40
                           Tore                                        0    10
                           Nills                                       0    20
                           Nills Håkensson                             0    20
                           Enkan                                       0    10
                           Rassmus Nillsson                            0    10
                  Husm.    Jacob                                       0    10
Skähleryr         Sk 1                                               150     0
                           Biörn                                       0    40
                           Tore                                        0    10
                           Lars                                        0    20
                           Esbiörn                                     0    10
Röödh             Sk 1                                               400     0
                           Hallfwår                                    0    10
                           Pehr                                        0    30
                           Anna, Enkian                                0    10
                           Hans Nillsson                               0    20
                           Hans Ereksson                               0    10
                           Nills                                       0    10
Uhlfwerööd        Sk 3/4                                             300     0
                           Swen                                        0    40
                           Swen Andersson                              0    40
                           Biörn Hansson och Karin                     0    30
Swinebohult       Sk 1/2                                             130     0
                           Enkian                                      0    10
                           Oluf                                        0    20
Ahnerööd          Sk 1/2                                             120     0
                           Anders                                      0    30
                           Oluf                                        0    10
                           Anders                                      0    20
Hafwen            Sk 1/2                                              80     0
                           Erek                                        0    20
                           Rassmus                                     0    20
                           Swen                                        0    10
Tengelserööd      Sk 1/2                                             100     0
                           Erek                                        0    30
                           Hans                                        0    20
                           Joen Håkessson                              0    10
Kasebuanne        Sk 1/2                                             200     0
                           Bengdt                                      0    30
                           Lars                                        0    10
                           Pehr                                        0    20
Lerdahlen         Sk 1/2                                             120     0
                           Swen                                        0    30
                           Hallfwår                                    0    30
Kållebråten       Sk 1/2                                             120     0
                           Oluf                                        0    20
                           Oluf Hansson                                0    20
                           Anders                                      0    10
Ekeskiär          Sk 1/2                                             130     0
                           Anders                                      0    30
                           Anna, Enkian                                0    20
                           Malin, Enkian                               0    10
Wijgensrööd       Sk 1/2                                             150     0
                           Oluf                                        0    30
                           Hallfsten                                   0    20
Finsbo och        Sk 5/8                                             200     0
Kyrkioängen                Ambiörn                                     0    30
                           Oluf                                        0    20
                           Oluf Olufsson                               0    20
Signerööd         Sk 1/2                                             160     0
                           Tohre                                       0    20
                           Anders med barnearf                         0    20
                           Nills                                       0    20
Stora Kåpperöd    Sk 1/2                                             160     0
                           Anders Larsson                              0    20
                           Hans Biörnsson                              0    30
Normanderööd      Sk 1/2                                             240     0
                           Pehr Olufsson                               0    30
                           Reor                                        0    30
                           Jacob Olufsson                              0    10
                           Nills Andersson                             0    20
Uppelhult         Sk 3/8                                             100     0
                           Kiähl                                       0    20
                           Lars                                        0    10
                           Pehr                                        0    10
Hiälmhullt        Sk 1/4                                             100     0
                           Håkan                                       0    20
                           Oluf                                        0    20
Brabuanne         Sk 1/4   Oluf                                       80    30
Röödsbuanne       Sk 1/4   brukas av Pehr i Åhrqwisell                90     0
Suuröödh          Sk 1/4                                             120     0
                           Hans                                        0    20
                           Hans Bengdtsson                             0    10
Sturööd           Sk 1/4   Nills                                      60    30
Tostensäng        Sk 1/4   Swennung                                  100    30
Glossen           Sk 1/4   Erek                                       80    20
Lilla Kåpperöd    Sk 1/4   Anders                                     80    30
Fagerhultznäs,    Sk 1/4                                             100     0
Siöenden och               Engebreet                                   0    20
Tompten                    Lars                                        0    20
                           Anders                                      0    20
Syrööd, Gyhl,     Sk 1/4   obesuttna                                  80     0
Småbrännanne                                                           0     0
Kinhult           Sk 1/8   obesutten                                 100     0
Medkåppen         Sk 1/8   Oluf                                       50    20
Skougen           Sk 1/8   Oluf                                       40    10
Stryckesten       Sk 1/8   Anders                                     40    20
Qwarnängen        Sk 1/8   Oluf                                       40    30
Torfweruka        Sk 1/8   Pehr                                       50    40
Kåhråhs           Sk 1/8   beräknas med Swinebohult                    0     0
Åhrqwissel        Cr 1/2   Pehr                                        0    80
Kiöperööd         Cr 1                                                 0     0
                           Oluf                                        0    80
                           Lars                                        0    80
Norre Hufweröd    Cs 1                                               120     0
                           Hans                                        0    20
                           Hans Andersson                              0    10
                           Ereck                                       0    10
                           Håkan                                       0    20
Rööshullt         Cr 1/2   Pehr                                        0    20
                           Anders Olufsson                             0    20
                           Enkan                                       0    10
Lanerööd          Cs 1/2                                              80     0
                           Hans                                        0    10
                           Jöens                                       0    10
                           Ingrij, Hustru                              0    10
Linnebacken       Torp     Bengdt                                      0    10
Sifwellbo         Cr 1/2   Oluf                                        0    30
                           Nills                                       0    30
Brännane          Cs 3/8                                              80     0
                           Joen                                        0    30
                           Oluf                                        0    20
Hallstensrööd     Cr 1/4   Oluf                                        0    20
                           Nills                                       0    30
Swensrööd         Cs 1/4   Håkan                                      40    20
Swinnebohullt     Fr 1/2                                             200     0
                           Lars                                        0    20
                           Lars Håkensson                              0    20
                           Anders Larsson                              0    10
Hällgiebohl       Fr 1/2                                             200     0
                           Lars Pärsson                                0    30
                           Anna, Enkian                                0    30
Kiöperööd         Fr 1                                               500     0
                           Oluf Larsson                                0    50
                           Lars Andersson                              0    50
                           Oluf Olufsson                               0    50

Bäfwe socken

Brattåhs          Sk 1                                               300     0
                           Gabriel Stiernberg Herr                     0    50
                           Chresten                                    0    10
                           Swen                                        0    20
Samnerööd         Sk 1                                               250     0
                           Anders Torsson                              0    50
                           Oluf                                        0    20
                           Tore                                        0    30
                           Jacob                                       0    20
                           Joen Toresson                               0   150
Ramsedahlen       Torp     Anders                                      0    10
Neder Kuröödh     Sk 1/2                                             120     0
                           Pehr                                        0    20
                           Oluf                                        0    10
Öfwer Kuröödh     Sk 1                                               300     0
                           Nills                                       0    20
                           Lars                                        0    10
                           Nills Reorsson                              0    10
                           Torger                                      0    20
                           Oluf och Pehr                               0    20
                           Måns Leijon                                 0    10
Biörbäck          Sk 1                                               250     0
                           Börge                                       0    30
                           Herman                                      0    30
                           Nills                                       0    20
Buhlij            Sk 1                                               250     0
                           Nills                                       0    30
                           Hans Arfwesson                              0    20
                           Nills Swensson                              0    20
                           Arfwed Hansson                              0    10
                  Husm.    Jacob                                       0    10
Grorööd           Sk 1                                               300     0
                           Anders Andersson, Major                     0   120
                           Anders Joensson                             0    40
Sågen             Torp     Jacob                                       0    10
                           Jöens                                       0    10
Dahlanne          Torp     Jöens                                       0    10
Esperööd          Sk 1                                               400     0
                           Swen                                        0    20
                           Anders Andersson                            0    10
                           Anders                                      0    20
                           Maret, Enckian                              0    10
                           Joen Swensson                               0    10
                           Pehr Pehrsson                               0    10
                           Börge Joensson                              0    10
                  Husm.    Pehr                                        0    10
                           Måns                                        0    10
                           Johan                                       0    10
                           Jöens Ollsson son Oluf                      0    10
Ramserööd         Sk 1                                               250     0
                           Elluf                                       0    40
                           Oluf                                        0    30
                           Torsten                                     0    20
Racknebo          Sk 1                                               300     0
                           Johan                                       0    40
                           Olluf Trullsson                             0    30
                           Giärtrud, Enckian                           0    10
                           Håken Andersson                             0    20
                           Erek Andersson                              0    20
Måhsen            Torp     Pehr                                        0    10
Nyckelåhs         Sk 1/2                                              80     0
                           Erek                                        0    20
                           Anders                                      0    10
Neder Bräcke      Sk 3/8   Harall                                    100    30
Gräskärr          Sk 1/2                                             100     0
                           Oluf                                        0    30
                           Ellin                                       0    10
Engebacken        Sk 1/2                                             100     0
                           Anders                                      0    20
                           Per Styrk                                   0    10
                           Ifwar                                       0    20
                           Nills                                       0    10
Sahlekiärr        Sk 1/2                                              80     0
                           Oluf Olsson                                 0    20
                           Joen Gärmundsson                            0    10
                           Pehr Swenningsson                           0    10
Stora Uggelhult   Sk 1/2                                             100     0
                           Tohl Persson                                0    40
                           Tohl                                        0    10
Fagerhult         Sk 1/2                                             130     0
                           Anders Esbiörnsson                          0    30
                           Joen Jacobsson                              0    20
                           Mårten                                      0    10
                           Anders                                      0    10
                  Husm.    Joen Andersson                              0    10
Nödthullt         Sk 1/2                                             130     0
                           Thore                                       0    30
                           Pehr                                        0    20
                           Anders                                      0    20
Bråthen           Sk 1/2                                             100     0
                           Erek                                        0    20
                           Nills                                       0    20
                           Bengdt                                      0    10
Rösebohl          Sk 1/4                                              80     0
                           Oluf                                        0    40
                           Anna                                        0    10
Lilla Uggelhult   Sk 1/4                                              80     0
                           Anders                                      0    20
                           Tohl                                        0    20
Siggelhult        Sk 1/4                                              80     0
                           Lars                                        0    20
                           Anders                                      0    20
Glimmingen        Sk 1/4                                             100     0
                           Anders                                      0    50
                           Oluf                                        0    30
Kodebacken        Sk 1/4                                              80     0
                           Oluf Nillsson                               0    20
                           Oluf                                        0    10
Öfwer Esperööd    Sk 1/4   brukas av Esperööds åboer                  50     0
Kullen            Sk 1/8   Pehr                                       40    20
Kasan             Sk 1/8   Mårten                                    100    40
Unnerööd          Sk 1/8   Gabriell                                   40    20
Mållsiön          Sk 1/8   Pehr                                       40    20
Öfwer Bräcke      Cs 3/2                                             200     0
                           Pehr Bryngellsson                           0    10
                           Börge                                       0    10
                           Ereck Persson                               0    10
                           Jöens                                       0    10
                           Ereck Olufsson                              0    10
                           Pehr Pehrsson                               0    30
                           Oluf Pehrsson                               0    30
                           Nills Pehrsson                              0    30
                           Tohl Elufsson                               0    10
                           Tore                                        0    10
Råsserööd         Cr 1
                           Oluf Hansson                                0    20
                           Chresten                                    0    20
                           Erek                                        0    20
                           Jacob                                       0    20
                           Oluf                                        0    20
                           Pehr Hansson                                0    20
Brattrööd         Cs 1                                                50     0
                           Oluf                                        0    20
                           Joen                                        0    30
                           Elluf                                       0    20
                           Ereck                                       0    30
Lystaskougen      Cr 1
                           Pehr                                        0    10
                           Bryngell                                    0    20
                           Rassmus                                     0    20
                           Anders Hällgiesson                          0    10
                           Anders Skiött                               0    10
                           Oluf                                        0    20
                           Jacobz Enkia                                0    10
                           Anders Esbiörnsson                          0    20
Grinhullt         Cr 1/2
                           Tore                                        0    30
                           Oluf Hällgiesson                            0    30
Hattedahlen       Cr 1/8
                           Tålle Swensson                              0    20
Fossum            Fr 1/2   Pehr                                      400    30

Herrestads socken

Torsberg norgd    Sk 1     Lars                                      120    60
                           Iwar                                      120    90
Neder Bången      Sk 1     Engebret i Kiärr                           80     0
                           Biörn                                      40    30
                           Erek                                       80    20
                           Hallkiähl                                   0    40
Öfwer Bången      Sk 1     Elling                                    110    50
                           Olufs barn i Stahn                         60     0
                           Nills                                       0    30
Neder Swänsröd    Sk 1     Engebrecht                                 40    30
                           Pehr Jacobsson                             40    20
                           Jöns Jacobsson                             60    30
Öfwer Swänsröd    Sk 1/2   Oluf                                       30    30
                           Sigrij, Änkan                              30    10
                           Oluf Jacobsson i Uthby                     30     0
                           Rassmus och Anders                          0    10
Kiärra            Sk 1     Jacob Olufsson                            120    30
                           Swen Olufsson                             120    50
                           Mårten i Kaasan                           130     0
                           Nills Hansson                              50    20
                           Nills Pehrsson                             30    20
                           Anders Nillsson                            30    20
Rållsrööd         Sk 1     Feman, Befallningsman                     100     0
                           Anders Pehrsson                             0    20
                           Anders Larsson med barnearf                 0    30
St. Kitsleberg    Sk 1     Oluf                                      150    40
                           Tålle                                       0    30
Öfwer Åcker       Sk 1     Ifwar i Torsbergh                          60     0
                           Pehr i Grytingen                           60     0
                           Hans i Krågeröödh                          50     0
                           Swen                                        0    30
                           Oluf Mårtensson                             0    20
                           Joen, Skräddare                             0    20
Stahn             Sk 1                                               400     0
                           Jacob Swensson                              0    60
                           Estrid, Enkian                              0    20
                           Oluf                                        0    40
Hee               Sk 1     Schåre, Regements-qvartesmästare          140     0
                           Mårten i Kaasan                            70     0
                           Bengdt Olufsson                            30     0
                           Lars Tållesson                             40    20
                           Bengdt                                      0    20
Torph             Sk 1     Chresten                                   90    40
                           Rassmus med barnearf                       40    20
Neder Bergh       Sk 1                                               200     0
                           Biörn                                       0    60
                           Pehr                                        0    50
                           Börge                                       0    40
Torsberg,         Sk 1                                               180     0
Tåbergsgården              Chresten                                    0    30
                           Oluf                                        0    20
L:a Kitsleberg    Sk 1/2   Mårten i Kaasan                           100     0
                           Jacob                                       0    20
Groorödh          Sk 1/2   Lars Olufsson                             180    20
                           Oluf i Heekiärr                            60     0
                           Oluf Olufsson                               0    20
Röödh             Sk 1/2   Bengdt                                    150    60
                  Husm.    Trulls                                      0    10
Röanne            Sk 1/2   Dahlberg, Lendzman                         70    50
Heekiärr          Sk 1/2                                             240     0
                           Oluf med barnearf                           0    50
                           Joen Engebretsson                           0    40
Rörkiärr          Sk 1/2   Chresten                                   40    20
                           Ryttarens hustru                           30    10
Rågårdskiärr och  Sk 1/8   införda under Röödh                         0     0
Findborg
Öfwerby           Cr 1     Hans Joensson                               0    20
                           Swen                                        0    40
Uthby nedergd     Cr 3/4   Swen Håkensson                              0    30
                           Swen Hansson                                0    30
Uthby framgård    Cr 3/4   Engebrett                                   0    20
                           Oluf                                        0    20
Uthby nordgård    Cr 3/4   Oluf Joensson                               0    20
                           Anders                                      0    10
                           Lars                                        0    10
Uthby tofften     Cr 3/4   Anders                                      0    30
                           Oluf Andersson                              0    30
Uthby sörgård     Cr 3/4   Lars                                        0    20
                           Oluf Joensson                               0    20
Uthby påhlsgd     Cr 3/4   Joen Swensson                               0    30
                           Nills Olufsson                              0    20
Medskogs-bäcken   Torp     Anders                                      0    10
Torsberg smegd    Cr 1     Tohl                                        0    60
Torsbergsplatz    Torp     Anders Fogell                               0    10
                           Bengdt, Ryttarens hust.                     0    20
Hallhuset         Torp     Anna                                        0    10
Torsberg berg.    Cr 1     Jacob Hindricksson                          0    30
                           Pehr Tohresson                              0    40
Härrestad präs    Cr 1     Pehr                                        0    40
                           Nills                                       0    20
Grytingen         Cr 1     Swen Larsson                                0    10
                           Swen Andersson                              0    20
                  Husm.    Swen                                        0    10
Sörrewijck        Cs 1                                               150     0
                           Anders Swensson                             0    30
                           Oluf Nillsson                               0    30
                           Anders Joensson                             0    30
                           Engebret                                    0    30
Måhshee           Cs 1                                               120     0
                           Giärmund                                    0    50
                           Anders                                      0    50
                           Nills och Oluf                              0    50
                           Nills Fåhre                                 0    60
Kurfwerööd        Cr 1     Ifwar                                       0    30
                           Joen Jacobsson                              0    40
                           Sissela med barnearf                        0    20
Hougen            Cr 1     Anders Arfwedsson                           0    30
                           Anders Joensson                             0    20
Lahneberg         Cr 1     Simon med barnearf                          0    60
                           Pehr Joensson med barnearf                  0    40
Härrestad pers    Cr 1/2   Oluf Joensson                               0    30
Härrestad nord    Cr 1/2   Uthmark, Mönster-skrifware                  0    60
Härrestad sörg    Cr 1/2   Joen                                        0    20
Härrestad mell    Cr 1/2   Erick                                       0    30
Härrestad wäst    Cr 1/2   obesutten                                   0     0
Kiälldahl         Cr 1/2   Ereck                                       0    40
Misserööd         Cr 1/2   Swen Andersson                              0    30
Smedsrööd         Cr 1/2   Jacob Blom                                  0    10
                           Biörn                                       0    20
                           Hollm, Båtsmansenkia                        0    10
Sätterbo          Cr 1/4   Lars med barnearf                           0    40
Brännanne         Cr 1/4   Chresten                                    0    20
Öst Trollgiell    Cr 1/4   Torsten                                     0    40
                           Lars                                        0    10
Wäs Trollgiell    Cr 1/4   Pehr                                        0    30
Trollgielstorp    Torp     Nills                                       0    10
Fiälla            Cr 1/8   Jacob Lagoun                                0    10
Stennewadh        Cs 1/4   Oluf                                       20    30
                           Anders i Måhshee                           30     0
Sågebacken,       Cr 1/8   Pehr Jacobsson                              0    60
Åhlslåen                   Joen Andersson                              0    30
Krogewattnet,     Cr 1/8   Swen Toresson                               0    30
Näset                      Anders Pehrsson                             0    30
Siöenden och      Cs 1/8   Nills i Uhlfwerööd                         20     0
Låthgåen                   Nills Andersson                             0    20
                           Tohl                                        0    10
Öst Krogwattn,    Cr 1/8   Mattis                                      0    30
Klinten                    Swen Larsson                                0    30
Öfwer Berh        Cr 1     Karin, Enkian                               0    40
                           Anders                                      0    30
                           Carl, Gårdsfogde                            0    10
Gråtåhs           Torp     Oluf                                        0    20
Båhrehagen        Torp     Enkian                                      0    10
Nedre Åcker       Cr 1/2   Biörn                                       0    50
Hållma öfwergd    Cr 1     Schåre, Regements-qvartersmästare           0   100
Aspekullen        Torp     Juhl                                        0    10
Hållma nedergd    Cr 1     Pehr Pehrsson                               0    50
Marterööd         Cr 1     Anders Bengdtsson                           0    30
                           Anders                                      0    30
                           Jöns med barnearf                           0    40
                           Oluf                                        0    20
Buua              Cr 1/2   Oluf                                        0    40
Smertungen        Cr 1/2   Torsten                                     0    30
                           Oluf                                        0    10
Giedekneppen      Cr 1/2   Jöns                                        0    30
                           Ereck                                       0    20
Linkleff          Torp     Mårten                                      0    10
Bräcke            Cr 1/4   Börge                                       0    20
Stora Fröland     Fr 1                                               400     0
                           Chresten                                    0    50
                           Johan                                       0    40
                           Ahlbrecht                                   0    30
Torsberg böcka    Fr 1     Chresten                                   70    40
                           Joen på ödegården                          70     0
                           Engebret i Kiärr                           70     0
                           Joen Olufsson                             100     0
                           Pehr i Lille Hogen                        100     0
                           Jacob Andersson                             0    20
                           Nills Toresson                              0    30
Grytingen         Fr 1/2                                             200     0
                           Pehr                                        0    50
Tofften           Fr 1/2                                             200     0
                           Oluf Pehrsson                               0    40
Lilla Fröland     Fr 1/4                                             100     0
Räfsdahl          Fr 1/4                                             100     0
                           Oluf                                        0    40

Skredswijk socken

Börsåhs           Sk 1     Nills                                      60    30
                           Jacob                                      60    30
                           Mahli i Gåsehougen                         80     0
                           Barnearf                                   40     0
                           Ereck med barnearf                          0    40
                           Johan                                       0    20
Ormstad           Sk 1     Torbiörn med barnearf                     220   160
                           Herman Torbiörnsson, dess son               0    20
Kamperööd         Sk 1     Oluf                                       40    40
                           Nills i Backa                              40     0
                           Härman                                      0    80
                           Nills, en dräng                             0    10
Backa             Sk 1     Nills                                      70    40
                           Jacob i Helle                              20     0
                           Hans Andersson                             50    20
                           Nills Olufsson                              0    10
Stensbacka        Sk 1     Biörn                                      50    40
                           Reor                                       50    40
                           Oluf Lijten på Orust                       40     0
                  Husm.    Heming                                      0    10
                           Swen Braf                                   0    10
Råhlanda          Sk 1                                               200     0
                           Mattis och Enkian                           0    50
                           Reor med barnearf                           0    50
                           Dordi, en piga                              0    20
Neder Kållsby     Sk 1                                               210     0
                           Olluf                                       0    30
                           Ellinggz Enkia                              0    40
                           Swen                                        0    20
                           Pehr                                        0    10
                           Hans Heydz, Ryttarhustru                    0    10
Öfwer Kållsby     Sk 3/4
                           Oluf Nähresson med son                     80    50
                           Mattis i Shiähleryr                        80     0
Uthäng            Sk 1     Nills                                     120    30
                           Anders Anundsson                           30    30
                           Anders Andersson                           30    30
                           Pehr Nillson                                0    20
                  Husm.    Swen                                        0    10
Hee öfwergård     Sk 1/2   Johan wedh Stocken                        100     0
                           Sissela, Enkian                            80    80
                           Johan                                       0    10
                           Johan Hansson                               0    40
                           Ingebor                                     0    20
Hee nedergård     Sk 3/4   Sissela                                   120     0
                           Pehr i Lahnebergh                         120     0
                           Chresten                                    0    20
Gunnerööd         Sk 1     Enkian med barnearf                       150     0
                           Oluf                                      150    40
                           Engebret med barnearf                       0    70
Knähammar         Sk 1     Jöens                                     290   100
Gunnarby          Sk 1     Torger Brun, Pastorn                      400     0
                           Uhlf                                        0    50
                           Ansten                                      0    50
                           Hans                                        0    30
                           Enkian med sonen Oluf                       0    50
Hällebäck         Sk 1                                               240     0
                           Oluf Biörnsson                              0    80
                           Oluf Olufsson                               0    40
                           Lars Toresson                               0    20
                           Enkian Anna med barnearf                    0    30
Hällewadh         Torp     Anders                                      0    10
                           Oluf Olufsson                               0    10
Buua              Sk 1                                               150     0
                           Oluf Chrestensson                           0    40
                           Oluf                                        0    30
                           Joen Hansson                                0    20
Bergh             Sk 1                                               240     0
                           Nills                                       0    20
                           Lars                                        0    20
                           Nills                                       0    50
Ridderåhs         Torp     Lars                                        0    10
Ahnerööd          Sk 1                                               200     0
                           Joen Pehrsson                               0    30
                           Rassmus                                     0    10
                           Erek Jacobsson                              0    20
Wäijen            Torp     Enckian                                     0    10
Mjöfwerööd och    Sk 5/8                                              70     0
Fuhletaga                  Jacob                                       0    30
                           Rassmus                                     0    20
                           Nills                                       0    20
Lunden            Sk 1/2   Swen Klåcker                              100    50
Skougen           Sk 1/2   Torger Willumssons änkia Margareta         40     0
                           Erecks barn i Börsåhs                      20     0
                           Nills Andersson                            20    20
                           Nills                                       0    20
Kallåhs           Sk 1/2                                             100     0
                           Anders                                      0    40
                           Nills Andersson                             0    30
                           Anders, Sockenskomakare                     0    10
Studsrööd         Sk 1/2   Bådoll                                    120    70
Klingerööd        Sk 1/2   Pehr                                      120    40
Hästeryr          Sk 1/2   Ereck                                      70    50
Ryrr              Sk 1/2   Herman i Ormstad                           50     0
                           Tålle                                      40    30
                           Änkian                                      0    20
Gåsehougen        Sk 1/4   Enkian Mahli med barnearf                 120    30
Äskebacka         Sk 1/4   Tore                                       50    30
                           Jacob, Skräddare                            0    10
Bäcken            Sk 1/4   Nills                                      70    40
Skahl             Sk 1/4   Oluf                                       60    30
Hälle, Kaserna    Sk 1/4   brukas under Bärg                           0     0
                           Johan wedh Stocken                         90     0
                           Bergs åboer                                70     0
Biörndahlen,      Sk 1/8   inräknas under Gunnarby                     0     0
Myra                       Gregers                                     0    20
                           Nills, sockenskomakare                      0    10
                           Joen Högman                                 0    10
Bärserööd         Sk 1/8   Tohre                                      30    20
Kiärr             Sk 1/8   Hans                                       60    20
Skiählebacka      Sk 1/8   Söfren                                     30    20
                           Härman i Ormstad                           30     0
                           Gregers                                     0    10
Nyborg            Cr 1/2   Härman                                      0    20
Gullmarsberg      Cr 2     Ascheberg, generalleut.                     0     0
Ståcken           Torp     Johan, Ladugårdsfogde                       0    40
Bårnöö            Torp     Hans                                        0    20
Kaserna           Torp     Jacob                                       0    20
Dyrenähz          Torp     Anders                                      0    20
Dammen            Torp     Ammund                                      0    20
Skohlen           Torp     Söfren                                      0    20
Broen             Torp     Nills                                       0    30
Hullt             Torp     Jacob                                       0    10
Gatan             Torp     Anna                                        0    10
Ståcken           Torp     Martta                                      0    20
Baggetorph        Cr 3/2   Chresten                                    0    50
                           Andsten                                     0    60
                           Hans                                        0    40
                           Enkian med barnearf                         0    40
Korterööd         Torp     Oluf                                        0    30
Torph             Cr 1     Gråå, Befallningsman                        0   620
                           Annicka, en pigas arf                       0    10
Söd Swänsland     Cr 1     Anders Bengdtsson                           0    20
                           Wilhelm                                     0    30
                           Jöens                                       0    20
                           Anders                                      0    20
Röckin            Torp     Joen Starck                                 0    20
Norr Swänsland    Cr 1     Asslagh                                     0    40
                           Lars                                        0    40
Telltet           Torp     Oluf                                        0    10
Röödh             Cr 1     Anders Pontan, Kominister m barnearf        0   230
                           Emmanuel Pontan, Ammiralitetsleutnant       0   100
Dahlen            Torp     Anders                                      0    10
Bärgia            Cr 1     Jacob                                       0    40
                           Oluf med barnearf                           0    40
                           Pehr med barnearf                           0    40
Finland           Cr 1     Michell                                     0    40
                           Oluf Swennungsson                           0    30
                           Oluf Gullbransson                           0    40
Bråthen           Cr 1     Wädtle                                      0    30
                           Hallkiähl                                   0    20
                           Oluf                                        0    10
Skarnhälla        Cr 1/2   Chresten                                    0    30
                           Hans                                        0    30
                           Enkian                                      0    20
Broo              Cr 1     Hans                                        0    50
                           Tore med barnearf                           0    80
                           Oluf Johansson med barnearf                 0    60
                           Jacob med barnearf                          0    40
                           Anders, Cronobåts-mans hustru               0    10
Tårfwe            Torp     Anders                                      0    20
Skougen           Cr 1/2   Anders                                      0    50
Gottenburg        Torp     Swen                                        0    10
Biärcke           Cr 1/2   obesutten                                   0     0
Hougen            Cr 1/2   Tålle                                       0    30
                           Swen                                        0    40
Öfwer Kårööd      Cr 1/4   Joen                                        0    40
Neder Kårööd      Cr 1/4   Bodollf                                     0    40
Bräcke            Cr 1/4   Hans                                        0    30
Biärckerööd       Cr 1/4   Swen                                        0    20
                           Nills                                       0    20
Österrööd         Cr 1/4   Anders                                      0    20
Skiötterööd       Cr 1/4   Pehr                                        0    20
Dahlen            Cr 1/8   Chresten                                    0    40
Gråbengilja       Torp     Jöens                                       0    20
Frennerööd,       Cr 1/4   Oluf                                        0    20
Håhla                      Pehr                                        0    10
Böhn              Cr 1     Oluf                                        0    50
                           Nills Erecksson                             0    30
                           Ereck med barnearf                          0    40
Hälleby           Cr 3/4   Henberg, Härads-skrifware                   0   200
Östertåga         Cr 1/2   Anders                                      0    20
                           Lars                                        0    20
Fallet            Cr 1/4   Oluf                                        0    30
Skredsvik präs    Cr 1     Torger Brun, Kyrkoherde                     0   700
Hogstorp          Fr 1                                               530     0
                           Gunnar                                      0    40
                           Anders Tollesson                            0    30
                           Simon med barnearf                          0    40
Krågerööd         Fr 1                                               530     0
                           Hans                                        0    40
                           Hans Hansson                                0    30
                           Joen Persson                                0    40
Krågerödzäng      Torp     Anders                                      0    10
Brännestigh       Torp     Joen                                        0    10
Skafwerööd        Fr 1/2                                             340     0
                           Hans                                        0    70
Wäijerööd         Fr 1/4                                             170     0
                           Jöens                                       0    60
Klåckarewijk      Torp     Pehr                                        0    10

Högåhs socken

Bårööd            Sk 1     Ereck                                      30    40
                           Engebret i Kiärr                          110     0
                           Lars Engebretsson                           0    30
Swällte           Sk 1     Oluf Andersson                             90    80
                           Chresten                                   40    20
                           Oluf Engebretsson med barnearf            120   100
                           Barnearf                                    0   240
                           Anders Joensson                             0    30
Åhsen             Sk 1                                               220     0
                           Hälgie Sifwersson                          90    40
                           Reor Knutsson i Kiärr med barnearf        120     0
                           Oluf Joensson                               0    30
                           Oluf Nillsson                               0    30
                           Oluf den lille                              0    30
Sandbacken        Torp     Oluf, Ryttarens hustru                      0    10
Chrestenswijk     Sk 1     Anders Andersson                           80    60
                           Barnearf                                   40     0
                           Kiähl i Sundh                              40     0
                           Bryngell                                    0    20
                           Nills Larsson                               0    30
                           Nills Jacobsson                             0    20
                           Joen Bryngellsson                           0    10
                  Husm.    Nills Engebretzson                          0    10
                  Husm.    Anders Mårtensson                           0    10
Halleröödh        Sk 1     Oluf Nillsson                              80    20
                           Anders Pehrsson                            20    20
                           Barnearf                                   60     0
                           Engebret Rassmusson                        80    30
                           Elling i Gåre på Orust                     40     0
                           Jacob Andersson                            40    10
                           Engebret Joensson                           0    10
Sundh             Sk 1                                               240     0
                           Kiähl                                       0    80
                           Oluf Hermansson                             0    30
                           Anders Pehrsson                             0    50
                           Lars Andersson                              0    50
                           Anders Kiählsson                            0    20
                           Börge                                       0    10
Torph             Sk 1/2   Oluf                                       60    30
                           Barnearf                                   60     0
                           Christopher Bengdtsson                      0    10
Granhougen        Sk 1/8   Oluf                                       60    30
Bårööd Öfwergd    Cr 1     Engebret                                    0    30
                           Joen                                        0    20
Bårööd nedergd    Cr 1     Jacob Joensson                              0    40
                           Nills Mattzson                              0    30
                           Jacob Olufsson                              0    10
Rothwijk          Cr 1     Jöens                                       0    50
                           Håfwåll                                     0    20
                           Hellwig, Enkian                             0    10
                           Jacob Jöensson                              0    20
Hälle             Cr 1     Jacob                                       0   110
                           Hindrek                                     0    30
                           Hans                                        0    20
Tånga             Cr 1     Nills Bengdtsson                            0    30
                           Pehr                                        0    20
Haffsten          Torp     Lars                                        0    10
Houganne          Cr 1/2   Anders Joensson                             0    70
Kiärr             Cr 1/4   Engebret                                    0   120
                           Reor Knudtsson en dräng                     0    80
Ahlfwewijk        Cr 1/8   under Helle och obesutten                   0     0

Bokenäs socken

Böhn skattegd     Sk 1                                               290     0
                           Tårbjörn                                    0    90
                           Jacob med barnearf                          0    50
Eskelsrööd        Sk 1                                               300     0
                           Rassmus                                     0    10
                           Chresten                                    0    30
                           Oluf                                        0    20
Biällansåhs       Sk 3/4                                              90     0
                           Gunnar                                      0    50
                           Oluf med barnearf                          70    40
Legstahle         Sk 1                                                90     0
                           Arfwed                                      0    20
                           Joen med barnearf                           0    70
Lahnehee          Sk 1/2   Jöens                                      80    60
Röödh             Sk 1/2   Joen Björnsson                             70    20
Jordfall          Sk 1                                               160     0
                           Anders Tommasson                            0    30
                           Anders                                      0    20
                           Chrestopher                                 0    30
                           Nills Tollesson                             0    30
Kållewijk         Sk 1                                               200     0
                           Hallkiähl                                   0    40
                           Leek Nillsson                               0    20
                           Oluf                                        0    40
Klåte             Torp     Björn                                       0    10
Kållewijk ödeg                                                        50     0
Kleef             Sk 1                                               160     0
                           Lars                                        0    80
                           Påske                                       0    20
                           Håkan                                       0    20
Tunga             Torp     Jacob                                       0    20
Bjällane          Sk 1/2   Börge                                     110    30
Egersten          Sk 1/4   Andor                                      90    20
Riis              Sk 1/8   Tålle                                      40    50
Hälle Kållewik                                                        50     0
Lingiäll          Cr 3/4   Rellf med sin moder                         0    40
                           Enkan                                       0    40
Kasan             Torp     Hans                                        0    10
Bönnerööd         Cr 1     Rassmus Detterberg, Corporal                0    20
                           Oluf Tållesson                              0    30
Bön cronogård     Cr 3/4   Oluf                                        0    30
                           Oluf                                        0    30
Öfw Bjällanne     Cr 1/2   Niels                                       0    20
                           Enckan                                      0    30
Ned Bjällanne     Cr 1/2   Oluf                                        0    30
                           Anders                                      0    30
Bräcke            Cr 1     Johan                                       0    40
                           Peer                                        0    40
Lindeboo          Cr 3/4   Cresten                                     0    30
                           Peer Jacobsson                              0    30
Storre Kiärr      Cr 1     Jöens                                       0    30
                           Oluf                                        0    20
Kållerööd         Cr 1     Chresten Schåre Cornett                     0    30
                           Niels                                       0    30
Swänsrööd         Cr 1     Wallin Kyrkoherde                           0   200
                           Carl Kierulf Cappellan                      0    30
Reorsrööd         Cr 1/2   Jöens                                       0    20
                           Ereck                                       0    30
Backa             Cr 1/4   Jacob                                       0    30
Skårperööd        Cr 1/4   Niels                                       0    30
Swefwetorph       Cr 1/2   Anders                                      0    50
Store Lögåhs      Cr 3/4   Anders                                      0    40
                           Sifwer                                      0    10
Lille Lögåhs      Cr 1/2   Simon                                       0    50
Store Skåhr       Cr 1/2   Oluf                                        0    40
                           Ereck                                       0    20
Store Hougen      Cr 1/2   Björn                                       0    40
                           Joen                                        0    30
Fossen            Cr 1     Bryngell                                    0    30
                           Joen                                        0    20
                           Bengdt Funcke                               0    20
Bogenäsböhn       Cr 1     Oluf                                        0    60
Torpanne          Cr 1/2   Anders                                      0    40
                           Oluf                                        0    20
Humblehee         Cr 3/4   Johan                                       0    40
                           Anders                                      0    30
Höjjestahle       Cr 1/2   Matts                                       0    50
Kleef             Cr 1     Rijcard Lieutnant                           0   100
                           Lilievals, Lieutn. enka                     0    80
                           Anders                                      0    20
                           Simon                                       0    20
Kaflande          Cr 1     Niels                                       0    70
                           Oluf                                        0    60
                           Hans Esping                                 0    40
Strandhagen       Torp     Joen                                        0    20
Buaa              Cr 1/2   Oluf                                        0    30
                           Oluf                                        0    30
Åhrewijken        Cr 1     Oluf                                        0   100
Östre Stahle      Cr 1/2   Håckan                                      0    20
                           Peer                                        0    20
Wästre Stahle     Cr 1/2   Gunnar                                      0    20
                           Anders                                      0    20
Lycke             Cr 1/2   Torbjörn                                    0    60
Lille Kiärr       Cr 1/2   Hindreck                                    0    20
                           Reor                                        0    20
Lille Skåhre      Cr 1/4   Engebräth                                   0    50
Berg              Cr 3/8   Mårten                                      0    30
Åcker             Cr 3/8   Jacob                                       0    60
Wäster Rörbäck    Cr 1/2   Lars                                        0    50
Söder Rörbäck     Cr 1/2   Mårten                                      0    20
                           Anders                                      0    20
                           Gunnela Encka                               0    10
Norre Rörbäck     Cr 1/2   Anders                                      0    20
                           Johan                                       0    20
Knarrewijken      Cr 1/4   Arfwed med barnearff                        0    40
Lille Bräcke      Cr 1/4   Börge                                       0    20
Hieltöhn          Sk 1/8   Chrestopher                                60    30
Torserööd         Fr 5/4   med Wefwerbacken och Trånget              600     0
                           Anders                                      0   140
                           Lars                                        0    20
                           Niels                                       0    30
Lille Hougen      Fr 1/4                                             120     0
                           Peer                                        0    40
Klåfwene          Fr 1/4                                             140     0
                           Erik                                        0    20
Teijane           Fr 1/4                                             110     0
                           Lars                                        0    30

Dragsmark sn

Clåstergården     Cr 3/4   Gregers                                     0    50
                           Johan                                       0    40
Munckeby          Cr 1     Anders                                      0    60
                           Anders                                      0    20
Fruerwikan        Torp     Anders                                      0    10
Södre Hultåhs     Cr 3/4   Anders                                      0    20
                           Jöens                                       0    20
Noore Hultåhs     Cr 3/4   Johan Reiner                                0    20
                           Rassmus                                     0    20
                           Anders                                      0    10
Orrewijken        Torp     öde                                         0     0
Berg              Cr 3/4   Swen                                        0    20
                           Hindreck                                    0    20
Kassan            Torp     öde                                         0     0
Örtorp            Cr 1     Oluf                                        0    30
                           Engebretz                                   0    20
Kiettetorp        Cr 1/4   Niels                                       0    30
Kierlingsund      Cr 1/2   Peer                                        0    60
Hölen             Torp     Lars                                        0    10
Fossen            Cr 3/8   Esbjörn                                     0    40
Backa             Cr 1/4   Oluf                                        0    30
Bassholmen        Cr 1/2   Bildt Överste                               0    30

Bro socken

Stranderäng       Sk 1                                               140     0
                           Lars                                        0    40
                           Erik Börgesson                              0    30
                           Hans Börgesson                              0    30
Skårfwe           Sk 1                                               180     0
                           Nills Asslagsson                            0    40
                           Reors barnearf                              0    10
                           Asslag sohnen                               0    10
                           Jöns Swensson                               0    10
                           Bryngell                                    0    30
Wrångebäck        Sk 1                                               220     0
                           Engebret Torstensson                        0    40
                           Nills Härmansson                            0    30
                           Hallkiähl Nillsson                          0    30
                           Lars Rassmusson                             0    20
Lycke             Sk 1     Christopher Claesson                      120    80
Norra Ingerööd    Sk 1/2                                              80     0
                           Jöran Håkansson                             0    20
                           Pehr Christophersson                        0    20
Södra Ingerööd    Sk 1/2                                              60     0
                           Pehr Stenorsson                             0    30
                           Barnearf                                    0    10
                           Nills Erlandsson                            0    20
Österööd          Sk 1                                               100     0
                           Brynta hustru i Mällby                      0     0
                           Oluf Hindreksson                            0    70
Häller            Sk 1                                                90     0
                           Pehr Nillsson                               0    40
                           Nills Larsson                               0    30
Hallind           Sk 1                                               280     0
                           Joen Johansson                              0    60
                           Jacob Andersson                             0    60
                           Oluf Tållesson                              0    80
Östre Ormdahl     Sk 1/2   Knape Schoutbynach                        100     0
                           Nills Olufsson                              0    30
                           Oluf Hansson                                0    40
Nedre Mällby      Sk 1     Brynta Jönsdotter änka                    230    60
Björnerööd        Sk 3/4   Knape Schoutbynach                        100     0
                           Herman Asslagsson                           0    50
                           Tålle Olufsson                              0    60
Swe               Sk 1/4   Sören Hansson                              40    20
Fossebacka        Sk 1/2                                              60     0
                           Nills Hansson                              60    40
                           Barnearf                                    0    10
                           Oluf Olufsson                               0    30
Långeland         Sk 1/2                                             120     0
                           Oluf Olufsson                               0    40
                           Oluf Knudtsson                              0    30
Hegiärde          Sk 1/4                                              80     0
                           Jacob Joensson                              0    20
                           Hans Joensson                               0    20
Blådiuperööd      Sk 1/4   Oluf Engelbretsson                         80    40
Jordfalld         Sk 1/4   Hallfwår Esbjörnsson                       60    30
Näfwerkiär        Sk 1/4   Matts Andersson                           100    80
Hallinds ödegd    Cr 1/4   brukas under Hallind                        0     0
Åcker             Cr 1/4   Hans Pehrsson                               0    20
Eeds ödegård      Torp     Pehr Eskilsson                              0    20
Öster Klefwa      Cr 1/2   Lars Hansson                                0    40
                           Oluf Pehrsson                               0    20
Wäster Klefwa     Cs 3/4   Pehr Nilsson                               50   140
Grööf             Cr 3/4   Anders Larsson                              0    40
                           Hans Pehrsson                               0    50
Öster Skarstad    Cr 3/4   Matts Hansson                               0    20
                           Rassmus Hansson                             0    30
Wäst. Skarstad    Cr 3/4   Swen Olufsson                               0    30
                           Oluf Humbla dragon                          0    30
Öfw Störreberg    Cr 3/4   Ingebor Giädda änka                         0    60
Ned Störreberg    Cr 3/4   Anders Joensson                             0    50
Söder Mällberg    Cr 3/4   Jöens Ifwarsson                             0    30
                           Oluf Harallsson                             0    30
Nordre Mällberg   Cr 3/4   Hans Olufsson                               0    60
                           Oluf Andersson                              0    20
Öfwer Mällby      Cs 1     Sara Sörensdotter änka                     90    50
Rågårdsdahl       Cr 1     Christopher Jacobsson                       0    60
Brefwik           Cr 1     Mätta Andersdotter änka                     0    40
Lännestad         Cs 1                                               120     0
                           Giöe Reorsson                               0    30
                           Joen Joensson                               0    30
                           Knudt Rassmusson                            0    20
Väster Ormdahl    Cr 1/2   Joen Nillsson                               0    20
                           Barnearf                                    0   200
Brattön           Cr 1     Börge Olufsson                              0    10
                           Torsten Oufsson                             0    50
                           Barnearf                                    0    30
Neder Ferlef      Cr 1     Anders Nillsson                             0    20
                           Hans Olufsson                               0    20
                           Bargenfält Corporalen                       0    20
Öfwer Ferlef      Cr 1     Rassmus Mårtensson                          0    20
                           Jacob Andersson                             0    40
Öster Ferlef      Cr 1     Oluf Hansson                                0    50
                           Anders Amunsson                             0    40
                           Harall Swensson                             0    20
Söder Ferlef      Cr 1     Nills Olufsson                              0    50
                           Oluf Andersson                              0    20
                           Erek Magnesson                              0    30
Neder Medby       Cr 3/4   Torbjörn Norderberg Skallmesblåsare         0    50
                           Jacob Larsson                               0    40
Öfwre Medby       Cr 3/4   Asslag Swensson                             0    20
                           Amund Andersson                             0    10
                           Barnearf                                    0    10
                           Anders Olufsson                             0    20
Fjäll             Cr 3/4   Christen Christensson                       0    50
                           Barnearf                                    0    10
                           Jacob Knutsson                              0    20
Åcker             Cr 1     Baltsar Modh Cornett                        0   210
                           Lars Nillsson                               0    60
Uthby             Cr 1     Kall före detta Befallningsman              0    60
                           Oluf Amundsson                              0    20
                  Torp     Johan Utman dragon                          0    10
Häller            Cr 1/2   brukas av Häradshövding Kall                0     0
                  Torp     Joen Pehrsson                               0    10
                  Torp     Oluf Olufsson                               0    10
Ingellsrööd       Cr 1/2   Kall Häradshövding                          0   450
                           Barnearf                                    0    30
                           Anna Olufsdotter tjänstepiga                0    20
Öfwre Skåddene    Cr 1/2   Oluf Esbjörnsson                            0    40
Nedre Skåddene    Cr 1/2   Knudt Wädtlesson                            0    20
Häller            Cr 1     Hans Nillsson (gift med pigan Marta)        0    10
                           Kierstin Andersdotter dragonänka            0     0
Staxäng           Cr 1/2   Simon Olufsson                              0    80
                           Barnearf                                    0   100
Stackhallen       Cr 1/2   Hans Hansson                                0    40
Bjällkebräcke     Cr 1/4   Hans Torstensson                            0    20
                           Jonas Bäck Corporalen                       0    20
Rönningen         Cr 1/4   Nills Olufsson                              0    40
Sötorp            Cr 1/2   Karin Jonsdotter hustru                     0    30
Fuhlekiärr        Cr 1/4   Cornelius Andersson                         0    30
                           Lars Andersson                              0    30
Öhne              Cr 1/2   Jacob Nillsson                              0    30
                           Lars Pehrsson                               0    30
Bro prästegd.     Cr 1     Bornander Kyrkoherde                        0   940
                  Torp     Anders Hansson på Noräng                    0    10
                  Torp     Hans Bjurfällt på Håhla                     0    10
Tweten            Fr 1     Knape Schoutbynach                        470     0
                           Oluf med sonen Anders                       0    40
                           Hans Classon                                0    60
                           Wädter enrollerings-båtsman                 0    20
Skarstad          Fr 1     Knape Schoutbynach                        470     0
                           Anders Olufsson med barnearf                0    40
                           Nills Nillsson                              0    20
                           Oluf Gunnarsson                             0     0
Lingåde           Fr 1     Knape Schoutbynach                        340     0
                           Aslag Andersson                             0    80
Bubacka           Fr 1     Knape Schoutbynach                        380     0
                           Jöran Engebretsson Befallningsman           0   150
Eedh              Sk 1/2   Jöran Engebretsson Befallningsman         200     0
Axtweten          Fr 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Chresten Harallsson                         0    70
                           Tollf Olufsson                              0    40
Wintweten         Fr 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Pehr Nillsson                               0    40
                           Joen Nillsson                               0    30
                  Torp     Annund Olufsson i Fasshult                  0    20
Röee              Fr 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Anna Hindreksdotter änka                    0   100
Fiskebäck         Fr 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Hindrek Swenningsson                        0    10
                           Hans Joensson                               0    10
Nordre Broberg    Fr 1     Knape Schoutbynach                        290     0
                           Oluf Joensson                               0   120
Mellom Broberg    Fr 1     Knape Schoutbynach                        290     0
                           Oluf Esbjörnsson                            0    50
Södre Broberg     Fr 1     Knape Schoutbynach                        290     0
                           Pehr Eskillsson                             0    70
Kåpperöödfors     Fr 1/4   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Pehr Ereksson                               0    20
                           Erek Pehrsson                               0    20
Hallfwårdsrööd    Fr 1/4   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Hans Tållesson                              0    40
                           Barnearff                                   0    10
Wääse             Säteri   Knape Schoutbynach                        810  1000
                  Torp     Oluf Guttormsson på Käringhee               0    10
                  Torp     John Andersson wed Grynna                   0    10
                  Torp     Hallfwor Joensson i Kasen                   0    10

Brastad socken

Store Hals        Sk 1/2                                             130     0
                           Måns Swensson                               0    60
                           Nills Olufsson                              0    50
Öster Grorödh     Cr 1/3   Björn Hansson                               0    30
                  Sk 1/3   Anders Hansson                             70    20
                  Cr 1/3   Pehr Andersson                              0    20
Öfwre Töntorp     Fr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Anders Hansson                              0    60
Nedre Töntorp     Fr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Oluf Nillsson                               0    50
Kiärr             Fr 1/2   Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Stenor Stenorsson                           0    70
Medby             Sk 1/2   Soops Översteleutnants barn               180     0
                           Oluf Håkansson                              0    40
Bubärg            Sk 3/8   Soops Översteleutnants barn                80     0
                           Christopher Jacobsson                       0    60
Härmansrööd       Sk 1/2   Soops Översteleutnants barn               110     0
                           Anders Olufsson                             0    40
Berg              Sk 1/2   Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Hans Olufsson                               0    60
                           Barnearff                                   0    20
Bräcke            Sk 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Jacob Mellkersson                           0    50
                           Hans Joensson                               0    20
                           Hans Joensson                               0    20
Nedre Immestad    Sk 1     Soops Översteleutnants barn               300     0
                           Lars Hansson                                0    50
                           Tålle Pehrsson                              0    40
                           Christopher Pehrsson                        0    10
Öfwre Immestad    Sk 1     Soops Översteleutnants barn               300     0
                           Christopher Pehrsson                        0    30
                           Erik Halfwårsson med sin son                0    30
Wästre Grooröd    Sk 3/8   Soops Översteleutnants barn                80     0
                           Kiähl Joensson                              0    20
                           Nills Björnsson                             0    20
Nordre Rörvall    Fr 1     Soops Översteleutnants barn               500     0
                           Hans Amunsson                               0    60
                           Hallvards piga Marta                        0     0
                           Barnearff                                   0    10
                           Oluf Trullsson                              0    40
                           Hans Trullsson                              0    40
Angård            Sk 3/8   Soops Översteleutnants barn                80     0
                           Chresten Larsson                            0    60
Lille Hee         Sk 3/8   Soops Översteleutnants barn                80     0
                           Anders Joensson                             0    60
Tähnum            Fr 1     Soops Översteleutnants barn               500     0
                           Hans Jacobsson                              0    60
                           Oluf Hansson                                0    40
                           Oluf Stenarsson                             0    40
Hållmerööd        Fr 5/8   Soops Översteleutnants barn               190     0
                           Lars Hansson                                0    30
                           Hans Månsson                                0    30
Norkihla          Fr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Hans Rassmusson                             0    60
                           Anders Olufsson en dräng                    0    20
Hållenderööd      Fr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Oluf Nillsson                               0    50
                           Oluf Hansson                                0    50
Lycke             Fr 1/4   Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Oluf Andersson                              0    30
Prästtorp         Cr 1     Lars Larsson                                0    40
Lille Töntorp     Cr 1/4   Jöens Olufsson                              0    30
Lille Backa       Cr 1/4   Anders Olufsson                             0    30
Wäster Sämb       Cr 3/4   Anna Dorotea Hoppenfihl                     0    30
                           Hans Trullsson                              0    20
Nordre Sämb       Cr 3/4   Oluf Hansson                                0    40
                           Engebredt Hansson                           0    40
Öster Sämb        Cr 3/4   Lars Olufsson                               0    50
                           Torsten Olufsson                            0    20
Söder Sämb        Cr 3/4   Oluf Olufsson                               0    70
Öfwre Sähleby     Cr 1/2   Oluf Nillsson                               0    30
Nedre Sähleby     Cr 1/2   Oluf Olufsson                               0    70
                  Torp     Simon Gran                                  0    10
Skiölungen        Cr 3/4   Swen Hansson                                0    50
                           Lars Hansson                                0    50
Ödsmåhl           Cr 3/4   Hans Eskilsson                              0    20
                           Erek Håkansson                              0    20
Norby             Cr 1     Sifwer Reorsson                             0    30
                           Anders Andersson                            0    30
Teigen            Cr 1     Lars Hansson                                0    30
Lund              Cr 3/4   Jonas Bredberg Corporal                     0    20
                           Oluf Andersson                              0    30
Rygh              Cr 1/2   Nills Toresson                              0    30
                           Hans Joensson                               0    30
Sämstad           Cr 1     Anders Assmundsson                          0    30
                           Oluf, Anders Assmundssons son               0    10
                           Engebret Nillsson                           0    30
                           Oluf, Engebret Nillssons son                0    10
Knarrewijk        Cr 1/2   Jacob Hansson                               0    20
                  Torp     Matts Hallfwårsson                          0    10
Norre Töntorp     Cs 1     Engebret Olufsson                         100    20
Store Hee         Cs 1/2   Hallfwår                                   60    40
                  Cr 1/2   Anders Hansson                              0    40
Store Backa       Cr 1/4   Nills Jacobsson                            50    20
Ryxöhn            Cr 1/4   Lars Larsson                                0    40
Norre Grorööd     Cr 1/2   Hans Tållesson                              0    70
Lille Hals        Cr 1/4   Pehr Pehrsson med barnearf                  0    50
Öhee              Cr 1/4   Oluf Engellbretsson                         0    30
Lyee              Cr 1/4   Oluf Andersson                              0    50
Lille Immestad    Cr 1/4   Chrestopher Eskellsson                      0    30
Öhne              Cr 1/4   Hans Pehrsson                               0    10
Brastad           Cr 1     Nills Asslagsson                            0    50
Häller            Fr 1     Soops Översteleutnants barn               340     0
                           Jacob Olufsson                              0    20
Gåseberg          Fr 1     Soops Översteleutnants barn               330     0
                           Dordi Olufsdotter änka                      0    30
Rydh              Fr 1     Soops Översteleutnants barn               360     0
                           Asslagh Olufsson                            0    50
Nötheberg         Fr 1     Soops Översteleutnants barn               340     0
                           Pehr Andersson                              0    10
                           Hans Nillsson                               0    20
Nähs              Fr 1     Soops Översteleutnants barn               420     0
                           Jacob Nillsson                              0    50
Östergårdh        Fr 1     Soops Översteleutnants barn               120     0
                           Oluf Jacobsson                              0    60
Södre Rörwall     Fr 1     Soops Översteleutnants barn               660     0
                           Eskell Stenorsson                           0    50
                           Barnearff                                   0    50
                           Anders Månsson                              0    30
                           Pehr Larsson                                0    30
Holma Torp        Fr 1     Soops Översteleutnants barn               500     0
                           Chresten Olufsson                           0    70
                           Lars Månsson                                0    40
                           Barnearff                                   0    20
Ryxöhn            Fr 1/2   Soops Översteleutnants barn               160     0
                           Anders Hansson                              0    40
Heen              Fr 1/2   Soops Översteleutnants barn               220     0
                           Bryngell Kiällsson                          0    50
Bärgia            Fr 1/2   Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Nills Jacobsson                             0    40
Skiölungen        Fr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Oluf Börgesson                              0    50
                           Oluf Assmunsson                             0    50
Barckedahl        Fr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Oluf Olufsson                               0    70
Brastad           Fr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Swennung Hansson                            0    60
Österboo          Fr 1/2   Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Lars Olufsson                               0    50
Hollma            Säteri   Soops Översteleutnants barn              1000     0
                           Gavellholm Inspector                        0   150
                           Joen Nillsson                               0    30
                           Erland Swenningsson                         0    40
                  Torp     Johan Andersson i Sneckebacka               0    20
                  Torp     Swen Bengtsson på Backa                     0    20
                  Torp     Oluf Hallfwårsson på Borgen                 0    20

Lyse socken

Slättene          Sk 1/2   Soops Översteleutnants barn               190     0
                           Kierstin Hansdotter                         0    40
                           Swen på Kornö                               0    10
Fiskebäck         Sk 1                                               140     0
                           Tore Rassmusson med barnearff               0    40
                           Stenor Hansson med barnearff                0    30
                           Anders Nillsson                             0    10
                           Pelle Wåghals Sergeant                      0     0
                           Anna Reorsdotter                            0    10
Tohrööd           Sk 1/2   Anders Mattsson                            80    20
Branserööd        Sk 1/2   Soops Översteleutnants barn               180     0
                           Oluf Olufsson                               0    40
Kårseberg         Sk 1/2   Soops Översteleutnants barn               180     0
                           Joen Nillsson                               0    50
                           Oluf Olufsson                               0    40
Skahl             Sk 1/2   Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Oluf Björnsson                              0    80
Flath             Sk 1/2   Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Engebrets Joensson                          0    20
                           Anders Olufsson                             0    10
Flath             Sk 1/2                                              80     0
                           Nills Assmundsson                           0    30
                           Anders Assmundsson                          0    30
Nor Torgerstad    Sk 1/2   Reor Hansson                              100    50
Söd Torgerstad    Sk 1                                               140     0
                           Joen Pehrsson                               0    10
                           Pehr Joensson                               0    10
                           Oluf Hallfwårsson                           0    10
Store Bergh       Sk 1                                               230     0
                           Assmund Larsson                             0    20
                           Anders                                      0    10
                           Erek                                        0    20
Djupedahl         Sk 1                                               290     0
                           Börge Nillsson                              0    60
                           Anders Alfsson                              0    20
Trähleberg        Sk 1     Bornander Kyrkoherde                       60     0
                           Anders Larsson                              0    40
Fedia             Sk 1/2   Oluf Gunnarsson                            80    20
Bärgia            Sk 1/2   Reor                                       90    20
Gåsehougen        Sk 1/4   Allf Reorsson                              80     0
                           Engebret Björnsson                          0    50
Hougen            Sk 1/4   Soops Översteleutnants barn               180     0
                           Pehr Simmonsson                             0    30
Sörkihla          Sk 3/4   Soops Översteleut. barn                   220     0
                           Anders Rassmusson                           0    80
                           Hans Olufsson                               0    50
Norre Hammar      Sk 1/2   Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Hans Pehrsson                               0    60
Lycke             Sk 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Chrestopher                                 0    50
                           Anders Gunnarsson                           0    20
Söd Häggewall     Sk 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Oluf Hansson                                0    40
                           Oluf Hansson                                0    40
                           Anders Nillsson                             0    40
Bärgia            Sk 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Allf Reorsson                               0    50
Åckerbräcka       Äng      Allf Reorsson                              20     0
Lille Bergh       Sk 1/2   Soops Översteleutnants barn               180     0
                           Engebret Andersson                          0    30
Söör Hammar       Sk 1/2   Börge                                      30    40
Buaa              Cr 1     Maren Nillsdotter änkan                     0    50
Klättene          Cr 1     Oluf Hansson                                0    10
                           Anders Rassmusson                           0    20
Kyrkeby           Cr 1     Pehr                                        0    30
Lööken            Cr 1     Hans Andersson                              0    50
Allsbäck          Cr 1/2   Anders Olufsson                             0    70
Öst Humblekärr    Cr 3/4   Måns Andersson                              0    10
                           Anders Esbjörnsson                          0    20
Wäs Humblekärr    Cr 3/4   Oluf Olufsson                               0    20
                           Lars Olufsson är utfattig                   0     0
Lassehagen        Cr 1     Hans Lassahl Comminister                    0    90
Nedre Lyse        Cr 3/4   Mårten Mikkelsson Corporal                  0    30
Öfwre Lyse        Cr 3/4   Jöens Carlsson Länsman                      0    60
Uhlserööd         Cr 1     Hilldahl Förrare                            0    30
Sjöbohl           Cr 3/4   Anders Björnsson med barnearff              0    60
Hannewijk         Cr 1/2   Erek Hansson                                0    30
Öllserööd         Cr 1/2   Swen Torbjörnsson                           0    20
Skåhr             Cr 1/2   Oluf Hansson                                0    10
Kådene            Cr 1/4   Hans Kåck är utfattig                       0     0
Wästre Hammar     Cr 1/4   Engebret Björnsson                          0    30
Slättene ödegd    Cr 1/4   Anders Swensson                             0    20
Öhr               Cr 1/4   brukas av Djupedahls åboer                  0     0
Stahle            Cr 1/4   Lars Lithen Dragon                          0    30
Kornö             Torp     Jöens Jonsson                               0    10
                           Joen är utfattig och sänglägse              0     0
Finsbo            Cr 1/2   Swenning Gunnarsson                         0    30
Sandåker          Cr 1/2   Allf i Bärrgia brukar jorden                0     0
Fjälla            Cr 3/4   Oluf Jacobsson                              0    10
                           Börge Hallfwårdsson                         0    20
Kiäga             Cr 1/4   Kierstin Mårtensdotter                      0    20
Mell Häggewald    Fr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Pehr Bryngellsson                           0    30
                           Engebret Nillson                            0    20
Östr Häggewald    Fr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Oluf Nillsson                               0    50
                           Barnearff                                   0    50
                           Anders Hallfwårdsson                        0    60
Wäst Häggewald    Fr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Hans Andersson                              0    40
                           Oluf Söfrensson                             0    20
Hällekihla        Fr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Hans Simonsson                              0    20
Åkerbräcke        Äng      Soops Översteleutnants barn                30     0
Lysekihl          Strand   Anders Nillsson                             0    80
                           Karin Olufsdotter                           0    60
                           Hindrek Willhellmsson                       0    20
                           Matts Krämmare                              0    20
                           Reor Persson                                0    20
                           Maren Joensdotter                           0    30
                           Anders Sörensson Häggwald                   0    10
                           Rassmus Börgesson                           0    80
                           Reor Jacobsson                              0    80
                           Anders Hansson                              0    60
                           Engebret Lassesson                          0    30
                           Sophia Hansdotter                           0    30
                           Anders Sörensson d.y.e                      0    40
                           Nills Benedichtsson                         0    60
                           Isach Davidsson                             0    10
                           Gunnar Olufsson                             0    10
                           Ingeborg Esbjörnsdotter                     0    10
                           Karin Bengdtsdotter                         0    10
                           Greger Smedh                                0    10
                           Påfwell Påfwellsson                         0    40
                           Erech Simonsson                             0    10
                           Casper Larsson                              0    20
                           Willhelm Jöransson                          0    50
                           Anders Joensson                             0    20
                           Ingebor Hallwårdsdotter                     0    10
                           Rassmus Olufsson                            0    30
                           Swennung Mattsson är utfattig               0     0
                           Clement Engebretsson                        0    70
                           Clement Chrestensson                        0    20
                           Clement Olufsson                            0    20
                           Agneta Larsdotter                           0    40
                           Tålle Nillsons hustru Karin                 0    40
                           Matts Olufsson                              0    60
                           Chresten Clementsson                        0    60
                           Hans Lassesson                              0    30
                           Anders Tållesson                            0    80
                           Maren Pehrsdotter                           0    30
                           Oluf Andersson                              0    40
                           Clement Nillson                             0    60
                           Annicka Andersdotter                        0    40
                           Bengdt Lassesson                            0    40
                           Jöran Engebretsson                          0    30
                           Nills Torstensson                           0    80
                           Hans Tollessons hustru                      0    40
                           Hindrek Engellsson                          0    40
                           Swen Andersson Smedh                        0    30
                           Jöens Stingers hustru Kierstin              0    10
                           Maren Björnsdotter                          0    40
                           Pehr Jöensson Cremner                       0   200
                           Swen Caspersson                             0    30
                           Lasse Hansson                               0    30
                           Anna Hansdotter                             0    10
                           Anders Clementsson                          0    10
                           Anders på Grötöö                            0    30
                           Hans Olufsson Hasselöö                      0    30

Tossene socken

Fintorph          Sk 1                                               260     0
                           Oluf                                        0    30
                           Anders Joensson                             0    50
Uhleberg          Sk 1/2                                             130     0
                           Oluf                                        0    30
                           Jacob                                       0    30
Uhleberg neder    Sk 1/2   Anders                                     80    50
Ahnerööd          Sk 1                                               250     0
                           Hindreck                                    0    40
                           Chrestensa                                  0    30
Torp              Sk 1                                               150     0
                           Enkian                                      0    30
                           Pehr                                        0    30
Gistad            Sk 1                                               100     0
                           Swen                                        0    30
                           Anders                                      0    30
                           Erek                                        0    50
Hällgierööd       Sk 1     Rassmus                                   150    30
Rörby nordgård    Sk 1     Tålle                                     130    60
Rörby sörgård     Sk 1     Anders                                    100    80
Ellene övergd     Sk 1     Giöder                                    340    60
Ellene nedergd    Sk 1                                               270     0
                           Oluf Larsson                                0    40
                           Oluf Andersson                              0    40
Bögebacka         Sk 1     Jacob                                     180    70
Sämb              Sk 1                                               190     0
                           Erek                                        0    50
                           Oluf                                        0    40
Skiähle nordgd    Sk 1     Nills                                     150    20
Skiähle sörgd     Sk 1     Jörens lösegendom på Buwallstrand         150     0
Kleef             Sk 1                                                80     0
                           Hans                                        0    40
                           Oluf                                        0    40
Brygge            Sk 1/2                                             140     0
                           Chrestopher                                 0    50
                           Tohre                                       0    50
Ebellslätt        Sk 1/2   Hans                                      140    80
Roughullt         Sk 1/2   Jöens                                       0    60
Sparööd           Sk 1/4   Oluf                                       50    10
Swensrööd         Sk 1/4   brukas under Ellene                         0     0
Böfwellbacken     Torp     Oluf Bratt                                  0    10
Lilla Djupedal    Torp     Anders Rassmusson                           0    10
                           Johan Lustig                                0    10
Kisterööd         Cr 1/2   Oluf                                        0    50
Prästegiärde      Cr 1/2   Petter                                      0    70
Follbergsrööd     Cr 1/4   Lars                                        0    30
Lönnekiärr        Cr 1/4   Oluf                                        0    40
Backa             Cr 1/4   Rassmus                                     0    40
Wahråhs           Cr 1/4   Niels                                       0    20
Öhnne             Cs 1                                               130     0
                           Rassmus                                     0    70
                           Lars                                        0    40
Legenne öfwerg    Cr 1     Anders                                      0    50
Legenne nederg    Cr 1     Demary, Leutnant                            0   200
Stensiö           Cr 5/4   Nils Gyllenschruf, Cop.                     0   600
Lerbeck           Cr 1     Oluf                                        0    40
                           Oluf Ambiörnsson                            0    40
Langöhn           Cr 1     Bryngell                                    0    60
                           Hans med mågen Elias                        0    40
Fintorp           Cr 1/2   Dahlin, Länsman                             0    50
Walla östergd     Cr 1     Lars Pehrsson                               0    70
Walla sörgård     Cr 1     Lars                                        0    50
                           Pehr                                        0    50
Hunnebo           Cr 1     Wäderberg, Fältwäbel                        0   100
Högsämb           Cr 1     Oluf                                        0    30
                           Oluf Nielsson                               0    30
                           Amund                                       0    30
Djupedahl         Cr 1/2   Hindreck m son Johan                        0    40
Ellserööd         Cr 3/8   Oluf                                        0    40
Brådahl           Cr 1/4   Ereck                                       0    40
Lyckan            Cr 1/4   brukas under Langöhn                        0    50
Stubberööd        Cr 1/4   Hallkiähl                                   0    30
Öfwerby prästg    Cr 1/4   Nils Oberberg, Herr                         0   800
Rööd              Fr 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Wagne med son Ereck                         0    60
Berg              Fr 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Hans                                        0    40
                           Hans                                        0    40
Wijk              Fr 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Joen                                        0    40
Efia              Fr 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Lars                                        0    70
                           Oluf                                        0    80
Tossene           Fr 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Lars Olufsson                               0    60
                           Mårten med barnearf                         0    90
                           Swen                                        0    30
                           Lars Larsson                                0    60
                           Oluf Hansson                                0    30
Hommedahl         Fr 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Staffan                                     0    30
                           Hans                                        0    40
Ståckeboo         Fr 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Oluf Joensson                               0    80
                           Oluf Olsson                                 0    40
Häller            Fr 1/4   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Lars                                        0    30
Ödstofft          Fr 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Lars                                        0    80
                           Rassmus                                     0    50
                           Jöran                                       0    30
Kiärr             Fr 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Oluf                                        0   200
Koderöödh         Fr 1/2   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Oluf med barnearf                           0   200
Ahrslätt          Fr 1/2   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Gädda, Komminister                          0   120
Gaderööd          Fr 1/4   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Jacob                                       0    60
Uhlegren          Fr 1/2   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Pehr                                        0    60
Gierrebo          Fr 1/2   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Pehr                                        0    60
Rambergskoug      Fr 1/4   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Anders                                      0    40
Brådahl           Fr 1/4   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Rassmus                                     0    50
Biällane          Fr 1     Knape, Schoutbynach                       170     0
                           Hans med barnearf                           0    80
                           Söfren                                      0    50
Walla västergd    Fr 1     Knape, Schoutbynach                       140     0
                           Hans                                        0    50
                           Johannes                                    0    50
Walla nordgård    Fr 1     Knape, Schoutbynach                       140     0
                           Pähr                                        0    50
                           Oluf                                        0    40
Hougen            Fr 1/2   Knape, Schoutbynach                        40     0
                           Lars                                        0    70
Åby               Säteri   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Wäfwers, Befallningsmans änkia              0  1000
Möhäller          Torp     Påfwell                                     0    30
Kiärr             Torp     Söfren                                      0    80
Öfwer Runden      Torp     Chresten                                    0    50
Neder Runden      Torp     Oluf                                        0    60
Lilla Runden      Torp     Staffan                                     0    40
Stehmen           Torp     Oluf                                        0    30
Skougen           Torp     Reor                                        0    30
Rundzängen        Torp     Ingemår                                     0    20
Rundzwadh         Torp     Chrestopher                                 0    20
Töftestad         Fr 1/2   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Joen                                        0    20
Bufwallstrand     Strand   Jöran och Casper                            0   120
                           Jöran Larsson                               0   100
                           Pehr Hansson                                0    40
                           Tron Nillsson                               0    40
                           Nills Eskellsson                            0    20
                           Tohra, Enkian                               0    20
Hunnebostrand     Strand   Hans Bartolemesson                          0    60
                           Nills Torkellsson                           0    30
                           Hans Nillsson                               0    30
                           Tufwe                                       0    20
                           Bådollf                                     0    10
                           Nills Månsson                               0    10
                           Hans Larsson                                0    30
                           Torkell Nillsson                            0    40
                           Erek Joensson                               0    60
Uhlebergshamn     Strand   Anders, Dragon                              0    20

Askum socken


Rijshee           Sk 1     Swen                                      100    40
                           Lars                                        0    20
Ahmhullt          Sk 1                                               250     0
                           Jöens                                       0    40
                           Anders                                      0    40
Buua              Sk 1                                               290     0
                           Jacob                                       0    40
                           Tohl                                        0    40
Ahneslätt         Sk 1                                               290     0
                           Lars                                        0    40
                           Pehr med 20 dr barnearf                     0    70
                           Oluf med 70 dr barnearf                     0   100
Knudzwijk         Sk 1/2                                             120     0
                           Hans                                        0    20
                           Jacob                                       0    30
Kiärrshalle       Sk 1/2   Jöens                                     150    60
Backa             Sk 1                                               210     0
                           Anders Andersson                            0   100
                           Nills                                       0    30
Aslerööd          Sk 1                                               260     0
                           Nills                                       0    50
                           Lars                                        0    30
                           Lars                                        0    30
Ramswijk framg    Sk 3/4                                             150     0
                           Chrestopher                                 0    40
                           Matts                                       0    40
Bratteby          Sk 1                                               210     0
                           Jacob                                       0    30
                           Lats Olsson gift med enkian                 0    30
Annerööd          Sk 1/2   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Guttorm                                     0    60
                           Anders med barnearf                         0    80
Löcke             Sk 1                                               120     0
                           Anders                                      0    50
                           Anders d.y.                                 0    40
Lille Askum       Sk 1                                               300     0
                           Joen                                        0    80
                           Oluf med 100 dr barnearf                    0   140
Ödzby norgård     Sk 5/8   Knape, Scoutbynach                         90     0
                           Pehr med son Oluf                           0   250
Hougenähs         Sk 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Chresten                                    0    40
                           Esbiörn                                     0    30
                           Nills                                       0    30
                           Anders                                      0    20
Askum             Sk 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Nills                                       0    80
                           Jöens                                       0    40
                           Cornelius                                   0    30
                           Anders                                      0    30
Sanderööd         Sk 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Oluf med sin sohn                           0    90
                           Söfren                                      0    90
Lindahl           Sk 1/2   Oluf                                       80    40
Swenneby          Sk 1/2   Bartolemeus                               180    40
Giärmunderööd     Sk 7/8   Johannes                                   80    40
Tåderööd          Sk 3/8   Anders                                    100    50
Råen              Sk 1/2   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Erek                                        0    80
Dösedahl,         Sk 1/4   Hans                                      120    60
Skougen           Sk 1/2   Oluf                                        0    40
Giederööd         Sk 1/8   Knape, Scoutbynach                         30     0
                           Oluf                                        0    30
Lille Diupedal    Sk 1/8   brukas under Askum                          0     0
Flatersrööd       Sk 1/8   brukas under Anhullt                        0     0
                           Oluf Bras                                   0    10
Lilla Gunnarby    Torp     Arfwed, Dragon                              0    10
Dyrestohl         Torp     Anders                                      0    10
                           Oluf                                        0    10
Prästebacka       Cr 1/2   Anders                                      0    50
Biörnerööd        Cr 1/4   Hans                                        0    50
Haby              Cr 1/4   Nills                                       0    30
                           Ereck                                       0    30
Langeland         Cs 1/2                                              80     0
                           Chresten                                    0    50
                           Jacob                                       0    70
Stora Askum       Cr 1     Oluf                                        0   120
Ramswijk öfwer    Cr 1/2   Måns                                        0    30
Ramswijk neder    Cr 1/2   Anders                                      0    50
Dahle             Cr 1/2   Nills                                       0    60
Wattersrööd       Cr 1/2   Ereck, Nämdeman                             0   120
Riisdahl          Cs 1/4   under Wattersrööd                          40     0
L:a Lönnekiärr    Cr 1/4   Lars                                        0    20
Amborsrööd        Cs 1     Lars                                      100    90
Knudzdahl         Cr 1/2   under Leggene                               0     0
Ståhlerööd        Cs 1/2   Swen                                       50    80
Ödzby nedergd     Fr 1     Knape, Scoutbynach                        120     0
                           Joen                                        0    20
Ödzby framgård    Fr 1     Knape, Scoutbynach                        240     0
                           Swen med 160 dr barnearf                    0    70
                           Oluf                                        0    40
Öster Rörwijk     Fr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Jacob Olufsson                              0    50
                           Jacob                                       0    50
Wäster Rörwijk    Fr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Lars Hansson                                0    50
                           Lars                                        0    50
                           Oluf, Styvsohnen                            0    50
Wägge sör+norg    Fr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Esbiörn                                     0    50
                           Oluf                                        0    50
Wögge äng         Fräng    Knape, Scoutbynach                         30     0
Skindelsrööd      Fr 1/2   Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Joen                                        0    40
Swällte           Fr 1/2   Knape, Scoutbynach                         90     0
                           Söfren                                      0    50
Ödzby sörgård,    Fr 1/2   Knape, Scoutbynach                        150     0
Tryggö                     Bryngell                                    0    60
Håhle öfwergd     Fr 1     Lars Mallmin, Herr                        400     0
                           Hans                                        0    50
                           Anders                                      0    50
Håhle nedergd     Fr 1/2   Lars Mallmin, Herr                        200     0
                           Jacob                                       0    50
Långewijk         Fr 1/2   Lars Mallmin, Herr ??                     200     0
                           Jöens                                       0    60
Fogellhuset       Torp     Oluf                                        0    20
Gutehagen         Torp     under Wattersrööd                           0     0
                           Tore                                        0    10
Bomyra            Torp     under Långewijk                             0     0
                           Oluf                                        0    20
Mallmöö           Strand                                               0     0
                           Pähr Sifwersson                             0    30
                           Söfren Jöensson                             0    50
                           Anders Olufsson                             0    30
                           Pähr Söfrensson                             0    10
                           Assmund                                     0    10
                           Oluf Pehrsson                               0    10
                           Sifwer Pehrsson                             0    10
                           Clement Clementsson                         0    10
                           Anders Jöensson                             0    40
                           Uhlreck                                     0    10
                           Chresten Pehrsson                           0    10
                           Niels Hindrecksson                          0    20
                           Hindreck Stenorsson                         0    20
                           Anders Pehrsson                             0    10
                           Isack Olufsson                              0    10
                           Oluf Sifworsson                             0    10
                           Staffan Olufsson                            0    10
                           Oluf på Skallen                             0    30
                           Sifwer på Skallen                           0    10
                           Söfren Olufsson                             0    10
                           Lars Söfrensson                             0    20
Smögen            Strand                                               0     0
                           Nills Jacobsson med barnearf                0    80
                           Jacob Olufsson                              0    30
                           Jacob Joensson                              0    10
                           Chresten Torkellson                         0    10
                           Pehr Larsson                                0    80
                           Chresten Swensson med barnearf              0   100
                           Erek Tomasson                               0    20
                           Anders Larsson                              0    10
                           Jöens Jacobsson                             0    10
Grafwane          Strand                                               0     0
                           Petter Lundberg                             0    60
                           Anna, Enkian                                0    30
                           Bryngell Swensson                           0    20
                           Pehr Larsson                                0    20
                           Lars Larsson                                0    30
                           Anders Börgisson                            0    20
                           Jöens med barnearf                          0    50
Hasselöhn         Strand                                               0     0
                           Jöens Pehrsson                              0    10
                           Anders Pehrsson                             0    10
                           Anders Chrestensson                         0    10
Hogenähsnäs       Strand                                               0     0
                           Anna, Enkian                                0    20
                           Jöens Larsson                               0    10
                           Anders på Tellian                           0    10
                           Anders Uhleberg                             0    10
                           Swen Simonsson                              0    10
                           Oluf Andersson med barnearf                 0   100
                           Jöens Pehrsson                              0    20
                           Hans med barnearf                           0    80
                           Oluf Hindrecksson                           0    10
Swinnerwijk       Strand                                               0     0
                           Oluf Nielsson med barnearf                  0    30
                           Pehr Pehrsson                               0    10
                           Oluf Andersson                              0    10
                           Rassmus Joensson                            0    10
Tången            Strand   Kierstin, Änkian                            0    10
                           Anders Ifwersson                            0    10
Wigene            Strand   Oluf Rassmusson                             0    10
                           Anders                                      0    10
Wägern            Strand   Ingri, Änkian                               0    10
                           Oluf Andersson                              0    10

Bärfwendahl sn

Hästhagen         Sk 1                                               320     0
                           Jacob                                       0    40
                           Ereck                                       0    40
                           Oluf                                        0    30
                           Oluf Olufsson                               0    30
Hedum             Sk 1                                               300     0
                           Margareta, Enkian                           0    50
                           Ifwer                                       0    20
                           Hans                                        0    40
Skiörbo, Hean     Sk 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Lars                                        0    30
                           Anders                                      0    40
Rööd              Sk 1/2   Kall, Häradshöfding                       230     0
                           Oluf                                        0    50
                           Anders                                      0    30
Mälerööd          Sk 1/2   Jacob                                      80    40
Bålkerööd         Sk 1/4   Engebret                                   40    40
Timmerdahl        Sk 3/8   under Hedum                                 0     0
Wannerööd         Cr 1/2   Nills                                       0    70
Bärgskiärr        Cr 1/2   Anders                                      0    40
                           Oluf                                        0    40
Båttnelycke       Cr 3/4   Oluf                                        0    40
                           Oluf d.y                                    0    50
                           Erek                                        0    40
Stumperööd        Cs 1/4   Gunnar                                     30    20
                           Swen                                        0    20
Lindahl           Cr 1/4   Oluf                                        0    40
Wällserööd        Cr 1/4   Anders                                      0    20
Åhrreberg         Cr 1     Amund                                       0    50
                           Hans                                        0    40
Bergh             Cr 1/2   Anders Ternou                               0   110
                           Chresten                                    0    40
Hållma            Fr 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Anders                                      0    60
                           Oluf                                        0    50
Gathegård         Fr 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Ereck                                       0    60
Kiberg            Fr 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Nills                                       0    60
                           Lars                                        0    40
Löösby            Fr 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Pehr                                        0    80
                           Oluf                                        0    40
Myretorp          Fr 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Jöder                                       0    30
                           Anders                                      0    30
Österboo          Fr 2     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Ingewall                                    0    40
                           Pehr                                        0    40
                           Nills Hansson                               0    30
                           Nills                                       0    30
Åseby             Fr 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Swen                                        0    70
                           Joen                                        0    60
Medby             Fr 1/2   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Erek                                        0    50
                           Joen                                        0    40
Kåpperööd         Fr 1/2   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Anders                                      0    40
Håfwerööd         Fr 1/2   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Jöens                                       0    40
Ellsbacken        Fr 1/4   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Mårten                                      0    40
Fiället           Torp     Anders                                      0    30
                           Anders Kiällberg, Dragon                    0    10

Svarteborg socken

Langewahl         Sk 3/4                                             300     0
                           Johan                                       0    30
                           Amund                                       0    30
                           Ereck                                       0    20
                           Swen                                        0    20
Grinåhs           Sk 1                                               140     0
                           Rasmus                                      0    40
                           Erik                                        0    30
                           Siver                                       0    20
Bastedahlen       Torp     Dragonen                                    0    10
Sågebäcken        Torp     Oluf Gunnarsson                             0    10
Store Dingewall   Sk 1                                               150     0
                           Swen                                        0    40
                           Oluf                                        0    40
Rahyttan          Torp     Jacob                                       0    10
                           Daniel, Dragon                              0    10
Ahspång sörgd     Sk 1                                               100     0
                           Hans                                        0    20
                           Oluf                                        0    10
                           Hans Vyding                                 0    10
Ahspång norgd     Sk 1                                               200     0
                           Oluf                                        0    20
                           Björn                                       0    20
                           Ingewall                                    0    10
Store Backa       Torp     Anders                                     10     0
Hamsorna          Torp     Britta                                      0    10
Påstin                                                               530     0
                           Per                                         0    30
                           Engebret                                    0    10
                           Börge med 90 dr gäld                        0   130
                           Nills                                       0    20
Töfwekiärr        Torp     Hans                                        0    10
Åhleborg          Torp     Giöde                                       0    10
Pullsewadh        Torp     Anders                                      0    10
Haga              Sk 1                                               210     0
                           Hans                                        0    20
                           Bryngel                                     0    20
                           Hemming                                     0    20
                           Hemming                                     0    20
Stygerööd         Torp     Oluf                                        0    10
Håfwerööd         Sk 1                                               200     0
                           Oluf Torsson                                0    20
                           Swen                                        0    20
                           Oluf med skuldfordran                       0   100
Hee               Sk 1                                                60     0
                           Oluf                                        0    20
                           Hans                                        0    10
Dahlen            Sk 1                                               250     0
                           Swen                                        0    10
                           Engebret                                    0    20
                           Asmund                                      0    30
                           Bengt                                       0    20
                           Oluf                                        0    30
Högeskougen       Torp     Oluf                                        0    10
Hullt             Sk 1                                               160     0
                           Hans (Engebretsson)                         0    20
                           Staffan                                     0    20
                           Engebret                                    0    20
                           Nils                                        0    20
Hullteskougen     Torp     Jon                                         0    10
Giäse             Sk 1                                               290     0
                           Nills Hallfwordsson med barnearf            0    60
                           Johan                                       0    10
                           Sten                                        0    20
                           Nills Steensson                             0    20
                           Jacob                                       0    20
                           Tol                                         0    20
Skrapeland och    Sk 1                                               150     0
Haga                       Måns                                        0    20
                           Chresten                                    0    30
                           Ansten                                      0    40
Juhlserööd        Sk 1                                               200     0
                           Jakob (Månsson)                             0    50
                           Måns                                        0    20
                           Bryngel                                     0    20
                           Jacob                                       0    10
                           Oluf                                        0    10
Vassändan         Sk 1                                                50     0
                           Oluf                                        0    20
                           Gunnar                                      0    20
Spångetorph       Sk 3/4                                             100     0
                           Swen                                        0    20
                           Erek                                        0    10
Toröödh           Sk 1/2                                              50     0
                           Tomas                                       0    30
                           Hans                                        0    10
                           Hans en husman                              0    10
Wässie            Sk 1                                                60     0
                           Jöhran                                      0    30
                           Oluf                                        0    30
                           Lars Olsson en sohn                         0    10
Kålltorph         Sk 1                                                80     0
                           Amund                                       0    20
                           Oluf med barnearf                           0    30
                           Söfren med barnearf                         0    30
                           Anders en husman                            0    10
Klåfwenne         Sk 1                                               200     0
                           Torbjörn                                    0    10
                           Oluf                                        0    20
                           Oluf Swensson                               0    30
Skougängen        Torp     Pehr, Dragon                                0    10
Fiskeboo          Sk 3/8   Tore                                       90    40
Fähn              Sk 1/2                                             250     0
                           Anders med sohnen Erek                      0    50
                           Hans                                        0    40
Slågedahlen       Torp     Jöens                                       0    10
Kaasan            Torp     Oluf                                        0    10
Kyrkioryr         Sk 1/2                                             160     0
                           Rasmus                                      0    20
                           Biörn                                       0    20
                           Enkian                                      0    10
Hökiärr           Sk 1/2                                             160     0
                           Lars (Jonsson)                              0    10
                           Erek                                        0    20
                           Oluf                                        0    10
                           Oluf en husman                              0    10
Böhn              Sk 1/4                                              60     0
                           Nills                                       0    10
                           Kierstin en enkia                           0    10
Österröödh        Sk 1/4   Nills Swensson                             70    50
Hee               Sk 1/4                                             100     0
                           Hans                                        0    30
                           Sven                                        0    20
                           Oluf Swensson en sohn                       0    10
Ståckebro         Sk 1/4   brukas av Hans i Medbo                     80     0
                           Swenning uppgifwes med dess fader           0     0
Stackekiärr       Sk 1/4   Ifwer                                      60    40
Gunghullt         Sk 1/4   Sifwer                                     60    30
Hälleboo          Sk 1/4                                              60     0
                           Oluf                                        0    20
                           Swenning                                    0    20
Mogiärde          Sk 1/4                                              60     0
                           Oluf                                        0    10
                           Per                                         0    10
Röödh             Sk 1/4   brukas under Påstin                         0     0
Hällewadh         Sk 1/4   Oluf                                       60    30
                           Sven Olsson en sohn                         0    10
Stenneryr         Sk 1/4                                              90     0
                           Pehr                                        0    20
                           Enkian                                      0    10
Åhr               Sk 1/4   brukas under Skånerööd                     50     0
Sladahlen         Sk 1/8   Joen                                       30    10
Klåfossen         Sk 1/8   brukas under Påstin                         0     0
                           Torbiörn                                    0    10
Wallskougen       Sk 1/8   brukas under Påstin                         0     0
Lianne            Sk 1/8   beräknas under Dahl                         0     0
                           Nills                                       0    10
Dryph             Sk 1/8   beräknas under Giässe                       0     0
                           Swennung                                    0    10
Krapsått          Sk 1/8   Lars Wahl                                  30     0
Lilla Stackekiärr Sk 1/8   Lars                                       30    20
Löfåhs            Sk 1/8   beräknas under Juhlsrööd                    0     0
                           Hans                                        0    10
Skougen           Torp     beräknas under Hullt                        0     0
Högeskougen       Torp     beräknas under Dahl                         0     0
Åhrredahlen       Torp     beräknas under Hee                          0     0
                           Anders                                      0    10
Trehörnet         Torp     Enkian i Svarteborg                        40     0
Kaasan            Torp     beräknas under Skrapeland                   0     0
Prästegården      Cr 1     Gullbrand                                   0    40
                           Steen                                       0    20
                           Crestopher                                  0    20
Båtsmanplatzen    Torp     Anders Swart                                0    10
Drommelserööd     Cr 1     Swen                                        0    20
                           Anders                                      0    20
Skougen           Cr 1/4   Hans med sohnen Swennung                    0    30
Lilla Skougen     Torp     Oluf                                        0    10
Ohrebäcken        Torp     Rassmus                                     0    10
Berget            Torp     Hans                                        0    10
Wästersäter       Cr 1     Rumer Captein                               0   250
                           Jonas Hansson Lieutnant                     0   300
                           Juhl                                        0    30
                           Hallfwår med son Nills                      0    50
                           Gullbrand                                   0    20
Lille Dingwahl    Cr 1     Hall, Corporal med mondering                0    40
                           Tore                                        0    30
                           Jöran                                       0    10
Skiärfhem         Cr 1     Baltziar, Maijor                            0   500
                           Oluf                                        0    20
                           Anders                                      0    20
                           Tore en husman                              0    10
Swarteborg        Cr 1     Estri en enkia med barnearf                 0   250
                           Engebret en husman                          0    10
Stennehee         Cr 1/2   Petter med barnearf                         0    30
                           Oluf                                       60    40
Backa             Cr 1/2   Gottfried (Påhl)                            0    80
                           Oluf                                        0    30
Åhs               Cr 1     Anders med capital                          0   110
                           Anders                                      0    50
Bäck                       Swen                                        0    40
                           Söfren                                      0    20
Sidselläng        Cr 1/4   Tohl                                        0    20
Dussgård          Cr 1/4   Enkian                                      0    10
Blåsopp           Cr 1/4   Jöens                                       0    40
Berg              Cr 1/4   under Wästersätter                          0     0
Gadderööd         Cr 1/8   Jacob                                       0    10
                           Anders en dragon                            0    10
Kiöpestad         Cr 1/4   Ifwar                                       0    60
Hageskoug         Cr 1/8   Lars en dragon                              0    10
Kingelwaf         Cr 1/8   obesutten                                   0     0
Skuhlestad        Cr 1     Anders                                      0    20
                           Sören                                       0    20
                           Oluf                                        0    20
                           Oluf Nillsson med barnearf                  0    30
Skånerööd         Cr 1     Hans med sohnen Gullbrand                   0    60
                           Hindrik med barnearf                        0    70
Ånnerööd          Cr 1/8   Ifwar                                       0    10
Bergh             Fr 1     Soop, Öfwersteleutnant                    380     0
                           Torgier                                     0    20
                           Jakob                                       0    20
                           Anders                                      0    20
Torph             Fr 1     Lilliehöök, Öfwerstelieutnant             530     0
                           Oluf                                        0    20
                           Hans                                        0    10
                           Erik                                        0    20
                           Hindrik                                     0    10
                           Sten                                        0    10
Rafneberg         Fr 1     Wäfwers, bef.man änka                     270     0
                           Anders                                      0    10
                           Ifwar                                       0    10
Båröd             Torp     Oluf                                        0    20
Husegiärde        Fr 1     Wäfwers, bef.man änki                     240     0
                           Hans                                        0    10
Vässje            Fr 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Oluf Ivarsson                               0    20
                           Oluf Amundsson                              0    20
                           Oluf Olufsson                               0    20
                           Joen                                        0    20
Östra Aspång      Fr 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Hans                                        0    30
                           Hindreck                                    0    30
                           Joen                                        0    30
Wästra Aspång     Fr 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Ifwer med barnearf                          0    50
                           Ereck                                       0    10
Hermansrööd       Fr 1/4   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Mickel                                      0    30
Suttene           Fr 1/2   Soop, Öfwersteleutnant                    260     0
                           Ereck                                       0    20
                           Hans                                        0    30
Fossekiärr        Fr 1/2   Soop, Öfwersteleutnant                    100     0
                           Joen                                        0    10
                           Lin en dragon                               0    10
Fjäll             Fr 1/2   Wallenström, Öfwerste                     200     0
                           Jakob                                       0    40
                           Tore en husman                              0    10
Medbo             Fr 1/2   Ullsparre, baronessa                      260     0
                           Hans med sohn Swennung                      0    40
                           Swennung                                    0    10
Öhrmällt          Fr 3/4   Wäfwers, bef.man änka                     290     0
                           Swen                                        0    40
                           Hans                                        0    20
Kåghagen          Torp     Lilliehöök, Öwersteliu.                    30     0
                           Börgie                                      0    10
Gregerööd         Fr 1/4   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Amund                                       0    30
                           Gunnar                                      0    30
                           Lars en husman                              0    10
Slaängen          Fr 1/4   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Börgie med barnearf                         0    70
Sandwijk          Fr 1/4   Göteborgs gymnasium                       110     0
                           Tollf                                       0    20
                           Börgie                                      0    10
Swasenden         Fr 1     Wäfwers, befallningsmans änkia            330     0
                           Oluf                                        0    10
                           Anders med barnearf                         0    20
                           Pehr en dragon                              0    10

Tose socken

Öster Dingle      Sk 1                                               200     0
                           Juhl                                        0    60
                           Amund                                       0    60
                           Jöns                                        0    20
                           Nills med sohn Jacob                        0    20
                           Johannes                                    0    10
                           Lars                                        0    10
                           Lars Jacobsson                              0    10
                           Amund son Hans                              0    10
                           Mårten en dragon                            0    10
Wäster Dingle     Sk 1                                               200     0
                           Maren en enkia                              0    10
                           Mårten                                      0    20
                           Lars                                        0    10
                           Asslag                                      0    40
Bärby             Sk 1                                               200     0
                           Oluf                                        0    20
                           Oluf Amundsson                              0    20
                           Anders                                      0    20
Norre Loum        Sk 1                                               210     0
                           Måns                                        0    50
                           Joen                                        0    50
                           Ifwar                                       0    50
Råhee             Sk 3/4                                             100     0
                           Lars                                        0    10
                           Nills                                       0    20
                           Pehr                                        0    10
Folkiesberg       Sk 1/2   Erek                                      100    50
Söder Loum        Sk 1                                               200     0
                           Anders                                      0    90
                           Oluf med sonen Anders                       0    30
Fijbendahl        Sk 1/2                                              60     0
                           Bengdt                                      0    20
                           Oluf                                        0    20
Tronderöödh       Sk 1/2                                              60     0
                           Engebrät                                    0    40
                           Nills en husman                             0    10
Hallden           Sk 1/4   Anders                                     50    20
Tosemark          Cr 1/4   Hans                                        0    30
Bräcke            Cr 5/4   Krus, Leutnant                              0   200
                           Hans                                        0    30
                           Lars sohn Pehr                              0    40
                           Tomas sohn Anders                           0    30
Österby           Cr 1     Per                                         0    10
                           Oluf                                        0    30
                           Jakob med barnearf                          0    50
Källane           Torp     dragonen                                    0    10
Söder Leråker     Cr 1     Tore                                        0    60
                           Simon                                       0    10
                           Oluf                                        0    30
Dahlanne          Torp     Svennung                                    0    10
                           Asslag                                      0    10
Norre Leråker     Cr 1     Ereck med sohn Åke                          0    40
                           Oluf Ereksson en sohn                       0    10
                           Siuhl                                       0    10
                           Enkian                                      0    10
                           Wipa en dragon                              0    10
Tyfft             Cr 1/2   Anders Linqvist, Länsman                    0    20
                           Christopher                                 0    50
Staxäng           Cr 1/2   med skattejord                             80     0
                           Lars                                        0    20
                           Amund                                       0    40
Romb östergård    Fr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Jacob                                       0    20
                           Hans                                        0    40
Romb mellangd     Fr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Lars                                        0    40
                           Erek                                        0    40
                           Hans och sohnen Arfwed                      0    10
Romb wästergd     Fr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Wädtle                                      0    20
                           Erek                                        0    20
                           Oluf                                        0    30
Wattnet           Torp     Blek en båtsman                             0    10
Bärby östergård   Fr 1/2   Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Amund                                       0    20
                           Lars med sohn Oluf                          0    30
Bärby wästergd    Fr 1/2   Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Torbjörn                                    0    20
                           Erek med drängen Anders                     0    30
Folkiesbergh      Fr 1/2   Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Swen                                        0    30
                           Pehr                                        0    20
Råröödh           Fr 1     Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Oluf                                        0    30
                           Ereck                                       0    30
                           Jakob                                       0    20
                           Lars en husman                              0    10
Heen              Fr 1/4   Göteborgs Gymnasium                         0     0
                           Hans med sohnen Lars                        0    30
                           Anders                                      0    30

Foss socken


Öböhn             Sk 5/4                                             200     0
                           Gunnar                                      0    30
                           Bryngell med barnearf                       0    40
                           Joen                                        0    30
Högda             Torp     Nills                                       0    10
                           Hindreck en husman                          0    10
Granknuten        Torp     Nills                                       0    10
                           Schala, Bruksskrifware sohnen Oluf          0    50
                           Tore och Oluf, sägskiärare                  0    10
                           Joen Nillsson                               0    10
Neder Ödsby       Sk 1                                               220     0
                           Per                                         0    20
                           Guttorm                                     0    30
                           Joen med sohn Hans                          0    30
                           Ullf en husman                              0    10
Bårby             Sk 1/2   Chresten                                  100    20
Hee               Sk 1     Enkian                                    200     0
Bergh nedergård   Sk 1                                               140     0
                           Oluf Olufsson                               0    70
                           Oluf                                        0    20
                           Hans en husman                              0    10
Bergh uppegård    Sk 1                                                60     0
                           Oluf                                        0    20
                           Rassmus                                     0    10
Myrran            Torp     Hans en husman                              0    10
Store Röstorph    Sk 1                                               200     0
                           Jörn                                        0    20
                           Mårten                                      0    20
                           Hans en dragon                              0    10
Röödh             Sk 1     Lilliehöök, Öfwerste                      110     0
                           Matts                                       0    60
                           Nills                                       0    30
Skafwerööd        Sk 1                                               130     0
                           Joen                                        0    20
                           Swen                                        0    20
                           Gregers                                     0    10
                           Anders                                      0    20
                           Lars en husman                              0    10
                           Måns en dragon                              0    10
Öfwer Lycke       Sk 3/4                                             180     0
                           Gunnar                                      0    20
                           Tohl                                        0    10
                           Jöens                                       0    20
                           Hindreck en båtsman                         0    10
Ödsmåhl           Sk 1                                               130     0
                           Oluf (Björnsson)                            0    20
                           Oluf                                        0    10
                           Swen                                        0    10
Löökeberg         Sk 1                                               240     0
                           Oluf                                        0    30
                           Hans                                        0    30
                           Jakob                                       0    30
                           Erik                                        0    30
Skuhlewijk        Sk 5/8   Lilliehöök, Öfwerste                      330     0
                           Anders (Rasmusson)                          0    30
                           Joen                                        0    30
Öfwre Brewijk     Sk 3/4   Lilliehöök, Öfwerste                      170     0
                           Oluf                                        0    40
                           Nills                                       0    30
Sähleby           Sk 1     Lilliehöök, Öfwerste                      200     0
                           Swennung                                    0    40
                           Swennung                                    0    20
                           Anders med barnearf                         0    60
Giärmunderööd     Sk 1                                               180     0
                           Swen                                        0    30
                           Biörn                                       0    40
                           Mårten                                      0    10
                           Swen en dragon                              0    10
                           Göder                                       0    10
Ammunderööd       Sk 7/8   Lilliehöök, Öfwerste                      160     0
                           Swen                                        0    30
                           Hans                                        0    20
                           Jacob                                       0    30
LIlla Röstorp     Sk 1/2   Anders                                    120    20
Hofwa             Sk 1/2   Anders med barnearf                        50    40
Norra Klefwa      Sk 1/4                                              60     0
                           Oluf med son Tore                           0    20
                           Mickell                                     0    20
Neder Lycke       Cr 1/2   Simon                                       0    30
Yxna              Cr 1     Rasmus                                      0    50
                           Hans                                        0    30
Nährestad         Cr 1     Anders                                      0    30
                           Bryngell                                    0    40
                           Oluf                                        0    40
                           Börge en dragon                             0    10
Stenee            Cr 1     Jacob                                       0    40
                           Swen                                        0    40
Torpet            Cr 3/8   Anders                                      0    30
Önnebacka         Cr 1/8   Hans                                        0    20
Biörööd           Cr 1/4   Anders (Jonsson) med barnearf               0    30
                           Anders Olufsson                             0    30
Lijanne           Cr 1/8   Pehr med barnearf                           0    50
                           Gregers                                     0    20
Fahleby           Cr 1     Erek                                        0    30
                           Iver                                        0    30
                           Oluf med son Oluf                           0    40
Kårswijk          Torp     Anders                                      0    30
                           Torre                                       0    20
                           Oluf Gustafsson                             0    10
                           Pehr Skomaker                               0    30
Öfwer Ödsby       Cr 1/2   Biörn Dunder Corporal                       0    50
                           Engebret                                    0    30
Bårby             Cr 1/2   Anders                                      0    30
Norre Bråland     Cr 1     Husmännerne                                 0    20
                           Börge Möllner                               0    10
                           Amund                                       0    10
                           Herman                                      0    30
Klåfwestrupen     Torp     Jakob (Olsson)                              0    10
                           Anders Engebretsson                         0    10
                           Lars Tygesson                               0    10
Klåfwa            Torp     Oluf Larsson                                0    10
                           Lars Jörgensson                             0    10
                           Anders Nilsson                              0    10
                           Swennung                                    0    10
                           Hans                                        0    10
                           Claes                                       0    10
                           Knudt Hansson                               0    40
Söder Bråland     Cr 1     Oluf (Pehrsson)                             0    40
                           Oluf Simonsson                              0    10
                           Torre                                       0    10
                           Oluf Börgesson                              0    10
                           Sigrin                                      0    10
Lille Fooss       Cr 1     Oluf Olufsson                               0    40
                           Oluf                                        0    20
                           Anders                                      0    20
                           Hans en husman                              0    10
Store Fooss ösgd  Cr 1     Tore                                        0    30
                           Enkian                                      0    20
                           Joen med barnearf                           0    40
Store Fooss wgd   Cr 1     Oluf                                        0    40
                           Anders                                      0    50
                           Juhl en dragon                              0    10
Pijlegård         Cr 1     Hans med capital                            0   100
                           Börge en husman                             0    10
Öfwer Torph       Cr 1     Nills                                       0    70
Knappeborg        Torp     Erek                                        0    10
Pommern           Torp     Per                                         0    10
Söder Klefwa      Cr 1/2   obesutten                                   0     0
Hullt             Cr 1/2   Oluf                                        0    30
                           Hindreck                                    0    30
Sommartuhn        Cr 1/4   Reor                                        0    30
Sterkestad        Cr 1/4   Anders med dess son                         0    30
Ellserööd         Cr 1/4   Gregers                                     0    20
Nyröödh           Cr 1/4   Gunnar                                      0    30
Möe               Cr 1     Magdalena                                   0    30
                           Oluf Larsson                                0    30
                           Oluf                                        0    40
                           Pehr                                        0    40
Lifwehanden       Torp     Anders                                      0    10
                           Per Bokz enkia                              0    10
                           Hans på Kårpåhz                             0    10
                           Anders en dragon                            0    10
Skree             Cr 1     Matts                                       0    50
                           Jacob med barnearf                          0   130
                           Oluf Jakobsson en sohn                      0    10
                           Anders en husman                            0    10
Skiähleryr        Cr 1/2   Matts                                       0    40
                           Tore en dräng                               0    20
Stennarne         Torp     Biörn                                       0    10
Stufweryr         Cr 1/4   Oluf                                        0    20
                           Per                                         0    20
Munckedahl        Cr 1/2   Jöens                                       0    30
                           Hans                                        0    40
                           Hans en husman                              0    10
Södre Stahle      Cr 1/2   Anders                                      0    10
                           Jacob med barnearf                          0    20
Rinnane           Torp     Oluf                                        0    10
Norre Stahle      Cr 3/4   Mårten (Sterlitz)                           0    40
                           Ambiörn                                     0    10
                           Pehr Joensson en dräng med barnearf         0    40
Hällene                    Nills                                       0    10
Qwijstrum         Cr 3/4   Magnus Wallengren                           0   250
Krudhusbacken     Torp     Oluf                                        0    10
Kiählbacken       Torp     Bengdt en dragon                            0    10
Qwarndahl         Cr 1/2   Nills, Förare med mundering                 0    90
                           Oluf                                        0    20
                           Lars en husman                              0    10
Foss prästgd               Andreas Seth, Prost                         0   600
                           Carl Tornio, Domesticus                     0    20
Ennarn            Torp     Ifwer                                       0    20
Wäster Sahleby    Torp     Rassmus med barnearf                        0    90
                           Hellge                                      0    20
Hållmen           Fr 1     Georg Lilliehök, Öfwerste                 350     0
                           Törres                                      0    30
                           Lars                                        0    30
Wääsby            Fr 1     Georg Lilliehök, Öfwerste                 600     0
                           Swen                                        0    40
                           Erek                                        0    60
Trätteholmen      Fr 1     Georg Lilliehök, Öfwerste                 140     0
                           Jacob en husman                             0    20
                           Bryngell en husman                          0    20
Kihla             Fr 1     Georg Lilliehök, Öfwerste                 390     0
                           Oluf                                        0    80
Bergh             Fr 1     Georg Lilliehök, Öfwerste                 490     0
                           Truhls                                      0    30
                           Swen                                        0    30
Öfwre Brewijk     Fr 1     Georg Lilliehök, Öfwerste                 310     0
                           Hans                                        0    30
                           Gullbrand                                   0    30
                           Hallvard                                    0    30
Swinebacka        Fr 1     Georg Lilliehök, Öfwerste                 430     0
                           Swen                                        0    10
                           Oluf Jörensson                              0    20
                           Lars med sohnen Oluf                        0    30
Bäcken            Torp     Nills                                       0    20
Hinsebacka        Fr 1     Georg Lilliehök, Öfwerste                 470     0
                           Joen                                        0    40
                           Estri en enkia                              0    30
Östra Sjöriss     Fr 1/2   Georg Lilliehök, Öfwerste                 310     0
                           Hans                                        0    40
Fätorph           Fr 1/2   Georg Lilliehök, Öwer.                    120     0
                           Oluf                                        0    40
Åhleweden         Fr 1/2   Georg Lilliehök, Öwer.                    370     0
                           Simon                                       0    20
                           Joen Hansson                                0    20
                           Esbjörn                                     0    10
                           Oluf Andersson                              0    10
                           Nills                                       0    10
                           Oluf                                        0    20
Ellingerööd       Fr 1/2   Georg Lilliehök, Öwer.                    340     0
                           Oluf                                        0    20
                           Joen                                        0    20
Skarnhälla        Fr 1/4   Georg Lilliehök, Öwer.                    250     0
                           Chresten                                    0    30
Klåfwewijken      Torp     Lars                                        0    20
                  Torp     Nills                                       0    20
Lijanne           Fr 1/4   Georg Lilliehök, Öfwerste                 110     0
                           Anders                                      0    20
Smårööd           Fr 1/4   Georg Lilliehök, Öfwerste                 110     0
                           Jacob                                       0    20
Norre Smedberg    Fr 1     Georg Lilliehök, Öfwerste                 440     0
                           Nills                                       0    30
                           Per                                         0    30
Södre Smeberg     Fr 1     Georg Lilliehök, Öfwerste                 440     0
                           Hans Engebretsson                           0    30
                           Hans                                        0    30
                           Lars en båtsman                             0    10
Neder Brewijk     Fr 1     Georg Lilliehök, Öfwerste                 620     0
Saltkiällan       Torp     Georg Lilliehök, Öfwerste                 840     0
                           Westerin, Visitateur                        0   500
                           Hans Skrädder                               0    60
                           Erik Brask, Visitateur                      0   360
                           Estri                                       0    60
                           Britta Skåtts                               0   110
                           Jöns Nillsson                               0    40
                           Lars Jeppeson                               0    80
                           Dordi en enkia                              0    40
                           Heinen, Leutnant                            0    80
                           Anders Smed                                 0    50
                           Anders Kiällsson                            0    90
Sanden            Torp     Georg Lilliehök, Öfwerste                 360     0
                           Börge Skomaker                              0    30
                           Märtta                                      0    10
                           Swen Pijhl                                  0    60
                           Anders skomakare                            0   100
                           Petter Wäfwer                               0    90
                           Maren en enkia                              0    30
                           Jakob vid Grinden                           0    20
                           Chresten Skrädder                           0   100
                           Hans på Huset                               0    10
                           Torger Skomaker                             0    30
                           Hallfwar                                    0    40
                           Ekeroth, Ryttaren                           0    20
                           Anna en enkia                               0    30
                           Anders Chrestensson                         0    40
                           Kiähl                                       0    50
                           Maria en enkia                              0    30
                           Oluf Snickermäster                          0   280
                           Jeppe                                       0    20
                           Salomon                                     0    10
                           Arfwed Fällboredare                         0    40
                           Rangella en enkia                           0    10
                           Chresten Jonsson                            0    10
                           Tålle Hansson                               0    20
                           Chrestensa en enkia                         0    20
                           Anders Skräddare                            0    40
                           Joen Swerkersson                            0    30
                           Hans Isacksson                              0    10
                           Hans Olsson                                 0    60
                           Rassmus d.y.                                0    50
Kampstorph        Fr 1     Georg Lilliehök, Öfwerste                 360     0
                           Pehr                                        0    30
                           Engebret                                    0    40
Ödsby sörgård     Fr 1/2   Georg Lilliehök, Öfwerste                   0     0
                           Nills med barnearf                          0    40
                           Anders                                      0    30
Stora Siöriss     Fr 1     Sahlgren i Göteborg                       550     0
                           Claes med barnearf                          0    40
                           Chresten                                    0    30
                           Engebret                                    0    10
                           Hans Markusson                              0    10
                           Swen en dragon                              0    10
                           Joen en båtsman                             0    10
Frötorph          Fr 1     Hans Korp, Handelsman                     360     0
                           Gunnar                                      0    40
                           Joen                                        0    20
                           Jörgen en husman                            0    10
Wäster Siöriss    Fr 1/2   Sahlgren i Göteborg                       200     0
                           Pehr                                        0    30
Rijswarph         Fr 1/4                                             230     0
                           Anders                                      0    30
Fiälld            Fr 1/4                                              80     0
                           Torbiörn                                    0    20
Kasan             Fr 1/8                                              40     0
                           Pehr                                        0    10
                           Erland                                      0    10
Torreby           Säteri   Georg Lilliehök, Öfwerste                 520     0
                           Anders, Befallningsman                      0   130
                           Hans en dräng                               0    10
                           Tore en dräng                               0    10
                           Pehr en husman                              0    10
                           Anders en husman                            0    10
                           Anders en husman                            0    10
Swinewijk och     Torp     Jakob och Chresten                          0    10
Backa
Ohrewijk          Torp     Kronitz, Regements-qwartersmästare        130   150
                           Anders Wall, Leutnant                       0   100
                           Bergius, Leutnant                           0   150
                           Wallenbeck, Cornett                         0   100


Håby socken

Ödsmåhl           Sk 1                                               240     0
                           Joen                                        0    30
                           Jacob                                       0    30
                           Hans                                        0    20
                           Nills                                       0    20
Transkiär         Torp     Swennung                                    0    10
Lerberg           Sk 1                                               200     0
                           Anders med barnearf                         0    60
                           Johan med sohnen Jöran                      0    40
Slättene          Torp     Anders en dragon                            0    10
Kasan             Torp     Oluf                                        0    10
Hougen            Sk 1                                               300     0
                           Engebret med barnearf                       0    60
                           Hans med barnearf                           0    20
                           Jacob                                       0    30
                           Oluf                                        0    20
Strandbacken      Torp     Joen en dragon                              0    10
Engebacken        Torp     Jöens                                       0    10
Söder Bäckewall   Sk 1                                               100     0
                           Oluf                                        0    20
Skulevik          Sk 1/2                                              80     0
                           Tore med barnearf                           0    70
Hällungsbacka     Sk 1/2                                             100     0
                           Hans med sohn Oluf                          0    50
Hee               Sk 1/4                                              80     0
                           Anders                                      0    30
                           Steen                                       0    30
Råhnäs            Sk 1/4                                              50     0
                           Chresten                                    0    10
                           Anders                                      0    10
Millingerööd      Sk 1/4                                              30     0
                           Jöens                                       0    20
Skådene           Cr 1     Joen med barnearf                           0    70
                           Per Jonsson en sohn                         0    10
                           Per med sohnen Anders                       0    60
Granrota          Torp     Torsten                                     0    10
                           Börge                                       0    10
Harska            Cr 1     Ruda, Capitein                             80   200
                           Anders                                      0    20
                           Måns                                        0    20
Smedzrööd         Torp     Biörn en dragon                             0    10
Norre Bäckewall   Cr 1     Brank, Regementsskrifware                   0   300
                           Törres en husman                            0    10
Mellan Bäckevall  Cr 1     med skattejord                             50     0
                           Jacob                                       0    20
                           Joen                                        0    20
                           Anders med barnearf                         0    30
Stödehuset        Torp     Chresten                                    0    10
Näggehuset        Torp     Swartman en dragon                          0    10
Rykin             Torp     Måns en dragon                              0    10
Öster Sohlberg    Cr 1     Anders, Herr                                0    80
                           Aders en husman                             0    10
Wäster Sohlberg   Cr 1     Enkian med sohn Anders                      0    80
                           Hans en sohn                                0    10
                           Oluf Åhshage                                0    40
                           Johannes                                    0    20
 Östre Gläborg    Cr 1     Jakob med barnearf                          0    50
                           Mårten med barnearf                         0    30
Wästre Gläborg    Cr 1/2   Engebret                                    0    30
                           Carl en husman                              0    30
Söder Gläborg     Cr 1/2   Jacob                                       0    30
                           Amund                                       0    30
Håby nedergård    Cr 1     Pehr med barnearf                           0    30
                           Anders                                      0    30
Håby öfwergård    Cr 1     Nills                                       0    60
                           Söfren                                      0    20
Neder Lycke       Cr 1     Mårten med barnearf                         0    60
Öfwer Lycke       Cr 1     Joen                                        0    30
                           Chresten                                    0    40
                           Dragonen                                    0    10
Skåttene          Cr 1     Gunnar                                      0    20
Wäntorph          Cr 1/2   Jakob                                       0    30
                           Oluf                                        0    10
Öhnne             Cr 1     med skattejord                             60     0
                           Oluf                                        0   150
                           Pehr                                        0    10
                           Knudt                                       0    10
Hamnen            Torp     Ingemår                                     0    10
Bastegilja        Cr 1/8   Bengt                                       0    10
Wahlebergh        Cr 1/4   Anders med sohnen                           0    50
Lerbergh          Cr 1     Måns Tengberg, Fältwäbel med mundering      0    80
                           Chresten                                    0    20
Rastehuset                 Råbock en dragon                            0    10
Tången                     Matts                                       0    10
                           Anders                                      0    10
Ekenähs           Cr 3/4   Hindreck                                    0    40
                           Anders                                      0    30
Qwarnbacken       Torp     Hans                                        0    30
                           Swart en dragon                             0    10
Torph wästergd    Cr 1/2   Nills med barnearf                          0    60
Torph östergård   Cr 1/2   Nills Olsson                                0    50
                           Oluf                                        0    40
                           Chresten en dräng                           0    20
Knarrewijk        Fr 1     Soop, Öfwersteleutnant                    460     0
                           Hindrik (Hansson)                           0    30
                           Hindrik Pehrsson och fadern                 0    30
Dahle             Fr 1     Bildt, Öfwerste                           400     0
                           Nills                                       0    30
                           Oluf                                        0    30
                           Engebret en husman                          0    10
                           Anders en husman                            0    10
Norre Gläborg     Fr 1     Owe Uhlsparre                             730     0
                           Sven                                        0    60
                           Rasmus                                      0    70
                           Swen Teeg en dragon                         0    10
Rödh              Fr 1/4   Kall, Häradshöfding                       150     0
                           Oluf medh barnearf                          0    30
Skomakarehuset    Torp     ?                                           0    10
Skinnfälleröödh   Fr 1/4   Eckman, Capitein                          150     0
                           Lars Widing en dragon                       0    20


Krokstad socken

Hajum medstuf.    Sk 3/4                                             240     0
                           Anders                                      0    30
                           Rasmus                                      0    10
                           Pehr                                        0    20
Hajum arfwestu.   Sk 1                                               170     0
                           Anders                                      0    10
                           Törres                                      0    10
                           Chrestopher                                 0    10
                           Nills                                       0    10
Hajum wästergd    Sk 1                                               200     0
                           Ereck                                       0    20
                           Matts                                       0    10
                           Bryngel                                     0    30
                           Hans                                        0    10
Reestad wästerg   Sk 3/4                                             110     0
                           Hans                                        0    20
                           Börge                                       0    10
                           Enor                                        0    10
Röödh             Sk 1                                               150     0
                           Anders med barnearf                         0    70
                           Johan med barnearf                          0    50
                           Esbiörn                                     0    10
                           Barbro Swensdotter                          0    40
Flowenne          Sk 3/2                                             360     0
                           Pehr Gunnarsson                             0    20
                           Nills Olufsson                              0    20
                           Oluf Larsson                                0    20
                           Rassmus Swensson                            0    10
Dammarne          Torp     Tore                                        0    10
Sörbo öfwergård   Sk 1                                               360     0
                           Anders Olufsson                             0   120
                           Oluf                                        0    20
                           Engebret                                    0    20
Sörbo nedergd     Sk 1                                               360     0
                           Sifwer                                      0    80
                           Ereck                                       0    20
                           Lars                                        0    20
Sandåker          Sk 1                                               200     0
                           Hans                                        0    10
                           Asslag                                      0    20
Söböhn            Sk 1                                               260     0
                           Håvol                                       0    20
                           Ehlin                                       0    10
                           Torbiörn                                    0    10
Giästhuset        Torp     Jöens                                       0    10
Österböhn         Sk 1                                               190     0
                           Anders Olufsson                             0    10
                           Anders                                      0    10
Leerdahl          Torp     Anders                                      0    10
                           Rassmus en tiggare                          0     0
Medböhn           Sk 1                                               250     0
                           Oluf                                        0    20
                           Törres                                      0    50
                           Anders                                      0    10
                           Hans                                        0    10
Store Bärgianne   Sk 1                                               150     0
                           Simon                                       0    20
                           Jakob                                       0    20
                           Tore                                        0    10
Bårgen sörgård    Sk 1                                               190     0
                           Lars Biörnsson                              0    20
                           Oluf Olsson                                 0    10
                           Oluf Andersson                              0    20
Bårgen norrgård   Sk 1                                               190     0
                           Rasmus                                      0    40
                           Joen                                        0    10
Åhserööd          Sk 1                                               570     0
                           Jacob                                       0    20
                           Ereck                                       0    30
                           Anders                                      0    20
                           Nills                                       0    60
                           Måns                                        0    60
                           Lars                                        0    10
Krogstad          Sk 1                                               250     0
                           Aslag                                       0   150
                           Hallfwår                                    0    50

Ellserööd         Sk 1                                               190     0
                           Hans                                        0    30
                           Erek                                        0    30
                           Aslag                                       0    20
Hällan            Torp     Engebret                                    0    10
Moen              Torp     Lars Larsson                                0    10
Hullt             Sk 1                                               200     0
                           Joen                                        0    30
                           Nills                                       0    10
Fiället           Torp     Oluf Larsson                                0    10
Moen              Torp     Oluf Larsson                                0    10
Håffors wästergd  Sk 1/2                                              90     0
                           Oluf                                        0    10
                           Nills                                       0    10
                           Gilian en dragon                            0    10
Håffors östergd   Sk 1/2   Joen                                       50    10
Bodellsrööd       Sk 1                                               300     0
                           Jon                                         0   150
                           Esbjörn                                     0    50
                           Amund en dragon                             0    10
Hoganne           Sk 1/4                                             150     0
                           Hans                                        0    10
                           Rasmus                                      0    10
                           Oluf                                        0    10
                           Swen                                        0    10
Höghullt          Sk 1                                               150     0
                           Biörn                                       0    10
                           Oluf Andersson                              0    20
                           Oluf                                        0    10
                           Jakob                                       0    10
                           Joen                                        0    10
Nordby öfwergd    Sk 1                                               300     0
                           Tohl                                        0    20
                           Hans                                        0    20
                           Jacob                                       0    20
                           Lars                                        0    10
Norby nedergd     Sk 1     Måns Joensson                             200   100
Öhnne             Sk 5/4                                             240     0
                           Anders                                      0    10
                           Rasmus                                      0    20
                           Erek                                        0    10
                           Anders Mattsson                             0    10
Torph             Sk 1                                               240     0
                           Hans                                        0    30
                           Anders                                      0    30
                           Joen                                        0    30
Röanne            Sk 1                                               230     0
                           Oluf Svensson                               0    20
                           Hemming                                     0    10
                           Biörn                                       0    10
                           Asmund                                      0    10
                           Oluf                                        0    10
Sohlberg          Sk 1                                               100     0
                           Anders                                      0    20
                           Assmund                                     0    10
                           Ereck                                       0    10
Allmuntorph       Sk 1                                               100     0
                           Esbiörn                                     0    10
                           Guttorm                                     0    10
                           Anders                                      0    10
                           Ereck                                       0    10
Allnähs           Sk 9/8                                             200     0
                           Assmund                                     0    30
                           Anders                                      0    20
                           Lars                                        0    20
                           Anders                                      0    10
Ellingebo         Sk 1/4   Gunnar                                    100    80
Orredahl          Torp     Cornelius                                   0    10
Norre Håfoss      Sk 1/2                                             120     0
                           Bryngell                                    0    10
                           Nills                                       0    10
Hässlebräcke      Sk 1/2                                             100     0
                           Lars                                        0    10
                           Oluf                                        0    20
Gunborööd         Sk 1/2                                             120     0
                           Joen Andersson                              0    10
                           Rasmus                                      0    10
                           Pehr                                        0    10
Guröödh           Sk 1/2                                             120     0
                           Matts                                       0    40
                           Joen                                        0    10
Lissletorph       Sk 1/2   Rassmus                                   120    30
Killingerödh      Sk 1/2   Jon Larsson                               100    30
Kiöttnekiärr      Sk 1/4   Chresten                                   60    30
Bråmarck          Sk 3/8                                              70     0
                           Gullbrand                                   0    10
                           Bengdt                                      0    10
Hee               Sk 1/2   Maren en hustru                           100   300
Giärtrudserööd    Sk 3/8   Anders Joensson                            60    10
Brårööd           Sk 1/4   obesutten                                  40     0
Högheen           Sk 1/4   Hans                                       50    10
Gerrebo           Sk 1/4   Lars                                       90    10
Högsätter         Sk 1/4   Rassmus                                    60    30
Kårsebärgianne    Sk 1/4   Torbiörn                                   50    20
                           Joen Erecksson                              0    10
Strömmarne        Sk 1/4   under Åhserööd                              0     0
                           Swen                                        0    10
                           Jöens                                       0    10
                           Oluf                                        0    10
Krågerööd         Sk 1/4   Tollf                                      50    20
Budahlen          Sk 1/8   under Åhserööd                              0     0
                           Simon                                       0    10
Fiället           Torp     Oluf                                        0    20
Restad sörgård    Cr 1     med skattejord                            100     0
                           Nills                                       0    20
                           Juhl                                        0    10
                           Anders                                      0    10
                           Oluf                                        0    10
                           Rasmus                                      0    10
Sifwertorph       Cr 1/2   Oluf                                        0    40
Trondrödh         Cr 1/4   Oluf Andersson                              0    20
Skougen           Torp     Anders Joensson                             0    10
Gunnarsboo        Cr 1                                               160     0
                           Hindrick                                    0    20
                           Lars                                        0    20
                           Joen                                        0    10
                           Hans                                        0    20
                           Hans Andersson                              0    10
Hajum swenskegd   Cr 1/2   Mårten                                      0    10
Håffåss sörgård   Cr 1/2   med skattejord                             40     0
                           Engebret                                    0    20
                           Helge utfattig                              0     0

Wijksten          Cr 1/2   med skattejord                             30     0
                           Tohmas                                      0    10
                           Hans                                        0    10
Pöhlanne          Cr 1/2   Swen                                        0   100
Hajjum klåckarg   Cr 1/2   Måns Lundberg                               0    80
Hålterööd         Cr 1/2   med skattejord                             30     0
                           Hans Andersson                              0    20
                           Anders                                      0    20
                           Efwen en dragon                             0    10
Systerööd         Cr 1/2   med skattejord                             40     0
                           Giöthe Olufsson tagit knecktelega på Da     0     0
Waglen            Cr 1/2   Hans                                        0    10
                           Hans Anderson                               0    10
Kieddebo          Cr 1/4   Hindrick                                    0    30
Skåttene          Cr 1/4   Oluf Olufsson                              40    20
                           Chrestopher                                 0    10
Löfrij            Cr 1/4   Pehr Hindrecksson                           0    20
Kassebo           Cr 1/8   Anders Andersson                            0    10
                           Anders                                      0    10
Jutehemman        Cr 1/8   Lars                                       30    10
                           Michell en dragon                           0    10
Lilla Röstan      Cr 1/8   Ifwar                                      20    10
Neder Hällesätter Cr 1     Anders Sjöberg                              0    30
                           Borgsten, Comminister                       0    20
Norre Restad      Cr 1     Oluf Arfwedsson                            80    30
                           Oluf                                        0    10
Högbärgianne      Cr 1/2                                              30     0
                           Oluf                                        0    10
                           Swen                                        0    10
Säboo             Cr 1/4   Anders                                      0    60
Söder Hullt       Cr 1/4   Oluf                                       50    10
Clåsterbärgiane   Cr 1/2   Johan Hök, Corporal                         0    50
                           Swen Rassmusson                             0    10
Krokstads prgd    Pr       Margareta Tegner                            0   100
Langeland         Torp     Chresten                                    0    10
                           Lars                                        0    10
Snaben            Fr 1     Anders Månsson                            470    60
Öfw. Hällesätter  Fr 1     Wäfwers enkia                             380     0
                           Johan                                       0    20
                           Nills                                       0    10
                           Oluf                                        0    20
                           Ellias                                      0    10
                           Vädtle                                      0    10

Sande socken

Kådebohl          Sk 1                                               250     0
                           Erek                                        0    10
                           Klaes                                       0    20
                           Joen                                        0    10
                           Bäckman, Fältwäbel                          0    10
Steensböhn        Sk 1                                               250     0
                           Anders Hallvårsson                          0    20
                           Tohl                                        0    10
                           Anders                                      0    10
Ryrr              Sk 1                                               250     0
                           Erik Jonsson                                0    10
                           Erek Olufsson                               0    20
                           Oluf                                        0    20
                           Nills                                       0    10
Hulltanne         Sk 1                                               250     0
                           Swen                                        0    10
                           Chrestopher                                 0    10
                           Håckan                                      0    10
                           Bryngell                                    0    20
Eedh              Sk 1                                               200     0
                           Swen                                        0    20
                           Arfwed                                      0    30
                           Pehr                                        0    10
                           Enar                                        0    10
Piexerööd         Sk 1                                               160     0
                           Anders Olsson                               0    20
                           Jacob                                       0    10
                           Knudt Andersson                             0    10
                           Knudt                                       0    10
Stora Leersätter  Sk 1                                               250     0
                           Hans                                        0    30
                           Gök Joensson                                0    30
                           Joen Göksson                                0    10
Klåbungerööd      Sk 3/4                                             100     0
                           Stenor Anunsson                             0    20
                           Stenor                                      0    10
                           Bengdt en dragon                            0    10
Biöneböhn         Sk 1/2                                             130     0
                           Hans                                        0    10
                           Oluf                                        0    10
Ulkerööd          Sk 1/2                                             100     0
                           Anders                                      0    10
                           Swen                                        0    10
Toröödh           Sk 1/2                                             130     0
                           Lars                                        0    20
                           Reor                                        0    20
Wattnerööd        Sk 1/2                                             100     0
                           Swen Nillsson                               0    10
                           Sven Svensson                               0    10
Kiättelsrööd      Sk 1/2                                              60     0
                           Erik                                        0    10
                           Tjöstel                                     0    20
Skrucken          Sk 1/2                                             120     0
                           Rassmus                                     0    20
                           Joen                                        0    10
                           Mårten                                      0    20
Trondrööd         Sk 1/2                                             120     0
                           Joen                                        0    10
Gisslebo          Sk 1/2                                              80     0
                           Guttorm                                     0    10
                           Engebredt                                   0    10
Lilla Lersätter   Sk 1/2   brukas under Stora Lersätter              130     0
Heen              Sk 3/8   Ereck                                     100    30
Stuverööd         Sk 3/8                                              60     0
                           Oluf utfattig och tigger                    0     0
                           Pehr Larsson                                0    10
Kårööd            Sk 1/4                                              80     0
                           Jacob                                       0    10
                           Börge                                       0    10
Klefwa            Sk 1/4                                              50     0
                           Tohl                                        0    20
                           Anders                                      0    20
Hällewadt         Sk 1/4                                              60     0
                           Swen                                        0    10
                           Oluf                                        0    10

Skougen           Sk 1/4                                              60     0
                           Oluf                                        0    10
                           Anders                                      0    10
Löfåhs            Sk 1/8   Joen                                       30    10
Gillanne          Sk 1/8                                              60     0
                           Anders                                      0    10
                           Mårten                                      0    10
Skogen            Sk 1/8                                              50     0
                           Nills                                       0    10
                           Hans                                        0    10
                           Oluf                                        0    10
Gattan            Sk 1/8                                              20     0
                           Hindrik en dragon                           0    10
                           Johan Kaija en dragon                       0    10
Prästebohl        Cr 1/2   Anders                                      0    20
Wassbotten        Cr 1     Lars Lind, Föraren                          0    70
Bjärkebräcke      Cr 1     med skattejord                            150     0
                           Torbiörn                                    0    20
                           Ereck                                       0    20
                           Joen                                        0    10
                           Amund                                       0    30
Åhsneröd          Cr 1/4   Gammal, Corporal                            0    50
Biörnåhsen        Cr 1/4   Pehr Olufsson                              90    20
Ellserööd         Cr 1/8   Joen                                        0    10
Bärgieröödh       Cr 1     med skattejord                            120     0
                           Oluf                                        0    20
                           Lars                                        0    10
                           Anders                                      0    10
                           Hans                                        0    10
Åsanne            Torp     Tolle en dragon                             0    10
Lille Ryrr        Cr 1/8   brukas under Ryrr                           0     0

Hee socken

Stensryr          Sk 1                                               180     0
                           Hans                                        0    10
                           Joen                                        0    10
                           Joen Olufsson                               0    10
                           Lars                                        0    10
Sandåcker         Sk 1                                               200     0
                           Hans                                        0    20
                           Joen                                        0    10
Hällan            Torp     Joen                                        0    20
Siggerööd         Torp     Anders                                      0    10
Skougen           Torp     Lars en dragon                              0    10
                           Oluf                                        0    10
Bön               Sk 1                                               200     0
                           Rassmus                                     0    30
                           Oluf                                        0    10
                           Anders                                      0    10
Twetten           Sk 1                                               190     0
                           Joen                                        0    10
                           Börge                                       0    10
                           Haral                                       0    10
                           Hans Knudtsson tigger                       0     0
Ståcken           Torp     Jacob                                       0    10
Fisketorph        Sk 1                                               240     0
                           Hans                                        0    30
                           Anders                                      0    10
                           Rasmus                                      0    10
Öfwer Långöhn     Sk 1                                               140     0
                           Enkian Ehlin                                0    10
                           Hans                                        0    10
                           Hans Joensson                               0    10
                           Juhl                                        0    10
Neder Långöhn     Sk 1                                               140     0
                           Anders                                      0    30
                           Hans                                        0    30
Hullt             Sk 1                                               240     0
                           Enkian                                      0    40
                           Gregers                                     0    30
Häckeridt         Torp     Biörn                                       0    10
Gunnarsrööd       Sk 1                                               240     0
                           Tohre                                       0    20
                           Jacob                                       0    10
                           Anders                                      0    10
Wattnerööd        Sk 3/4   Lilliehöök, Öfwerste                      150     0
                           Pehr                                        0    20
                           Jon                                         0    20
                           Bryngell                                    0    10
Norre Åboland     Sk 1/2                                             100     0
                           Jacob                                       0    20
                           Ereck                                       0    20
Uthäng            Sk 1/2                                             120     0
                           Juhl                                        0    20
                           Jacob                                       0    10
Söbbhullt         Sk 1/2                                             100     0
                           Hans                                        0    20
                           Anders                                      0    20
Åhsen             Sk 1/2                                             200     0
                           Joen                                        0    20
                           Lars                                        0    10
                           Anders                                      0    10
Torbiörnerööd     Sk 1/4   Johan                                      60    20
Kråkhullt         Sk 1/4                                              60     0
                           Hallfwår                                    0    20
                           Joen                                        0    20
Askeslätt         Sk 1/4                                              60     0
                           Ereck                                       0    30
                           Anders                                      0    10
Synneröödh        Sk 1/4   Joen                                       60    30
Ånnerööd          Sk 1/4   Hans                                       60    30
Reulserööd        Sk 1/8   Bengdt                                     30    10
Knäckerööd        Sk 1/4   Esbiörn                                    70    20
Bönnerööd         Sk 1/8   Joen                                       40    10
Stufwerööd        Sk 1/8                                              30     0
                           Swen Swensson                               0    10
                           Swen                                        0    10
Alsbo             Cr 1/4   Anders                                      0    60
Torph             Cr 1     med skattejord                            160     0
                           Anders                                      0    30
                           Kierstin                                    0    10
Åboland           Cr 1     med skattejord                            180     0
                           Pehr                                        0    20
                           Anders Torsson                              0    20
                           Anders Pehrsson                             0    20
Hällungstad       Cr 1     Abraham Baltzer, Cornett                    0   150
                           Jacob                                       0    30
                           Lars                                        0    30
                           Enkian                                      0    10
Myra              Torp     Oluf                                        0    10
Sählelund         Cr 1/2   Esbiörn                                     0    20
Trynebacka        Cr 1/2   Gudmund Karlsson, Corporal                  0    50
                           Halfwår                                     0    10
Rööd              Cr 1/2   Anders                                      0    20
                           Pehr                                        0    10
Kåpperhullt       Cr 1/2   Joen                                        0    30
                           Anders                                      0    10
Möllebacka        Cr 3/8   Torsten Gammalsson                          0    50
                           Petter Gammalsson                           0    50
                           Anders                                      0    10
                           Oluf Jernberg en dragon                     0    10
Bårhullt          Cr 3/8   Swen                                       30    30
                           Oluf                                       30    20
Väijebohl         Cr 1/4   Oluf                                        0    20
Röstan            Cr 1/4   Tålle                                      80    30
                           Joen                                        0    20
Borgen            Cr 1/4   Anders Andersson                            0    40
Skougen           Cr 1/8   Hans Bryngellsson                           0    20
Dölia             Cr 1/8   Rassmus                                     0    20
Huset             Cr 1/4   Sifwer                                      0    20
                           Hans                                        0    20
Sählebråten       Torp     Gunnar                                      0    10
Lijanne           Torp     Sven                                        0    10
Ryrr              Fr 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Swen                                        0    30
                           Anders                                      0    40
                           Bengdt                                      0    30
                           Anders Andersson                            0    30
Siwijk            Fr 3/4   Lilliehöök, Öfwerste                      270     0
                           Oluf Knudtsson                              0    30
                           Ifwar                                       0    30
Brattöhn          Fr 1     Lilliehöök, Öfwerste                      710     0
                           Anders                                      0    60
                           Mårten                                      0    40
Elnebacka         Fr 1/2   Lilliehöök, Öfwerste                      290     0
                           Rasmus                                      0    20
                           Erik                                        0    20
Blåbärhullt       Fr 1/4   Lilliehöök, Öfwerste                      240     0
                           Biörn                                       0    40
                           Oluf                                        0    20
Stahn             Fr 1/4   Lilliehöök, Öfwerste                      180     0
                           Jöens Joensson                              0    20
Hermansrööd       Fr 1/4   Lilliehöök, Öfwerste                      190     0
                           Oluf Knudtsson                              0    20
Lilla Brattöhn    Fr 1/4   Lilliehöök, Öfwerste                      190     0
                           Mårten                                      0    60
Fiälla            Fr 1/8   Lilliehöök, Öfwerste                      140     0
                           Oluf                                        0    20
Ollsbo            Fr 1/8   Lilliehöök, Öfwerste                      120     0
                           Lars                                        0    20
Aslagerööd        Fr 1/4   Lilliehöök, Öfwerste                      150     0
                           Hans                                        0    20
                           Oluf                                        0    30
Fiöhlen           Torp     Anders                                      0    10
Mörtwattnet       Torp     Oluf                                        0    10
Tranhem           Torp     Jacob                                       0    10
Skougen           Torp     Juhl                                        0    20
Snöret            Torp     Hans                                        0    10
                           Lars                                        0    10

Summa för Uddevalla
och Sunnerviken                                                  159701 124431



Naverstad sn

Ellelien          Sk 5/4                                             400     0
                           Anun                                        0    20
                           Hans                                        0    10
                           Joen med barnearf                           0    30
Jahren            Sk 1                                               240     0
                           Mattes                                      0    20
                           Gude                                        0    30
                           Erich                                       0    20
Tungene           Sk 1                                               120     0
                           Nills                                       0    20
                           Joen                                        0    20
                           Torsten                                     0    10
                           Hans                                        0    20
Norre Tyft        Sk 1                                                70     0
                           Lars                                        0    20
                           Pär                                         0    10
                           Hans                                        0    30
                           Oluf                                        0    20
Södre Tyft        Sk 1                                               100     0
                           Swen                                        0    50
                           Hellgie                                     0    40
Edsemb            Sk 1                                               360     0
                           Assmund med barnearf                        0    40
                           Simon                                       0    10
                           Torger                                      0    20
                           Anders                                      0    20
Håbäckemarken     Sk 1                                               150     0
                           Joen                                        0    10
                           Hindrich                                    0    20
                           Engebretz                                   0    10
Norr Nafwerstad   Sk 1                                               360     0
                           Mattis                                      0    50
                           Anders Olsson                               0    10
                           Anders                                      0    10
Skackestad        Sk 1                                               360     0
                           Hans Hansson                                0    10
                           Hans                                        0    20
                           Knuth                                       0    30
                           Torborg en enkia                            0    40
Öster Östad       Sk 1                                               320     0
                           Grim                                        0    20
                           Jean Ståhlhandske, Hofsmed med munderin     0    40
                           Per                                         0    10
Wäster Östad      Sk 1                                               370     0
                           Jon                                         0    40
                           Anders Andersson                            0    20
                           Anders                                      0    10
Smebergh          Sk 1                                               450     0
                           Tolle                                       0    40
                           Hallwor                                     0    20
                           Claes                                       0    10
Norre Skrammestad Sk 1                                               210     0
                           Torsten                                     0    20
                           Knuth                                       0    20
Södre Skrammestad Sk1                                                150     0
                           Bryngell                                    0    20
                           Knuth                                       0    30
Påhland           Torp     Hendrich Erichsson                          0    10
Näseth            Torp     Hans Gunnarsson                             0    10
Torph             Sk 1                                               360     0
                           Christopher                                 0    10
                           Hans                                        0    10
                           Johan Kolberg en dragon                     0    20
Hofsätter         Sk 1                                               300     0
                           Anders Joensson                             0    10
                           Tålle                                       0    20
                           Anders                                      0   130
Hållckekärr       Sk 1                                               360     0
                           Mattis Efwensson                            0    10
                           Mattis                                      0    30
Röör              Sk 1                                               210     0
                           Måns med barnearf                           0    30
                           Jöran                                       0    10
                           Oluf                                        0    20
Wassboen          Sk 1                                               400     0
                           Hans med barnearf                           0    20
                           Andor                                       0    30
                           Nills med barnearf                          0    20
Sörgårdh          Sk 1                                               360     0
                           Biörn med barnearf                          0    40
                           Anders Andersson                            0    10
                           Jörn Halworsson                             0    20
                           Jörn Andersson                              0    10
                           Anders Jörnsson                             0    10
Saugeshullt       Torp     Biörn                                       0    10
Ådele             Torp     Bryngell                                    0    10
Möre              Sk 1                                               260     0
                           Per                                         0    10
                           Anders                                      0    10
                           Oluf                                        0    10
                           Joen                                        0    10
Röklefwan         Torp     Oluf                                        0    10
Fagerhullt        Sk 1                                               360     0
                           Kierstin en enkia                           0    90
                           Per                                         0    10
                           Truls                                       0    10
Buane             Sk 1                                               160     0
                           Oluf Erlandsson                             0    20
                           Anders                                      0    10
                           Oluf                                        0    20
Flötemarcken      Sk 1                                               400     0
                           Hans                                        0    50
                           Erich                                       0    10
                           Anders                                      0    30
Backen            Sk 1                                               510     0
                           Joen                                        0    20
                           Per                                         0    10
Orremyran         Torp     Oluf Jerpe                                  0    10
Tegen             Sk 1                                               300     0
                           Gude                                        0    30
                           Hans med barnearf                           0   150
Turekläpp         Torp     Bodulf                                      0    10
Esperödh          Sk 1                                               400     0
                           Gude Gedda, Cappelan                        0   150
                           Bryngell med barnearf                       0    30
Rimserödh         Sk 1                                               270     0
                           Oluf                                        0    10
                           Anders                                      0    10
                           Anders Olufsson                             0    10
Röranne           Sk 1                                               470     0
                           Anders                                      0    50
                           Haralld                                     0    10
                           Måns                                        0    10
                           Per                                         0    10
Sundshullt        Sk 1                                               490     0
                           Oluf Olufsson d.y med barnearf              0    40
                           Hans                                        0    20
                           Hallwor                                     0    10
                           Oluf d.ä                                    0    40
Wästerödh         Sk 1                                               160     0
                           Hans med barnearf                           0    30
                           Anders med barnearf                         0    20
Amunderödh        Sk 1/2                                             250     0
                           Christen                                    0    20
                           Anders                                      0    30
                           Biörn                                       0    20
Buanne            Sk 1/2                                             190     0
                           Mickell med barnearf                        0    20
                           Hans                                        0    10
                           Gunnar                                      0    10
Buannesätter      Torp     Anders                                      0    10
Hagen             Sk 1/2                                             180     0
                           Rassmus med barnearf                        0    20
                           Assmun                                      0    20
Bottenn           Sk 1/2                                             150     0
                           Gunnar Joensson med barnearf                0    20
Rödh              Sk 1/2                                              70     0
                           Måns                                        0    20
Österrödh         Sk 1/2                                              70     0
                           Tålle                                       0    20
Eigde             Sk 1/2                                              80     0
                           Joen med barnearf                           0    20
                           Anders                                      0    10
Ullserödh         Sk 1/2                                             100     0
                           Frants                                      0    20
Stengrimserödh    Sk 1/2                                              40     0
                           Chrestopher                                 0    10
                           Hallfwor                                    0    10
Poderödh          Sk 1/2                                             140     0
                           Oluf                                        0    10
                           Erich                                       0    10
Rollserödh        Sk 1/4                                              70     0
                           Jöns                                        0    20
Torgierslund      Sk 1/4                                              60     0
                           Jacob                                       0    10
                           Hans                                        0    10
Torgiersrödh      Sk 1/4                                              60     0
                           Anders                                      0    10
Joensbo           Sk 1/4                                              90     0
                           Hallwor                                     0    20
Nasslebacka       Sk 1/4                                              40     0
                           Hallwor                                     0    20
Stabäckehullt     Sk 1/4                                              90     0
                           Tron Gregersson                             0    20
                           Gregers                                     0    10
                           Tron Joensson                               0    20
Laggarehulltet    Torp     Anders                                      0    10
Saugemarchen      Sk 1/4                                             120     0
                           Biörn                                       0    10
Buxungerödh       Sk 1/4                                             120     0
                           Gude                                        0    20
Rönningen         Torp     Hallwor                                     0    10
Hållene           Torp     Reor                                        0    10
Öst Korungeröd    Sk 1/4                                              80     0
                           Erich                                       0    20
Mossekasen        Torp     Swen                                        0    10
Nordnähs          Sk 1/4                                             100     0
                           Tore                                        0    30
Grubberödh        Sk 1/4                                              60     0
                           Anders                                      0    30
Norre Rambneberg  Sk 1/4                                             100     0
                           Oluf                                        0    10
Sör Rambneberg    Sk 1/4                                              60     0
                           Michell                                     0    20
Backa             Sk 1/4                                              70     0
                           Erich                                       0    20
Fossane           Sk 1/4                                              40     0
                           Rassmus                                     0    20
Wästre Korungeröd Sk 1/4                                              30     0
                           Oluf                                        0    20
Ligälld           Sk 1/4                                              80     0
                           Jöns                                        0    20
Hogen Sifredzgd   Sk 1/4                                             100     0
                           Erich med barnearf                          0    40
Lersich           Sk 1/4                                              70     0
                           Pehr                                        0    10
Hästhagen         Sk 1/4                                              40     0
                           Jacob                                       0    10
Ödegården         Sk 1/4                                              50     0
                           Steen Erlandsson                            0    10
Mickelskougen     Sk 1/4   inräknas med Esperödh                       0     0
                           Oluf                                        0    10
Mårtensrödh       Sk 1/4                                              70     0
                           Tore                                        0    10
Lifwerödh         Sk 1/8                                              50     0
                           Sten                                        0    20
Inlagh            Sk 1/8   inräknas med österrödh                      0     0
                           Engebreth                                   0    20
Mörehogen         Sk 1/8                                              20     0
                           Jöns                                        0    10
Yxnedahlen        Sk 1/8   inräknas med Wassbo                         0     0
                           Bryngell                                    0    10
Korpeskougen      Sk 1/8                                              20     0
                           Joen Olufsson                               0    10
Sommaren          Sk 1/8                                              30     0
                           Nills Fougell                               0    10
Nygård            Sk 1/8                                              40     0
                           Knuth                                       0    10
Åhn               Sk 1/8                                              30     0
                           Anders                                      0    20
Skådeth           Sk 1/8                                              60     0
                           Joen med barnearf                           0    20
Norre Säm         Cr 1     Petter Augustin, Fordom Fältväbeln          0    60
Snöweröd          Cr 1/2   Swen                                        0    30
                           Erich                                       0    20
Östre Bullarby    Cr 3/4   Hindrik Hollm, Siergianten med munderin     0   120
                           Lars                                        0    10
Wästre Bullarby   Cr 1     Rassmus                                     0    40
                           Hans                                        0    40
Wästre Älgeland   Cr 1     med skattejord                            100     0
                           Håkan Hall, Corporal med mundering          0    40
                           Trulls                                      0    30
Södre Tingwalldh  Cr 3/4   Ingell Augustin, Casserad Leutnant          0   150
Söder Sämb        Cr 1     med skattejord                            320     0
                           Jacob                                       0    30
                           Kierstin en enkia                           0    30
                           Oluf                                        0    30
Sör Nafwerstad    Cr 1     Anders                                    300   100
                           Håckan                                      0    20
                           Jörgen                                      0    20
Koxerödh          Cr 1/2   Swen                                       60    30
                           Gude                                        0    20
Röstan            Torp     Nills Ericksson                             0    10
Holltanne         Torp     Jacob                                       0    30
Klagerödh         Cr 1/2   Tohl med skattejord                        70    30
Gunneröd          Cr 1/2   Oluf, Klåckaren                             0    80
Örmällt           Cr 1/2   Johannes med barnearf                       0    20
                           Tore                                        0    20
Erikzröd          Cr 1/4   Lars Frisk, Corporalen med mundering        0    40
                           Mattis                                      0    20
Röane             Cr 1/4   Tore                                        0    70
Högelund          Cr 1/4   Hans Andersson                              0    20
Hoffträd          Cr 1/4   Anders med skattejord                      50    20
Pållsrödh         Cr 1/4   Truls                                       0    30
Hogar             Cr 1/4   Oluf Simonsson                              0    60
Muuslandh         Cr 1/4   Per                                         0    90
Signerödh         Cr 1/4   Joen                                        0    30
Kiönnefiälld      Cr 1/4   Bengdt                                      0    40
Nafwerstads pr:gd Pr 1     Per Gedda                                   0   400
Korswägen         Torp     Anders                                      0    10
Fiskareplatzen    Torp     Truls                                       0    10
Liuugh            Torp     Torgus                                      0    10
Öster Älgeland    Fr 1/2                                             300     0
                           Jöns Erlandsson                             0    30

Moo socken

Backa             Sk 1                                               360     0
                           Anders med barnearf                         0    30
                           Torger                                      0    10
                           Simon Olsson d.ä                            0    10
                           Simon Olsson d.y.                           0    10
Askeklåvan        Torp     Jakob Alm en dragon                         0    10
Smewijken         Sk 1                                               360     0
                           Mattis                                      0    20
                           Tore                                        0    10
                           Engebret                                    0    20
                           Truels                                      0    10
Twetten           Sk 1                                               440     0
                           Jon                                         0    10
                           Nills                                       0    20
                           Anders                                      0    10
Fressland nedergd Sk 1                                               600     0
                           Anders                                      0    40
                           Hans                                        0    20
                           Tormo                                       0    20
                           Lars                                        0    20
Esspelund         Sk 1                                               700     0
                           Joen                                        0    10
                           Nills                                       0    10
                           Peer Steensson                              0    10
                           Matts med barnearf                          0    10
Grimmelandh       Sk 1                                               400     0
                           Frants Knutsson                             0    40
                           Frants med barnearf                         0    40
                           Christen med barnearf                       0    30
Björkemarken      Sk 1                                               330     0
                           Hans med barnearf                           0    20
                           Per med barnearf                            0    10
                           Biörn med barnearf                          0    10
                           Anders med barnearf                         0    40
Appelhult         Sk 1                                               240     0
                           Simon med barnearf                          0    20
                           Oluf                                        0    10
                           Ingemåhr                                    0    10
Ödzmåhl           Sk 1                                               490     0
                           Erikz enkia Burtta                          0    40
                           Erik Joensson med barnearf                  0   100
                           Trulls                                      0    30
                           Hans                                        0    20
Ullseröd          Sk 1                                               300     0
                           Jacob                                       0    30
                           Lars                                        0    20
                           Nils                                        0    10
                           Inge, Trumslagare                           0    30
Swennungsrödh     Sk 1                                               280     0
                           Hallfwor                                    0    20
                           Amun med barnearf                           0    20
                           Swen                                        0    30
Putten            Torp     Anders Ferling en dragon                    0    10
Gåttersrööd       Sk 1                                               240     0
                           Gunnar                                      0    20
                           Anders                                      0    10
                           Mattis                                      0    20
Myran             Torp                                                30     0
Hogen             Torp     Anders                                     30    10
Rämbne            Sk 1                                               240     0
                           Nills                                       0    40
                           Torbjörn                                    0    40
Lifwerödh         Sk 1                                               200     0
                           Hans                                        0    30
                           Jöns                                        0    20
Fressland oppegd  Sk 1                                               700     0
                           Hans                                        0    20
                           Biörn                                       0    20
                           Rassmus                                     0    10
                           Stenoer                                     0    40
                           Nills                                       0    10
Nåckerödh         Sk 1/2                                             160     0
                           Gullbrand                                   0    10
                           Oluf                                        0    20
Hälgiebo          Sk 1/2                                              30     0
                           Anders                                      0    30
Kannrödh          Sk 1/4                                             120     0
                           Nills                                       0    30
Karserödh         Sk 1/4                                             160     0
                           Arfwe                                       0    20
Nasslerödh        Sk 1/4                                              60     0
                           Asslagh                                     0    30
Ellserödh         Sk 1/4                                             180     0
                           Anders                                      0   150
Skallerödh        Sk 1/4                                              90     0
                           Nills                                       0    20
Lunnanne          Sk 1/4                                              70     0
                           Oluf                                        0    20
Åsserödh          Sk 1/4                                              80     0
                           Simon                                       0    20
Fiälla            Sk 1/4                                             100     0
                           Bengdt                                      0    10
                           Anders                                      0    10
Fjällemon         Torp     Per                                         0    10
Vrån              Torp     Swen                                        0    10
Kitterödh         Sk 1/4                                              90     0
                           Asmund                                      0    10
                           Oluf                                        0    10
Lunnen            Sk 1/4                                              60     0
                           Lars                                        0    10
                           Oluf                                        0    10
Rassane           Sk 1/4                                              30     0
                           Barbro en enkia                             0    20
Halmstad          Sk 1/4                                              80     0
                           Reor                                        0    10
Biörnåhs          Sk 1/4                                              70     0
                           Joen                                        0    10
Flötemarken       Sk 1/4                                              70     0
                           Stenor                                      0    10
Hoferödh          Sk 1/4                                              20     0
                           Jacob                                       0    10
Mörcken           Cr 1     med skattejord                             80     0
                           Torger                                      0    30
                           Hans                                        0    20
                           Erich                                       0    30
                           Rasmus                                      0    30
Ramtveten         Cr 1     med skattejord                             90     0
                           Jöns Knutsson, Fundaren med mundering       0    60
                           Joen                                        0    20
                           Hans                                        0    10
Rahytt            Torp     Joen                                        0    10
Torp              Cr 1     med skattejord                            170     0
                           Johan Usmader, Ryttmästare                  0    60
                           Hans                                        0    20
                           Oluf                                        0    10
                           Frants                                      0    10
Qwisserödh        Cr 1/4   Gunnar                                      0    30
Torödh            Cr 1/4   med skattejord                             90     0
                           Assgudh                                     0    10
Lönneskougen      Cr 1/4   med skattejord                             40     0
                           Lars                                        0    10
Tippann           Torp     Efwen                                       0    10
                           Oluf                                        0    20
Grinnåhsen        Torp     Per                                         0    30
Pulsemoen         Torp     Biörn                                       0    20
Saugen            Cr 1     med skattejord                             20     0
                           Swennung Larsson                            0    10

Kville socken

Norrgårdh         Sk 1     åborna                                     70     0
                           Jöns                                        0    50
                           Gunnar                                      0    10
Rörrwijk          Sk 1     åborna                                     80     0
                           Oluf Nilssons änkia                         0    40
                           Oluf Biörnsson                              0    90
                           Oluf                                        0    20
Hafnn             Sk 1     Pehr med barnearf                         140   100
Allestorph nedergdSk 1     åborna                                    170     0
                           Axell                                       0    40
                           Daniell                                     0    20
Allestorph oppegd Sk 1     åborna                                    200     0
                           Biörn Eriksson                              0    40
                           Biörn                                       0    10
Kamstorph nedergd Sk 1     åborna Per och Axell dess skatterättigh    30     0
                           11 1/2 sätting, den öfriga jorden medelst
                           ödesmålet förfallet under cronan
                           Per                                         0    20
                           Axell                                       0    10
Kamstorph oppegårdSk 1     åborna                                    160     0
                           Anders                                      0    20
                           Lars                                        0    10
Grimslätt         Sk 1     åborna                                    140     0
                           Vättle                                      0    20
                           Bryngell                                    0    70
                           Per                                         0    20
Efwenröd          Sk 1     åborna Jacob och Cornelius                100     0
                           Jacob                                       0    30
                           Cornelius                                   0    30
                           Swen Wågman en dragon                       0    10
Hiälpesten erikzgdSk 1     åborna                                    120     0
                           Juhl                                        0    20
                           Christen                                    0    20
Hiälpesten wästergSk 1     åborna                                    100     0
                           Hans                                        0    30
                           Torgier                                     0    10
Hiälpesten mellangSk 1     åborna                                     50     0
                           Oluf                                        0    20
                           Torgier                                     0    10
Widingen botollfsgSk 1     skattevrak                                  0     0
                           Johannes                                    0    60
Widingen biörsgd  Sk 1     Ingebor en änkia                           50    50
Widingen assmundsgSk 1     Per                                        50    10
Torph sörgård     Sk 1     åborna med Tore på Lindhållmens arfinga   120     0
                           Christopher                                 0    10
                           Oluf                                        0    10
Torph norrgård    Sk 1     Christens änkia Johanna                    30    10
Edesteen nedergd  Sk 1     åbon med Johannes Andersson på Fiellbac   240     0
                           Joen                                        0    20
Edesteen oppegd   Sk 1     åborna med Per i Grimswijk                250     0
                           Christopher                                 0   100
                           Jakob Dampe                                 0    10
                           Jakob                                       0    10
Flygh             Sk 1/2   Daniell Bildt, Öfwersteleutnant           100     0
                           Trulls                                      0    10
Lersten nedergd   Sk 1     åborna                                     50     0
                           Gullbrand                                   0    30
                           Nills                                       0    30
Leersteen oppegd  Sk 1     Jean                                      100    50
Ödsmåhl norrgd    Sk 3/4   åborna med syskon och syskonbarn           80     0
                           Håfwoll                                     0    30
Bräcke            Sk 1     åborna                                    130     0
                           Joen                                        0    50
                           Lars                                        0    90
Backa             Sk 1     åborna med Per i Luushee                  140     0
                           Jöns                                        0    10
                           Karin                                       0    10
                           Guttorm                                     0    10
Luushee           Sk 1     åborna med dess syskon                     80     0
                           Per                                         0   100
                           Johan                                       0    50
Rööd              Sk 1     åborna med Herr Johan i Qwille och brod   100     0
                           Siul                                        0    20
                           Lars                                        0    10
Trettestad nedergdSk 1     Jean                                       50   150
Möre              Sk 1     åborna med Nills styvbarn och              80     0
                           drängen Olof Mattsson
                           Anders                                      0    60
                           Nills                                       0    50
Hweberg           Sk 1     åborna                                    120     0
                           Christen med barnearf                       0    50
                           Anders                                      0    40
Hahla             Sk 1     Hallfwor                                   60    40
Sohlim norrgård   Sk 1     åborna                                     80     0
                           Lars Olufsson                               0    30
                           Oluf Olsson                                 0    10
                           Oluf Larsson                                0    30
                           Per                                         0    20
Sohlim nedergd    Sk 1     Bryngell                                   70   100
Kiönnestorph      Sk 1     åborna och Anders styvbarns arf           230     0
                           Jean                                        0    30
                           Nills                                       0    30
                           Anders                                      0    50
Kleef             Sk 1     åbon med förre åbon Pers syskon            80     0
                           Anders                                      0    90
Ahlnähs           Sk 1     åborna med dess syskon och                100     0
                           Per Larssons arfvingar
                           Jöns                                        0    20
                           Anders                                      0    20
Skougen           Torp     Erick                                       0    10
Rådden            Torp     Bengdt                                      0    10
Bastekiärr        Sk 1     åborna                                     80     0
                           Jean                                        0    50
                           Angrim                                      0    10
Öeen norrgård     Sk 1     åborna med Herr Johan i Qville och brod    90     0
                           Gunnar                                      0    40
                           Anders                                      0    10
Öeen sörgård      Sk 1     skattevrak                                  0     0
                           Angrim                                      0   140
Dåfweland sörgd   Sk 1     åborna med Anders i Öeen                  110     0
                           Jacob                                       0   110
                           Glör                                        0    40
Krågeröd          Torp     Engebrätz en dragon                         0    10
Tungene           Sk 1     åbon med dess broderbarn                   40     0
                           Rasmus                                      0   130
Tegen             Sk 1     åborna med sahlige Trullses barn           70     0
                           Torbiörn                                    0    20
                           Oluf                                        0    20
                           Anders                                      0    30
Branneby norrgd   Sk 1     Swennung och några i Norge boendes         70     0
                           Swenung med barnearf                        0   100
Branneby sörgd    Sk 1     åborna                                    110     0
                           Tore                                        0    20
                           Hans                                        0    20
Hee               Sk 1     Swennung                                   60   100
Yllene norrgård   Sk 1     åborne med Anders Olssons styvbarn        140     0
                           Erik                                        0    30
                           Swenung                                     0    30
                           Hallfwor                                    0    20
Öeen              Sk 1     åborna med åtskillige andre               150     0
                           Nills                                       0   130
                           Anders                                      0    20
Dåfweland norrgd  Sk 1     åborna med pigan Sirin Jönsdotter          70     0
                           Giödulf                                     0    50
                           Per                                         0    50
Skierödh          Sk 3/4   Lilliehöök, Öfwersteleutnant              120     0
                           Oluf                                        0    90
                           Hanns                                       0    90
Torsbo            Sk 3/4   Soop, Öfwersteleutnant                    110     0
                           Carl                                        0    60
                           Nills                                       0    60
Högedsten sörgd   Sk 1/2   åborna med Joen Larsson i Fiällbacka      180     0
                           Per                                         0    30
                           Ifwer                                       0    50
Ysetrrödh         Sk 1/2   Soop, Öfwersteleutnant                    100     0
                           Anders                                      0   100
Bärby             Sk 1/2   åbon med svärmodern Elin                   30     0
                           Simon                                       0    20
Stuufängen        Sk 1/2   Herr Jochum i Krogstad och                 40     0
                           Simon i Kampstorp
                           Per                                         0    70
Rörkiärr          Sk 1/2   åborna Tol och Börgie med                  50     0
                           Anders i Kiönnestorp
                           Tohl                                        0    20
                           Börie                                       0    20
                           Oluf en dragon                              0    10
Borgane           Sk 1/2   Joen                                       40    80
Twetten           Sk 1/2   Herr Lars i Fredrikstad                     0     0
                           Nills                                       0    40
                           Ingebor en änkia                            0    30
Dahle             Sk 1/2   Knuth                                      90   150
Kiönnestorp ödegd Sk 1/4   åbon med barn och svärsyskon               80     0
                           Oluf                                        0   100
Ånneröd           Sk 1/4   åbona med Nills och Oluf i Giäskes         20     0
                           Anders                                      0    20
Hållt             Sk 1/4   Oluf                                       20    50
Fuglekiärr persgd Sk 1/4   Oluf                                       90   100
Kallföen          Sk 1/4   obesutten, odelsjorden äges av Johannes    30     0
                           Andersson på Fjällbacka och Karin Mattsdr
Hwallöen          Sk 1/4   åborna                                     30     0
                           Angrim                                      0    70
                           en dräng med sitt arf                       0    80
Hällesåhs         Sk 1/4   några omyndiga barn                        70     0
                           Erik                                        0    80
Dyngö             Sk 1/4   åborna                                     30     0
                           Oluf                                        0    50
                           Hanns                                       0    50
Hielteröen        Sk 1/4   obesutten, odelsjorden äges av             60     0
                           Erik Olsson på Fiällbacka
Fauglekiärr jörensSk 1/2   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Christen med barnearf                       0    70
Åsslerödh         Sk 1/4   inräknas under Råröd                        0     0
Kallstorp         Sk 1/2   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Oluf                                        0    30
Ullseröd          Sk 1/4   obesutten, Överst.leut. Lilliehöök         70     0
Skougen           Sk 1/8   inräknas under Ahlnähs                      0     0
Skåtteröd         Sk 1/8   inräknas under Dahle                        0     0
Putten            Sk 1/8   åborna på Nordby                          120     0
Söbskinn ödegd    Sk 1/4   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Bryngell                                    0    20
Gullouf           Sk 1/4   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Karin                                       0    20
Lilla Swällte     Sk 1/4   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Lars med barnearf                           0    50
Heekullen         Sk 1/4   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Oluf                                        0    50
Norrgård          Sk 1/4   inräknas under Grinnslätt                   0     0
Berga             Sk 1/2   Angrim med 6 sättingar odelsjord           30    90
Taskan            Torp     Oluf                                        0    10
Torp              Cr 1     Åborna med ymme? i Ytterby har 6           20     0
                           sättingar odelsjord
                           Lars                                        0    90
                           Kiähl                                       0    80
Store Jore sörgd  Cr 1     Soop, Öfwersteleutn. för 2 tunnor         100     0
                           Simon                                       0    30
                           Oluf                                        0    30
Lille Jore nedergdCr 1     Joen                                        0   100
                           Gude                                        0    80
Lille Jore uppegd Cr 1     Joen                                        0    50
                           Erik                                        0    30
Qwille mellangd   Cr 1/2   Oluf Holmquist, Lensman                     0    40
                           Arfwed                                      0    20
Qwille norrgård   Cr 1/2   Torsten                                     0    20
Qwille sörgård    Cr 1/2   Hendrick                                    0    30
                           Lars en husman                              0    10
Qwille wästergd   Cr 1/2   Anders                                      0    30
                           Tålle                                       0    30
Hiälpesten wästergCr 1     åborna 1 tunna 6 sättingar odelsjord       50     0
                           Per                                         0    50
                           Anders                                      0    10
Öster Widingen    Cr 1     åborna med 6 sättingar odelsjord           40     0
                           Joen                                        0    80
                           Jacob med barnearf                          0    60
Träswalld         Cr 1     Oluf                                        0    70
                           Jon Olsson                                  0    80
                           Erik                                        0    50
                           Joen                                        0    40
Norr Edesten      Cr 1/2   Billdt, Öfwersteleutnant                   20     0
                           Burtta en änkia                             0    80
Nordby            Cr 3/4   Oluf                                        0    30
                           Simon                                       0    30
Krokbräcke        Cr 1     Hans                                        0    90
                           Nills                                       0    30
Skistad mellangd  Cr 1/2   Hans                                        0    30
Skistad nedergd   Cr 1/2   Nills                                       0    30
Skistad wästergd  Cr 1/2   Christen                                    0    50
Lifweröd          Cr 1     Swen                                        0    50
                           Christen                                    0    80
Blötskoug         Torp     Tore                                        0    10
Lycke             Cr 1/2   Lars Svensson                               0    20
                           Lars                                        0    90
Norr Åbrott       Cr 1/2   Lars                                        0    40
                           Assmund                                     0    40
                           Mattz en dragon                             0    20
Söder Åbrott      Cr 3/4   Per                                         0    20
Trätteland uppegd Cr 1/2   Lars                                        0    30
                           Joen                                        0    10
Trätteland oppegd Cr 1/2   Nills                                       0    50
                           Nills Halwordsson                           0    50
Söbskinn          Cr 1     obesutten                                   0     0
Backa             Cr 1     Ifwar                                       0    10
Fossane           Cr 1     Oluf                                        0    30
                           Rasmus                                      0    70
                           Joen                                        0    80
Staby             Cr 1     Hans                                        0   110
Ledum             Cr 1     Weinholtz, Öfwersteleutnant                 0   800
Norre Sohlberg    Cr 1     Anders                                      0    80
                           Lars                                        0    90
Söder Sohlberg    Cr 1     Per med barnearf                            0   180
                           Oluf                                        0    70
Lössbo            Cr 1     Oluf                                        0   100
Berg              Cr 1     Jean Geillerstedt                           0   200
                           Rasmus                                      0    50
                           Oluf                                        0    50
Sparöd            Torp     Oluf                                        0    10
Skieebräcke       Cr 1     Nills med barnearf                          0   100
Giddehammar       Cr 1     Anders                                      0    20
                           Per                                         0    30
Myra              Torp     Oluf Werme                                  0    10
Söder Hee         Cr 1     Simon                                       0    50
                           Nills                                       0    50
Lilla Wrem        Cr 1     Lars                                        0    40
                           Nills                                       0    30
                           Kall, Siergiant                             0    40
Torpane           Cr 3/4   Oluf                                        0    30
                           Swen                                        0    30
Bräcke            Cr 3/4   Angrim                                      0    80
                           Hanns                                       0    80
Widingen christ.gdCr 1/2   Nills                                       0    10
                           Hendrik                                     0    30
Råröd             Cr 1     Sven Rörberg, Fältwäbeln                    0    50
                           Anders Löfwa en dragon                      0    10
                           Jacob From Corporal                         0    10
Trätteland nedergdCr 1/2   Hans                                        0    30
                           Per                                         0    10
Solbräcke         Cr 1/2   Christopher, Corporal                       0    80
Ödsmål sörgård    Cr 1/2   Assmund                                     0   100
Ödsmål innergd    Cr 1/2   Bengdt, Sergiannt                           0   100
Solhem mellangd   Cr 1     åborna med Börgies svärsyskon odelsjord    70     0
                           Oluf Enorsson                               0    50
                           Oluf                                        0    10
                           Börgie                                      0    20
Yllene sörgård    Cr 1/2   Tore                                        0    40
                           Lars                                        0    40
Hee wernichsgd    Cr 3/4   åborna med 10 1/2 sättings odelsjord       60     0
                           Erik                                        0   100
                           Vättle                                      0    50
                           Oluf                                        0    10
Buhråsrödh        Cr 3/4   Anders Hasselqvist, Corporal                0    40
                           Anders Wallin, Förridare                    0    50
                           Oluf en dragon                              0    20
Nygård            Cr 3/4   åbon Trulls med styvbarns odelsjord        40     0
                           Trulls                                      0    40
                           Gudmund, Rustmästare                        0    40
                           Anders en husman                            0    10
                           Steen en husman                             0    10
Biörtorp          Cr 3/4   Berendt                                     0    20
Lunna             Cr 1/2   Arfwid med 4 1/2 sätting odelsjord         10    20
Winche            Cr 1/2   en ödegård under Torp med 10 1/2           30     0
                           sättingar odelsjord
Klingseröd        Cr 1/2   Swen Kiöhl                                  0    30
                           Oluf                                        0    20
Asgieröd          Cr 1/2   Jöns Ahlquist                               0    40
                           Pehr                                        0    50
Rabbalshede       Cr 1/2   Swen                                        0    50
Drummelsröd       Cr 1/2   Arne                                        0    10
                           Hans                                        0    30
Knaxeöd           Cr 1/2   Oluf                                        0    20
Humlekiärr        Cr 1/2   Jean                                        0    40
Motorp            Cr 1/2   Per                                         0    50
Dusgård           Cr 1/4   Simon                                       0   100
Faulekärr larseg  Cr 1/2   Oluf                                        0    40
                           Lars                                        0    10
Hornlycke         Cr 1/4   obesutten                                   0     0
Hamborgö          Cr 1/4   Lars                                        0    30
                           Oluf                                        0    20
Gåsö              Cr 1/8   Nills                                       0    50
                           Assmund                                     0    50
Skougen           Torp     Gustaf Brask                                0    20
Qwille prästgård  Cr 2     Johan Qwilldahl, Kyrkioherde                0   500
Botten            Torp     Oluf                                        0    20
Enerbacken        Torp     Oluf                                        0    20
Väijen            Torp     Swän                                        0    30
Kinkom            Torp     Jörgen                                      0    10
Röd               Fr 1     Lilliehöök, Öfwersteleutnant              470     0
                           Erik                                        0    80
                           Christen                                    0   100
                           Oluf                                        0    80
Löesgård          Fr 1     Lilliehöök, Öfwersteleutnant              410     0
                           Anders                                      0    40
                           Swen                                        0    50
Sör Eigde         Fr 1     Lilliehöök, Öfwersteleutnant              390     0
                           Hans                                        0    30
                           Lars                                        0    30
Norr Eigde        Fr 1     Lilliehöök, Öfwersteleutnant              570     0
                           Anders                                      0    50
                           Wågn                                        0    30
Ödsmål mellangd   Fr 1     Lilliehöök, Öfwersteleutnant              320     0
                           Oluf                                        0   100
Ösmål sörgård     Fr 1     Lilliehöök, Öfwersteleutnant              320     0
                           Oluf                                        0    40
                           Erik                                        0    40
Widingen östergd  Fr 1/2   Lilliehöök, Öfwersteleutnant              180     0
                           Simon                                       0    20
Högedsten norrgd  Fr 1     Lilliehöök, Öfwersteleutnant              390     0
                           Oluf                                        0    30
                           Helge                                       0    20
Norr Edsten       Fr 1     Lilliehöök, Öfwersteleutnant              390     0
                           Hans                                        0    30
                           Joen                                        0    30
Kärill            Fr 1     Lilliehöök, Öfwersteleutnant              460     0
                           Burtta en änkia                             0    10
Branstaby östergd Fr 3/4   Lilliehöök, Öfwersteleutnant              270     0
                           Hanns                                       0    30
                           Alf med barnearf                            0    30
Branstaby wästergdFr 3/4   Lilliehöök, Öfwersteleutnant              270     0
                           Hanns                                       0    20
                           Christen                                    0    20
Svälte            Fr 1     Lilliehöök, Öfwersteleutnant              460     0
                           Nills                                       0    20
                           Oluf                                        0    20
Fedia             Fr 1     Lilliehöök, Öfwersteleutnant              310     0
                           Asslag                                      0    70
                           Trulls                                      0    30
Söder Grindh      Fr 1     Lilliehöök, Öfwersteleutnant              360     0
                           Angrim                                      0    50
                           Tarald                                      0    30
Dalarna           Torp     Joen                                        0    10
                           Oluf                                        0    10
Torpanne          Fr 1     Lilliehöök, Öfwersteleutnant              330     0
                           Anders med barnearf                         0    80
                           Swen                                        0    50
Ödsmål norrgd     Fr 1     Lilliehöök, Öfwersteleutnant              220     0
                           Nills                                       0    80
Store Jore wästergFr 1     Soop, Öfwersteleutnant                    610     0
                           Oluf                                        0   100
Store Jore östergdFr 1     Soop, Öfwersteleutnant                    610     0
                           Cornelius                                   0    50
                           Juhl                                        0    50
Kalfskind         Fr 1     Soop, Öfwersteleutnant                    670     0
                           Anders                                      0    80
                           Jacob                                       0    60
Norr Grind        Fr 1     Soop, Öfwersteleutnant                    200     0
                           Nills med barnearf                          0   100
Dryp              Torp     Simon en tiggare                            0     0
Bodeland östergd  Fr 1     Soop, Öfwersteleutnant                    490     0
                           Jacob                                       0    40
                           Erik                                        0    40
                           Joen                                        0    20
Bodeland wästergd Fr 1     Soop, Öfwersteleutnant                    490     0
                           Nills                                       0    30
                           Erik                                        0    40
                           Anders                                      0    40
Snibe             Fr 1/2   Soop, Öfwersteleutnant                    290     0
                           Nills                                       0    20
                           Oluf                                        0    30
Utgård            Fr 1/2   Soop, Öfwersteleutnant                    230     0
                           Amund                                       0    80
                           Lars Larsson en tråssdräng med arf          0    30
Söder Fauglekiärr Fr 1/2   Soop, Öfwersteleutnant                    290     0
                           Oluf Andersson med barnearf o fordringa     0   200
Skougen           Torp     Joen en tiggare                             0     0
Hageröd           Fr 1/4   Soop, Öfwersteleutnant                    160     0
                           Anders                                      0    10
                           Gunnar                                      0    10
Kleva             Fr 1/4   Soop, Öfwersteleutnant                    150     0
                           Kiähl                                       0    50
Ambdahl           Fr 1/4   Lilliehöök, Öfwersteleutnant               60     0
                           Hans                                        0    80
Rönningen         Fr 1/4   Soop, Öfwersteleutnant                    150     0
                           Pehr                                        0    40
Kindlycke         Fr 1/4   Lilliehöök, Öfwersteleutnant              150     0
                           Hanns                                       0    50
Nötholmen         Torp     Anders                                      0    10
Grindzvijk        Torp     Per en tiggare                              0     0
Wrem              Säteri   Georg Lilliehök, Öfwersteleutnant        1270     0
Myren             Torp     Lilliehöök, Öfwersteleutnant              280     0
                           Lars                                        0    50
Fagerbacka        Torp     Lilliehöök, Öfwersteleutnant              280     0
                           Tore                                        0    80
Håltanne          Torp     Lilliehöök, Öfwersteleutnant              200     0
                           Börgie                                      0    30
Råstock           Torp     Lilliehöök, Öfwersteleutnant              200     0
                           Anders                                      0    10
Snögård           Torp     Lilliehöök, Öfwersteleutnant              330     0
                           Hans Rasmusson med fordringar               0    90
Lycke             Torp     Lilliehöök, Öfwersteleutnant              110     0
                           Lars                                        0    20
Nyborg            Torp     Lilliehöök, Öfwersteleutnant              130     0
                           Kiähl med barnearf                          0    40
Krappsätt         Torp     Lilliehöök, Öfwersteleutnant              100     0
                           Jöns                                        0    50
Hjältö            Torp     Lilliehöök, Öfwersteleutnant              100     0
                           Lars med barnearf                           0    30
Holmarna          Torp     Lilliehöök, Öfwersteleutnant              150     0
                           Joen                                        0    20
Kasen             Torp     Lilliehöök, Öfwersteleutnant              110     0
                           Jacob                                       0    20
Hästhagen         Torp     obesutten                                   0     0
Blankenborg       Torp     Lilliehöök, Öfwersteleutnant               40     0
                           Oluf                                        0    40
Klåfwan           Torp     Lilliehöök, Öfwersteleutnant               40     0
                           Oluf                                        0    10
Diupedahl         Torp     Lilliehöök, Öfwersteleutnant               40     0
                           Oluf                                        0    10
Kobberöd          Torp     Lilliehöök, Öfwersteleutnant               40     0
                           Reor                                        0    10
Fjällbacka        Strand   Johannes Andersson                          0   240
                           Johan Gudesson                              0   100
                           Sören Persson                               0    20
                           Biörn                                       0    30
                           Gude                                        0    10
                           Erik Olsson                                 0    90
                           Anders Hansson                              0    90
                           Ifwer                                       0    20
                           Nills Hansson                               0    10
                           Joen Larssons enkia                         0    70
                           Tönnes Olsson                               0    10
                           Olof Olssons enkia                          0    30
                           Rållfs enkia                                0    10
                           Oluf Biörnsson                              0    20
                           Oluf Chrestophersson                        0    20
                           Mårten Klåcker                              0    30
                           Karin Jacobsdotter                          0    10
                           Anna Larsdotter som Lars Larsson i          0    20
                           Bräcke är förmyndare för
Tången            Strand   Bengdt en tiggare                           0     0
Kåckebacken       Strand   Christen en tiggare                         0     0
Mörhultstrand     Strand   Rasmus                                      0    20
                           Angrim                                      0    30
Hammaren          Strand   Rasmus                                      0    30
                           Lars Åkesson                                0    10
                           Lars Angrimsson                             0    30
Backen            Strand   Bryngell                                    0    10

Bottna socken

Bottna östergård  Sk 3/4   åborna                                    200     0
                           Erik                                        0   100
                           Anders Joensson                             0    50
                           Nills                                       0    50
Bottna            Sk 3/4   åborna                                    120     0
knutzgård                  Oluf                                        0    50
                           Nills                                       0    40
Bottna sörgård    Sk 3/4   Erik                                      110    50
Bottna wästergd   Sk 3/4   Erik med fordringar                        80   220
Bräcke            Sk 1     Hans Wingårdh, Komminister                230   200
Gisslegiärde      Sk 1     åborna                                    290     0
                           Hans                                        0    50
                           Tollf                                       0    90
Bottna norrgård   Sk 1     åborna                                    290     0
                           Oluf Jonsson                                0    50
                           Oluf Halworsson med barnearf                0    90
Stora GillingsmarkSk 1/2   Jöns                                       70    60
Täcklebo          Sk 1/2   Anders                                     50    30
Kallsängen        Sk 1/2   obesutten, Johan i Sannewalld              40     0
Rödde             Sk 1/2   Lilliehöök, Öfwersteleutnant              130     0
                           Oluf                                        0    80
Wrångstad         Sk 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Gude                                        0    40
                           Jöns                                        0    30
Rörane            Sk 1/2   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Oluf                                        0    30
Saxewalld         Sk 1/4   Jean med odelsjord                         60    50
Hahla             Sk 1/4   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Nills                                       0    60
Skärholmen nedergdCr 3/4   Knuth                                       0    40
                           Jerdt                                       0    40
Skärholmen öfwergdCr 3/4   Ander en dragonprofoss                      0    20
                           Johan Lång, Capitein                        0    80
                           Oluf                                        0   100
Skärholmen mellangCr 3/4   Christen                                    0    30
Wrångstad crongd  Cr 1     Hallwor med 5 sättingar 3 3/4 odelsjord    10    60
Skibevalld        Cr 3/4   Gunnar                                      0    60
                           Anders                                      0    20
Bottna cronogård  Cr 3/4   inräknas under östergården                  0     0
Skärperöd         Cr 1/2   Oluf                                        0    80
Mällerödh         Cr 1/2   Jean Bing, Förare                           0    40
                           Joen                                        0    40
Tåsterödh         Cr 1/2   Joen med barnearf                           0    50
Lilla GillingsmarkCr 1/4   Påfwell                                     0    30
Måssedalen        Cr 1/4   Söfren                                      0    30
Wahleby           Fr 1     Soop, Öfwersteleutnant                    630     0
                           Swennung                                    0    90
                           Siuhl                                       0    60
Binghullt         Fr 1/4   Lilliehöök, Öfwersteleutnant               90     0
                           Lars                                        0    10

Swenneby socken

Swenneby norrgd   Sk 1     åborna                                    110     0
                           Oluf med barnearf                           0    50
                           Asgud                                       0    40
Svenneby mellangd Sk 1     åborna                                     70     0
                           Oluf                                        0    40
                           Hans                                        0    30
Swenneby storegd  Sk 1     åborna                                    440     0
                           Anders                                      0    30
                           Christen                                    0    50
                           Per                                         0    40
Hwallön           Sk 1     åborna                                     90     0
                           Johannes                                    0    40
                           Gertrud                                     0    50
Huvstad           Sk 3/4   Johan                                      70    30
Tyfta             Sk 1     åborna                                    140     0
                           Juhl                                        0    30
                           Swen                                        0    10
                           Nills                                       0    20
Smedseröd         Sk 1     Hallwor                                    60    60
Ytterby           Sk 1     åborna                                    360     0
                           Hans                                        0    70
                           Jul                                         0    70
Nordre Kärraby    Sk 1     åborna                                    140     0
                           Hans                                        0    30
                           Christopher                                 0    30
Skogby sörgård    Sk 1/2   Soop, Öfwersteleutnant                     50     0
                           Hallwor med barnearf                        0    40
Hee               Sk 1/2   Lilliehöök, Öfwersteleutnant               70     0
                           Hans med barnearf                           0    40
Övretun           Sk 1     Gunnar                                     70    60
Gunnerödh         Sk 1/2   Hans                                       50    40
Qwillekiärr       Sk 1/2   Jacob                                      70    40
Hougslätt         Sk 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Nills                                       0    60
Houga             Sk 1/4   Biörn med odelsjord                        20    10
Skogby mellangd   Cr 1     Johan                                       0    20
                           Knuth                                       0    10
Löska             Cr 1     Måns                                        0    40
                           Jean                                        0    50
Öfwre Sandbäck    Cr 1/2   Oluf                                        0    50
Nedre Sandbäck    Cr 1/2   Hallfwor                                    0    40
                           Anders                                      0    30
Ullseröd          Cr 3/4   Erik                                        0    30
                           Anders utan bruk                            0    10
Solbräcke         Cr 1/2   Oluf Skog, Skallmejblåsare                  0    60
Skogby nedergd    Cr 1     Oluf med barnearf                           0    30
                           Lars                                        0    20
                           Jean                                        0    20
Gullöff           Cr 3/8   Söfren med barnearf                         0    60
Sundal            Cr 1/4   Oluf                                        0    20
Kärraby           Cr 1/4   inräknas under Rabbalshede                  0     0
Slättenna         Fr 1     Soop, Öfwersteleutnant                    160     0
                           Anders                                      0    30
                           Tålle                                       0    30
Krega             Fr 1     Soop, Öfwersteleutnant                    270     0
                           Tålle                                       0    60
Nasserödh         Fr 1     Soop, Öfwersteleutnant                    480     0
                           Per                                         0    40
                           Lars                                        0    20
Kanebo            Fr 1     Soop, Öfwersteleutnant                    440     0
                           Engebretz                                   0    30
Ullfwekiärr       Fr 3/4   Lilliehöök, Öfwersteleutnant              350     0
                           Oluf                                        0    10
                           Hans                                        0    30

Sandbäck wrembzgd Fr 1/2   Billdt Öfwersteleutnant                   290     0
                           Gunnar Uddesson                             0    30
                           Gunnar                                      0    30
Kiärraby wrembsgd Fr 1/2   Lilliehöök, Öfwersteleutnant              220     0
                           Oluf                                        0    10
Öfwretun wrembzgd Fr 1/2   Lilliehöök, Öfwersteleutnant              390     0
                           Swen                                        0    30
                           Anders                                      0    30
Skiärperödh       Fr 1/4   Billdt Öfwersteleutnant                   140     0
                           Oluf                                        0    30
Skiärkälld        Fr 1/4   Billdt Öfwersteleutnant                    90     0
                           Simon                                       0    10
Skutebackan       Strand   Hällgie                                     0    10
                           Jöns Böcker                                 0    10
                           Jöns Andersson                              0   110
Brevikstrand      Strand   Nills Olsson                                0    10
Hornö             Strand   Anders                                      0    10
                           Nills                                       0    10
Heestrand         Strand   Anders Larsson                              0    20
                           Lars                                        0    10
                           Anders                                      0    10
Wassviken                  Hallwor                                     0    20
                           Lars                                        0    10
Köpmansbacken     Strand   Axel                                        0    30
                           Oluf                                        0    10
Slottet                    Lars Mattzon en tiggare                     0     0
                           Kerstin Nilsdr tigger                       0     0
                           Jöns Larsson en tiggare                     0     0
                           Oluf Larsson                                0    20
                           Oluf Joensson                               0    20
                           Burta en tiggare                            0     0
                           Hans Warnichsson                            0    10
                           Nills                                       0    10

Tanum socken

Ljungbytorp       Sk 1                                               110     0
                           Oluf Jensson                                0    50
                           Anders                                      0    20
Utängen           Sk 1                                                80     0
                           Lars Håvolsson                              0    10
                           Anders                                      0    20
                           Lars Knutzon                                0    10
Tores Svandal     Sk 1                                               220     0
                           Lars                                        0    20
                           Per Joensson                                0    10
                           Börgie                                      0    10
                           Oluf                                        0    30
Hällan            Torp     Anders en dragon                            0    10
Sörr Svandal      Sk 1                                                70     0
                           Oluf                                        0    10
                           Anders                                      0    20
                           Per                                         0    20
Såtorp            Sk 1     1/2 är skattevrak, 9 sättingar tillhör     10     0
                           Anders Bryngelsson i Buhråhs
                           Anders Swensson                             0    10
                           Bengdt Sköfding                             0    10
Kalleby nedergd   Sk 1                                               240     0
                           Simon                                       0    60
                           Siul                                        0    60
Öster Bro         Sk 1                                                90     0
                           Oluf Andersson                              0    30
                           Anders                                      0    20
Wäster Eiide      Sk 1     Påvel Nörings arfwin.                       0     0
                           Anders Wästgöte en dragon                   0    10
Öster Erseröd     Sk 1     Hans Andersson                             20    40
Rörwik            Sk 1                                                50     0
                           Oluf                                        0    20
                           Anun                                        0    10
                           Siuhl                                       0    10
Långeby           Sk 1                                               140     0
                           Joen                                        0    10
                           Hendrik                                     0    30
Fornby            Sk 1     åborna med Allbret i Hafstensund          200     0
                           Clemmit                                     0    80
                           Anders                                      0    20
                           Dafwidh med barnearf                        0    60
Litzeby uppegd    Sk 1     Posessorerna till odelet döda, åborna       0     0
                           är utfattiga
                           Oluf                                        0    20
                           Hanns                                       0    10
Litzleby nedergd  Sk 1     öde                                         0     0
Wästerby          Sk 1     odelsjorden tillhör Angrim och Anders      50     0
                           Hansson på Fiällbacka
                           Hans Torgersson                             0    20
                           Oluf Pedersson                              0    10
                           Hanns Nillsson                              0    10
Fossemtorph       Sk 1     åborna Per och Anders med Peder Gudesso   200     0
                           på Sannäs
                           Per Hansson                                 0    40
                           Anders Swensson                             0    10
                           Jacob                                       0    20
Surtung           Sk 1                                               280     0
                           Oluf Olufsson                               0    30
                           Hans med fordringar                         0    40
Lycke             Sk 1     åbon Erik med Jacob Trullsson i Strömst    50     0
                           Erik                                        0    50
                           Gunnar                                      0    30
Gurseröd          Sk 1                                                60     0
                           Juhl                                        0    30
                           Erik                                        0    20
Tågeröd           Sk 1                                               140     0
                           Peder Ström, Esq.präst                      0    20
                           Sophia                                      0    40
                           Anders Gudesson                             0    30
Munkzeröd         Sk 1     åbon Anders med dess syskon               160     0
                           Hallwor                                     0    30
                           Anders med barnearf                         0    40
Utby nedergård    Sk 1     åbon äger  resten öde                     20     0
                           Oluf Olufsson                               0    20
Utby uppegård     Sk 1     åborna samt Wättles hustrus syskon        120     0
                           Erik med barnearf                           0    40
                           Vättle                                      0    50
Lilla Ryland      Sk 1     Stake, Generalens arfwingar               110     0
                           Rassmus änka Elsa de fine                   0   120
Öfwer Sämb wästergSk 1     utrikes arfwingar och under cronan          0     0
                           Erik                                        0    30
                           Lars                                        0    30
Sämb norrgård     Sk 1     Swen Anderssons arfwingar                  80     0
                           Gunnar                                      0    40
                           Nills                                       0    30
Sämb sörgård      Sk 1     Swen Anderssons arfingar och Nills och     80     0
                           Simon på Rössöe
                           Karin                                       0    40
                           Anders                                      0    40
Skiörboo                   utrikes arfwingar och under cronan          0     0
                           Oluf                                        0    10
                           Lars                                        0    10
                           Hans                                        0    20
Ahrendall mellang Sk !/2   Stake, Generalens arfwingar                 0     0
                           öde                                         0     0
Bräcke            Sk 1     åtskilliga intressenter                   110     0
                           Anders                                      0    30
                           Steen                                       0    20
Töfwa             Sk 1     Biörn med syskon samt Barbro och Påfwel   270     0
                           Björn                                       0    30
                           Pål                                         0    20
                           Barbro en änkia                             0    30
                           Torgier                                     0    10
Knämb gisslegd    Sk 1     åborna samt Nills Johanssons arfwingar    210     0
                           Per                                         0    30
                           Anders                                      0    20
Klätta            Sk 1                                                90     0
                           Anders med innehafwande arf för drängen     0    70
                           Rassmus Johansson som också har innehafwande
                           arf hos Torgier i Solberga 8 Dr ,
                           Amund i Knäm 14 Dr och Amund i Säby 14 Dr
                           Rassmus en dräng                            0    40
Kallföen          Sk 1                                               220     0
                           Anders Joensson                             0    40
                           Oluf                                        0    60
                           Anders                                      0    50
                           Lars                                        0    50
                           Hanns                                       0    60
                           Tolle                                       0    50
Sögårdh           Sk 1                                               190     0
                           Swen                                        0    20
                           Ingee                                       0    30
                           Per                                         0    20
                           Erik                                        0    20
Kaserna           Torp     Hanns en dragon                             0    10
Tanum östergård   Sk 1/2   utrikes arfwingar och under cronan          0     0
                           Joen                                        0    20
Biörnåhs          Sk 3/4   utrikes arfwingar och under cronan          0     0
                           Claes                                       0    30
                           Måns                                        0    30
Bufwae            Sk 1     Jacob samt Hans i Slöen i Skee socken     200     0
                           Jacob                                       0    20
                           Nills                                       0    30
                           Måns                                        0    30
Öfwer Sämb        Sk 1     skattevrak                                  0     0
                           Elias                                       0    30
                           Anders                                      0    20
Tanum swensegård  Sk 5/8   Anders Andersson på Rastetången           100     0
                           Anders                                      0    30
Hållt             Sk 1/2   Gude och Hans Halworsson i Riikz          120     0
                           Gude                                        0    20
                           Anders                                      0    20
Gramsåhs          Sk 1/2   Wiweka Påfwelsdotter och under cronan       0     0
                           Erik                                        0    20
Kuustorp          Sk 1/2                                              50     0
                           Anders                                      0    20
                           Oluf                                        0    10
Bramserödh        Sk 1/2   Oluf                                       70    40
Biörndalen        Torp     Halfwor                                     0    10
Backarna          Torp     Oluf en tiggare                             0     0
Solbräcke         Sk 1/2   Stake, Generalens arfwingar                50     0
                           Anders med barnearf                         0    40
Otterö            Sk 1/4   Påfwell Nörings arfingar                   60     0
                           Anders med barnearf                         0   110
                           Kierstin                                    0    10
Vrångsholmen      Sk 1/2   Per                                        60    30
Skafwerödh        Sk 1/4   Oluf                                      120    20
Halvordsröd       Sk 1/4   utrikes arfwingar och under cronan          0     0
                           Erik                                        0    10
Raftetånge        Sk 1/4   Anders                                     90    70
Vedöen            Sk 1/4   Per                                        30    30
Orredahlen        Sk 1/4   under Tores Swandahl                        0     0
                           Per                                         0    10
                           Joen                                        0    10
Hogen             Sk 1/8   Långebyborna                               20     0
                           Jöens                                       0    30
Luuse             Sk 1/8   under Semb                                  0     0
Öby               Sk 1/8   under Tofwas ägor                           0     0
                           Troen                                       0    10
Orredahlen        Sk 1/8   under Hållt                                 0     0
                           Eluf en dragon                              0    10
Orreskougen       Sk 1/8   under Sögård                                0     0
Lilla Ulfweskied  Sk 1/2   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Peder Elfström, Cappelan                    0    80
Stora Ahrendahl   Sk 1     obesutten                                   0     0
Ahrendahl sörgård Sk 1/4   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Simon                                       0    20
Edzwiik sörgård   Sk 1/4   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Tore                                        0    10
Gierum uppegård   Cr 1/2   Mattz                                       0    30
Gierum nillzgård  Cr 1/2   Joen                                        0    10
                           Nills                                       0    10
Gierum wästergd   Cr 1/2   Erik                                        0    10
                           Jacob                                       0    10
Gierum nygård     Cr 1/2   Hans                                        0    20
                           Oluf                                        0    10
Gierum norrgd     Cr 1/2   Söfren                                      0    30
Gierum östergd    Cr 1/2   Hans                                        0    30
Lilla Gierum      Cr 1     Gude                                        0    30
                           Oluf med barnearf för pigan Johanna         0    40
Neder Lyngby      Cr 1/2   Oluf                                        0    20
Öfre Lyngby       Cr 1/2   Per                                         0    10
                           Trulls                                      0    20
Tufwanne          Cr 1     Hanns                                       0    30
                           Per                                         0    20
Norr Swandahl     Cr 1     Jacob                                       0    50
                           Johannes                                    0    30
                           Hindrick                                    0    10
Kaserna           Torp     Erik en tiggare                             0     0
Jute Swandahl     Cr 1     Oluf                                        0    20
                           Hanns                                       0    10
Huudh             Cr 1     Hanns med barnearf och skatterättighet    170    60
Huudh             Cr 1     Anders                                      0    50
                           Johan Hagell en dragon                      0    10
Hoftorph          Cr 1/4   Oluf                                        0    20
Kyrkeryk wästergd Cr 1     Oluf                                        0    20
                           Endor                                       0    30
Kyrkeryk          Cr 1     Marin en änkia                              0   200
östergård                  änkian salige mans barn där Tore i          0   450
                           Lilla Anerås är förmyndare
Tyfft             Cr 1/2   Gude med styvsons barnearf                  0   170
Ryk norrgård      Cr 3/4   Oluf Stenson                                0    30
Ryk hougen        Cr 3/4   Oluf med barnearf                           0    80
Ryk nedergård     Cr 3/4   Erik                                        0    30
Ryk uppegård      Cr 3/4   Hanns                                       0    30
Ryk östergård     Cr 3/4   Eluf                                        0    10
Ryk mellangård    Cr 3/4   Oluf                                        0    10
Norr Trätteland   Cr 1     Axel Grip, Leutnant                         0   200
                           Daniell Richter, Capitein                   0   200
Moen              Torp     Swen                                        0    10
Hougen            Torp     Anders en tiggare                           0     0
Stora Aneråhs öst Cr 3/4   Nills                                       0    30
                           Anders                                      0    20
St Aneråhs wästergCr 3/4   Oluf                                        0    10
                           Angrim med barnearf                         0    20
                           Börgie en dragon                            0    10
St Aneråhs norrg  Cr 3/4   Jacob                                       0    30
                           Håvol                                       0    20
St Aneråhs mellangCr 3/4   Lars med barnearf                           0    30
                           Anders med barnearf                         0    30
Norr Ougstorph    Cr 1/2   Oluf med barnearf                           0    50
Söder Ougstorph   Cr 1/2   Nills                                       0    30
Multorp           Cr 1     Oluf                                        0    10
Gustorp           Cr 1/2   Oluf                                        0    10
                           Lars                                        0    10
Bergslycke        Cr 1/2   Månns                                       0    30
Orrekläpp         Cr 1     Jöns                                        0    30
                           Oluf                                        0    20
Berg mellangård   Cr 1/2   med 3 tunnor 2 sätt odelsjord             100     0
                           öde                                         0     0
Berg wästergård   Cr 1/2   Crristen                                    0    20
Berg nohlgård     Cr 1/2   Herman med barnearf                         0    20
Wiik              Cr 1     åborna har 9 sättingar odelsjord           30     0
                           Per                                         0    20
                           Burtta en änkia                             0    10
Bodalen           Cr 1     Johan Ekerot, Leutnant                      0    60
                           Jacob med barnearf                          0    30
Greby norrgård    Cr 1/2   Tolle med barnearf                          0    50
                           Burtta en änkia                             0    10
Greby sörgård     Cr 1/2   Christopher                                 0    40
                           Nills                                       0    10
Greby mellangård  Cr 1/2   Börgie med barnearf                         0    50
Skiäggerödh       Cr 1/2   Hendrik                                     0    30
Norr Kärra        Cr 1     Swen, Lensman med barnearf                  0   250
Sörr Kärra        Cr 1     Johannes med barnearf                       0   230
                           Oluf                                        0    20
                           Hanns                                       0    70
Helgieröd         Torp     Oluf                                        0    10
Tegneby nedergd   Cr 1/2   Taralld med barnearf                        0    40
Tegneby norrgd    Cr 1/2   Tore                                        0    20
Tegneby uppegd    Cr 1/2   Jacob                                       0    10
Tegneby mellangd  Cr 1/2   Nills                                       0    20
                           Oluf                                        0    10
Hofwemb wästerg   Cr 3/4   Tormo med barnearf                          0   120
                           Hans                                        0    30
                           Erik                                        0    30
Hofwemb östergd   Cr 3/4   1 tunna 6 sätt odelsjord till Trulls i     50     0
                           Knarrwijk och Lytter i Össby
                           Oluf                                        0    20
                           Hans                                        0    20
                           Lars                                        0    20
Hässie            Cr 1     åborna har 1 tunna 3 sätt odelsjord        40     0
                           Erik                                        0    20
                           Lundh, corporal                             0    30
Lilla Oppen       Cr 1     öde                                         0     0
Stora Oppen sörg  Cr 1/2   Oluf                                        0    40
Stora Oppen östergCr 1/2   Siuhl                                       0    50
Stora Ulfweskie   Cr 1     Anders                                      0    20
                           Hans                                        0    10
Gården nedergd    Cr 1     Jacob med barnearf                          0    40
                           Rasmus med barnearf                         0    70
Gården uppegård   Cr 3/4   Gude                                        0    20
                           Oluf                                        0    20
                           Amund                                       0    20
Gånehee           Cr 3/4   Oluf med barnearf                           0    40
                           Swen                                        0    20
Hallind           Cr 1/4   Anders Eriksson                             0    20
                           Anders                                      0    30
Hougen            Cr 1/2   Nills, gamle                                0    10
                           Nills, lille                                0    10
Hede giästgifwaregCr 1     Joen                                        0    40
Arndahl norrgård  Cr 1/4   Simon                                       0    30
Hågeby            Cr 1/2   Nills med barnearf                          0   100
Öfwerknäm österg  Cr 1/2   Gunnar                                      0    20
                           Oluf                                        0    20
Öfwerknäm wästerg Cr 1/2   Hallwor                                     0    20
                           Oluf                                        0    20
Öfwerknäm wästerg Cr 1/2   Amun                                        0    50
Miölkeröd         Cr 1     Oluf Håkensson                              0    20
                           Peder                                       0    30
                           Hanns                                       0    20
Räfsnähs          Torp     Simon                                       0    10
                           Swen en dragon                              0    10
Tanum nedergård   Cr 1     Gunnar                                      0    20
                           Lars                                        0    20
Öfre Rungstung    Cr 1     Erik                                        0    20
                           Lars                                        0    20
Rungstung nederg  Cr 1     Oluf                                        0   100
                           Ingeboer                                    0    50
Helgieröd         Cr 1/2   Gude                                        0    30
Ullmekierr        Cr 1/2   Oluf                                        0    20
Ahlewikann        Cr 1/2   Anders                                      0    50
Långåker          Cr 1/2   Gullbrand                                   0    20
                           Oluf Berg                                   0    10
                           Tore                                        0    10
Nääs              Cr 1     Hallvord                                    0    20
                           Lars med barnearf                           0    40
Heden             Cr 1/2   Anders                                      0    10
                           Torgier med barnearf                        0    20
Knäm larsesgård   Cr 1     Erik                                        0    50
                           Hallfwor                                    0    50
Dahlen            Torp     Mattz                                       0    10
                           Anna                                        0    10
Lilla Ahnrås mell Cr 1     Tålle                                       0    60
                           Tore                                        0    50
Lilla Ahnrås öst  Cr 3/4   Hans                                        0    30
                           Oluf                                        0    30
Hala              Cr 1     Måns Kiölbäck, Cornett                      0   200
Norr Fossemb      Cr 1     Anders                                      0    30
                           Asbiörn                                     0    30
Silliebråtten     Torp     Oluf                                        0    10
Fossemb sörgd     Cr 1     Oluf Siulsson                               0    30
                           Oluf Swensson                               0    10
                           Jöns en dragon                              0    10
Hwahl             Cr 1     Anders med barnearf                         0    40
                           Per                                         0    20
Neder Sämb österg Cr 3/4   Oluf                                        0    30
                           Hanns                                       0    20
Neder Sämb wästergCr 3/4   Jacob                                       0    30
                           Anders                                      0    30
Tanum wästerg     Cr 1/2   Per                                         0    10
Tanum uppegd      Cr 1     Anders Gunnarsson                           0    20
                           Anders                                      0    10
                           Lars                                        0    10
Torserödh         Cr 1/2   Nills, store                                0    30
                           Nills, lille                                0    20
Kragenähs         Cr 1     Nordberg, Häradzhöfding                     0   150
Hean              Torp     Hans                                        0    10
Hällan            Torp     Jörgen                                      0    10
Långekiärr        Cr 1/2   Jacob                                       0    40
                           Månns                                       0    30
Skougen           Torp     Oloff                                       0    10
Stora Oppen       Cr 1/2   Nills med barnearf                          0    40
nohlgård                   Oluf                                        0    50
Arendal persgd    Cr 1/4   Helgie                                      0    10
Kållstad          Cr 1/2   Engebretz                                   0    20
Skickeröd         Cr 1/4   Jacob                                       0    40
Fröstorp          Cr 1/4   Trulls                                      0    10
Sootorp           Cr 1/2   Anders med barnearf                         0    50
Klefwa            Cr 1/2   Anders Utter, Capitein                      0   400
Whidlycke         Cr 1/2   Oluf                                        0    10
                           Hans                                        0    10
Röö               Cr 1/2   Anders                                      0    10
Biörneröd         Cr 1/2   Swen                                        0    20
                           Oluf                                        0    20
Skarpendahl       Torp     Per                                         0    10
Kalleby uppegd    Cr 1     med 2 tunnor 4 sätt odelsjord             120     0
                           Oluf                                        0    30
                           Lars med barnearf                           0    10
Unneberg          Cr 1/2   Frantz                                      0    30
Wäster Broo       Cr 3/4   Biörn                                       0    30
                           Per                                         0    30
Åseröd            Cr 1/2   Hanns                                       0    20
Öster Ejgde       Cr 1/2   Oluf                                        0    20
                           Börgie                                      0    20
Nästegård         Cr 1     Påfwell Nörings arfw.                     140     0
                           Nills                                       0    20
                           Hanns                                       0    20
Wäster Ersseröd   Cr 3/8   Anders med barnearf                         0    40
Biörnås           Cr 3/8   Simon                                       0    20
Linnebacka        Cr 1/2   Anders                                      0    20
Backa             Cr 1/2   Lars                                        0    20
                           Oluf                                        0    20
Slänge            Cr 1/2   Hanns                                       0    40
Hågebytorp        Cr 1/2   Simon                                       0    50
Stora Oppen wäst  Cr 1/2   Simon                                       0    30
Gissleröd         Cr 1     Hans                                        0    30
                           Oluf                                        0    40
Stora Ryland      Cr 1     Måns                                        0   100
                           Hallfwor                                    0    50
Wäster Ryland     Cr 1/2   öde                                         0     0
Öster Kuseröd     Cr 1/2   Hanns med barnearf                          0    50
                           Oluf                                        0    30
Wäster Kurseröd   Cr 1/2   Hanns med barnearf                          0    40
                           Arfwid                                      0    30
Hwarlöes          Cr 1/2   Anders                                      0    40
Hwiddewalld       Cr 3/4   Jacob                                       0    30
Lilla Ahrendahl   Cr 1/2   Jöens                                       0    80
Skougtorp         Cr 1/2   Lars                                        0    40
Kalleby wästergd  Cr 1/2   Båhl med barnearf                           0    60
Lilla Hofwen      Cr 1/4   Joen                                        0    20
Rörr              Cr 1/2   öde                                         0     0
Bållerödh         Cr 1/2   Oluf                                        0    20
Öeen              Cr 1/2   Joen                                        0    20
                           Per                                         0    10
Platzen           Torp     Lars                                        0    10
Lerdahl           Cr 1/4   Christopher                                 0    10
Underslös         Cr 1/2   Jacob                                       0    30
Prästesämb        Cr 1/2   Lars med barnearf                           0   150
                           Måns                                        0    20
Kråssekiärr       Cr 1/4   Erik                                        0    20
Muusöen           Cr 1/2   Helgie med barnearf                         0    60
                           Hallfwor                                    0    50
Lindöen           Cr 1/4   Tore                                        0    50
                           Mattz                                       0    50
                           Bryngel med barnearf                        0    50
Haga              Cr 1/4   Oluf                                        0    10
Ulseröd           Cr 1/2   Oluf                                        0    20
                           Nills                                       0    20
Annundhållmen     Cr 1/4   öde                                         0     0
Kidöen            Cr 1/4   Lars                                        0    50
Röö               Cr 1/4   Jacob                                       0    20
                           Per                                         0    20
Hellesöen         Cr 1/8   Lars                                        0    30
Havsteen          Cr 1/8   Bryngel                                     0    20
Tanum ödegård     Cr 1/4   Simon                                       0    30
Härtzeröd         Cr 1/4   Anders                                      0    30
Pinnön            Cr 1/8   Oluf                                        0    30
Norr Edzwik       Cr 1/4   Jöens                                       0    30
Edzhållmen        Torp     öde                                         0     0
Tanums pr:g.      Pr       Anders Borgvall, Magister                   0   350
Slåttet           Torp     öde                                         0     0
Kiällarhållmen    Torp     öde                                         0     0
Månsdammarna      Torp     öde                                         0     0
Ängarna           Torp     Juhl en tiggare                             0     0
Lilla Aneråhs     Fr 1     Billdt, Öfwersteleutn.                    540     0
                           Oluf                                        0    50
                           Christen                                    0    50
Kiämprödh         Fr 1/4   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Anna en änkia                               0    20
Lamböen           Fr 1/2   Trulls                                    100    50
                           Töger en tiggare                            0     0
                           Lussia                                      0    30
Sannäs            strand   Oluf Torstensson en tiggare                 0     0
                           Per glasmästare                             0    10
                           Torgier Hansson                             0    10
                           Joen en dragon                              0    10
                           Torgier med styvson                         0    20
                           Oluf Hagell                                 0    20
                           Per Gudesson med barnearf                   0    30
                           Anders Torpling en dragon                   0    10
Havstensund       strand   Allbrect                                    0    20
                           Arfwedh                                     0    50
                           Simon                                       0    10
Haganne           strand   Oluf Nillson en tiggare                     0     0
Långekärrstrand   strand   Nills Bomgårdh                              0    10
                           Anders                                      0    10
                           Ragnill en änkia                            0    10
Långsjö           strand   Yllfwer                                     0    20
                           Hanns                                       0    20
Grebbestad        strand   Nils Sörensson                              0    50
                           Oluf Christensson med barnearf              0   110
                           Juhl Andersson med barnearf                 0    20
                           Anders Ekeroth                              0    30
                           Juhl Jacobsson en tiggare                   0     0
                           Reor Tollesson en tiggare                   0     0
                           Asmund Persson                              0    10
                           Erik Andersson                              0    10
                           Hans Gudesson                               0    60
                           Jöns en tiggare                             0     0
                           Anders Eliasson                             0    20
                           Lars Nielsson en tiggare                    0     0
                           Bengdt Gunnarsson med barnearf              0    30
                           Tore hovslagare en dragon                   0    60
                           Christopher Eliasson en tiggare             0     0
                           Christopher Hansson                         0    60

Lur socken

Kihl sörgård      Sk 1     Simon på Kalföen o Anders i Sembs arfwi   150     0
                           Nils                                        0    30
                           Biörn                                       0    20
                           Oluf                                        0    20
                           Christen                                    0    20
Bårrekiärr        Sk 1                                                60     0
                           Nills                                       0    20
                           Haralld                                     0    30
                           Steen                                       0    10
Häre              Sk 1     Länsman Kieps barn med änkan Sigrin och   270     0
                           medarfwingar
                           Sigrin                                      0    30
                           Lisken                                      0    20
Appelsäter        Sk 1                                               230     0
                           Oluf                                        0    30
                           Sigrin                                      0    20
Öfre Lursäng      Sk 1     Nills på Råssöen och swägerskan           360     0
                           Oluf                                        0    50
                           Jören                                       0    50
Neder Lursäng     Sk 1     Jöens                                     190    80
Stora Hästum      Sk 1                                               290     0
                           Helgie                                      0    50
                           Tiöhl                                       0    30
                           Hans                                        0    20
                           Erik                                        0    20
Tiärndahlen       Torp     öde                                         0     0
Wassby            Sk 1/2                                             130     0
                           Nills                                       0    20
                           Jacob                                       0    10
Sifwerboo         Sk 1                                               380     0
                           Jöns                                        0    40
                           Per                                         0    40
                           Gullbrand                                   0    40
                           Hans                                        0    40
Gissleröd         Sk 1     Nills Hansson på Råssöen och swägerskan   200     0
                           Asgud                                       0    60
                           Oluf                                        0    30
                           Nills                                       0    20
Össby             Sk 1     åbon Reinich och Jacob i Hogen samt Eri   480     0
                           och Anders på Galtöen
                           Torsten                                     0    30
                           Renich                                      0    80
                           Erik                                        0    50
Söder Eeck        Sk 1     Christopher o systern med Per i Kyrkesu    60     0
                           Anders                                      0    40
                           Christopher                                 0    50
                           Siuhl                                       0    40
Backa             Sk 1     åborna med Per i Kyrkesund                430     0
                           Engebretz                                   0    40
                           Lars                                        0    40
                           Oluf                                        0    40
Norder Eeck       Sk 1     åborna med styvbarnen                     200     0
                           Gude med barnearf                           0    30
                           Biörn med barnearf                          0    50
                           Renich                                      0    20
Björnim           Sk 1     åborna Gunne och Tohl                     140     0
                           Gunne                                       0    50
                           Nills                                       0    30
                           Tohl                                        0    50
                           Gudhe                                       0    30
Tågerödh          Sk 1                                               180     0
                           Christopher                                 0    50
                           Juhl                                        0    40
Ånneröd           Sk 1     Hans                                      320    50
Walle             Sk 1     åborna Thomas och Swen                    120     0
                           Anders                                      0    20
                           Tomas med barnearf                          0    50
                           Swen                                        0    20
                           Hallfwor en husman                          0    10
Hessland          Sk 1                                               320     0
                           Swen                                        0    20
                           Oluf                                        0    20
                           Anders Jakobsson                            0    20
                           Anders                                      0    10
                           Nils                                        0    10
Klåppan           Torp     Anders en tiggare                           0     0
Söby              Sk 1                                                90     0
                           Amund                                       0    40
                           Bryngel                                     0    30
Öfwerbye          Sk 1     Nills Hansson på Råssöen och pigan        400     0
                           Anna Andersdotter
                           Engebretz                                   0    30
                           Inga                                        0    40
Sörr Galtö        Sk 1                                                60     0
                           Jacob                                       0    30
                           Ifwar                                       0    20
                           Assmund                                     0    20
Resö mellangård   Sk 1                                                60     0
                           Anders Nillsson med barnearf                0    40
                           Nills                                       0    20
                           Oluf                                        0    20
Resö nedergård    Sk 1/2                                              70     0
                           Oluf Eriksson                               0    20
                           Jöns                                        0    20
                           Jöens Persson en husman                     0    10
Småris            Sk 1/2   Engebret                                   90    40
Tormoseröd        Sk 1/2   Per                                       100    50
Klåfwan           Torp     Jören Knap en tiggare                       0     0
Ryr ödegård       Sk 1/4   Erik med dess syskon                       60     0
                           Erik                                        0    40
Amunderöd         Sk 1/4   Påfwell Nöringh                            40     0
                           Hanns                                       0    20
Swenseröd         Sk 1/4   Nills Hansson på Råssöe                    30     0
                           Oluf                                        0    40
Hållt             Sk 1/4   Per                                        80    40
Gripzeröd         Sk 1/4   Ingebor med Kierstin i Sögårdh             20     0
                           Ifwer                                       0    20
                           Torkel en cronobåtsman                      0    20
Granderå          Sk 1/4   Anders                                    100    30
Grubberödh        Sk 1/4   Simon                                      30    20
Amdahl            Sk 1/4   Anders                                     60    30
Kitterödh         Sk 1/4   Lars                                       40    30
Eeck ödegård      Sk 1/4   under Söder Eeck                            0     0
                           Engebretz                                   0    40
Wästerröd         Sk 1/4   inräknas i Sifwersboo                       0     0
Skågedahlen       Sk 1/4   Anders                                     60    30
Skräddaretorp     Sk 1/8   Nills                                      20    20
Hougen            Sk 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Jacob                                       0   120
                           Engebretz                                   0    20
Ståckhållm        Torp     Anders skomakare                            0    10
Norr Galtö        Sk 1/4   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Oluf                                        0    50
                           Olug Söfrensdotter en änkia                 0    40
Varebacka         Cr 1/2   Wettle                                      0    30
                           Joen                                        0    30
Berga             Cr 1/2   Lars med barnearf                           0    80
Nygårdh           Cr 1/2   Gullbrand med 1 tunna odelsjord           120    50
                           Anun                                        0    50
Torbal            Cr 1                                               240     0
                           Oluf med barnearf                           0    30
                           Mattes                                      0    30
                           Hellgie                                     0    50
Hällan            Torp     Assbiörn                                    0    20
Lilla Hästum      Cr 1/2   Hans                                        0    20
                           Oluf                                        0    30
Norder Kihl       Cr 1/2   Oluf                                        0    40
                           Hans                                        0    40
Torim             Cr 1     Oluf                                        0    50
                           Swen                                        0    50
                           Lars                                        0   100
                           Knut en dräng som har sitt arf hos          0    50
                           Erik i Össby
Torp uppegård     Cr 1/2   Oluf                                        0    40
Klåfweröd         Cr 1/2   Anders                                      0    50
Taranrödh         Cr 3/4   Joen                                        0    30
                           Jacob                                       0    30
                           Joen                                        0    20
Öen               Cr 1     Knut                                        0    20
                           Per                                         0    50
Rumpen            Torp     öde                                         0     0
Kasen             Torp     Anders                                      0    10
Norr Torp         Cr 1/4   Udd med barnearf                            0    50
Hogar             Cr 1/2   Anders                                      0    50
Resö östergård    Cr 1/2   med odelsjord                              30     0
                           Hallwor                                     0    20
                           Joen                                        0    20
Resö norrgård     Cr 1/2   Anders                                      0    20
                           Haralldh                                    0    30
Resö uppegård     Cr 1/2   Trulls                                      0    50
                           Anna en enkia                               0    30
Hiälmängen        Cr 1/2   Hallwor med barnearf                        0    40
                           Hanns med barnearf                          0    80
Elufzrödh         Cr 1/2   Asmund                                      0    30
                           Hallfwor                                    0    20
Hofweröd          Cr 1/2   Engebretz                                   0    20
Guusgårdh         Cr 1/2   Anders med barnearf                         0    40
                           Lars                                        0    30
Ragneboo          Cr 1/4                                              40     0
                           Oluf Nillsson                               0    40
                           Erik                                        0    20
Twettanne         Fr 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Eskell                                      0    70
                           Trulls                                      0    60
Hällan            Torp     obesutten                                   0     0
Hogen             Torp     Anders en tiggare                           0     0

Hogdal sn

Strandh           Sk 1                                               180     0
                           Bengdt                                      0   100
Åhmoth            Sk 1                                               190     0
                           Hanns                                       0   120
Stora Hogdal      Sk 1                                               560     0
                           Oluf                                        0   100
                           Hans                                        0   100
Rambdall          Sk 1                                               470     0
                           Jöns Andersson                              0   100
                           Joen Eriksson                               0    50
Skafweröd         Sk 1                                               180     0
                           Per                                         0   110
Sundby            Sk 1                                               600     0
                           Marin                                       0    80
                           Joen                                        0    70
                           Hellgie                                     0    40
Medby             Sk 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Anders Joensson                             0   100
Siuhlrödh         Sk 1/2   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Assbiörn                                    0    70
                           Anna Pedersdotter                           0    30
Hälle             Sk 1/2   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Anders                                      0    60
Kongbäck          Cr 1     Nills                                       0   150
Huustyft          Cr 1     Hans                                        0    60
                           Joen                                        0    60
Fjälla            Cr 1     Oluf                                        0    80
                           Bengdt                                      0    40
Gåsshult          Cr 1     med 2 tunnor bondejord                    180     0
                           Lars                                        0   100
                           Oluf med barnearf                           0    60
Anneröd           Cr 1     med 2 tun. 9  sätt. bondejord            250     0
                           Hans                                        0    60
                           Per med barnearf                            0    70
Uppegiärde        Cr 1/2   Hans Sifwertsson                            0    60
                           Esbiörn                                     0    80
Brehållt          Cr 1     med 2 tunnor bondejord                    220     0
                           Oluf med barnearf                           0   130
                           Anders med barnearf                         0   260
Hallindh          Cr 1/4   Vättle                                      0    60
Mörk              Cr 1     Oluf                                        0   120
Hiällmberg        Cr 1/2   Anders med barnearf                         0   230
Kafleröd          Cr 1/4   Oluf                                        0    60
Torph             Cr 1/4   Steen                                       0    60
Fristorp          Cr 1/4   Per Esbjörnsson                             0    30
                           Per Christophersson                         0    20
Stufwerödh        Cr 1/4   Christopher                                 0    50
Torgiersboo       Cr 1/4   Trulls med barnearf                         0    80
Anneröd           Cr 1/4   öde                                         0     0
Mörkedahl         Cr 1/4   öde                                         0     0
Södergårdhållt    Cr 1/4   öde                                         0     0
Husstaden         Cr 1/8   Erik                                        0    10
                           Gunne                                       0    10
Dyne              Fr 1     Christinna Hoffgårdh                      800   200
Tråsshullt        Torp     Nills                                       0    30
Waglanne          Torp     Oluf                                        0    20
Spikeberg         Torp     Hans                                        0    10
Öster Hogdahl     Fr 1     brukas av Stora Hogdahls åbor             230     0
Nordby nedergd    Fr 1                                               600     0
                           Oluf                                        0   120
                           Lars                                        0   130
Nordby uppegd     Fr 1     åborna brukar, 1/4 är cronans             300     0
                           Oluf                                        0    60
                           Torgier                                     0    90
Skougar           Fr 1/2                                             450     0
                           Ambor en änka                               0    50
                           Truls                                       0    60

Näsinge socken

Tweten            Sk 1                                               390     0
                           Joen                                        0    70
                           Erik                                        0   100
                           Anders                                      0    30
                           Gurin                                       0    50
Pihlegården       Sk 1                                               540     0
                           Clemmit                                     0   100
                           Hans                                        0   100
                           Tohl Knutsson med barnearf                  0   110
Borresgården      Sk 1                                               160     0
                           Oluf                                        0    50
                           Torsten                                     0    50
Össby             Sk 1                                               720     0
                           Oluf                                        0   100
                           Enor                                        0    30
                           Nills                                       0    20
Mällgård          Sk 1                                               520     0
                           Hallwor                                     0    80
                           Anders                                      0    60
Negård            Sk 1                                               110     0
                           Biörn                                       0    60
                           Per                                         0    40
Bräcke            Sk 1                                               150     0
                           Mickel                                      0    30
                           Torsten                                     0    50
                           Joen                                        0    10
Sundby            Sk 1                                               510     0
                           Biörn                                       0    70
                           Hanns                                       0    60
Hwallbäck         Sk 1                                               150     0
                           Swen                                        0   100
Ötten             Sk 1     Billdt, Öfwersteleutnant                  270     0
                           Oluf                                        0   100
Wässby            Sk 1                                               230     0
                           Oluf                                        0   150
                           Nills                                       0   100
Sandåker          Sk 1/2   ägarna bor i Norge                          0     0
                           Anders                                      0    90
Wässgården        Sk 1/2                                             160     0
                           Hanns                                       0    60
                           Oluf                                        0    80
Hallsängen        Sk 1/2   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Simon                                       0    60
                           Christensa                                  0   100
Norr Ytten        Cr 1     med 15 sätt. bondejord                    120     0
                           Lars med barnearf                           0   160
Sörr Ytten        Cr 5/8   Oluf                                        0    60
                           Oluf Jäppesson                              0    60
Hellesmark        Cr 1/2   Hallwor                                     0    60
Högebohållt       Cr 1/4   Anders                                      0    60
Granhållt         Cr 1/8   Per                                         0    20
Unsedahlen        Cr 1/8   Anders                                      0    20
Näsinge pr:g.     Pr       Johan Bagger, Kyrkoh.                       0   300
Löfweråhs         Torp     Trulls                                      0    30
Björnkleef        Torp     Hans                                        0    30
Skogen            Torp     Per                                         0    30
Prästeröd         Torp     Martta                                      0    20
Stufweröd         Torp     Oluf                                        0    10
                           Oluf Tormosson skrädder                     0    30

Lommeland sn

Röd               Sk 1                                               450     0
                           Oluf Simonsson                              0    50
                           Oluf                                        0    30
                           Jörgen                                      0    40
                           Torger                                      0    40
Bodahl            Sk 1                                               250     0
                           Hanns                                       0   120
                           Eluf                                        0   100
Muggeröd          Torp     Joen                                        0    10
Sollid            Torp     Hallwor                                     0    10
Hälle             Sk 1                                               270     0
                           Per                                         0    50
                           Börgie                                      0    20
                           Anders                                      0    20
Tånga             Sk 3/4   Billdt, Öfwersteleutn.                    170     0
                           Joen                                        0   100
Ringdahlen        Sk 1/4   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Anund med barnearf                          0    80
                           Joen Ollsson                                0    50
Finnpå            Sk 1/8   öde                                         0     0
Ned Lommeland     Sk 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Håkan                                       0    50
                           Oluf                                        0    50
Wäster Mörk       Sk 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Söfren                                      0    80
                           Gunnar                                      0    50
Åbergh            Cr 1     Oluf                                        0    40
                           Mickel                                      0    30
                           Hans                                        0    50
Knarråhs          Cr 1/2   Erik                                        0    60
Unneberg          Cr 1/2   Vincens                                     0    50
Rösshult          Cr 1/2   Oluf                                        0    60
Mosstorp          Cr 1/2   Chrestopher med 6 sätt odelsjord           20    50
Hålltane          Cr 1/4   Oluf                                        0    30
Öster Mörk        Fr 1                                               300     0
                           Aslag                                       0   100
Öfre Lommeland    Fr 1                                               170     0
                           Hallwor                                     0   100
                           Nills Hallworsson                           0    50

Skee socken

Bofwall           Sk 9/8   Swen Rancks General-majors arfwingar      300     0
                           Oluf                                        0    90
                           Truls                                       0    80
Ullseröd          Sk 1                                               270     0
                           Söfren                                      0    50
                           Anders                                      0    40
                           Harall                                      0    40
Baggeröd          Sk 1                                               270     0
                           Amundh                                      0    40
                           Hallwor                                     0    70
Kiällwiken        Sk 1                                               200     0
                           Joen                                        0    70
                           Simon                                       0    40
Söder Kieballd    Sk 1/2   Lorentz Branth, Borgaren                  140     0
                           brukas under norr Kiebald                   0     0
Mellan Rogstad    Sk 1/2   Stake, Guveneurs arfin.                   110     0
                           Anun                                        0    30
                           Lars                                        0    40
Norder Bålleröd   Sk 1                                               360     0
                           Hallwor                                     0    30
                           Oluf                                        0    60
                           Hans                                        0    30
Neder Höistad     Sk 1                                               150     0
                           Söfren med barnearf                         0   100
                           Torgier med barnearf                        0   140
Öfre Höistad      Sk 1                                               220     0
                           Nills                                       0    50
                           Erick                                       0   100
Neder Sohlberg    Sk 1                                               240     0
                           Oluf                                        0    40
                           Hans                                        0    40
                           Torgudh                                     0    40
Öfre Sohlberg     Sk 1                                               450     0
                           Ifwer                                       0    30
                           Per                                         0    30
Kangeröd          Sk 1                                               300     0
                           Per                                         0   100
                           Hanns                                       0    90
Öfre Kroken       Sk 1     hälften är crono                           40     0
                           Anders                                      0    40
                           Oluf                                        0    40
Norr Bufwar       Sk 1                                               200     0
                           Stenor                                      0    30
                           Lasse                                       0    40
                           Oluf                                        0    30
Sörr Bufwar       Sk 1                                               170     0
                           Nills                                       0    60
                           Christopher                                 0    60
                           Erik en husman som tigger                   0     0
Hästeskiee        Sk 1                                               290     0
                           Anders                                      0   100
                           Mickel                                      0   100
Öster Hee         Sk 1     Swen                                      180    30
Salen             Sk 1                                               290     0
                           Joen                                        0    60
                           Håkan                                       0    50
Öfre Nyseröd      Sk 1                                               120     0
                           Lars                                        0    40
                           Oluf                                        0    30
Mörkebacka        Sk 1                                               280     0
                           Siuhl                                       0    20
                           Hanns                                       0    40
Neder Strängen    Sk 1     Anders                                    180   100
Blåskoug          Sk 1                                               360     0
                           Engebretz                                   0    70
                           Biörn                                       0    50
Grålöes           Sk 1                                               290     0
                           Anders                                      0    70
                           Torsten                                     0    80
Warph             Sk 1                                               430     0
                           Anders                                      0    80
                           Lars                                        0   130
                           Peder Arfwedsson                            0    30
                           Hans                                        0    30
Kampetorp         Sk 1                                               450     0
                           Joen                                        0    80
                           Juhl                                        0    80
Ellsäng           Sk 1                                               800     0
                           Ifwer                                       0    50
                           Knut                                        0    50
                           Hans Knutsson                               0   100
Lyttorph          Sk 1                                               270     0
                           Oluf                                        0   100
Treje             Sk 1                                               800     0
                           Anders                                      0    80
                           Christen                                    0    40
                           Oluf                                        0    40
Stora Holma       Sk 1                                               400     0
                           Trulls                                      0    50
                           Knuth                                       0    40
Sälten            Sk 1     Simon                                     160   120
Skånim            Sk 1                                               200     0
                           Oluf                                        0    60
                           Assmun Siuhlsson tigger                     0     0
Spetorp           Sk 1     Biörn                                     210   100
Neder Kroken      Sk 1     Anders                                    120   150
Öster Folkestad   Sk 1                                               540     0
                           Erik                                        0    80
                           Halfwor och Lars                            0    80
Bojar             Sk 1     Swen Rancks General-majors arfwingar      200     0
                           Anders                                      0    50
Hälle             Sk 1     Swen Rancks General-majors arfwingar       90     0
                           Joen                                        0    70
                           Anun                                        0    70
Erlandzeröd       Sk 1/2   Swen Rancks General-majors arfwingar      100     0
                           Swen                                        0    50
Norr Flateby      Sk 3/4   Swen Rancks General-majors arfwingar      130     0
                           Oluf                                        0    30
                           Erik                                        0    30
Sörr Flateby      Sk 3/4   Swen Rancks General-majors arfwingar      140     0
                           Jöens                                       0    50
Stene             Sk 1     Swen Rancks General-majors arfwingar      290     0
                           Per                                         0    50
                           Christen                                    0    70
Neder Eigst       Sk 1     Swen Rancks General-majors arfwingar      130     0
                           bondejord                                  50     0
                           Lars                                        0   100
Neder Hjältsgård  Sk 1     Swen Rancks General-majors arfwingar      160     0
                           Lars och Bryngell                           0    50
                           Oluf                                        0    50
Mällby            Sk 1     Swen Rancks General-majors arfwingar      170     0
                           Lasse                                       0   100
Söder Jörlov      Sk 3/4   Swen Rancks General-majors arfwingar      170     0
                           Rasmus                                      0    50
                           Per                                         0    50
Neder Nysteröd    Sk 1/2   Swen Rancks arfwin.                        80     0
                           Oluf Ifwersson med barnearf                 0    60
Niben             Sk 1/2   Reor                                      100    40
Dölltorp          Sk 1/2                                             230     0
                           Siuhl                                       0    40
                           Torsten                                     0    40
Floghållt         Sk 1/2                                             140     0
                           Oluf en husman                              0    20
Lilla Hållma      Sk 1/2                                             130     0
                           Knut                                        0    20
                           Joen                                        0    20
Söder Hee         Sk 1                                               270     0
                           Rasmus                                      0    80
                           Jon                                         0    80
Eiggielsrödh      Sk 1/2                                              70     0
                           Per                                         0    20
                           Hanns                                       0    30
Tafsäng           Sk 1/4   Oluf                                      140    50
Norr Håltt        Sk 1/4   brukas av postmästaren i Strömstad         40     0
Skågelien         Sk 1/4   Oluf                                      110    50
Söder Hwadall     Sk 1/4   Hanns                                      70    50
Brämmen           Sk 1/4   under Norr Bufwe                            0     0
                           Biörn                                       0    30
Huuseboo          Sk 1/4   under Floghållt                             0     0
                           Anders                                      0    90
Hålkedalen        Sk 1/4   Bryngell                                  110   100
Medwik            Sk 1     med i tunna bondejord                      50     0
                           Trulls                                      0    60
                           Reor                                        0    70
Norr Hee          Sk 1     med 8 sättingar bondejord                  50     0
                           Asmund                                      0   100
Öfre Eigst        Sk 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Oluf                                        0   150
Högstorp                   odelsjord                                  20     0
Lien östergård    Sk 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Jöns                                        0    50
                           Lars                                        0    20
Kallekind         Sk 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Joen                                        0   100
                           Anders                                      0   100
Gilltorp          Sk 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Per                                         0    80
Engellseröd       Sk 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Stenor                                      0    40
                           Reor                                        0    30
Heby              Sk 1/2   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Knut                                        0    50
Stahle            Sk 1/2   Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Joen                                        0    50
Krossekärr        Sk 1/4   obesutten                                   0     0
Norr Hwalldahl    Sk 1/4   med 8 sättingar bondejord                  90     0
                           Nills med barnearf                          0    60
Härslätt          Cr 1     Jöns                                        0    80
                           Jonas Kiellberg                             0   100
Norr Kieballd     Cr 1/2   Köler, Generalmajors donationshemman        0     0
                           Maria                                       0    50
Moen              Torp     Oluf                                        0    20
                           Trulls                                      0    20
                           Hanns                                       0    20
                           Mattz                                       0    10
Norr Slöen        Cr 1     med 2 tunnor bondejord                    110     0
                           Hanns                                       0   150
Buskewik          Torp     Nills                                       0    20
Taraldsängen      Torp     Hanns en tiggare                            0     0
Stora Rogstad     Cr 1     Anders                                      0   100
                           Erik                                        0    90
Bache Rogstad     Cr 1/2   Hanns                                       0    90
Öfre Hiällsgård   Cr 1     Oluf                                        0    60
                           Michel                                      0    40
Bastekiärr        Cr 1     Oluf                                        0   100
                           Gunnar                                      0    80
Lifweröd          Cr 1     med 2  tunna bondejord                    90     0
                           Hallwor                                     0   100
                           Asmund                                      0    60
Tyffta            Cr 1     obesutten                                   0     0
Kitteröd          Cr 1/2   med 15 sättingar bondejord                 80     0
                           Erik                                        0    80
Massleberg mellangCr 1     Mattis                                      0    50
                           Hans                                        0    40
Massleberg sörg   Cr 1     Gurin                                       0    40
                           Per                                         0    50
Massleberg norrg  Cr 1     Lars                                        0    50
                           Anders                                      0    40
Biörneröd         Cr 1     Anun                                        0    50
                           Jören Kiäpp, Länsman                        0   100
Hogen             Cr 1     Oluf                                        0    60
                           Erik                                        0    60
Stora Åsseröd     Cr 1     med 1 tunna bondejord                      70     0
                           Anders                                      0    50
                           Nills och Oluf                              0    50
Sågewalex         Cr 1/2   Oluf                                        0   100
Rellen            Cr 1     Anders Valdenström, Häradsskrivare          0   200
Norr Walex        Cr 1/2   Anders                                      0    50
                           Stenor                                      0    50
Prästtorp         Cr 1/2   Anders                                      0    40
                           Joen                                        0    40
Oxetorp           Cr 1/2   Anders                                      0    50
                           Torgier                                     0    40
Wäster Folkestad  Cr 1     Söfren                                      0    60
                           Hans                                        0    70
Tiöstad           Cr 5/8   Oluf                                        0    50
                           Oluf Andersson                              0    50
Grålös norrgård   Cr 1     Gunnar                                      0    70
                           Gudhe                                       0    40
Grålös cronostufwaCr 1/2   Oluf                                        0    60
                           Jacob                                       0    50
Vättelandh        Cr 1     Jonas Eriksson, Befallningsman              0   600
Tiufweröd         Torp     Biörn                                       0    30
Hustyft           Cr 5/8   med  tunna bondejord                      20     0
                           änkan Runog                                 0    50
                           Per                                         0    40
Wäster Hemmen     Cr 1/2   Simon                                       0    50
                           Anders                                      0    50
Hemmen östergård  Cr 3/4   Helgie                                      0    50
                           Bådollf                                     0    50
Rämne             Cr 1/2   Jacob                                       0    80
Öst Björke wäst   Cr 5/8   Ingrin                                      0    40
                           Welich                                      0    70
Öst Björke östgd  Cr 5/8   Anders                                      0    40
                           Asmund                                      0    40
                           Oluf                                        0    40
Wäst Björke sör   Cr 5/8   Jöns                                        0    40
                           Joen                                        0    60
Wäst Björke norrg Cr 5/8   Lars                                        0    40
                           Oluf                                        0    50
Östre Hedängen    Cr 3/4   Börge                                       0    50
                           Jören                                       0    60
Wäster Hedängen   Cr 3/4   Bryngell                                    0    60
                           Anullf                                      0    30
Bufwall           Cr 5/8   med 10 sättingar bondejord                 30     0
                           Anders                                      0   140
Söder Ånneröd     Cr 1/2   Gunnar                                      0    50
Röödh             Cr 1     med 1 tunna Stakes arfwingar och          100     0
                           1 tunna bondejord
                           Joen                                        0    70
                           Anun                                        0    70
Lunden            Cr 1     Abraham                                     0    60
                           Oluf Troensson                              0    70
Norr Jörloof      Cr 1     Hans                                        0    50
                           Oluf                                        0    30
                           Håkann                                      0    50
Store Hiälmstad   Cr 1     Åsa                                         0    30
                           Lars                                        0    30
                           Anders                                      0    50
Mardal sörgård    Cr 1     Elias                                       0    70
                           Nills                                       0    70
Mardal norrgård   Cr 1     Oluf                                        0    80
                           Knut                                        0    90
Mardal mellangd   Cr 1     Anun                                        0   100
                           Anders                                      0    60
Hiälmbergh        Cr 1     Hans                                        0    50
                           Anders                                      0    40
                           Oluf                                        0    80
Wälle             Cr 1     med 2 tunnor bondejord                    180     0
                           Christopher                                 0   100
                           Swen med barnearf                           0   250
Norr Håfwen       Cr 3/4   Hanns                                       0    60
                           Anders                                      0    40
Sörr Håfwen       Cr 3/4   Bryngell                                    0    50
                           Assbiörn                                    0    50
Öfre Strängen     Cr 1/2   Anders                                      0    50
Lien jeppesgård   Cr 3/4   Oluf                                        0    40
                           Anders                                      0    40
Lien sörgård      Cr 1     Hanns                                       0    40
                           Torsten                                     0    40
Guddeboo          Cr 1     Erik                                        0    40
                           Joen                                        0    60
Bergia            Cr 1     Hanns                                       0    50
                           Bryngell                                    0    50
Söhle             Cr 5/8   Oluf Andersson                              0    50
                           Oluf Hallfwordsson                          0    50
Enng              Cr 1     Reor                                        0   100
                           Biörn med barnearf                          0   130
Bråttarna         Torp     Swen                                        0    20
Risängen norrgd   Cr 1/2   Nills                                       0    30
                           Oluf                                        0    30
Risängen sörgd    Cr 1/2   Nills                                       0    30
                           Erik                                        0    30
Neanberg norrgd   Cr 1     Anders                                      0    10
                           Engebretz                                   0    10
Wik               Cr 1     Per                                         0   130
Grålös innegård   Cr 1     Christen                                    0    80
                           Biörn Andersson                             0    30
                           Gunnar                                      0    40
Lilla Båleröd     Cr 1/2   Jören                                       0    80
Norr Ånneröd      Cr 1/2   Nills                                       0    80
Sörr Walex        Cr 1/2   Oluf och Simon                              0    80
Renshogen         Cr 1/2   Biörn                                       0    50
Neanberg sörgd    Cr 1     Sifwert                                     0    30
                           Rasmus                                      0    30
Bufwar            Cr 3/4   Anun                                        0    40
                           Erik                                        0    80
                           Nills                                       0    40
Tånga             Cr 1/2   Hallvor                                     0    60
                           Nills                                       0    80
Skiärie           Cr 1/2   Nills                                       0    30
                           Anun                                        0    30
Lilla Hjälmstad   Cr 1/2   med 6 sätt. bondejord                      40     0
                           Oluf                                        0    40
                           Bryngell                                    0    30
Gibberödh         Cr 1/2   med 6 sättingar bondejord                  20     0
                           Anders                                      0    20
                           Erik                                        0    20
Biällfwerödh      Cr 1/2   Oluf Andersson                              0    50
                           Oluf Torsson                                0    50
Dafter            Cr 1/2   Amund                                       0    40
                           Hallwor                                     0    40
Lilla Massleberg  Cr 1/2   Joen                                        0    30
Bergia Rogstad    Cr 1/4   obesutten                                   0     0
Grålös uppegård   Cr 1/2   Gunnar                                      0    50
Söder Hållt       Cr 1/2   med 8 sätt. bondejord                      40     0
                           Biörn                                       0    50
                           Nills                                       0    50
Hållt ödegård     Torp     Pehr                                        0    10
Lilla Giöwessby   Cr 1/2   Asbiörn                                     0    50
                           Christen                                    0    50
Allemarken        Cr 1/2   Juhl                                        0    40
                           Wernich                                     0    40
Lilla Hiältsgård  Cr 1/4   Erik                                        0    40
Norr Långöen      Cr 1/4   obesutten                                   0     0
Sörr Långöen      Cr 1/4   Joen                                        0    30
Hellesöen         Cr 1/4   Erik en husman                              0    10
Hwallsbo          Cr 1/4   Oluf                                        0    30
Måssemarken       Cr 1/4   Tållf                                       0    30
Utängen           Cr 1/4   Rasmus Hök                                  0    30
                           Nills                                       0    30
Ullfwekiärr       Cr 1/4   obesutten                                   0     0
Hwammen           Cr 1/4   Gregers                                     0    30
Bodahlen          Torp     öde                                         0     0
Klåckaregården    Torp     Gunne                                       0    20
                           Joen                                        0    30
Skee pr:g.                 Fridric Bagge                               0  1400
Liden             Husm     Biörn                                       0    30
Olskärr           Husm     Trulls                                      0    30
Stafsängen        Husm     Torsten                                     0    20
Söder Slöen       Fr 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Tarall                                      0    60
                           Anders                                      0    20
                           Gude                                        0    40
Joortorph         Fr 1     Billt, Öfwersteleutnant                   270     0
                           Oluf                                        0    30
                           Per                                         0    30
Hougar            Fr 1     Billt, Öfwersteleutnant                   300     0
                           Oluf Arfwedsson                             0   100
Stare             Fr 1                                               610     0
                           Söfren                                      0   120
                           Oluf                                        0   100
Skräppekärr       Fr 1     Ranck, Generalmajors arfwingar            380     0
                           Hans                                        0   110
Stora Wässby      Fr 1     Ranck, Generalmajors arfwingar            340     0
                           Oluf                                        0    80
                           Hanns Bertillsson                           0    80
Lilla Wässby      Fr 1     Ranck, Generalmajors arfwingar            150     0
                           Ellfwenn                                    0    50
Skiärr innegård   Fr 1     Borgmästaren i Uddevalla                  100     0
                           Rasmus                                      0    50
                           Joen                                        0    40
Skiärr norrgård   Fr 1     1 tunna är cronans                          0     0
                           3 tunnor är madam Schada i Norgie          40     0
                           1 tunna är Påfwell Nörings arfingar       20     0
                           Jören och Amundh                            0    50
Skiärr sörgård    Fr 1     1 tunna är Påfwell Nörings arfingar        50     0
                           2 tunna är Lars Wefwendahl                90     0
                           3 tunnor är bef.man Bengt Månssons arf    90     0
                           Lars                                        0    30
                           Torguth                                     0    30
Böö               Fr 1     Bengdt Månsson, bef.mans arfwingar        250     0
                           Måns Johansson                              0    40
                           Engebretz                                   0    50
                           Måns Knutsson                               0    50
                           Nils Johansson                              0    40
Lilla Åsseröd     Fr 1/2   Lars Wefwendahl, cappelan                 150   150
Knarrewiken       Fr 1/2   Kiellberg, Leutnants arfwingar             90     0
                           Lars                                        0    50
Blommeshållm      Säteri   Ranck, Generalmajors arfwingar           2000     0
Skogen            Torp     Oluf                                        0    30
                           Simon                                       0    30
                           Bartel                                      0    30
                           Joen                                        0    20
Kåröd             Torp     Tomas en tiggare                            0     0
Wermeland         Torp     Bryngell                                    0    30
Hwarfen           Torp     Anders                                      0    40
Bäcken            Torp     Anders                                      0    40
Lilla Rörvik      Torp     Hanns                                       0    30
                           Ingiähl                                     0    30
Wasshuset         Torp     Gude                                        0    30
Tången            Torp     Jacob                                       0    20
Siöboskougen      Torp     Tore                                        0    20
Kasen             Torp     Joen                                        0    10
Kihlanne          Torp     Ingebor                                     0    20
Strömstad nord-   strand   Simon Andersson                             0    30
sidan                      Oluf Halwardsson                            0    20
                           Bryngell Andersson                          0   100
                           Gregers Ertmansson                          0    10
                           Swen Joensson                               0    40
                           Jacob Snicker                               0    30
                           Nills Tarallson                             0    10
                           Hallfwor Rundh                              0    20
                           Påfwell Hansson                             0    20
                           Per Sifwertsson                             0    30
                           Trulls Olsson                               0    10

Strömstad stad

Strömstad 1       Hus      Bengt Rönnerkrantz                        200   150
Strömstad 2       Hus      Herman Seth, Inspektör                    150   300
Strömstad 3       Hus      Ifwar Kamp, Borgmästare                   150   300
Strömstad 4       Hus      Thore Swensson, Rådman                     50    20
Strömstad 5       Hus      Johan Falkenström, Rådman                  80    30
Strömstad 6       Hus      Jacob Strömdahl, Rådman                   150   400
Strömstad 7       Hus      Nills Andersson, Rådman                   150   300
Strömstad 8       Hus      Swen Jonsson, Rector Skola                  0   140
Strömstad 9       Hus      Samuel Ekman, Påstmästare                   0    60
Strömstad 10      Hus      Swen Månssons gård är öde                   0     0
Strömstad 11      Hus      Wilkens, Inspectorska                     150    60
Strömstad 12      Hus      Jörgen Strömdahl, Borgaren                  0   200
Strömstad 13      Hus      Lars Andersson                            150   100
Strömstad 14      Hus      Allerd Dovesson                           200   100
Strömstad 15      Hus      Lars Jonssons gård                        125     0
Strömstad 16      Hus      Christen Kamps enka Margretha             100     0
Strömstad 17      Hus      Plogman, Leutnant                          25     0
Strömstad 18      Hus      Elias Ruus, Strandriddare                   0   100
Strömstad 19      Hus      Oluf Brusse, Tullskrifare                  50    50
Strömstad 20      Hus      Jörgen Hansson, Besökare                   40    10
Strömstad 21      Hus      Jonas Ruus, Besökare                        0    25
Strömstad 22      Hus      Anders Andersson, Besökare                  0    15
Strömstad 23      Hus      Anders Olsson, Jaktbåtsman                  0    30
Strömstad 24      Hus      Hans Anundsson, Jaktbåtsman                20    10
Strömstad 25      Hus      Nills Christensson                          0   150
Strömstad 26      Hus      Lars Smedh                                 50   120
Strömstad 27      Hus      Swen Fällboredare                          30    10
Strömstad 28      Hus      Christopher Jacobsson                      20    20
Strömstad 29      Hus      Jon Burholm                                20    20
Strömstad 30      Hus      Engebrect Jacobsson                        50    20
Strömstad 31      Hus      Tore Skrädare                              30    20
Strömstad 32      Hus      Sören Möller                               80    40
Strömstad 33      Hus      Oluf Båtzman                               20    10
Strömstad 34      Hus      Lars Jons enkia                            20    10
Strömstad 35      Hus      Lars Christophersson                       30    20
Strömstad 36      Hus      Christen Pedersson                         40    50
Strömstad 37      Hus      Oluf i Bollerödh                           30    20
Strömstad 38      Hus      Hindrik Bihlman                            50     0
Strömstad 39      Hus      Bryngell Ollsson                           40    10
Strömstad 40      Hus      Pehr Stött                                  0     5
Strömstad 41      Hus      Annika Klingbergh                          20    20
Strömstad 42      Hus      Nills Jonsson                              50    20
Strömstad 43      Hus      Esbiörn Riish                              30    20
Strömstad 44      Hus      Bengt Silfwerloodh                         20    10
Strömstad 45      Hus      Christian Nillsson                         80    40
Strömstad 46      Hus      Oluf Zimmermann                            30    50
Strömstad 47      Hus      Oluf Joensson                              20    30
Strömstad 48      Hus      Hans Pehrsson                              30    30
Strömstad 49      Hus      Anders Påttemaker                          40    20
Strömstad 50      Hus      Johan Skomakare                            30    40
Strömstad 51      Hus      Hans Larsson                               20     0
Strömstad 52      Hus      Anders Christensson                         0    10
Strömstad 53      Hus      Pehr Moobergh                               0    10
Strömstad 54      Hus      Pehr Hogdahls gård                        100     0
Strömstad 55      Hus      Jon Engebretz enka                         40     0
Strömstad 56      Hus      Kerstin Andersdotter                       20     0
Strömstad 57      Hus      Tolle Tollessons gård                     200     0
Strömstad 58      Hus      Jacob Werners gård                        100     0
Strömstad 59      Hus      Nills i Kieball                             0    10
Strömstad 60      Hus      Jon i Kasan                                 0    10


Tjärnö socken

Torgonö           Sk 1                                               290     0
                           Oluf                                        0    90
                           Erik                                        0    70
Nödöen            Sk 1                                               720     0
                           Reor                                        0    60
                           Sören                                       0   100
                           Mattis                                      0    40
                           Juhl                                        0    20
Räföen            Sk 1                                               400     0
                           Engebret                                    0   100
                           Michell                                     0    70
Ellgöen           Sk 1                                               430     0
                           Tore                                        0   100
                           Oluf                                        0   100
                           Jöns                                        0    60
                           Oluf Jörensson                              0    60
Tjärnöbo          Sk 1                                               330     0
                           Anders                                      0    60
                           Boell                                       0    80
Daftön            Sk 1                                               220     0
                           Jören                                       0    60
                           Gunnar                                      0    30
Nyckleby          Sk 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Christen                                    0   100
Flöängen          Sk 1/2                                              60     0
                           Joen                                        0    40
Gullnähs          Sk 1/2                                              90     0
                           Marin                                       0   100
Korsnähs uppeg    Sk 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Hans                                        0    40
                           Erik                                        0    40
Saltö             Sk 1     Göteborgs gymnasium                         0     0
                           Asmund                                      0    80
                           Mattis                                      0    70
Långö             Cr 1     med 1 tunna bondejord                      40     0
                           Söfren                                      0   100
                           Tållf                                       0    50
                           Anders                                      0    60
Kyrkesund         Cr 1/2   Mårten                                      0   100
                           Lars                                        0    30
Brewiik           Cr 1/2   Hans                                        0    30
                           Oluf                                        0    40
                           Olug en änka                                0    40
Rödh              Cr 1/4   Engebretz                                   0    50
Öfre Kihla        Cr 1     Donerad till Isac Enefälldts änka           0     0
                           Christen                                    0    70
                           Oluf och Oluf Trulsson                      0    70
Nedre Kihla       Cr 1     Donerad till Isac Enefälldts änka           0     0
                           Anders                                      0    50
                           Oluf                                        0    20
                           Eskell med barnearf                         0   150
                           Lars Jonsons änka tigg                      0     0
Långegierde       Cr 1/2   Christen                                    0    50
                           Engebret                                    0    50
Nord-Koster       Cs 1/2                                              80     0
                           Reihollt                                    0    80
                           Marin                                       0    60
                           Oluf                                        0    60
Råssö uppegård    Cr 1/2   Oluf                                        0    80
                           Söfren med barnearf                         0   100
Råssö östergård   Cr 1/2   Anders                                      0    50
                           Karin                                       0    40
                           Oluf                                        0    50
Råssö innegård    Cr 1/2   Haralld                                     0    80
                           Nills                                       0   100
                           Burtta                                      0    80
Öddö uppegård     Cr 1/2   Anders                                      0   100
                           Torgier                                     0    50
                           Erik med barnearf                           0    50
Lindholmen        Cr 1/2   Anders                                      0    50
                           Sanner                                      0    50
Öddö nedergård    Cr 1/2   Christen                                    0   100
                           Joen                                        0    60
Röndöen           Cr 1/2   Burtta                                      0    40
Styrsöen          Torp     Söfren                                     70    40
Ramsö             Fr 1/4   Billdt, Öfwersteleutn.                    130     0
                           Per                                         0    50
Korsnäs nederg    Fr 1/2   Anders                                     40    40

Summa Strömstad
och Norrviken                                                      97380 81515